Решение по дело №9166/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 626
Дата: 23 януари 2020 г. (в сила от 2 март 2020 г.)
Съдия: Галина Георгиева Ташева
Дело: 20191100509166
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 11 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                      Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                     Гр.София,23.01.2020 г.

                        В ИМЕТО НА НАРОДА



Софийски градски съд, ІV-А въззивен състав, в открито заседание на двадесети януари  през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СТЕЛА КАЦАРОВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛИНА ТАШЕВА

                                                                             Мл.с.ИВА  НЕШЕВА

 

При участието на секретаря А.Луканова като разгледа докладваното от съдия ТАШЕВА гражданско дело 9166 по описа за 2019 г., взе предвид следното:

 

                      Производството е по чл. 258 - чл. 273 ГПК.

 

                 

                      С решение от 14.05.2018 г., постановено по гр. д. 32211/18 г., СРС ,64 състав ОТХВЪРЛЯ предявените от В.Р.Г., ЕГН **********, с адрес *** срещу „С.Т.П.“ АД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление *** искове по чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.З, вр. чл.225, ал.1 КТ за признаване за незаконно и отмяна на уволнение, извършено на основание чл.328, ал.1, т.2 КТ - съкращаване на щата, с предизвестие № 11-07-473/07.03.2018г. и заповед № Р 07 - 478/30.03.2018г„ издадена от изпълнителния директор на ответното дружество и връчена на 05.04.2018г„ за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност „експерт“ в Дирекция „Техническа“ при ответника, както и за заплащане на сумата от 10240 лева - обезщетение за оставане без работа поради уволнението за периода 11.04.2018г. - 01.09.2018г„ ведно със законната лихва от подаване на исковата молба /21.08.2018г./ до окончателното плащане и ОСЪЖДА В.Р.Г., ЕГН **********, с адрес *** да плати на „С.Т.П.“ АД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление *** на основание чл.78, ал.З, вр. ал.8 ТПК сумата от 100 лева - разноски.

    Срещу това решение е подадена въззивна жалба от ищеца , с която се обжалва постановеното решение като неправилно – незаконосъобразно,в нарушение на процесуалните правила и необосновано.Съдът неправилно приел,че в тежест на ищеца е да докаже фиктивното съкращаване в щата,а такова било задължение на работодателя-ответник.Поддържа,че съкращаването на щата е фиктивно-при съпоставяне на старо и ново  щатно разписание се установявало,че общият брой на служителите в дружеството оставал непроменен ;не бил правилен изводът,че промяната в структурата на ответника не  представлява съществена организационна промяна и следователно е извършена от компетентен орган ;задължение за подбор съществувало,а такъв не е извършен ;бизнес програмата на ответника била доказателство,че съкращаване в щата няма,а действията на ответника били резултат на личностен конфликт.Моли да се постанови ново решение,с което да бъде отменено първоинстанционното като се уважат исковете.Претендира разноски.

              Срещу въззивната жалба  е подаден отговор от въззиваемата страна,с който се изразява становище,че жалбата е неоснователна.Претендира разноски .

                След преценка на доказателствата по делото, съдът прие за установено следното от фактическа и правна страна:

                Релевантните за делото факти са установени обосновано от СРС, поради което на основание чл. 272 ГПК, съдът препраща към фактическите изводи на СРС и те стават неразделна част от настоящите мотиви.

               Правните изводи на СРС са законосъобразни и на основание чл. 272 ГПК, съдът препраща към тях и те стават неразделна част от настоящите мотиви.

                За пълнота следва да се отбележи следното:

                Тежестта на доказване законността на уволнението носи работодателя. Фактическия състав за законно прекратяване на трудовото правоотношение включва фактите - 1. съкращаването на длъжността или на съответната щатна бройка, т. е. на трудовите задължения, които тя включва, да е реално; 2. моментът на уволнението трябва да съвпада или да следва датата, на която е извършено реалното и фактическо съкращаване на щата; 3. компетентният орган да е взел по надлежен ред решение за съкращаване на щата и, 4. работодателят да е извършил подбор по реда на чл. 329, ал. 1 КТ, в случай че се съкращава броят на работниците или служителите, заемащи дадена длъжност, а не се премахва самата длъжност. В тежест на ищеца е да докаже направените правоизключващи възражения.

             Първоинстанционният съд е приел за доказан факта, че с решение на Съвета на директорите на дружеството, обективирано в Протокол № 184 от 31.01.2018 г. е одобрена промяна в щатното разписание, както и че въз основа на това решение считано от 13.02.2018 г. е прието ново щатно разписание, в което не фигурира дирекция „Техническа“, включително и заеманата от ищеца длъжност „експерт“. Новото щатно разписание е влязло в сила към момента на уволнението.

           Извършвайки анализ на представения устав на дружеството и протоколите на Съвета на директорите, съдът е обективирал заключение, че съкращаването в щата е извършено от компетентен орган който за акционерното търговско дружество с едностепенна система на управление е Съветът на директорите. В решението е изложил мотивите си, че „от предоставения устав на ответното дружество не следва, че такива компетенции са предоставени на Общото събрание както и че са ирелевантни доводите във връзка с приетата от Общото събрание на акционерите бизнес програма, която „няма отношение към въпроса кой орган на дружеството е компетентен да вземе решение за съкращаване в щата“.

           В случая първоинстанционният съд е приел, че обуславящо преценката за реално съкращаване на щата е обстоятелството дали са запазени основни и съществени трудови функции на заеманата от ищеца длъжност, които са определящи за длъжността, които я характеризират и индивидуализират, доколкото не всички трудови функции са основни и съществени. В исковата си молба  ищецът е посочил други длъжности, за които твърди, че са със сходни функции на съкратената длъжност, но не е провел пълно и главно доказване на този твърдян факт. Според съда за да се приеме, че една длъжност не е само формално съкратена следва трудовите функции, които я характеризират да се съдържат изцяло в друга длъжност и да не са съчетани с допълнителни такива, наличието на които водят до различие с последната. (Решение № № 219/12.12.2016 г. по гр. дело № 248/2016 г. по описа на ВКС, IV ГО).

Наличието на нова длъжност, с идентични функции обаче е обект на доказване от страна на ищеца. Спазвайки разпоредбата на чл. 154, ал. 1 от ГПК, първоинстанционният съд е посочил , че ищецът, излагайки твърдения относно наличие на фиктивно съкращаване в щата, е длъжен да установи фактите, на които основава своите искания или възражения, което неправилно е тълкувано от ищеца като неправилно разпределяне на тежестта на доказване в процеса.

Практиката на ВКС приема, че е налице реално съкращение и при извършена от работодателя трансформация - когато трудовата функция на съкратената длъжност се прехвърля на друга длъжност със съществено различаваща се трудова функция, както и когато тя се преразпределя между други длъжности със съществено различаващи се трудови функции (решение № 404 по гр.д. № 1968/2013 г., IV г.о., ВКС). Няма значение дали изпълнението на тази функция е възложено и разпределено между други /назначени преди това/ служители или изцяло отпада, тъй като не е необходима на работодателя (Решение № 179 от 20.10.2015 г. по гр. дело № 5408/2014 г. по описа на ВКС, 3-то ГО). Ирелевантно е и наименованието на длъжността, заемана от съответния работник или служител, а е съществено  каква дейност те са изпълнявали (Решение № 153 от 24.07.2017 г., IV г.о. на ВКС, Решение № 334 от 19.12.2013 г., IV г.о. на ВКС)

Съгласно посочените документи  отпада длъжността „Експерт“ в дирекция „Техническа“, отпада и трудовата функция, тъй като и в новоприетото щатно разписание не е предвидена длъжност с код по НКПД, съвпадащ с този на заеманата от ищеца длъжност.

         Задължението за провеждане на подбор възниква при наличие на еднакви длъжности съгласно действащото щатно разписание, с оглед запазване на най-квалифицираните си служители, измежду тези, осъществяващи сходни трудови функции.

С решение № 625/01.10.2010 г. по гр. дело № 1773/2009 г. на ВКС, IV г. о., постановено по чл.290 ГПК е изразено становището, че когато се извършва уволнение поради съкращаване в щата и съкращаването в щата се отнася до единствената щатна длъжност работодателят по своя преценка може да уволни съответния работник или служител, който заема тази единствена длъжност или да направи подбор по критериите и целите, посочени в чл.329, ал.1 КТ, че ако той реши да не упражнява правото си на подбор уволненият работник или служител не може да оспорва уволнението като незаконно, поради това, че работодателят е уволнил него, а не е използвал правото си на подбор в резултат на което би уволнил някой друг работник или служител, чиято длъжност не се съкращава.

Според трайно установената практика на ВКС работодателят е длъжен да упражни правото си на подбор, когато се съкращават една или повече от няколко еднородни/еднакви или сходни/ длъжности/щатни бройки/. В тези случаи подборът е задължителен. Това принципно положение важи и когато съкращението засяга не цялото предприятие на работодателя, а негово обособено относително самостоятелно структурно звено/поделение, клон, цех, отдел, сектор, група и др./ В тези случаи работодателят е длъжен да извърши подбора само в рамките на обособената структура - само измежду работниците и служителите, осъществяващи еднородни функции в това обособено звено. Ако последното се закрива изцяло или се съкращават всички еднородни длъжности в него подборът не е задължителен (Решение № 187 от 28.07.2015 г. по гр. д. № 4168 / 2014 г. на ВКС, IV ГО. Основна характеристика за относителната самостоятелност на съответното обособено структурно звено е организационно-управленската. Структурното звено следва да е обособена и относително самостоятелна организационна единица в цялостната структура и организация на предприятието - негово поделение, клон, цех, отдел, сектор, група и др. с относително самостоятелно ръководство в управленската йерархия на предприятието/ръководител на поделението или клона, началник на цеха, на отдела или сектора, отговорник на групата и др./.

Целта на подбора е да останат на работа тези, които по-пълно отговарят на критериите на закона - ниво на изпълнение на трудовите задължения и професионална квалификация (Определение № 183 от 17.02.2016 г. по гр. д. № 6202 / 2015 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение, Определение № 415 от 26.04.2016 г. по гр. д. № 11 / 2016 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение).

В процесния случай обаче е било налице съкращаване на цяла дирекция „Техническа“.Съкратени са всички щатни бройки на заеманата от ищеца длъжност,поради което работодателят не е бил длъжен да извърши подбор.

По отношение възражението,че са нарушени разпоредбите на чл.8 от КТ-прекратяването на трудовия договор било в резултат на личностен конфликт СГС препраща към мотивите на СРС.

        Не се доказаха твърдяните пороци на първоинстанционното решение ,поради което то следва да бъде потвърдено .

       На въззиваемата страна се дължат разноски и следва да се присъдят-50 лв. за юрисконсултско възнаграждение.        

         Воден от горното, СГС

 

       

                                              Р   Е   Ш   И:

           ПОТВЪРЖДАВА  решение  от  14.05.2018 г., постановено по гр. д. 32211/18 г., СРС ,64 състав

             ОСЪЖДА В.Р.Г., ЕГН **********, с адрес *** да плати на „С.Т.П.“ АД, ЕИК ******, със седалище и адрес на управление *** на основание чл.78, ал.З, вр. ал.8 ГПК сумата от 50 лева  за юрисконсултско възнаграждение пред въззивната инстанция.

           РЕШЕНИЕТО    подлежи на обжалване пред ВКС в едномесечен срок от връчването му на страните.

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

      ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                      2.