Решение по дело №2727/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260423
Дата: 21 октомври 2020 г. (в сила от 5 март 2021 г.)
Съдия: Виолета Веселинова Низамова
Дело: 20205330202727
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 260423

гр. Пловдив, 21.10.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на четвърти септември, две хиляди и двадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВИОЛЕТА НИЗАМОВА

                                                                                        

при участието на секретаря Сийка Радева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 2727/2020г. по описа на ПРС, ХХV нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

Съдът е сезиран с жалба от Й.Х.М., в качеството му на законен представител на „ТМ Инвест груп“ ООД, ЕИК *********, против Електронен фиш серия К № 3439036 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 546 на ОДМВР Пловдив, с което на основание  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 400 лв., за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Жалбоподателят в депозираната жалба моли да бъде отменен обжалваният електронен фиш, като излага съображения в тази насока. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и се представлява от адв. М.Т. – Д., която поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено.  

Въззиваемата страна, редовно призована за съдебно заседание, не изпраща представител и не взема становище по основателнотта на жалбата.

СЪДЪТ, въз основа на събраните и приложени по делото доказателства, и след като съобрази доводите и исканията на страните, намира и приема за установено следното:

На 05.03.2020г. в 10.11 часа, МПС "Мерцедес А 170" с рег. № …, собственост на жалбоподателя „ТМ Инвест груп“ ООД, било в гр. Пловдив, бул. „Асеновградско шосе“ до № 1, посока север, като с автоматизирано техническо средство № TFR1-М № 546 било установено и заснето че при максимално разрешена скорост за движение в населено място от 50 км/час и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/час, с МПС "Мерцедес А 170" с рег. № е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1-М № 546, при разрешена стойност на скоростта от 50 км/час, установена стойност на скоростта 90 км/час, превишена стойност на скоростта 40 км/час.

Тъй като в информационната система на МВР, "Мерцедес А 170" с рег. № … било отразено като собственост на „ТМ Инвест груп“ ООД, в съответствие с разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП на управителя на дружеството Й.Х. М. бил издаден електронен фиш серия К, № 3439036. Отразено е в обжалвания електронния фиш, че собственик, на когото е регистрирано МПС е жалбоподателят „ТМ Инвест груп“ ООД и че с това е извършено нарушение на чл. 21, ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателя М. не се е възползвал от възможността която му дава чл. 189, ал. 5 от ЗДвП, и не е посочил в 14 дневен срок от връчването на електронния фиш, друго лице на което да твърди че е предоставил за ползване лекия автомобил негова собственост.

Тази фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от писмените доказателства по делото, които съгласно чл. 189, ал. 15 ЗДвП, се ползват с доказателствена сила и които съдът възприема и кредитира като обективни и непротиворечиви.

Горната фактическа обстановка обосновава следните правни изводи:

От приложеното по делото обратна разписка се установява че издадения електронен фиш е връчен лично на Й. М. на 14.04.2020г. Жалбата срещу него е подадена на 28.04.2020г. Поради изложеното съдът приема че жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 189, ал.8 от ЗДвП, поради което се явява допустима. Жалбата е подадена от процесуално легитимиран субект, с изявен правен интерес. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно разпоредбата на чл. 188, ал. 1 от ЗДвП, собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство, а съгласно ал. 2 на посочения член, когато нарушението е извършено при управление на моторно превозно средство, собственост на юридическо лице, предвиденото по този закон наказание се налага на неговия законен представител или на лицето, посочено от него, на което е предоставил управлението на моторното превозно средство.

По делото няма спор че лек автомобил "Мерцедес А 170" с рег. № … е собственост на „ТМ Инвест груп“ ООД. Видно от справка в търговския регистър управител на посоченото дружество е именно жалбоподателя Й.Х.М., на когото е издаден обжалвания електронен фиш в съответствие с разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗДвП.

Съгласно разпоредбата на чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, при избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава определените стойности на скоростта в km/h, които за пътно превозно средство от Категория Б за населеното място е 50 км. ч. По силата на чл. 182, ал.1, т. 4 от ЗДвП, в редакцията й, относима към датата на извършване на деянието и издаване на наказателното постановление, за превишаване на разрешената скорост извън населено място от 31 km/h до 40 km/h е предвидена глоба 400 лв. Следователно, деянието, за което е наложено на жалбоподателя административно наказание е обявено от закона за наказуемо.

От представените по делото доказателства се установява, че електронният фиш е бил издаден по установения за това в закона ред. При извършената служебна проверка съдът не установи в административната процедура да са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са засегнали правото на защита на жалбоподателя.

По преписката е приложен снимков материал към Клип № 10275, радар 546, от който се установяват точните дата, място и посока на движение на автомобила, неговия регистрационен номер и географските координати на разположение на техническото средство и на регистриране на нарушението, измерената скорост на нарушителя и на патрулния автомобил. Следва да се отбележи и че съгласно чл. 189, ал. 5 ЗДВП на връчване на нарушителя подлежи само електронният фиш, не и снимковият материал към него. За снимковия материал е достатъчно, че е приложен по административно наказателната преписка, което позволява на съда да направи преценка за законосъобразност на електронния фиш.

Налице са всички кумулативно предвидени в Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. изисквания за законосъобразност на използването на мобилно техническо средство за видеоконтрол.

Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство "TFR 1-M" № 546, представляващо мобилна система за видеоконтрол. Техническото средство е от одобрен тип, което е видно от приложеното по делото Удостоверение за одобрен тип средство за измерване.

Техническото средство е преминало през последваща метрологична проверка, което е видно от представения Протокол за проверка на мобилна система за видеоконтрол.

Спазени са изискванията на чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. като надлежно е попълнен Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система. Видно от приложения снимков материал към клипа, действително скоростта на патрулния автомобил е отчетена като нула, следователно измерването не е било в движение, а стационарно както било отбелязано в протокола. В протокола за извършената проверка е отбелязано и какви уреди са били използвани за извършеното измерване, което е в съответствие с изискванията на Закона за измерванията, а използваното МПС с което се е придвижвала мобилната АТСС, не е от значение, тъй като тя просто извършва придвижването на АТСС чиято изправност се измерва.

Електронният фиш съдържа предвидените в  чл. 189, ал. 4 ЗДвП реквизити, като в същия точно и изчерпателно са посочени фактическите признаци на деянието: На 05.03.2020г. в 10.11 часа, МПС "Мерцедес А 170" с рег. № …, собственост на жалбоподателя „ТМ Инвест груп“ ООД, било в гр. Пловдив, бул. „Асеновградско шосе“ до № 1, посока север, като с автоматизирано техническо средство № TFR1-М № 546 било установено и заснето че при максимално разрешена скорост за движение в населено място от 50 км/час и отчетен толеранс на измерената скорост от минус 3 км/час, с МПС "Мерцедес А 170" с рег. № е извършено нарушение за скорост, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1-М № 546, при разрешена стойност на скоростта от 50 км/час, установена стойност на скоростта 90 км/час, превишена стойност на скоростта 40 км/час. след приспаднат толеранс от +/-3км.ч. в полза на водача. Изрично е посочена нарушената правна норма чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Посочени са и правните признаци на нарушението: при максимално разрешена скорост за населено място от 50 км/ч. е допуснато наказуемо превишение на скоростта от 40 км/ч. отново след приспаднат толеранс от +/-3км.ч. в полза на водача.

Изложената в Електронния фиш фактическа обстановка се доказва от приложената по административната преписка фотоснимка. В тази връзка следва да се посочи, че правилно е приложен и законово установения толеранс от 3 км.ч. На фотоснимката е посочена измерена скорост 93 км/ч. В електронния фиш изрично е посочено, че в него е отбелязана не измерената скорост, а установена стойност на скоростта, която се получава, като от измерената скорост се извадят 3 км/ч толеранс в полза на водача. В конкретния случай 93 км/ч -3 км/ч е равно на 90 км/ч., т.е скоростта посочена в електронния фиш. Налице е следователно пълно съответствие. В електронния фиш изрично е посочено и коректното основание, на което се ангажира отговорността на жалбоподателя, а именно  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП.

Наложеното наказание точно съответства на предвиденото в чл. 182, ал. 1, т. 4 ЗДвП в редакцията на закона към датата на извършване на нарушението, като предвидената в закона глоба е в абсолютно установен размер, поради което и не се дължат допълнителни мотиви относно нейната индивидуализация.

Съдът не не споделя възражението на жалбоподателя М. изложени в жалбата. Към датата на извършване на процесното нарушение е била в сила разпоредбата на  чл. 189, ал.4 от ЗДвП, съгласно изменението й с ДВ., бр.54 от 2017г., съгласно която " При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение“. Със изменение на закона от бр. 19 от 2015г. е приета и новата разпоредба на § 6, т.65 от ДР на ЗДвП, с която се въвежда и легално определение на понятието и съобразно която "Автоматизирани технически средства и системи" са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган и могат да бъдат: а) стационарни - прикрепени към земята и обслужвани периодично от контролен орган; б) мобилни - прикрепени към превозно средство или временно разположени на участък от пътя, установяващи нарушение в присъствието на контролен орган, който поставя начало и край на работния процес." Отделно от това, с новата ал.3 на чл. 165 от ЗДвП, приета също с казаното изменение обн. в ДВ., бр.19 от 2015 г. в съответствие на мотивите на Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. на ОС на ВАС (съгласно мотивите към проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата № 454-01-62 от 11.12.2014 г., 43-то НС) на Министъра на вътрешните работи е вменено задължение да приеме и наредба за реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. В изпълнение на законовата разпоредба е издадена Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. на Министъра на вътрешните работи (обн. ДВ, бр.36 от 19.05.2015 г., изм. и доп., бр. 6 от 16.01.2018 г., в сила от 16.01.2018 г.), с която са уредени условията и редът за използване на автоматизирани технически средства и системи (АТСС) за контрол на правилата за движение по пътищата, като тези условия и ред обхващат, както стационарните, така и мобилните АТСС. Съгласно чл. 2 от Наредбата, стационарните и мобилните АТСС заснемат статични изображения във вид на снимков материал и/или динамични изображения - видеозаписи, с данни за установените нарушения на правилата за движение, а по силата на чл. 3 от същата, за установените от АТСС нарушения на правилата за движение по пътищата се издават електронни фишове чрез използване на автоматизирана информационна система. С изменението на закона и приемането на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. са приети ясни правила за използване и на мобилни технически средства и за обстоятелствата, при които контролните органи имат право да ги използват, с което на практика е преодоляна констатираната в мотивите на Тълкувателно Решение № 1 от 26.02.2014 г. на ОС на ВАС празнота. Следователно, към датата на извършване на процесното нарушение на правилата за движение по пътищата е налице детайлна нормативна уредба на правилата във връзка с използването и на мобилни технически средства, които са достатъчно ясни и подробни, както и процедура, регулираща действията на контролните органи при използването на мобилни технически средства, поради което и следва да се приеме, че нарушенията от този вид могат да се установяват и санкционират с издаване на електронен фиш не само чрез използване на стационарни АТСС, а и чрез мобилни автоматизирани технически средства и системи за контрол, при спазване на всички нормативни изискванията на посочената нормативна уредба. Тоест, след произнасяне на посоченото Тълкувателно решение, е налице установена нова нормативна регламентация, съобразена с указанията в ТР, съгласно която електронен фиш за нарушения по ЗДвП може да бъде издаден и когато нарушението е установено и заснето с мобилно АТСС, при спазване изискванията на ЗДвП и издадената въз основа на него специална Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. В допълнение от граматическото тълкуване на изречението „При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение“ и по-специално – от мястото на запетаята е видно, че законодателят има предвид отсъствие на контролен орган и на нарушител при издаване на електронния фиш, а не при констатиране на нарушението.

Санкционираното нарушение разкрива типичната, а не по-ниска степен на обществена опасност на деяния от този вид, поради което приложение не може да намери и разпоредбата на чл. 28 ЗАНН.

Ето защо, съдът намира,че процесното наказателно постановление следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Поради горните мотиви, Пловдивският районен съд, ХХV н. с.

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Електронен фиш серия К № 3439036 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство TFR1-M № 546 на ОДМВР Пловдив, с което на основание  чл. 189, ал.4 вр. с чл. 182, ал. 1, т. 4 от ЗДвП на Й.Х.М., в качеството му на законен представител на „ТМ Инвест груп“ ООД, ЕИК *********, е наложена глоба в размер на 400 лв., за извършено нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

 

 Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п/

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

С.Р.