Решение по дело №113/2020 на Районен съд - Луковит

Номер на акта: 260023
Дата: 18 ноември 2020 г. (в сила от 18 ноември 2020 г.)
Съдия: Владислава Александрова Цариградска
Дело: 20204320100113
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№_____

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

гр. Луковит, 18 ноември 2020 г.

 

ЛУКОВИТСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в публично съдебно заседание на тринадесети октомври две хиляди и двадесета година, в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЛАДИСЛАВА ЦАРИГРАДСКА

 

При секретаря М.Д.,

като разгледа докладваното от съдия Цариградска

гр. д. № 113 по описа за 2020 г. на съда

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по повод на искова молба от „ЮБЦ“ ООД срещу В.С.В. от гр. Л., подадена по реда на чл. 415, ал. 1, т. 3 ГПК, след като по ч.гр.д.№791/2020 г. по описа на РС Луковит е отказано издаване на заповед за изпълнение в полза на ищеца.

Ищецът основава иска си на Договор за мобилни услуги от 29.11.2017 г. за ползване на мобилен № **********, сключен между ответника и мобилния оператор „Т. Б.я“ ЕАД, незаплатените задължения по който възлизали в общ размер на 390.33 лева.

Вземанията на „Т. Б.“ ЕАД били прехвърлени последователно – с Договор за цесия от 12.07.2019 г. в полза на „И. ф.“ ООД, а последният  – на ищеца с Договор за цесия от 29.11.2019 г., за което ответникът бил уведомен.

Иска се осъждането му да заплати общо незаплатената по договора сума за ползвани услуги в размер на 154,75 лева, както и неустойка в размер на 235,54 лева, начислена за предсрочно прекратяване на договора, формирана като сума от три месечни абонаментни такси от по 20,82 лева, общо  62.46 лева и 173.08 лева – разликата от стандартната и преференциална цена на предоставеното устройство Lenovo Moto

Към исковата молба са представени писмени доказателства.

Исковата молба и доказателствата са връчени на ответника, чрез баща му С. В. К. на 20.05.2020 г. и в предоставения 1-месечен срок не е представил отговор на исковата молба. 

В първото открито съдебно заседание страните редовно призовани, не се явяват. Ответникът не е направил искане за разглеждане на делото без негово лично участие, нито е изразил становище по иска.

С определение в откритото съдебно заседание на основание чл. 239, ал. 2 ГПК съдът обяви, че ще се произнесе с неприсъствено решение по делото, след като се убеди, че са налице предпоставките за това, както и че изрично ответникът е бил предупреден за тази процесуална възможност при негово бездействие със съобщението, както и с призовката за заседанието.

С доклада на делото съдът определели предмета на делото – осъдителен иск с правно основание чл. 79, ал. 1 и чл. 92, вр. чл. 99 ЗЗД.

Ищецът представя писмени доказателства, съобразно разпределената му от съда доказателствена тежест – Договор с мобилния оператор за услуги, Общи условия и Договори за цесия.

Въз основа на представените писмени доказателства съдът прие, че предявеният иск е вероятно основателен и следва да бъде уважен.

Съдът служебно провери дали клаузата за неустойка е в рамките на императивните изисквания, бранещи потребителя, и достигна до извод, че при уговаряне на клаузата не е нарушено равновесието в правата на страните.

По разноските:

Ищецът е направил разноски, които доказва, в размер на 50.00 лева, представляващи държавните такси в заповедното производство и в исковото производство, които следва да се поставят в тежест на ответника.

Претенцията за разноски, представляващи адвокатско възнаграждение, е неоснователна и следва да се отхвърли по следните съображения.

На първо място в заповедното производство ищецът, тогава с качество заявител, е подал нередовно заявление и не е отстранил пропуските му след указания на съда, което е довело до отказ да се издаде заповед за изпълнение, т.е. постановен е неблагоприятен за заявителя изход и съответно той няма право да претендира адвокатско възнаграждение. Единствената привилегия, която ползва, е възможността да довнесе държавна такса за исковия процес.

Ищецът има право да получи разноските, за които обаче доказва реално плащане. В т. 1 на ТР№6/2013 г. ОСГТК на ВКС е прието, че когато е доказано извършването на разноски в производството, те могат да се присъдят по правилата на чл. 78 ГПК. Дадени са допълнителни указания, че в случаите, в които законът предвижда задължително плащане на сумата по банков път, то това плащането следва да бъде установено със съответните банкови документи. В случаите на плащане в брой, този факт следва да е отразен в договора за правна помощ.

От указанията на ВКС могат да се направят следните изводи: 1. Съдът присъжда разноски само при доказано извършване на такива; 2. Държи се сметка за особени законови изисквания като ограничения за плащане в брой, но и други; и 3. Договорът за правна защита и съдействие може да има част, която да бъде с характер на „разписка“.  

Представен е Договор за правна защита и съдействие между „ЮБЦ“ ЕООД и Адвокатско дружество „Г. и П.“, представлявано от адв. Г., в който е посочено договорено възнаграждение за правна защита и съдействие в размер на 360.00 лева платимо в брой, и отразяване, че същата сума е внесена.

Този договор не е съобразен с норми от публичен порядък, за които съдът следи служебно.

Приложеният договор за правна защита и съдействие е между дружества. Това означава, че документалната обоснованост на всяка една сделка, сключвана от тези субекти, следва да е съобразена с особените завишени изисквания на ЗДДС и ЗСч. Това са допълнителни условия от публичен ред, подобни на ограниченията на плащания в брой, споменати в т. 1 на ТР.

Съгласно чл. 113, ал. 1 ЗДДС всяко данъчно задължено лице - доставчик е длъжно да издаде фактура за извършена от него доставка на стока или услуга или при получаване на авансово плащане преди това. Адвокатското дружество, регистрирано по ЗДДС на 22.07.2015 г., е било длъжно да издаден фактура най-малко в два екземпляра с нормативно предвидено съдържание.

По делото не е представена фактура за извършеното плащане.

За пълнота следва да се посочи, че и извън случаите на регистрирани по ЗДДС лица, адвокатът (не адвокатското дружество), е длъжен да издава документ, отговарящ на изискванията на чл. 7, ал. 1 ЗСч за получените от него доходи (на основание чл.9, ал.2 ЗДДФЛ). Един от документите, съдържащи тези реквизити, е разписката в договора за правна защита от адвокатски кочан, защото той съдържа необходимите реквизити на първичен счетоводен документ. Съставя се в 3 еднообразни екземпляра, поставени в прономеровани кочани, с индигирани копия със серия и пореден номер, от които оригинала се връчва на клиента, второто копие се прилага по делото, а третото остава в кочана и се пази пет години. Сключването на договор не в утвърдения образец не влияе върху неговата валидност, а върху убеждаващо въздействие върху съда, че уговорената сума реално е платена. Разколебаваното на този извод се подсилва от споменатото по-горе обстоятелство, че договорът не е заверен, както и че датата му предхожда крайния срок на задължението, чието изпълнение се търси.

В този смисъл Решение на ВКС по н.д.783/2016 г., докладчик С.М..

Водим от горното и на основание  чл. 239 от ГПК, съдът

 

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА на основание чл. 79, ал. 1 и чл. 92, вр. чл. 99 ЗЗД ответника В.С.В. с ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ на ищеца „ЮБЦ“ ООД с ЕИК ******** със седалище и адрес на управление гр. С., бул. „Б.№**, вх.*, ет.*“ №**, действащо чрез адвокат В. Г.,  сумата 390.33 (триста и деветдесет лева и 33 ст.), включваща 154,75 лева - стойността на незаплатени мобилни услуги към „Т. Б.“ по Договор за мобилни услуги от 23.08.2017 г. за периода 15/12/2017 – 14/04/2018 за мобилен номер №**********, както 235,54 лева - неустойка за предсрочно прекратяване на договора, ведно със законната лихва от датата на предявяване на иска – 27.02.2020 г, до окончателното изплащане, както и на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата от 50.00 лева  (петдесет лева), представляваща  разноски по делото за държавна такса в заповедното и исковото производство, като ОТХВЪРЛЯ претенцията за разноски за адвокатско възнаграждение, поради липса на доказателства за реално плащане.

РЕШЕНИЕТО на основание чл. 239, ал. 4 ГПК е ОКОНЧАТЕЛНО.

ПРЕПИС да се връчи на страните, с указание към ответника, че на основание чл. 240, ал. 1 ГПК в 1-месечен срок от връчването може да поиска от Окръжен съд Ловеч отмяна на неприсъственото решение, ако е бил лишен от възможност да участва в делото.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ……………………………