Решение по дело №90/2020 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 26 март 2020 г.)
Съдия: Асен Иванов Даскалов
Дело: 20204430200090
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

24.02.2020г., град ***

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

***ски районен съд, дванадесети наказателен състав, в публично заседание на деветнадесети февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         АСЕН ДАСКАЛОВ

 

Секретар: ИГЛИКА ВАСИЛЕВА

като разгледа докладваното от съдия ДАСКАЛОВ АНД №90 по описа за 2020 – та година и на основание доказателствата по делото и Закона, за да се произнесе взе предвид следното:

 

ПРОИЗВОДСТВО по реда на чл. 59 ал. 1 ЗАНН

 

С Наказателно постановление № 19-0256-001131/ 03.12.2019 г. на *** на РУМВР – ***при ОДМВР - ***, на Д.Й.М. ЕГН: ********** са наложени административни наказания, както следва:

-         на основание чл.177 ал.1 т.2 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 150 /сто и петдесет/ лева, за извършено нарушение по чл.150 ЗДвП;

-         на основание чл.175 ал.3 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца, за извършено нарушение по чл.140 ал.1 ЗДвП.

Срещу така издаденото Наказателно постановление (НП), санкционираното лице е подало жалба до РАЙОНЕН СЪД  - ***. Счита същото за издадено в разрез с материалния и процесуалния Закон - и моли за неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично и с упълномощен защитник. Поддържат жалбата. Считат, че НП е издадено в нарушение на чл.57 ал.1 ЗАНН и пледират за неговата отмяна, като незаконосъобразно.

За ответната страна – ОДМВР – *** – представител не се явява.

Жалбата е подадена от оправомощена страна и в срока по чл.59 ал.2 ЗАНН, поради което се явява допустима.

След щателно обсъждане на събраните доказателствени материали поотделно и в тяхната съвкупност, Съдът намира следното:

Административнонаказателното производство е започнало със съставяне на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) сериен №256701/03.07.2019г. от страна на П.В.А. – мл. автоконтрольор при РУМВР – ***, в присъствието на свидетелите С.С.М. и Р.С.Р., както и нарушителя – Д.Й.М.. Съставен е за това, че 03.07.2019г. около 13:50часа в с.***, УЛ. „***“, управлява колесен трактор „***“, без регистрация по надлежния ред – нарушение по чл.140 ал.1 ЗДвП; без СУМПС – неправоспособен – нарушение по чл.150 ЗДвП. При съставяне на АУАН, възражения не са направени; такива не са постъпили и по реда, и в срока по чл.44 ал.1 ЗАНН.

Същевременно, във връзка със същия случай, на 03.07.2019г., на основание чл.212 ал.1 НПК започнало досъдебно производство №Д-1309/2019г. по описа на РП – *** – за престъпление по чл.345 ал.2 НК. С Постановление от 20.11.2019г., наказателното производство било прекратено на основание чл.243 ал.1 т.1 вр.чл.24 ал.1 т.1 НПК. Препис от Постановлението на РП – *** бил изпратен на ОДМВР – *** и от страна на *** на РУМВР – *** било издадено обжалваното НП, с което на Д.Й.М. ЕГН: ********** са наложени административни наказания, както следва: на основание чл.177 ал.1 т.2 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 150 /сто и петдесет/ лева, за извършено нарушение по чл.150 ЗДвП; на основание чл.175 ал.3 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца, за извършено нарушение по чл.140 ал.1 ЗДвП. Вместо изложената по-горе фактическа обстановка обаче, административнонаказващият орган отбелязал следната – „УПРАВЛЯВА МПС БЕЗ ИЗВЪРШЕНА РЕГИСТРАЦИЯ ПО НАДЛЕЖНИЯ РЕД И БЕЗ ДА ПРИТЕЖАВА СУМПС – НЕПРАВОСПОСОБЕН.“.

Съдът намира, че Актът за установяване на административно нарушение е съставен и обжалваното Наказателно постановление – издадено, от компетентни лица /л.6 – 8 от делото/. Въпреки това, обжалваното Наказателно постановление се явява незаконосъобразно и мотивите за това са следните:

Съобразно чл.33 ал.1 ЗАНН, „Когато за дадено деяние е възбудено наказателно преследване от органите на прокуратурата, административнонаказателно производство не се образува.“,  а съобразно чл.33 ал.2 ЗАНН, „При констатиране на признак/признаци на извършено престъпление административнонаказателното производство се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор. Веществените доказателства и вещите по чл. 41 се пазят от административнонаказващия орган до произнасянето на прокурора.“. Както беше отбелязано по-горе, още на 03.07.2019г. е започнало наказателно производство за извършено престъпление по чл.345 ал.2 НК. В този смисъл, административнонаказателно производство, със съставяне на процесния АУАН, въобще не е следвало да започва, а в случай, че вече е било започнало – е следвало да се прекрати. В резултат на така създалата се незаконосъобразна ситуация, възникнала паралелна висящност на административнонаказателно и наказателно производство – едно недопустимо правно състояние, съобразно задължителните указания, дадени с Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. на ВКС по тълк. д. № 3/2015 г., ОСНК.

С прекратяването на наказателното производство, с нарочно Постановление от 20.11.2019г., незаконосъобразното съвместяване на наказателна и административнонаказателна отговорност било преустановено, но се стигнало до издаване на обжалваното Наказателно постановление. В същото не са посочени нито датата на акта, въз основа на който се издава, и името, длъжността и местослуженето на актосъставителя, нито – доказателствата в подкрепа на нарушението/нарушенията, за които Наказателното постановление се издава. Нещо повече – в същото не са отбелязани нито времето, нито – мястото, при които се твърди, че са извършени административни нарушения, нито - в какво са се изразили същите нарушения; налице е напълно неконкретизирано, бланкетно описание на нарушенията и обстоятелствата, при които се твърди, че са извършени.

Следователно, обжалваното НП е лишено от задължителни реквизити по чл.57 ал.1 т.3 и 5 ЗАНН. Допуснати са нарушения на процесуалните правила, които са съществени, тъй като е ограничено правото на защита на нарушителя и по-конкретно – правото му да научи за какво нарушение/нарушения е ангажирана административнонаказателната му отговорност и въз основа на кои фактически положения. Поради това, Наказателното постановление е незаконосъобразно и следва да бъде отменено, без да бъде разглеждан правния спор по същество.

Предвид този изход на административнонаказателното производство, при отправено искане от страна на жалбоподателя и неговия защитник, и при представени доказателства за направени разноски за адвокатско възнаграждение по делото /л.44/, следва на основание чл.63 ал.3 вр.ал.1 ЗАНН да бъде осъдена *** - ***, да заплати на Д.Й.М. ЕГН: ********** паричната сума в размер на 250 лв. /двеста и петдесет лева/, представляваща направени по делото разноски за адвокатско възнаграждение пред РАЙОНЕН СЪД – ***.

Водим от горното и на основание чл.63  ал.1 ЗАНН, Съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО Наказателно постановление № 19-0256-001131/ 03.12.2019 г. на *** на РУМВР – ***при ОДМВР - ***, с което на Д.Й.М. ЕГН: ********** са наложени административни наказания, както следва:

-         на основание чл.177 ал.1 т.2 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 150 /сто и петдесет/ лева, за извършено нарушение по чл.150 ЗДвП;

-         на основание чл.175 ал.3 от Закона за движението по пътищата – глоба в размер на 200 /двеста/ лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца, за извършено нарушение по чл.140 ал.1 ЗДвП.

На основание чл.63 ал.3 вр.ал.1 ЗАНН ОСЪЖДА ОД на МВР - *** да заплати сумата от 250лв. /двеста и петдесет лева/, в полза на Д.Й.М. ЕГН: **********, представляваща направени разноски за адвокатско възнаграждение пред РАЙОНЕН СЪД – ***.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – ***, в 14 - дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: