Решение по дело №2333/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1486
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 17 октомври 2019 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20193110202333
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

 

 

№1486/19.7.2019г.

Година 2019                             Град Варна

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  първи юли                                               Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                                         Съдия  Даниела Михайлова

 

Секретар   Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2333  по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба от „Б.И.К. “ ЕООД, представлявано от  Д.А.Д.,   против Наказателно постановление 25-253416 / 02.05.2019г. на Изпълнителния Директор на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" - Варна, с което на  „Б.И.К. “  ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на 1 600  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 414 ал.3 от КТ.    

            С жалбата на първо място се навеждат твърдения за некомпетентност на актосъставителя, доколкото се твърди, че нарушението е допуснато в гр.Варна, а същия е гл.инспектор в Д“ИТ“-Търговище.На следващо място се твърди, че в хода на производството са допуснати нарушения на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, касаещи описание на съставомерните признаци на нарушението, като се сочи, че е налице само правен извод относно твърдяното нарушение.Изложени са и съображения за това, че случаят следва да бъде приет за маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН.Поради  това се иска отмяна на постановлението. 

             В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована,   представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество адв.  Д. отново пледира  постановлението да бъде отменено, като освен изложените в жалбата съображения, изразява становище, че с оглед показанията на актосъставителя е допуснато нарушение, различно от това, описано в постановлението.  

            Въззиваемата страна, редовно призована, в съдебно заседание  се явява упълномощен представител, оспорва жалбата и моли съда, да потвърди атакуваното наказателно постановление.Твърди се, че нарушението описано в постановлението безспорно е доказано с оглед на събраните доказателства.Представена е и писмена защита.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от  фактическа   страна следното:    

           На  18.03.2019г.  служители на Д „ИТ”- Търговище  , една от които св.  Н.К., в изпълнение на служебните си задължения и по повод на постъпил сигнал, извършили проверка  на „Б.И.К. “ ЕООД.Дружеството имало обект на територията на гр.Търговище-склад за безалкохолни напитки, в промишлена зона, до „Мизия Милк“, а седалището му било в с.Тополи , общ.Варна.На проверяващите на 18.03.2018г., а в последствие и на 15.04.2018г.  били представени документи, сред които и трудовите досиета на работници.При запознаване с тях св.К. установила, че работодателят е сключил трудов договор № 0002 на 24.01.2018г. с работника Д.Д. .В договора било посочено, че Д. следва да изпълнява длъжността „ шофьор, лекотоварен автомобил“, като уговореното трудово възнаграждение било от 560лв.Било отразено, че работника е постъпил на работа на 24.01.2018г., както и че е получил копие от договора и копие от уведомлението до НАП.При проверка в ТД на НАП обаче се установило, че уведомление за този договор не е било изпратено.Св.К. установила, че на 29.01.2018г. е изпратено уведомление , което касаело трудов договор с Д., но от 29.01.2018г., за длъжността „ пласьор“, какъвто договор пък нямало.При проверка в трудовото досие на работника свидетелката установила още, че на Д. е била връчена трудова характеристика за длъжността „шофьор“, но не и за пласьор.Договорът на работника бил прекратен със Заповед № 21/08.03.2019г. и уведомлението за това било изпратено в ТД на НАП.За установеното при проверката бил изготвен констативен протокол № ПР 1908539/16.04.2019г.

         На 10.04.2019г. от Изпълнителния директор на ИА „ГИТ“ била издадена Заповед № 3-0390, с която на св.К. било възложена в срок от 10.04.2019г. до 10.05.2019г. териториална компетентност за извършване на проверка на „Б.И.К. “ ЕООД, включително и за връчване на индивидуални административни актове, актове за установяване на административни нарушения, постановления по реда на чл.405а от КТ и др.

          На 16.04.2019г. св.К. съставила против  „Б.И.К. “ ЕООД  акт за установяване на нарушение, за това , че в качеството на работодател в тридневен срок от сключване на трудов договор № 0002/24.01.2019г.  с Д.Д. не е изпратил уведомление за това в съответната ТД на НАП.Било прието, че нарушението е извършено на 29.01.2019г. в с.Тополи и констатирано на 15.04.2019г. в гр.Търговище.То било квалифицирано като такова по чл.62 ал.3 от КТ.  При предявяването на акта на представляващият дружеството  възражения не били направени. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН били депозирани писмени възражения , в които били наведени доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл.42 т.4 от ЗАНН, както и било посочено, че регистрацията на договора на 29.01.2019г. се дължала на обективни причини.Били изложени съображения  и за това, че случаят е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН.  В заключение било формулирано искане производството да бъде прекратено, а в условията на евентуалност да бъде наложено наказание в минималния размер, посочен в чл.415 „в“ от КТ. 

            Въз основа на акта за установяване на административно нарушение,  административно – наказващият орган издал наказателно постановление № 25 – 2503416 / 02.05.2019г. , с което изцяло възприел фактическите констатации на актосъставителя и правната квалификация на нарушението по  чл.62 ал.3  от КТ  и наложил на  „Б.И.К. “ ЕООД наказание “Имуществена санкция” в размер на 1 600 лв. на основание чл.416 ал.5  вр. чл.414 ал.3 от КТ.Депозираните възражения били разгледани и приети за неоснователни.Било изразено и становище, че случаят не е маловажен по смисъла на чл.28 от ЗАНН и чл.415 „в“ от КТ. 

            В хода на съдебното следствие като свидетел бе разпитана   Н.К.- свидетел при установяване на нарушението и съставяне на акта, чиито показания съдът кредитира изцяло като логични, последователни и непротиворечиви.Свидетелката подробно обясни , че трудовия договор с работника от 24.01.2019г., за работа на длъжност „ шофьор“ не е бил регистриран в НАП.Бил е регистриран договор от 29.01.2019г. за длъжност „ пласьор“ със същото лице, като такъв договор въобще не е бил представен в хода на проверката. 

             Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на    събраните по селото писмени и гласни доказателства, както и от писмените доказателства по административно-наказателната преписка , които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

            Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

 Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена в срок и от надлежна страна  , поради което и е приета за разглеждане.    

             Наказателното постановление 25-2503416 / 02.05.2019г. е издадено от компетентен орган- от   Изпълнителния Директор на ИА“ ГИТ“-София на основание чл.416 ал.5 от КТ.Актът също е съставен от компетентно лице, доколкото на св.К. е била възложена съответната териториална компетентност със Заповед № 3-0390/10.04.2019г. на Изпълнителния директор на „ГИТ“, копие от която е приложено по преписката.Съгласно Устройствения правилник на „ГИТ“ изпълнителния директор ръководи дирекцията и на основание чл.6 ал.2 т.14 определя обхвата на дейност и компетентност на инспекторите по труда.В случая такава компетентност е била възложена на св.К. , поради което и същата е била оправомощена да ангажира отговорността на дружеството със съставяне на акт за установяване на административно нарушение, независимо че същото е  извършено в с.Тополи, общ.Варна.Поради това съдът намира, че възраженията, касаещи компетентността на актосъставителя и наказващият орган са неоснователни.  

        Наказателното постановление  е издадено   в шестмесечния преклузивен срок , като в него са посочени и доказателствата по преписката.Същото съдържа всички минимално изискуеми от закона реквизити.Нарушението е описано с необходимата конкретика, като наказанието е индивидуализирано.Депозираните след предявяване на акта възражения са били разгледани и приети за неоснователни, с което наказващият орган е изпълнил задължението си по чл.52 ал.4 от ЗАНН.    Поради това съдът намира, че в хода на производството не са допуснати нарушения на процесуалните правила, които да са от категорията на съществените и които да са ограничили правото на защита на наказаното лице.

            От събраните по делото гласни и писмени доказателства съдът намира, че правилно наказващият орган е приложил материалния закон и е съотнесъл установените фактически констатации към хипотезата на правната норма.  От събраните по делото доказателства- показанията на св. К. и  от съдържанието на административно наказателната преписка- копие от трудов договор, копия от ведомости, уведомления и др., по безспорен начин се установява, че на 24.01.2019г.  между „Б.И.К.“ ЕООД и Д.Д. е бил сключен трудов договор № 0002, с който работника е бил назначен на работа в дружеството на длъжност „ шофьор“.Безспорно е също така, че уведомление за този договор не е било изпратено в ТД на НАП нито в законоустановения срок, нито след това.Било е изпратено уведомление за договор от 29.01.2019г. за длъжност „ пласьор“, какъвто въобще не е бил сключван с работника.Разпоредбата на чл.62 ал.3 от КТ предвижда, че в тридневен срок от сключването   на трудовия договор , работодателят е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната ТД на НАП.В случая това задължение не е било изпълнено.Съобразно приложените по преписката доказателства, включително и обясненията на представляващият дружеството, може да се направи извод, че с подаването на уведомление за трудов договор от 29.01.2019г. за длъжност „ пласьор“, какъвто не е бил сключван, е бил направен опит да се „ заобиколи“ разпоредбата на чл.62 ал. 4 от КТ, според която след изтичане на срока по ал.3 уведомление за сключен трудов договор се изпраща само след влязло  в сила задължително предписание от контролните органи на ИТ.В случая   в приложения по преписката договор № 0002/ 24.01.2019г. изрично е посочено, че работника  е постъпил на работа на 24.01.2019г., като обстоятелството, че същият е получил трудово възнаграждение само за два отработени дни през м.01.2019г., не води до извод, че нарушението не е допуснато.На работника е била връчена длъжността характеристика за длъжност „ шофьор“ , на която той се е подписал, а не такава за длъжност „ пласьор“.Дори да се приеме, че работника се е явил на работа на 29.01.2019г., така както се сочи в писмените обяснения на представляващият дружеството, то не е имало никаква пречка това обстоятелство да се отрази в подписания от него трудов договор или да се изготви нов с правилната дата и съответната длъжност.След като това не е било направено и в договора от 24.01.2019г. е налице изрично ръкописно вписване, че работника е постъпил на работа именно на 24.01.2019г., съдът намира, че от страна на работодателя е допуснато нарушение на чл.62 ал.3 от КТ, тъй като в тридневен срок от сключване на договора, а именно до 28.01.2019г. включително, той не е подал уведомление за него в ТД на НАП.Поради това съдът намира , че описаното в акта и постановлението нарушение безспорно е било допуснато.

           Правилно наказващият орган е приел, че   в случая отношенията между            Др.Д.   и „ Б.И.К.” ЕООД са междуработник  и „работодател” ,  като    дружеството безспорно има качествотоработодател”, тъй като се явява  лице което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение.

   Правилно е била ангажирана отговорността на „ Б.И.К.” ЕООД в качеството му на работодател. чрез налагане на "имуществена санкция".Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на правния субект за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н.

Съдът намира, че в случая не би могла да се приложи разпоредбата на чл.415 „в” от КТ, доколкото нарушенията на чл.62 ал.3  от КТ независимо от тяхното отстраняване  ,  не са маловажни съгласно чл.415 „в” ал.2 от КТ.  Следва да се отбележи, че и самото нарушение не е било отстранено, доколкото до ТД на НАП е било изпратено уведомление за договор, какъвто въобще не е бил сключван между работодателя и работника. С оглед  обективните характеристики на самото нарушение пък съдът счита, че не е налице хипотезата на чл.28 от ЗАНН, доколкото неговата обществена опасност не е по-ниска от останалите нарушения от този вид.

 Правилно е била определена и санкционната норма, тъй като именно в чл.414 ал.3 от КТ е предвидено наказание за работодател, който наруши разпоредбите на чл.62 ал.3  от КТ  , каквото имаме в настоящият случай.Наказващият орган е наложил на   „ Б.И.К.” ЕООД „ имуществена санкция” в размер на 1 600лв.Съдът обаче намира, че това наказание е завишено като размер, доколкото липсват доказателства дружеството да е допускало и други нарушения на  КТ, за които да са му били налагани санкции.Безспорно е, че в хода на извършената проверка са констатирани нарушения на различни законови разпоредби, обективирини в протокола за извършена проверка, но по делото няма данни работодателя да е бил санкциониран с влезли в сила постановления за тях и то към датата на извършване на настоящото нарушение.Поради това   и съдът намира, че   следва да намали размера на наложената санкция от 1 600лв. на 1 500лв. ,  в минималния предвиден в закона размер,  като счита че това наказание е съответно на извършеното нарушение.    

Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                                           Р Е Ш И:

 

            ИЗМЕНЯ Наказателно постановление 25-253416 / 02.05.2019г. на Изпълнителния Директор на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" - Варна, с което на  „Би Иси Къмпани “    ЕООД е наложено административно наказание „Имуществена санкция" в размер на 1 600  лева, на основание чл. 416 ал.5 вр. чл. 414 ал.3 от КТ, като НАМАЛЯВА размера на наложената „Имуществена санкция” от 1 600лв. на 1 500лв./ хиляда и петстотин лева/  . 

             Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред  Административен съд-Варна по реда на АПК.

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

 

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ: