Определение по дело №5167/2018 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 2438
Дата: 19 август 2019 г.
Съдия: Майа Иванова Попова
Дело: 20185220105167
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

                                      О П Р Е Д Е Л Е Н И Е    

 

                    19.08.2019 година, град  Пазарджик

 

             Пазарджишкият  Районен съд   ІХ граждански състав на 19.08.2019 година в закрито заседание в следния състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:МАЙА ПОПОВА

 

            Като разгледа докладваното от Районен съдия  ПОПОВА гражданско  дело № 5167,  по описа на съда  за 2018година

 

            Производството е по реда на чл.140  от ГПК във вр. с  чл.146 от ГПК.

 

                Делото е образувано по повод на депозирана искова молба от

 

Предявени са обективно съединение искове иск с правно основание чл.422,чл. 415 от ГПК ,чл.9,т.11,т.7 и т.11 от ЗПК във вр с чл.240 от ЗЗД, чл.33 от ЗПК във вр.с чл.719 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД от БНП от Париба Пърсънъл Файненс С.А.,Париж рег.№ *********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България, ЕИК: *********, вписан в Търговския регистър при Агенцията по вписванията, със седалище и адрес на управление: гр. София, п.к. 1766, ж.к. Младост 4, Бизнес Парк София, сгр. 14, представлявано от Димитър Димитров - Заместник управител, чрез юрисконсулт Ц.Х.С. срещу: Т.Г.Ч. ЕГН: ********** ***.  заплащане на дължими суми по договор.

Твърди се в исковата молба, че с Договор за потребителски заем с номер CREX-14520019 от 12,02.2017, ищцовото дружество БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Париж per.№*********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България е отпуснало паричен кредит в размер на 214.92 /ДВЕСТА И ЧЕТИРИНАДЕСЕТ ЛЕВА и 92 СТОТИНКИ / лв. на ответника Ч..

Сумата, предмет на горепосочения договр била изплатена от кредитора по начина, уговорен в чл.1 от договора, с което БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Париж per.№*********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България е изпълнил задължението си по него. Усвояването на посочената сума Т.Г.Ч. е удостоверил с полагането на подписа си в поле "Удостоверение на изпълнението". Въз основа на чл.1 от същия, за ответника възниква задължението да погаси заемана 9 месечни вноски - всяка по 27.94 лв. , които вноски съставляват изплащане на главницата по заема, ведно с оскъпяването и съгласно годишния процент на разходите - 44,02% и годишния лихвен процент - 37,03%, посочени в параметрите по договора.

Сочи се ,че длъжникът Т.Г.Ч. е преустановил плащането на вноските по кредит номер CREX-14520019 на 20.07.2017, като към тази дата са погасени 4 месечни вноски. На основание чл.З от договора вземането на БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Париж per.№*********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С. А., клон България ставало изискуемо в пълен размер, ако кредитополучателят просрочил две или повече месечни вноски, считано от падежната дата на втората пропусната месечни /а вноска. По 

този начин ответникът следвало да изплати остатъка по заема в размер на 139.64 лв., представляващ оставащите 5.00 броя погасителни вноски към 20.08.2017, към която дата кредита е станал изискуем в целия му размер. Въпреки настъпилия падеж на втората непогасена вноска, кредитополучателят не е изпълнил задължението си.

Твърди се, че всички претенции за дължими, на основание изтичането и падежирането на последната погасителна вноска по съставения между страните погасителен план, която е била на 20.11.2017 г., Т.е. към датата на депозиране на заявлението по чл.410 от ГПК по кредита е изтекла и последната падежна дата, въз основа на което се считало вземането за исикуемо на посоченото основание, поради което ответника Ч. дължал и обезщетение за забава в размер на законната лихва в размер на 11.29 лв. за периода от настъпване на изискумостта на кредита - 20.08.2017 до 11.06.2018.

Ищцовата претенция е, че към настоящия момент ответникът дължал на дружеството следните суми:  Главница - 137.17лв; Възнаградителна лихва - 2.47лв.; Законна лихва за забава - 11.29лв. и или общо 150.93лв.

Предвид последвали от РС Пазарджик указания, заявителя да предяви иск относно вземането си. На основание чл.415, ал.2 от ГПК,БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Париж per.№*********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България, предявявало астоящият иск за установяване на вземането си в едномесечен срок. БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Париж per.№*********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България след подало Заявление за издаване на Заповед за изпълнение по чл.410 от ГПКкъм Районен съд - гр. Пазарджик. По гражданско дело No 2541/2018 г.,9 с-в е издадена Заповед за изпълнение и тъй като тя била връчена на длъжника при условията на чл.47, ал.5 от ГПК.

Отправена е молба в случай че е налице хипотезата на чл.238 от ГПК да бъде постановено не неприсъствено решение срещу ответника.

Оформен е петитум, съдът да постанови решение, с което да признаеза установено, че е налице вземане от страна на БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., Париж per.№ *********, чрез БНП Париба Пърсънъл Файненс С.А., клон България от Т.Г.Ч. в размер на: 137.17лв.,  представляваща главница по кредита, 2.47 лв., представляваща възнаградителна лихва по договора, 11.29 лв., представляваща законна лихва за забава за периода от 20.08.2017 до 11.06.2018, на основания чл.79 и чл.86 от ЗЗД, ведно със законната лихва от момента на подаване на заявлението до окончателното изплащане на дължимите суми.

          Претендират се сторените по исковото и заповедното производство разноски, които разноски в заповедното производство са в размер на 25.00 лв. ДТ и минимално юрисконсултско възнаграждение в размер на 50.00 / петдесет / лв., в исковото държавната такса за завеждане на иск в размерна 125.00лв. както и минимално юрисконсултско възнаграждение в размер на 100.00 лв..

 С определение на съда №1664/29.05.2019г.е назначен на основание чл. 47, ал.6 от ГПК особен представител на ответника Ч. –адв.Д.К., която в качеството си на процесуален представител по делото и в с който срока па чл. 131 от ГПК е депозирала писмен отговор, с който оспорва иска като основателен, недоказан по основание и размер.

Изложени са следните съображения: При така изложените в исковата молба твърдения в тежест на ищеца е провеждане на главно и пълно доказване на релевантните за спора факти - валидно сключен договор между страните, с определен предмет и основание, надлежно престиране от ищеца-изправна страна по съглашението и настъпила предсрочна изискуемост на паричните задължения на контрахента-длъжник (чл. 154. ал. 1. ГПК във вр. с чл. 63, ЗЗД). Облигационната връзка между страните във връзка със сключения между тях на 12.02.2017 г. писмен срочен договор за кредит е безспорен факт. В случая е недоказано твърдението на ищеца за настъпила на 20.08.2017 г. предсрочна изискуемост, съгл. т. 3 от общите условия на ищеца. Този вид изменение на договора изисква волеизявлението на изправната страна (в случая - ищецът-кредитор) да достигне до неизправната (ответникът-длъжник). По делото няма доказателства за това обстоятелство - ако все пак има такава към цялото исково производство, то същото не ни е представено с исковата молба, като е отправена молба към съда да се обърне внимание, дали в същата не се съдържа позоваване на вече обявена предсрочна изискуемост, съответно дали има данни да е извършено самото обявяване до длъжника, кога е обявена самата изискуемост и кога и как е било съобщено на адресата-длъжник. Волята на кредитора за обявяване на предсрочната изискуемост следва да достигне до длъжника, което обстоятелство в случая се счита от ответната страна, че не е налице, поради което т. 3. от общите условия на договора не поражда действие между страните/ т. 18 от 4/2013-2013-ОСГТК на ВКС/. Такова първоначално изявление на ищеца за обявяване предсрочната изискуемост не било направено в заповедното и, или в исковото производство/не се представят ли доказателства в тази посока, поради което установителните искове били неоснователни и следвало да бъдат отхвърлени.

На следващо място в исковото молба се претендирали лихви, но без да е посочено, на кое основание от договора се позовава ищеца, което от своя страна ограничавало правото на защита, т.е. къде е заложена клаузата за лихвите и в какъв размер са те. Счита се, че претендираните суми са начислени въз основа на неравноправни клаузи в договора за кредит,като неравноправна била тази клауза в договора, която не отговаряла на изискването за добросъвестност и едновременно с това е неясна или двусмислена и уврежда или цели и създава значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя, което в крайна сметка може да доведе до увреждането на последния.

В исковата молба се претендирали лихви, като не ставало ясно на кое основание се претендират, а още по-малко как били изчислени същите - неясна оставала и методика - поради противоречие е чл. 146 вp. чл. 143. ал.1. т.З. т. 10 т. 12 и т.18 от ЗЗП

Твърди се, че всякакви уговорки в договора, съгласно които Банката уведомявала кредитополучателя/картодържателя за новия размер лихвите и таксите съгласно банковите тарифи и датата, от която са в сила, чрез обявяването им на видно място в банковите салони, чрез месечно извлечение или по друг начин следвало да бъдат тълкувани с оглед възможността на картодържателя да направи преценка за сключване на договора при подписването му, за добросъвестността на по-силния икономически субект Банката и за това дали тези промени не увреждат по-слабия субект.

Оформен е петитум, съдът, след като се увери, че претендираните суми са начислени въз основа на неравноправни клаузи в договора, поради което същите са нищожни, че уговорките в процесния договор са едновременно неясни и създават значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца и потребителя, което в крайна сметка води и до увреждането на последния, да постанови решение, с което да отхвърли предявените искове.

Отправена е молба съдът да присъдите Банката ищец да възстанови на Националното бюро по правна помощ сторените по делото разноски.

   В производството по делото доказателствената тежест се носи от всяка от страните за доказване на твърдените в нейна полза факти и обстоятелства.

   Съдът на основание чл.312, ал. 1, т. 3 от ГПК указва на страните,че могат да постигнат спогодба по делото или да прибегнат към извън съдебно уреждане на спора.

          Воден от горното  и на основание чл.140 ал.1 и ал.3 от ГПК, Пазарджишкият Районен съд,

                            

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА представените към исковата молба и отговора по чл. 131 от ГПК писмени доказателства.

          НАСРОЧВА  делото в открито съдебно заседание на  23.10.2019г.  от 11.50 часа, да се призоват страните.

Да се изпрати  на страните настоящето определение и проект от доклада. Определението е по движението на делото и не подлежи на обжалване.

 

 

РАЙОНЕН  СЪДИЯ: