Определение по дело №2342/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 ноември 2023 г.
Съдия: Ивета Жикова Пекова
Дело: 20237050702342
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

3195

Варна, 10.11.2023 г.

Административният съд - Варна - VI състав, в закрито заседание в състав:

Съдия:

ИВЕТА ПЕКОВА

Като разгледа докладваното от съдия ИВЕТА ПЕКОВА административно дело № 20237050702342 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Постъпила е жалба от В.Г.Р., Д.З.М. и М.З.Н., и трите с постоянен адрес ***, подадена чрез адв.С., съдебен адрес ***, офис VІІІ-3 против мълчалив отказ на Областния управител на област с административен център Варна по молба вх.№ ДИ-23-9400-12/05.09.2023г. за отписване на имоти, неправилно актувани като държавни.

Жалбоподателите твърдят, че оспореният акт е незаконосъобразен, противоречи на материалноправните разпоредби и не съответства на целта на закона. Считат, че изпратеното писмо от областния управител не кореспондира на сроковете, регламентирани в АПК и не удължава срока за произнасяне, доколкото това писмо би следвало да бъде изпратено до изтичане на 14-дневния срок за издаване на индивидуалния административен акт. Молят оспореният акт да бъде отменен, като бъде даден срок на областния управител да постанови своя акт, както и да им бъдат присъдени направените по делото разноски.

Ответната страна- Областният управител на област с административен център Варна изразява становище за недопустимост на оспорването и моли жалбата да бъде оставена без разглеждане. Твърди, че оспореният акт не съставлява административен акт по смисъла на чл.21 АПК, поради което не подлежи на съдебен контрол.

Жалбата, предмет на настоящото дело, е недопустима.

Съгласно чл. 5, ал. 3 ЗДС актът за държавна собственост няма правопораждащо действие. Актовете за държавна собственост се съставят по реда на чл.70 ЗДС.

Редът и начинът за отписване на актуваните имоти е регламентиран в чл. 109, ал. 1 и ал. 2 ППЗДС. Съгласно чл. 112, ал. 2 ППЗДС ако компетентният орган установи, че няма достатъчно доказателства за наличие на някое от условията за отписване от актовите книги по чл. 108, или лицето, което е поискало отписването на имота, не може да докаже по безспорен начин правото си на собственост, компетентният орган издава заповед за отказ от отписване от актовите книги на имотите - държавна собственост. Изричният отказ за отписване на имот от актовите книги на имотите – държавна собственост не подлежи на обжалване по реда на АПК, като не следва да подлежи на оспорване и мълчалив отказ от отписване. Актовете по чл. 78, ал. 1 ЗДС и отказите от издаването им не засягат права и законни интереси на трети лица, а заповедите, с които се актуват/деактуват имотите - държавна собственост, респективно отказите /изрични или мълчаливи/, за издаването им, не съставляват индивидуални административни актове по смисъла на чл. 21 АПК, поради което и не подлежат на съдебен контрол.

Дейността по актуване и деактуване по чл. 68 и 78 ЗДС на имотите - държавна собственост е дейност по управление и отчитане на тези имоти и волеизявленията по деактуване на имоти като държавна собственост, респ. отказите за деактуване по своя характер са вътрешнослужебни актове.

Предвид изложеното оспореният мълчалив отказ да се деактува държавен имот не представлява индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 АПК, тъй като с него не се засягат права или законни интереси на заинтересовани лица и правни субекти и собствеността на държавата върху недвижими имоти, предмет на такива актове, не възниква и не се погасява от тях.

Съгласно разпоредбата на чл. 113 ППЗДС когато компетентният орган откаже да издаде заповед за отписване, лицето, което е поискало отписването на държавния имот, може да докаже правото си на собственост по общия исков ред, а не по реда на АПК.

Представените от жалбоподателите съдебно решение не променя горния извод, доколкото с решението е отхвърлен иск на дружество да бъде признато за собственик на описания в решението имот, но не установява собствеността на жалбоподателите.

Предвид горното, съдът намира, че жалбата следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото следва да се прекрати.

С оглед гореизложеното и на основание чл.159 т.1 АПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на В.Г.Р., Д.З.М. и М.З.Н., и трите с постоянен адрес ***, подадена чрез адв.С., съдебен адрес ***, офис VІІІ-3 против мълчалив отказ на Областния управител на област с административен център Варна по молба вх.№ ДИ-23-9400-12/05.09.2023г. за отписване на имоти, неправилно актувани като държавни.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 2342 по описа на Административен съд- Варна за 2023г., шести състав.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщението на страните.

Съдия: