Решение по дело №218/2010 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: 31
Дата: 8 октомври 2010 г. (в сила от 8 октомври 2010 г.)
Съдия: Динко Минчев
Дело: 20103220200218
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 септември 2010 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. Г.Т., 8.10.2010г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

РАЙОНЕН СЪД Г. Т.,  в публично заседание проведено на  двадесет и шести ноември   две хиляди и седма година в състав:

                             `                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИНКО МИНЧЕВ

при секретаря М.Д. …………………………………………

и в присъствието на прокурора ………………………

като разгледа докладваното от районния съдия АНХД. дело №00218 по описа за 2010г.   И  за да се произнесе взе предвид следното:

 

    Съдебното производството е по жалба от К.П.К. ЕГН ********** *** срещу наказателно постановление №123/30.04.2010г.на  Началника на РУП  Г.Т., с което е наложено административно наказание глоба в размер на 50, 00 лв.

Жалбата е с правно основание чл.59,ал.І ЗАНН.

Представителят на въззиваемата страна в приложеното писмено становище,   оспорва основателността на жалбата.

В жалбата се твърди, че  е нарушена административно-наказателната процедура, тъй като липсва точно описание на извършеното нарушение и обстоятелствата при които е извършено, а също така, че деянието е несъставомерно.

От доказателствата по делото се установявава следното:

 В акт за установяване на административно нарушение № 123/ Б-594791/15.04..2010г. е констатирано, че на 15.04.10г., около 12, 05 часа, в гр. Г.Т.  жалбоподателят управлявал лек автомобил  “Фиат Марея”  с рег. № Тх 17 73 ТХ без да използва обезопасителен колан, с който е оборудвано МПС, като на около 50 м. след кръстовището, по време на движение по посока гр. Д., поставил обезопасителния си колан

 Посочено, че с деянието е нарушена разпоредбата на чл.137а, ал.І от ЗДвП. Актът е подписан от двама свидетели и предявен на жалбоподателя.

Последният е подписал акта с възражението, че написаното не отговаря на истината.

На 30.04.10г. е издадено атакуваното с жалбата наказателно постановление. Възприета е изложената в акта фактическа обстановка и за извършено нарушение разпоредбата на чл.137а, ал.І от ЗДвП е наложено административно наказание “глоба” в размер на  50, 00 лв. на осн. чл.183,ал.ІV, т.7 от същия закон.

В съдебно  заседание актосъставителят и свидетелят дават показания, че на посочения ден при патрулиране с полицейски автомобил забелязали, че жалбоподателят  да управлява МПС. Там жалбоподателят спрял и от автомобила слязъл човек. После жалбободателят потегли   без поставен обезопасителен колан. Полицейският автомобил го последвал.  Тогава в движение водачът си поставил колана. След това водачът спрял на паркинга пред сградата на Община Г.Т., където бил вече с поставен колан . До него спрели и двамата свидетели. Там бил съставен актът за твърдяното нарушение. 

В обясненията си жалбоподателят твърди, че когато спрял за момент на кръстовището бил с поставен колан. Отметнал колана, без да го откопчава,  за да запише телефонния номер на човека, който слязъл от автомобила.  При потеглянето заметнал колана и спрял на паркинга, където го последвал полицейския патрул. Там му бил съставен акта за установяване на административно  нарушение.

От така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното: Полицейските служители посочват, че жалбоподателят бил без поставен обезопасителен колан, но по различни причини, посочените в акта обстоятелства не са констатирани на  мястото на твърдяното нарушение, а на друго място и в по-късен момент, когато жалбоподателят управлявал автомобила с поставен обезопасителен колан.   Констатираните по този   начин обстоятелства в  акта не могат да се приемат за безспорни и категорични доказателства, че нарушението е извършено на посоченото в акта място.

 Освен това, след като твърдяното нарушение не е констатирано на самото място на извършването му и в един по-късен момент, констатациите в акта противоречат на разпоредбата на чл.42, т.3 от ЗАНН относно мястото на извършване на нарушението и обуславят незаконосъобразно съставен акт.

Предвид изложените обстоятелства    не  може да се приеме, по несъмнен  и категоричен начин, че жалбоподателят е извършил посоченото нарушение на посоченото място, за което е санкциониран с издаденото наказателно постановление, поради което  наказателното постановление е незаконосъобразно и подлежи на отмяна.

Като съобрази изложеното  и на осн. чл.63,ал.І ЗАНН, съдът :

 

 

                                     

 

                                                 Р           Е         Ш         И        :       

                                                            

      Отменява   изцяло наказателно постановление №123/30.04.2010г.на  Началника на РУП  Г.Т., с което  на К.П.К. ЕГН ********** ***

е наложено административно наказание глоба в размер на 50, 00 лв.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд Д. в четиринадесет дневен срок от съобщаването.

 

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :