Решение по дело №704/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 януари 2021 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700704
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

560

гр. Перник, 07.01.2021 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в публично съдебно заседание на шестнадесети декември две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

        ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

                 ЛОРА СТЕФАНОВА

 

При секретаря А.М. и прокурора МОНИКА ЛЮБОМИРОВА, като разгледа докладваното от съдия Стефанова КАНД № 704/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник против Решение № 45/18.09.2020 г., постановено по АНД № 10/2020 г. по описа на Районен съд – Брезник, с което е отменено наказателно постановление № 14-0000753/02.12.2019 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник, с което на основание чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ на „***“ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. София, ж.к. ***, представлявано от управителя В.И.Г.е наложена имуществена санкция в размер на 1800 лв.

         В жалбата е посочено, че при постановяване на обжалваното решение районният съд е допуснал съществени процесуални нарушения и неправилно е приложил материалния закон – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Развити са подробни съображения за нарушение на закона. Касаторът сочи, че районният съд неправилно е приел, че не е осъществено нарушението, за което е наложена имуществена санкция на работодателя. Изложено е, че административнонаказателното производство е протекло при спазване на процесуалните правила, а наказателното постановление е издадено от компетентния орган, в изискуемата от закона форма при наличие на материалноправните предпоставки за това. Искането към съда е да отмени обжалвания съдебен акт и да постанови друг, с който да потвърди наказателното постановление, предмет на съдебен контрол.

         В съдебно заседание касационният жалбоподател, чрез процесуалния си представител юрисконсулт М. поддържа жалбата и излага съображения за основателността и. Искането му към касационния състав е да отмени решението на Районен съд – Брезник и да постанови друго, с което да потвърди наказателното постановление. Претендира присъждане на адвокатско възнаграждение.

         Ответникът по касационната жалба, чрез пълномощника си адв. В., оспорва жалбата, като неоснователна. Счита обжалваното решение за правилно и законосъобразно и моли касационния състав да го остави в сила. Претендира присъждане на разноски.

Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

За да постанови обжалваното решение, районният съд е приел, че на 28.10.2019 г. свидетелите В.П. и Е.Т.– инспектори в Д “ИТ“ – Перник са извършили проверка за спазване на трудовото законодателство в търговски обект – „кафе аперитив ***“, находящ се в гр. Брезник, ул. ***, стопанисван от „***“ ООД, ЕИК ***. Заведението работело и имало посетители. Зад бара се намирала Г.Л.. На основание чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ проверяващият екип изискал от нея да декларира писмено факти и обстоятелства. В предоставената и декларация Г.Л. лично отразила, че работи в „***“ ООД- кафе – аперитив, без сключен трудов договор от 20.10.2019 г. на длъжност „барман“ с работно време от 08.00 ч. до 16.00 ч. по график с почивка в работния ден от 12.00 ч. до 13.00 ч. и трудово възнаграждение – надница 20 лв. Било установено, че същата няма навършени 18 г. и работодателят не е направил искане за разрешение за наемането и на работа. В определения му срок той не е представил трудово досие на Г.Л. и сключен с нея трудов договор. Констатациите на проверяващите са отразени в съставения и подписан от тях протокол за извършена проверка № ПР1934982/28.10.2019 г., който е връчен на пълномощник на работодателя.

Въз основа на така установеното е прието, че са осъществени съставите на нарушения по чл. 62, ал. 1, във вр. чл. 1, ал. 2 от КТ и чл. 303, ал. 3 от КТ, за което свидетелката В.П., в качеството и на инспектор при ДИТ – Перник, е съставила АУАН № 14-0000753/06.11.2019 г. Въз основа на него директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник е издал наказателното постановление № 14-0000753/02.12.2019 г., предмет на съдебен контрол.

При така установеното от фактическа страна районният съд е достигнал до извода, че административно-наказателната отговорност на работодателя е ангажирана незаконосъобразно. Приел е, че наказателното постановление е издадено за нарушение, което не е извършено, тъй като Г.Л. не е предоставяла труд като „барман“ в търговски обект „кафе аперитив ***“, находящ се в гр. Брезник, ул. ***, стопанисван от „***“ ООД, а е присъствала там като клиент. За да достигне до този извод районният съд е дал вяра на показанията на свидетелките Г.Л. и Д.М., според които при проверката Г.Л. е била в заведението като клиент. Приел е, че останалите гласни доказателства, събрани чрез разпита на В.П. и Е.Т., както и попълнената в хода на административно-наказателното производство декларация по чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ не са достатъчни за да се направи категоричен извод, че тя е полагала труд. Посочил е, че с оглед приобщения доказателствен материал не може да се отхвърли твърдението на ответника по касационната жалба за отсъствие на трудови отношения между него и Г.Л.. По така изложените мотиви е отменил наказателното постановление.

Настоящият касационен състав на Административен съд – Перник намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е валидно и допустимо.

         Същото е неправилно. Съображенията за това са следните:

         Фактическите констатации на районния съд са направени в противоречие с принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, приложими на основание чл. 84 от ЗАНН. Те се основават изцяло на показанията на свидетелките М. и Л., без да бъдат съобразени отношенията по между им и със санкционираното юридическо лице, както и да бъдат съпоставени с останалия доказателствен материал. Съдът не е отчел, че в показанията, които са дали съществуват противоречия относно спорния и относим към предмета на делото факт за причината, поради която Л. се е намирала зад бара в заведението. Л. сочи, че е била там, за да направи сама кафето си, каквато практика имало в заведението за редовните клиенти, а М. излага пред съда, че я е помолила да наглежда оборота. От показанията на две става ясно, че са в приятелски отношения по между си и че М. е работила при жалбоподателя около една година.

         От друга страна, показанията на свидетелките В.П. и Е.Т.са ясни и еднозначни. Според тях Л. се е намирала зад бара, приготвяла е кафе и напитки и е влязла в кухнята на заведението. Попълнила е декларация по чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ, в качеството си на работник и не е оспорила това обстоятелство пред проверяващите. Освен това Т. посочва, че при проведения разговор с представляващата по пълномощие „***“ ООД – съпруга на управителя, последната е съобщила, че периодично викат Г.Л., за да помага при работата в заведението. Свидетелките  и Т. не се намират в близки отношения с представителите на ответника по касационната жалба, правнорелевантните факти са възприели в служебно качество и във връзка с възложените им правомощия. Възприятията си за тях са отразили в протокол за извършена проверка № ПР1934982/28.10.2019 г., който е официален удостоверителен документ.

         С оглед изложеното настоящият касационен състав приема, че относно спорния по делото факт - в какво качество е присъствала в заведението Л., като работник или като клиент, следва да се вяра на показанията на свидетелките П. и Т.. Те са възприели са фактите в служебно качество и във връзка с възложените им правомощия, което дава основание да се счита, че са проявили внимание и усилия за точното им установяване и правилното им възпроизвеждане. Изводът им за полаган труд от Г.Л. без сключен трудов договор е потвърден от последната в попълнена лично от нея декларация по чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ, в която ясно е посочено, че работи като барман, както и условията при които полага този труд/работно време, почивки, възнаграждение/. Съобщеното от  Л. пред съда, че е попълнила декларацията под диктовка на проверяващите, не се потвърждават от останалите събрани доказателства и настоящият касационен състав го намира за недостоверно. М. също е попълнила декларация и не съобщава да и е било диктувано какво да напише. Посочва, че проверяващите са оказали помощ и на нея и на Л. при попълването.

         Районният съд не е съобразил и разпоредбата на чл. 416, ал. 1, изр. 2-ро от КТ според която редовно съставените актове имат доказателствена сила до доказване на противното. От нея следва, че при оспорване на отразените в АУАН констатации, доказателствената тежест пада върху санкционираното лице. В случая събраните по делото доказателства в своята съвкупност не опровегават фактическата обстановка, установена с АУАН.

Предвид изложеното настоящият състав намира, че от събраните доказателства по безспорен начин се установява, че на 28.10.2019 г. Г.Й.Л., ЕГН ********** – към този момент на 17 г., е работила като „барман“ в  „кафе-аперитив ***“, находящ се в гр. Брезник, ул. ***, стопанисван от „***“ ООД, без за това да е сключен писмен трудов договор и да е дадено разрешение от Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник. Нарушенията са установени при извършена проверка на място и по документи от свидетелките В.П. и Е.Т.. За тях, в присъствието на пълномощник на „***“ ООД е съставен АУАН № 14-0000753/06.11.2019 г., който е подписан от съставителя, свидетеля при установяване на нарушението и управителя на дружеството. Предявен е и е връчен на последния.

Въз основа на така съставения АУАН директорът на Дирекция „Инспекция по труда“ – Перник е издал наказателно постановление № 14-0000753/02.12.2019 г., с което на работодателя на основание чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ е наложена имуществена санкция в размер на 1800 лв. за нарушение по чл. 62, ал. 1, вр. чл. 1, ал. 2, вр. 303, ал. 3 от КТ.

         АУАН е съставен, компетентен за това орган на основани чл. 416, ал. 1 от КТ – инспектор при Д „ИТ“ – Перник. Отговаря на изискванията на чл. 47 от ЗАНН, подписан е от актосъставителя, свидетеля при установяване на нарушението и от нарушителя. Връчен е на последния. Въз основа на АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление. То е постановено от компетентен орган, съгласно чл. 416, ал. 5 от КТ, в изискуемата от закона писмена форма и при спазване на предвидената процедура. Съдържа всички посочени в чл. 57 от ЗАНН реквизити. С него на касатора е наложена имуществена санкция на основание чл. 414, ал. 3 от КТ. Според цитираната норма работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение.

         В настоящия случай „***“ ООД е осъществил състава на нарушението по чл. 62, ал. 1 от КТ, според която трудовият договор се сключва в писмена форма. В настоящия случай за предоставяната от Г.Л. работна сила, работодателят  „***“ ООД не е сключил с нея писмен трудов договор. Затова законосъобразно административно-наказателната му отговорност е ангажирана за нарушение по чл. 62, ал. 1, във вр. с чл. 1, ал. 2 от КТ.

         Съгласно чл. 414, ал. 3 от КТ имуществената санкция, която се предвижда за реализираното нарушение е в размер от 1500 лв. до 15000 лв. Съдът намира, че административно – наказващият орган при индивидуализация на имуществената санкция е съобразил всички обстоятелства, посочени в чл. 27 от ЗАНН и правилно я е определил при превес на смекчаващи обстоятелства. Отчел е, че наред със санкционираното административно нарушение по отношение на същото лице не е спазена и друга императивна разпоредба – чл. 303, ал. 3 от КТ според която с оглед ненавършването на 18 г. години приемането му на работа се извършва само след разрешение на инспекцията по труда, каквото не е искано. Правилно е преценил това обстоятелство като отегчаващо отговорността. Предвид изложеното, определянето на имуществената санкция в близост до минималния размер, а именно 1800 лв. е законосъобразно.

         С оглед горното, съдът намира, че е налице касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН – неправилно приложение на закона. Затова на основание чл. 222, ал. 1 от АПК  обжалваното съдебно решение следва да бъде отменено и да се постанови друго, с което да бъде потвърдено наказателното постановление.

Мотивиран от изложеното, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

         ОТМЕНЯ Решение № 45/18.09.2020 г., постановено по АНД № 10/2020 г. по описа на Районен съд – Брезник, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 14-0000753/02.12.2019 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Перник, с което на основание чл. 416, ал. 5, във вр. с чл. 414, ал. 3 от КТ на „***“ ООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление гр. София, ж.к. ***, представлявано от управителя В.И.Г.е наложена имуществена санкция в размер на 1800 лв. за нарушение по чл. 62, ал. 1, във вр. с чл. 1, ал. 2, във вр. с чл. 303, ал. 3 от КТ.

         РЕШЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:   /п/

 

                                                                 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1./п/

 

 

                                                                                       2./п/