Присъда по дело №928/2015 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 януари 2016 г. (в сила от 27 януари 2016 г.)
Съдия: Росен Димитров Костадинов
Дело: 20153420200928
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

П   Р   И   С   Ъ   Д   А № 8

гр. С.,11.01.2016 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

С. районен съд, в открито заседание на единадесети януари, две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН КОСТАДИНОВ

 

при секретаря С.П.  и с участието на

прокурора Константин Йовев, след като разгледа докладваното от районния съдия  НОХД № 928 по описа на съда за 2015 г.

П  Р  И  С  Ъ  Д  И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия О.Д.М., роден на *** ***, …… с ЕГН **********

 

за ВИНОВЕН

в това, че на 10.06.2015 год. в гр.С., след като намерил чужда движима вещ- мобилен телефонен апарат, марка „H. A. Y …..” с IMEI ….., кожен калъф и сумата от 2,00 лева всички на обща стойност 119,00 лева и в продължение на една седмица до 17.06.2015 год. не съобщил на собственика и този който го е изгубил- малолетната Д. Д. ***, или на властта

-престъпление по чл.207, ал.1  от НК,

поради което и на основание чл.36, чл.58а, ал.4, във вр. с чл.55, ал. 2 и ал.1, т.1 от НК   го ОСЪЖДА на „Глоба” в размер на 50, 00 лева.

 

 ОСЪЖДА на основание чл.45 ЗЗД О.Д.М., роден на *** ***, ….. с ЕГН **********

да заплати на Н.Д.Д. с ЕГН **********, като майка и законен представител на малолетната Д. Д. В., сумата от 119,00 (сто и деветнадесет) лева представляваща обезщетение за имуществени вреди в едно със законната лихва от датата на неправомерното увреждане- 17.06.2015 год. до окончателното изплащане.   

 

ОСЪЖДА О.Д.М. с ЕГН **********,*** да заплати по сметка на МВР сумата от 69,92  лв. разноски от досъдебната фаза на наказателното производство.

ОСЪЖДА О.Д.М. с ЕГН **********,*** да заплати по сметка на Районен съд С. сумата от 50,00 лева държавна такса по уважения граждански иск.

 

Присъдата подлежи на обжалване пред С. окръжен съд в 15-дневен срок.

 

                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 9

гр. С.,11.01.2016 год.

 

С. районен съд, в открито заседание на единадесети януари, две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН КОСТАДИНОВ

 

 

при секретаря С.П. с участието на

прокурора Константин Йовев, след като разгледа докладваното от районния съдия  НОХД № 928 по описа на съда за 2015 г., НАМЕРИ за установено следното:

 

Спрямо О.Д.М., роден на *** ***, ….. с ЕГН ********** е постановена присъда.

Спрямо него в хода на досъдебното производство е взета мярка за неотклонение „Подписка”.

    

Съдебното производство пред първата инстанция е приключило с прочитане на присъдата. Наложеното на подсъдимия О.Д.М. наказание не следва да се изтърпява ефективно, тъй като е „Глоба”. Следва мярката за неотклонение спрямо О.Д.М. да се отмени. Същият не се е отклонявал и е изпълнявал задълженията си по най- леката от мерките за неотклонение.

 

Ето защо на основание чл.309, ал.2 от НПК съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

Отменя мярката за неотклонение  “Подписка”, по отношение на осъденият О.Д.М., роден на *** ***, ….. с ЕГН **********.

 

Определението може да се обжалва пред С.окръжен съд в 7-дневен срок с частна жалба или частен протест отделно от присъдата.

 

 

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда № 8 от 11.01.2016 год.,

постановена по НОХД № 928/2015 г. на СсРС

 

Производството пред РС С. е образувано по внесен от Районна прокуратура гр.С. обвинителен акт срещу подсъдимия

О.Д.М., роден на *** ***, ……с ЕГН **********

който е обвинен в това, че на 10.06.2015 год. в гр.С., намерил чужда движима вещ- мобилен телефонен апарат, марка „……” с …….., кожен калъф и сумата от 2,00 лева всички на обща стойност 119,00 лева и в продължение на една седмица до 17.06.2015 год. не съобщил на собственика Д. Д. *** на властта или на този който го е изгубил

-престъпление по чл.207, ал.1  от НК,

 

Пострадалото лице е малолетната Д. Д. ***. В наказателното производство се представлява от нейната майка и законен представител-Н.Д. ***. Родителя като законен представител на детето предявява граждански иск за имуществени вреди с искане за връщането на вещите или обезщетяване с тяхната парична равностойност.

 

В предварителното изслушване на страните и след проведеното съкратено съдебно следствие прокурорът, поддържа обвинението и пледира за налагане на наказание „Глоба” в минимален размер. Взема становище по отношение разноските, и мярката за неотклонение. Развива накратко аргументите си.

 

Подсъдимият се признава за виновен, признава фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, поради което съда не е събирал доказателства за тях в съдебната фаза, като е приел същите събрани и проверени от досъдебното производство. Съда също така констатира, че самопризнанията направени в хода на съкратеното съдебно следствие се подкрепят от събраните в досъдебното производство доказателства- свидетелските показания, ценова експертиза, протоколи, справка за съдимост и декларация, писмени доказателства, данни предоставени от предприятията предоставящи, обществени електронни съобщителни мрежи и услуги и др.. Поради гореизложените обстоятелство защитника на подсъдимия пледира за наказание по вид съобразно и становището на прокурора, но по възможност с приложените на чл.55 от НК.  Предлага при налагането на наказание да се съобрази превеса на смекчаващите отговорността обстоятелства, подробно развива аргументите си.    

 

Съдът след като взе предвид становищата на страните и събраните в хода на съкратеното съдебното следствие доказателства намери за установено от фактическа страна следното:

 

Малолетната Д. Д. *** е ученичка в ОУ”…..” в същото населено место, като към момента на провеждане на процесуално значимите действия с нейно участие от досъдебното производство- края на м.август 2015 год. е посочила, че ще бъде в пети клас. В наказателното производство, участва нейната майка и законен представител- свид.Н.Д..

През пролетта на 2015 год. свид.М. Т.П. от гр.В. подарила на своята племенница Д. Д. Владимирова телефонен апарат, марка „…..” с …... Веща била ползвана от дето.

На 10.06.2015 год. в следобедните часове Д. Д. В.излязла от дома си, за да посети школа по английски език в учебен център „А. … ….”, намираща се в жилищен блок по ул.”Д.”№….. Носела със себе си и малка бежова чантичка в която държала телефонния апарат с кожен калъф и банкнота от два лева. Пред учебния център пристигнало по- рано, за това с друго дете отишли да играят на детска площадка на около 50 метра. На пързалка закачила чантичката си и преди да отиде на английски език забравила да я вземе. Изминал по- вече от час когато Д. Д. В. констатирала липсата на вещите си. Отишла да ги търси на местото където си спомнила, че ги е забравила, но не ги намерила там.

 

Подс. О.Д.М. е български граждани, макар да е завършил начално образование (учил е до пети клас) е неграмотен, не работи, а освен това не притежава и документи за самоличност. В досъдебното и съдебно производство самоличността му е установена включително и със свидетелските показания на И.Т.М.- инспектор ДПС при РУ МВР С.. Полицейски служител при изпълнение на служебните си задължения е опознала цялото семейство на подсъдимия.

На 10.06.2015 год. подс.М. ***. Задно със свой познат търсели и събирали метални отпадъци, които да продадат за вторични суровини. На детска площадка в близост до ул.”Д.”№…., намерил малка чанта в която имало мобилен телефонен апарат с калъф и сумата от два лева. Чантичката изхвърлил, а телефона и парите задържал. От апарата извадил намиращата се в него СИМ карта и поставил своя. Ползваната от подсъдимия СИМ карта била закупена от свид.О. от с.С.. В последствие телефония апарат бил използванот брат му свид.Р. М. и майка му свид-Д. С.. Подсъдимия продал телефона на непознато за него лице на Автогара В..

 

От заключението на вещото лице по ценовата експертиза е доказано, че общата стойност на предмета на престъплението е 119, 00 лева.

 

Подсъдимият О.Д.М. не е бил осъждан.

  

При така изяснената фактическа обстановка потвърждаваща се от самопризнанията на подсъдимия и от събраните доказателства в досъдебната фаза на наказателното производство се налагат от правна страна следните изводи:

От обективна страна подсъдимия е реализирал конкретни действия, намерил е вещи които са били изгубени и ги е взел, не съобщил в седмо дневен срок за тях на органите на властта, нито на собственика. Чантичката изхвърли, а телефония апарат използвал и се разпореждал с него, като го предоставил за ползване от брат му и майка му, а в последствие и след изтичането на предвидения от закона срок го продал.    Разпоредил се с чуждото имущество като със свое за да се облагодетелства финансово.

 

От субективна страна престъплението е извършено умишлено - при пряк умисъл. Съзнавал, че с действията си ще лиши от фактическа власт владелеца на чужди за него вещи. Предвиждал преминаването им в своя фактическа власт с намирането им и ако приемем, че не знае кой е собственика, то дори и на органите на властта, които имат възможност да го открият не съобщил за изгубените вещи.  

 

Съда намери  обвинението за доказано по безспорен и несъмнен начин слез анализ по отделно и в тяхната съвкупност на писмените и гласните доказателства.

 

При индивидуализиране на наказанието съдът отчете като изключително смекчаващо отговорността обстоятелство стойността на намереното и присвоено имущество- значително под минималната за страната работна заплата, както и няколко други и то многобройни такива: направените самопризнания в хода досъдебното производство и  в съкратеното съдебно следствие, съдействието за разкриването на обективната истина, чистото съдебно минало, социалните и икономическите условия на съществуването му. Така съдът наложи наказаниe на подсъдимия с приложението на чл.58а, ал.4, във вр. с чл.55 , ал.2 и ал.1, т.1 от НК. Съобразно нормата на чл.373 ал.ІІ НПК , във вр. с чл.372 ал.4 и процедурата по чл.371 т.2 НПК при определяне на наказанието следва да се приложи чл.58а от НК. Съда прецени, че в случая най подходяща е 4 алинея от текста, като по този начин се приложи и чл.55 НК, като се слезе под минималното предвидено в чл.207, ал.1 от НК наказание. Прецени, че за извършеното санкцията следва да е „Глоба” в размер на 50 лева.

 

Пострадалото от престъплението физическо лице е малолетно, тоест недееспособно. По силата на българското законодателство законните представители на такова лице са неговите родители. В наказателното производство в качеството на майка и законен представител на малолетната Д. Д. В., Н.Д. предяви граждански иск с искане за връщане на вещите или обезщетяване с тяхната парична равностойност. Подсъдимия не е възстановил вещите или тяхната парична равностойност, поради което гражданският иск беше уважен изцяло, съобразно събраните доказателства. Съда намери гражданския иска за основателен, тъй като деянието на подсъдимия освен престъпление представлява и граждански деликт. Всеки причинил виновно вреди другиму е задължен да ги възстанови. Деянието на подсъдимия е пряка и непосредствена последица с настъпилата за гражданския ищец вреда. Деликтната отговорност по чл. 45 и сл. ЗЗД задължава всеки, който виновно е причинил вреди другиму, да ги обезщети в пълен обем.Освен това съда е осъдил подсъдимия да заплати и законната лихва от датата на непозволеното увреждане до окончателното изплащане. 

 

В тежест на подсъдимия на основание чл.189, ал.3 НПК се присъдиха направените по делото разноски и ДТ по уважения граждански иск.

По мярката за неотклонение съда се е произнесъл с отделно мотивирано определение.

 

По гореизложените съображения съда постанови присъдата си.

 

Районен съдия: