Решение по дело №2931/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 489
Дата: 24 април 2020 г.
Съдия: Недялка Димитрова Свиркова
Дело: 20195300502931
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

№ 489/24,04,2020 г., гр. Пловдив

 

 

 

В   И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ   ОКРЪЖЕН   СЪД, VІІІ граждански състав, в публично заседание на деветнадесети февруари 2020 г. в състав:

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

                                                                                      НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА                                                    

 

при участието на секретаря ЕЛЕНА ДИМОВА

разгледа докладваното от съдия СВИРКОВА въззивно гражданско дело № 2931/2019 г. и прие за установено следното:

 

Производство по реда на чл. 258 - 273 от ГПК.

Образувано по въззивна жалба от Поделение за пътнически превози София, Локомотивно депо София към „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД, ЕИК 1754046470209; против решение № 3194/29,07,2019  г., постановено по гр. д. № 14475/2018 г. на РС Пловдив, I гр. състав, с което е отхвърлен предявеният от жалбоподателя по реда на чл. 422 от ГПК иск да се признае за установено, че Б.П.Б. ***, ЕГН **********; дължи на Поделение за пътнически превози София, Локомотивно депо София към „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД, ЕИК 1754046470209; вземанията, посочени в Заповед № 4104/03,05,2018 г. за изпълнение на парично задължение, издадена по ч. гр. д. № 7009/2018 г. на РС Пловдив, както следва: сумата от 975,66 лв., представляваща сбора от дължими суми за разходи за обучението на ответника в курс по придобиване на професионална квалификация- *** серия 30.000 и серия 31.000 по учебна програма на Център за професионално обучение /ЦПО/- БДЖ и неустойка по сключения между ищеца и ответника Договор № 3/03.02.2017 година, изчислена пропорционално за оставащото време от срока на договора (4 г. 5 м. и 19 дни), ведно със зак. лихва върху посочената сума, считано от предявяване на заявлението – 19,02,2018 г., до  окончателното й изплащане.

С оплакване за незаконосъобразност на обжалваното решение поради необоснованост и противоречие с материалния закон, от съда се иска да го отмени и вместо това да уважи предявените искове като признае за установено, че ответникът дължи на ищеца претендираните вземания. Жалбоподателят претендира и за присъждане на деловодни разноски за двете инстанции.

Ответникът по въззивната жалба Б.П.Б. ***, ЕГН **********;  заявява становище за неоснователност на същата и иска потвърждаване на обжалваното решение. Претендира да му се присъдят сторените за въззивното производство деловодни разноски.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема следното:

 

Производството е образувано по искова молба от Поделение за пътнически превози София, Локомотивно депо София към „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД, ЕИК 1754046470209; против Б.П.Б. ***, ЕГН **********, с която е предявен по реда на чл. 422 от ГПК иск с правно основание чл. 234 ал. 3 т. 2 от КТ. От съда се иска да постанови решение, с което да признае за установено в отношенията между страните, че ответникът дължи на ищеца вземанията, посочени в Заповед № 4104/03,05,2018 г. за изпълнение на парично задължение, издадена по ч. гр. д. № 7009/2018 г. на РС Пловдив, както следва: сумата от 975,66 лв., представляваща сбора от дължими суми за разходи за обучението на ответника в курс по придобиване на професионална квалификация- *** серия 30.000 и серия 31.000 по учебна програма на Център за професионално обучение /ЦПО/- БДЖ и неустойка по сключения между ищеца и ответника Договор № 3/03.02.2017 година, изчислена пропорционално за оставащото време от срока на договора (4 г. 5 м. и 19 дни), ведно със зак. лихва върху посочената сума, считано от предявяване на заявлението – 19,02,2018 г., до  окончателното й изплащане.

Ответникът оспорва основателността на иска. Признава, че между страните е съществувало трудово правоотношение, както и че е сключен соченият от ищеца договор за повишаване на квалификацията и преквалификация. Оспорва наличието на предпоставки за дължимост на претендираното вземане като твърди, че през времето, в което е провеждано процесното обучение, реално е полагал труд по разпореждане на прекия му ръководител. Оспорва претенцията и по размер като счита, че претендираната сума надвишава евентуалните разходи за обучението му.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка със становищата на страните, съдът приема за установено следното:

 

За основателност на предявения иск, в тежест на ищеца при условията на пълно и главно доказване е да установи: че между страните е сключен валиден договор за повишаване на квалификацията; че е изпълнил задължението си по договора, а за ответника е възникнало задължението да полага труд по трудово правоотношение за определен период; че е налице валидно неустоечно съглашение за вредите от неизпълнението на това задължение; размер на уговорената неустойка (а именно, че е сторил разходи в твърдения в исковата молба размер, че същите са сторени по повод осигуряване на придобиването на квалификацията на ответника и/или поддържането й); че трудовото правоотношение е прекратено от страна на служителя служителя преди изтичане на уговорения срок.

Пред настоящата инстанция е безспорно наличието на трудово правоотношение между страните, по което ответникът е заемал длъжността „***“. Страните не спорят и относно това, че помежду им е сключен процесният Договор за повишаване на квалификация и за преквалификация № 3/03,02,2017 г. Със същия работодателят е възложил, а служителят се е задължил да получи знания и умения за придобиване на професионална квалификация „***серии 30.000 и 31.000“. Уговорено е още обучението да се проведе в редовна форма в ЦПО (Център за професионално обучение) при „БДЖ-ПП“ ЕООД и да се осъществи в продължение на 15 работни дни – теоретична част от 09,01,2017 г. до 13,01,2017 г. вкл.; и производствена практика (стаж) от 23,01,2017 г. до 03,02,2017 г.

С оглед осигуряване възможност за участие в обучението, работодателят се е задължил да осигури на служителя платен служебен отпуск за присъствие на занятията, учебната практика и полагането на изпитите, съгласно учебния план, както ида заплати таксите и разходите на обучението.

Срещу това обучаващият се е поел задълженията да придобие посочената професионална квалификация, както и след успешното завършване на курса да работи при работодателя на длъжността, да която е обучаван, а при липса на такава вакантна – на друга определена от работодателя подходяща длъжност, за срок от 5 години, считано от придобиване на удостоверението за професионална квалификация.

Уговорена е и отговорност за обучаващия се при неизпълнение на последното задължение, като същият се е задължил при прекратяване на трудовото правоотношение преди посочения срок на някое от конкретно изброени в договора основания (сред които и по взаимно съгласие по реза на чл. 325 ал. 1 т. 1 от КТ), 1/ да възстанови на работодателя изразходваните за обучението му средства (съгласно справка от ЦПО БДЖ) и допълнителни разходи в т. ч. за платен годишен отпуск, съразмерно на неотработения срок от договора; както и 2/ да заплати неустойка в размер на 10 % от стойността на дължимата за възстановяване сума.

Страните не спорят, че трудовото правоотношение е прекратено преди изтичане на петгодишния срок след обучението, по взаимно съгласие на страните (посочено като основание за ангажиране отговорността обучения служител).

Спорът се съсредоточава върху това дали ищецът е изправна страна по договора и евентуално – при дължимост на суми за възстановяване, какъв е размерът им.

Както се посочи, уговорено е обучението да се проведе „в редовна форма“ – с откъсване от работата, като за целта работодателят се е задължил да осигури на обучаващия се служебен отпуск. От извършената по делото съдебно-счетоводна експертиза се установява, че на ответника са заплатени суми за „служебен отпуск“ за 12 работни дни през м. януари 2017 г. и 3 работни дни за м. февруари 2017 г., както и един през м. юни 2017 г.

Заедно с това обаче е установено и обстоятелството, че през времето на обучението ответникът реално е престирал труд при ищеца като е изпълнявал трудови функции по заеманата от него длъжност. Това се установява не само от показанията на ангажирания от ответника свидетел М., които не са опровергани от останалите доказателства, а се подкрепят и от множество писмени доказателства. В приложеното трудово досие на ответника се съдържат множество протоколи, писма и заповеди, изготвени от ответника именно в периода на провеждане на обучението. Само примерно в тази насока могат да се изброят: Констативен протокол от 10,01,2017 г. за техническото състояние на тягов подвижен състав; Констативен протокол № 2/11,01,2017 г. на комисия за разследване произшествие; Констативен протокол № 28/12,01,2017 г. на Комисия за причините, довели до ситуация близка до инцидент – „оставен влак № 30190 …“; Констативен протокол за техническото състояние на тягов състав от 23,01,2017 г. във връзка със сблъсък на електрически локомотив в гара Копривщица в елементи на железопътната инфраструктура; Констативен протокол от 23,01,2017 г. относно техническото състояние на тягов подвижен състав във връзка с удар между прелезна настилка на прелез… и електрически локомотив; Констативен протокол № 35/23,01,2017 г. за причините, довели до ситуация близка до инцидент – „Закъснял влак …“;Констативен протокол № 41/23,01,2017 г. за причините, довели до ситуация, билзка до инцидент – Повреда ТПС…“;  множество подобни протоколи, както и искания за отпускане средства за заплащане на ЛД София, писма и актове, свързани с реализиране дисциплинарна отговорност на служители.

 Възражението във въззивната жалба, че върху тези документи ответникът само полагал подписа си неясно в кой момент (като това могло да бъде много по-късно от съставянето им), без това да е свързано с реалното му присъствие на работа, е несъстоятелно, дори само поради съдържанието и естеството на коментираните документи. Както се посочи, голяма част от тях съставляват протоколи за установяване техническо състояние на подвижни състави и за разследване причини за настъпване на произшествия. Поради това възприемането на коментираната защитна теза на ищцовото дружество би означавало, че възложените от него разследвания на причините за инциденти и произшествия се извършват само формално като длъжностните лица подписват изготвените неясно от кого протоколи в някакъв последващ съставянето им момент.

Поради това, като прецени в съвкупност събраните по делото доказателства, въззивната инстанция напълно споделя извода на първостепенния съд относно това, че ищецът не е установил да е изправна страна и да е предоставил на ответника реално възможност за участие в обучението по начина, по който това е уговорено с процесния договор.

Само на това основание искът следва да се приеме за неоснователен и да се отхвърли, без да се обсъжда евентуално предявеното от ответника възражение досежно размера на претендираните разходи. Само за пълнота – тези разходи, съгласно чл. 12 от договора, следва да бъдат определени по размер още при сключването му със Справка от ЦПО БДЖ, съставляваща“неразделна част от договора“. Такава по делото не е представена. Представената  с исковата молба справка е с дата 15,08,2017 г. и е изготвена след провеждане и приключване на обучението, във връзка с депозираната от ответника молба за прекратяване на трудовото правоотношение.

Като е достигнал до същия краен извод за неоснователност на предявения иск и го е отхвърлил, РС е постановил законосъобразно решение, което следва да бъде потвърдено.

На въвзиваемия следва да се присъдят сторените за въззивното производство разноски, които се констатираха в размер на 360 лв. – заплатено адвокатско възнаграждение.

По изложените съображения съдът

 

 

Р       Е      Ш       И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 3194/29,07,2019  г., постановено по гр. д. № 14475/2018 г. на РС Пловдив, I гр. състав, с което е отхвърлен предявеният по реда на чл. 422 от ГПК иск да се признае за установено, че Б.П.Б. ***, ЕГН **********; дължи на Поделение за пътнически превози София, Локомотивно депо София към „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД, ЕИК 1754046470209; вземанията, посочени в Заповед № 4104/03,05,2018 г. за изпълнение на парично задължение, издадена по ч. гр. д. № 7009/2018 г. на РС Пловдив, както следва: сумата от 975,66 лв., представляваща сбора от дължими суми за разходи за обучението на ответника в курс по придобиване на професионална квалификация- *** серия 30.000 и серия 31.000 по учебна програма на Център за професионално обучение /ЦПО/- БДЖ и неустойка по сключения между ищеца и ответника Договор № 3/03.02.2017 година, из-числена пропорционално за оставащото време от срока на договора (4 г. 5 м. и 19 дни), ведно със законната лихва върху посочената сума, считано от предявяване на заявлението – 19,02,2018 г., до  окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА Поделение за пътнически превози София, Локомотивно депо София към „БДЖ – Пътнически превози” ЕООД, ЕИК 1754046470209; да заплати на Б.П.Б. ***, ЕГН **********; сумата от 360 лв. (триста и шестдесет лева), представляваща разноски за заплатено адвокатско възнаграждение за въззивното производство.

Решението не подлежи на обжалване.

                                  

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                    

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: