Решение по дело №635/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 януари 2020 г. (в сила от 30 януари 2020 г.)
Съдия: Ивайло Йосифов Иванов
Дело: 20197200700635
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                    

гр.Русе, 14.01.2020 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд-Русе, I-ви състав, в открито заседание на девети януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                 СЪДИЯ: Ивайло Йосифов

при участието на секретаря Наталия Георгиева, като разгледа докладваното от съдията адм.д. № 635 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.145 и сл. от АПК вр. чл.45, ал.4 от ЗМСМА вр.чл.8, ал.11 от ЗОС.

Образувано е по оспорване от Областния управител на област Русе на решение № 1203 по протокол № 49/19.09.2019 г. на Общински съвет – Русе. С оспореното решение е дадено съгласие за учредяване на право на прокарване и сервитут на техническа инфраструктура – захранващ водопровод и захранващ кабел НН на ПИ с идентификатор 63427.43.27 по КККР на гр.Русе, Община Русе собственост на „България консулт сървис“ ЕООД, ЕИК *********, през ПИ 63427.145.92 – пасище, собственост Община Русе. Дължината на трасето на сервитутното право на прокарване през общинския имот на захранващия водопровод е в размер на 3,181 м., а засегната от сервитута площ от имота е 22 кв. м. В оспорването се поддържа, че решението е взето при съществено нарушение на административнопроизводствените правила и конкретно на тези за мнозинството по чл.25, ал.5 от ЗСПЗЗ, която разпоредба изисква решенията за учредяване на ограничени вещни права и сервитути върху мерите и пасищата, общинска собственост, да се вземат с мнозинство две трети от общия брой на общинските съветници. Решението било взето с гласовете на 33 общински съветници, а необходимото мнозинство за приемането му, според посочената разпоредба, е 34 гласа „за“ при общо 51 общински съветници. Иска съда да постанови решение, с което оспореният акт да бъде отменен.

Ответникът по жалбата – Общински съвет – Русе не изпраща представител в съдебно заседание и не взема становище.

Заинтересованата страна „България консулт сървис“ ЕООД, конституирана в производството на основание чл.166, ал.2 от АПК с протоколно определение от 28.11.2019 г., чрез своя законен представител, не оспорва констатациите за липса на необходимото мнозинство при вземане на решението от Общински съвет – Русе.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, съобрази доводите на страните и извърши служебна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт, приема следното:

Видно от протокол № 49/19.09.2019 г., оспореното решение № 1203 на Общински съвет – Русе е валидно взето, при кворум от 34 общински съветници, т.е. достигнат е кворумът по чл.27, ал.2 от ЗМСМА от повече от половината от общия брой на съветниците, който възлиза на 51 души.

Макар и валидно, решението е незаконосъобразно, тъй като е прието при съществено нарушение на административнопроизводствените правила относно мнозинството. От протокола се установява, че „за“ решението са гласували 33-ма общински съветници, а “против“ него е гласувал един общински съветник. Няма спор, че общинският имот, върху който е учреден сервитута, представлява пасище, както е посочено и в решението. При това положение, както основателно се сочи и в оспорването, приложение намира текста на чл.25, ал.5 вр.ал.4 от ЗСПЗЗ, според който общинският съвет приема решения за учредяване на ограничени вещни права и сервитути върху мерите и пасищата с мнозинство две трети от общия брой на общинските съветници. Общински съвет – Русе се състои от 51 общински съветници, поради което за вземане на решение като оспореното се изисква за него да са гласували поне 34 общински съветници. Това изискване не е удовлетворено, доколкото решението е взето с гласовете на 33-ма общински съветници. По изложените съображения оспореният акт се явява  незаконосъобразен и следва да бъде отменен.

Оспорващият не е претендирал присъждане на юрисконсултско възнаграждение, поради което съдът не дължи произнасяне по този въпрос.

Така мотивиран и на основание чл.172, ал.2 от АПК, съдът

                                                  Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ по оспорване от Областния управител на област Русе решение № 1203 по протокол № 49/19.09.2019 г. на Общински съвет – Русе.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

     СЪДИЯ: