Решение по дело №787/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260074
Дата: 30 октомври 2020 г. (в сила от 1 декември 2020 г.)
Съдия: Тодор Стойков Тодоров
Дело: 20205510200787
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

гр. Казанлък – 30.10.2020г.

 

В     И М Е Т О     Н А      Н А Р О Д А

 

Казанлъшкият районен съд, наказателна колегия,трети наказателен състав в публичното си съдебно заседание на шестнадесети октомври през две хиляди и двадесета година в съдебния състав ;

 

                                                                                                                                                                                                     Председател ;  Тодор  Тодоров

 

При секретаря Марийка Иванова сложи за разглеждане докладваното от съдията Т.- АНД № 787/20г. по описа на Казанлъшкия РС за 2020-та година и за да се произнесе взе предвид следното ;

 

М     О     Т     И     В     И    ;

 

Обжалвано е наказателно постановление № 23-040 от 26.06.2020г. на Началник отдел „Рибарство и контрол - Южна България“ Пловдив към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при ИАРА с което е наложено административно наказание- глоба , и са отнети в полза на държавата уреди с които е придобита рибата и другите водни организми.

Недоволен от това останал жалб. Н.П.Г.  който го обжалва пред съда.Мотивира жалбата си с обстоятелството,че    акта за установяване на административно нарушение не е бил съставен според изискванията, както и, че актосъставителя е бил във нетрезво състояние.

Явява се в съдебното заседание и поддържа жалбата си .

Възз. страна редовно призовани не изпращат представител.Изразяват становище в придружителното писмо,че жалбата е неоснователна.

Съдът като взе предвид събраните в хода на производството доказателства установени с доказателствени средства- показания на свидетели,писмени и след преценка поотделно и в съвкупност приема за установено следното ;

Жалбата е подадена в срок и от лице имащо право на жалба на основание чл.59 ал.2 от ЗАНН /нарушител/ поради което е допустима.

Разгледана по същество се явява частично основателна, макар и не на посочените в нея основания.

В обстоятелствената част на обжалваното наказателно постановление административно-наказващия орган /АНО/ е приел и посочил,че на 26.02.2020г. около 22,40ч. при извършена проверка на яз.“Жребчево“ местност „Паметника“ обл.Стара Загора лицето Н.П.Г. извършва любителски риболов посредством 3 бр. въдици потопени във водата в работно положение  и под негов контрол.Риболова се извършва през тъмната част на денонощието.

С това деяние АНО е приел,че жалб. Г. е нарушил разпоредбата на чл.24 ал.6 от ЗРА и на основание чл.66 ал.3 от ЗРА му е наложил административно наказание глоба в размер от 400 лв..

На основание чл.90 ал.1 от ЗРА е отнел в полза на държавата 3бр. пръти с макара както следва ;  Long Corp 270 –черно червен, макара SPRO, Spin80Balzer макара SPRO сива и макара СК 350, прът Tele copic rod 270.

Описаната фактическа обстановка се установява от показанията на св. С.Т.- актосъставител и отчасти от показанията на св. К. и Н. и доклад за установен факт и предприето действие.

Жалб.не сочи различна фактическа обстановка от тази приета и посочена от АНО поради което и въз основа на гласните и писмени доказателствени средства съдът я приема за установена по несъмнен и безспорен начин.

Действително към 26.02.20г. нощния риболов в Република България и в частност на яз „Жребчево“ не е бил разрешен  поради което нарушението според съдът е  установено по несъмнен и безспорен начин.

Едва със заповед  № РД-09-332/01.04.20 г. на Министър на земеделието, храните и горите е разрешен любителския риболов през тъмната част на денонощието за периода от 01.04.-01.11.20г..

Възражението на жалб.,че при съставянето на акта за установяване на административно нарушение е допуснато нарушение на процесуалните  правила съдът не приема.

Констативния акт за нарушението е съставен в присъствието на жалб. Г., връчен му е бил препис от него което той е удостоверил със подписите си.

В съответствие с изискванията на чл.43 ал.1 от ЗАНН, актосъставителя е съставил и акта за установяване на административно нарушение .

Единствено като нарушена административна разпоредба актосъставителя е посочил чл.24 ал.5 от ЗРА, но тъй като нарушението, самоличността и вината на нарушителя са доказани по несъмнен начин, според съдът може да се приложи разпоредбата на чл.53 ал. 2 от ЗАНН.

От извършената от съда служебно проверка на обжалваното наказателно постановление се установи,че уредите с които жалб. е извършвал риболов през тъмната част на денонощието са отнети от АНО на основание чл.90 ал.1 от ЗРА .

Разпоредбата на чл.90 ал.1 от ЗРА гласи,че в случаите по чл. 56, 62, 64, 65, чл. 66, ал. 4 и 5, чл. 67, 67а, 68, 69а, 70, 71, 72, 73 - 77, 81, 82, 82а, 82в, 85, 85а и 86 рибата и другите водни организми, както и уредите, средствата и приспособленията, с които те са придобити, се отнемат в полза на държавата.

Административната санкция на жалб. е наложена на основание чл.66 ал.3 от ЗРА- който извършва любителски риболов в нарушение на чл. 24, ал. 5, 6 и 9, се наказва с глоба от 400 до 650 лв..

В разпоредбата на чл.90 ал.1 от ЗРА не е предвидено за това нарушение да се отнемат уредите , средства и приспособленията с което са били уловени рибите или други водни организми да се отнемат в полза на държавата.Нормата на чл.66 ал.3 от ЗРА не е посочена изрично.

В случая извършеното нарушение е на  формално на „просто“ извършване при което не е необходимо настъпването на вредоносен резултат.

Нарушението е довършено  само със извършването на риболов в тъмната част на денонощието, без да има издадено разрешение по ЗРА.

Поради това и законодателя е изключил отнемането на тези  уреди  в полза на държавата.

Ако с тях е била уловена риба или друг воден организъм /за което няма данни в административното наказателната преписка/ при някоя от нормите посочени в чл.90 ал.1 от ЗРА едва тогава АНО може да отнеме уредите в полза на държавата, но на съвсем различно основание.

Поради това в тази му част обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено .

В останалата част наказателното постановление отговоря изцяло на изискванията на чл.57 от ЗАНН, правилно е посочената и правната квалификация на деянието и тази въз основа на която се налага административното наказание поради което следва да се потвърди .

Административното наказание е определено към предвидения в закона минимален размер и не подлежи на индивидуализация от съда.

С оглед цялостна проверка в хода на съдебното следствие бяха събрани всички възможни доказателства за и против твърденията на жалб., че  служители на ИАРА са били  употребили алкохол към момента на проверката.

От показанията на св. К. и Н.- полицейски служители от препис извлечението от паметта на техническото средство- Дрегер Алкотест 7510 с № ARBB0072 не беше установено към момента на проверката служителите на ИАРА да са били употребили алкохол.

В хода на съдебното производството са направени  разноски – изплатени пътни разноски на св. К. и Н.  от по  20 лв. на всеки един, поради което същите ще следва да се заплатят от жалб. Г.  в полза  на бюджета на съдебната власт по сметка на РС-Казанлък съобразно разпоредбата на чл.84 ЗАНН вр. чл.189 ал.3 от НПК.

Водим от горните мотиви съдът,

 

Р     Е     Ш     И    ;

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 23-040 от 26.06.2020 г. на Началник отдел „Рибарство и контрол- Южна България“ Пловдив към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при ИАРА с което е наложено административно наказание- глоба , и са отнети в полза на държавата уреди с които е придобита рибата и другите водни организми като във частта му в която на основание чл.66 ал.3 от ЗРА е наложено административно наказание глоба в размер от 400 лв. го ПОТВЪРЖДАВА като правилно и законосъобразно а във частта му в която на основание чл.90 ал.1 от ЗРА са отнети в полза на държавата 3бр. пръти с макара както следва ;  Long Corp 270 –черно червен, макара SPRO, Spin80Balzer макара SPRO сива и макара СК 350, прът Tele copic rod 270 го ОТМЕНЯ като незаконосъобразно наложени на Н.П. *** с ЕГН ** 10236948.

Осъжда Н.П.Г. с установена по-горе самоличност да заплати направените по делото разноски в размер от 40 лв.- пътни разноски за св. К.К. и Н.Н. в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на РС-Казанлък.

Решението подлежи на обжалване в 14 дневен срок от получаване на съобщението пред Административен съд гр. Стара Загора.

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ ;