Решение по дело №6775/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 568
Дата: 14 февруари 2018 г. (в сила от 28 март 2018 г.)
Съдия: Христина Валентинова Колева
Дело: 20173110106775
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 май 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ …………/14.02.2018г.
В ИМЕТО НА НАРОДА

 

               ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, XXXIX - ти състав, в закрито съдебно заседание проведено на четиринадесети февруари през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: Христина КолЕ.

 

като разгледа докладваното от съдията гр.дело № 6775 по описа на ВРС за 2017г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 251 ГПК.

На 03.01.2018г. от страна на ищеца е постъпила молба за тълкуване на постановеното по делото решение, в частта му относно параметрите на даденото по реда на чл. 127а, ал. 2 СК разрешение за пътуване на децата Е. и М. в чужбина и издаване на необходимите лични документи за това.

От насрещната страна не е постъпило становище по молбата.

Съдът като разгледа молбата намира следното:

На тълкуване по реда на чл. 251 ГПК подлежат влезлите във формална законна сила решения и приравнените на тях определения, които са неясни или двусмислени и този им порок е обективиран в постановения от съда диспозитив.

В срока за обжалване на постановеното по делото решение, са постъпили въззивни жалби и от двете страни, т.е. същото не е влязло в законна сила. Въпреки това, молбата се явява допустима, предвид постановеното по реда на чл. 127а, ал.4 СК предварително изпълнение. Съгласно практика на ВКС, която се споделя от настоящия състав /определение № 51 по ч. гр. д. № 429/2006г. на IV-А г. о. и определение № 625 от 22.12.2011 г. на ВКС по ч. гр. д. № 574/2011г., I г. о., ГК/ след като в ГПК не се съдържа срок във връзка с искането за тълкуване и след като по принцип решението подлежи на изпълнение /както при чл. 282 ГПК относно въззивните решения/ няма основание да се приеме, че на тълкуване подлежи само влязло в сила решение. Тълкуването на един съдебен акт е свързано именно с отстраняването на неясноти по неговото изпълнение и доколкото решението по делото подлежи на изпълнение, то страната има интерес от такова искане и то е допустимо. Ако в този случай се отрече принципната възможност да се тълкува такова решение поради приложение разпоредбата на чл. 251, ал. 1 ГПК и то се изпълни преди приключване на касационното производство, ще бъде невъзможно тълкуването му поради забраната в чл. 251, ал. 2 ГПК, а това би довело до отказ от правосъдие.

Разпоредбата на чл. 251 ГПК предвижда ред за тълкуване на постановените от съдилищата съдебни актове при възникването на неяснота относно вложения в тях смисъл, която води до затруднение или невъзможност да се изведе действителната воля на съда, който ги е постановил. Предмет на тълкуване могат да бъдат само пороци, обуславящи двусмислието на съдебния акт и съдържащи се в неговия диспозитив.

В настоящия случай съдът е дал разрешение, заместващо съгласието на бащата А.В.Ж., ЕГН **********, адрес: ***, децата Е.А.Ж., ЕГН **********, род. на ***г. и М.А.Ж., ЕГН **********, род. на ***г. да пътуват, без ограничения на броя на пътуванията, придружавани от своята майка А.Ф.Ж. с ЕГН ********** или упълномощено от нея лице, до страни членки на Европейския съюз и Р., за срок от 5 години, в рамките на по един месец за всяка календарна година, на основание чл.127а СК, като е отхвърлил молбата в останалата част.

В съдебния акт са посочени конкретните страни до които децата могат да пътуват в рамките на 5 годишния период -  Р. и страни членки на ЕС, както и срокът в рамките на всяка от петте години. Пътуванията на децата не могат да надвишават общ период от един месец в рамките за всяка една от петте години. Горното би означавало, че същите могат да отсъстват от територията на страната през цялата година.

Тази воля на съда е ясна и може да се изведе от дизпозитива на решението, поради което не е необходимо нейното тълкуване и искането следва да бъде оставено без уважение.   

Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на ищеца за тълкуване на постановеното по делото Решение № 5070 от 05.12.2017г., в частта му относно параметрите на даденото по реда на чл. 127а, ал. 2 СК разрешение за пътуване на децата Е. и М. в чужбина и издаване на необходимите лични документи за това. 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: