Решение по дело №7757/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3377
Дата: 28 май 2018 г. (в сила от 14 ноември 2019 г.)
Съдия: Богдана Николова Желявска
Дело: 20171100107757
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

София, 28.05.2018 г.

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, I-ВО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 3-ТИ състав, в открито заседание на четиринадесети май през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОГДАНА ЖЕЛЯВСКА

 

при секретаря Ели Гигова, като разгледа докладваното от съдия Желявска гр.д.№ 7757/2017 г., за да се произнесе взе пред вид следното:

 

Предявени са искове от К.Ч.В., ЕГН **********, чрез адв. А.И., САК, със съд.адрес:*** против П.НА Р.Б., с адрес: гр. София, бул. ”*****, с правно основание чл.2, ал.1, т. 1 и 3 от ЗОДОВ, и чл. 86, ал.1 от ЗЗД, за сумата  120 536,21 лв., от която: 1/ 100 000 лв., - обезщетение за претърпени неимуществени вреди, вследствие привличането му като обвиняем и задържането му под стража, ведно със законната лихва върху таази сума, считано от 27.08.2012 г. до окончателното изплащане плащане и 2/20 536.21  лв. – обезщетение за претърпени имуществени вреди (пропуснати ползи) и невъзможност вследствие наложената мярка за неотклонение да реализира договорено трудово възнаграждение и сторените по делото разноски.

 

В исковата молба се твърди, че с Постановление от 02.07.2011 г., по Досъдебно производство № ЗМ-161/2011 г. по описа на СДВР, ищецът К.В. е привлечен като обвиняем за това, че за времето от 26.05.2011 г. до 02.07.2011 г. в гр. София е участвал в организирана престъпна група, която е създадена с користна цел да върши престъпления по чл. 194 и чл. 195 НК, във връзка с чл. 321 ал. 3 пр. 2, във вр. с ал. 2 НК; за това, че на 02.07.2011 г. в гр. София, пл. „*****от клона на „Банка ДСК” АД в съучастие с други лица, като съизвършител, е направил „опит”, да отнеме чужди движими вещи, съдържащи се в банкови трезори на клона на банката, като са използвани технически средства и специален начин за това.

С протоколно определение от 05.07.2011 г. на СГС, НО, 12-ти състав, по НЧД № 3099/2011 г. по отношение на ищеца и още няколко лица е взета постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража”, по посоченото ДП и пр.пр. № 6488/2011 г.

Ищецът твърди, че 10 месеца и половина е бил с мярка за неотклонение „Задържане под стража“, която впоследствие е била изменена в „Домашен арест“ и той е бил освободен от Следствения арест.

С мярка за неотклонение „Домашен арест” ищецът е престоял още няколко месеца, до окончателното отпадане на мерките за принуда срещу него.

С Постановление на СГП от 27.08.2012 г. образуваната пр.пр. № 6488/2011 г. по описа на СГП и ДП № ЗМ 161/2011 г., срещу ищеца, е била прекратена на основание чл. 243 ал. т. 2 НПК, поради това че деянието, за което е повдигнато обвинение не е извършено. В закрито заседание от 12.10.2012 г., СГС, 6-ти състав, НО е потвърдил Постановлението от 27.08.2012 г., на СГП за прекратяване на наказателното производство срещу В..

В исковата молба се твърди, че,, в резултат на неправомерното му задържане и тежка репресия, с ограничаване на основни му човешки права и свободи, ищецът е преживял силна реакция на стрес. Загубил е една година от живота си, година в която не само, че не е можел да се развива в личен, професионален и житейски план, но е търпял изключителни неудобства, лишения и физически и душевни страдания, свързани с ограничаване на свободата му. Загубеното време от живота не може де се върне и няма реална оценка в пари.

Ищецът заявява също, че е претърпял и имуществени вреди - пропуснати ползи, изразяващи се в невъзможност за изпълнение на сключени договори за участие в заснемането на два филма, тъй като по професия е каскадьор. Изпълнението на задълженията по тези договори е следвало да се извърши в периода на месеците август и октомври на 2011 г., но задържането му е довело до невъзможност да изпълни поетия договорен ангажимент и, съответно, за него не му е била заплатено. С оглед на това, ищеца счита, че ответникът му е причинил имуществени вреди, изразяваща се в пропуснати полза в описания по – горе размер.

Ищецът е представил писмени доказателства. Поискал е ангажирането на гласни такива.

В хода по същество заявява, че предявеният иск следва да се уважи изцяло, като му се присъдят разноски по чл. 38 ЗА.

 

Ответникът П.НА Р.Б. оспорва така предявените искове изцяло – както по основание, така и по размер, включително и претендираната лихва.

Твърди, че ищецът не е представил доказателство за наличието на влязло в сила прекратително Постановление. Оспорва иска и по размер.

Счита, че ПРБ не е легитимирана да отговаря за вреди от условията в ареста, като твърди, че ищецът има възможност да предяви самостоятелен иск срещу ГДИН по реда на ЗОДОВ.

Според отразеното в отговора на исковата молба, продължителността на производството е в разумни срокове, пред вид голямата правна и фактическа сложност на делото и множеството обвиняеми лица, а и ищецът е допринесъл за продължителността на производството с поведението си.

Възразява срещу искането за присъждане на законна лихва върху търсеното обезщетение от датата на влизане в сила на Постановлението за прекратяване.

Прави възражение за частично погасяване по давност на вземането за лихви по отношение и на двете главни претенции.

Оспорва претенцията за неимуществени вреди, като прекомерно завишена и несъответстваща на твърдените вреди, на икономическия стандарт в България, на принципа на справедливост, закрепен в чл. 52 ЗЗД, и на трайната съдебна практика.

Оспорва претенцията за претърпени имуществени вреди, като неоснователна и недоказана по размер.

Прави възражение на основание, чл. 78, ал. 5 ГПК, относно размера на поисканото от ищеца адвокатско възнаграждение.

Съдът, като взе предвид представените и приети по делото доказателства и становища на страните, приема за установено от фактическа страна следното:

 

От събраните в хода на настоящото производство доказателства безспорно се установява следната фактическа обстановка относно привличане на ищеца като обвиняема, задържането му под стража и прекратяване на досъдебното производство:

С Постановление от 02.07.2011 г., по Досъдебно производство № ЗМ -161/2011 г. по описа на СДВР, ищецът К.В. е привлечен като обвиняем за това, че за времето от 26.05.2011 г. до 02.07.2011 г. в гр. София е участвал в организирана престъпна група, която е създадена с користна цел да върши престъпления по чл. 194 и чл. 195 НК, във връзка с чл. 321 ал. 3 пр. 2, във вр. с ал. 2 НК; за това, че на 02.07.2011 г. в гр. София, пл. „*****от клона на „Банка ДСК” АД в съучастие с други лица, като съизвършител, е направил „опит”, да отнеме чужди движими вещи, съдържащи се в банкови трезори на клона на банката, като са използвани технически средства и специален начин за това.

С определение от 05.07.2011 г. на СГС, НО, 12-ти състав, по НЧД № 3099/2011 г. по отношение на ищеца и още няколко лица е взета постоянна мярка за неотклонение „Задържане под стража”, по посоченото ДП и пр.пр. № 6488/2011 г.

С определение от 18.10.2012 г. на СГС, 6-ти състав, НО, е потвърдено Постановление от 27.08.2012 г., на СГП, с което наказателното производство по Досъдебно производство № ЗМ -161/2011 г. по описа на СДВР, пр.пр. № 6488/2011 г. по описа на СГП срещу ищеца К.В. и други лица за извършено престъпления по чл. 321, ал. 3, вр. ал. 2 НК и по чл. 195, ал. 1, т. 4 и т. 9, вр. чл. 194, ал. 1, вр. чл. 18, ал. 1 НК, е било прекратено на основание чл. 243, ал. 1, т. 2 НПК.

По искане на ищеца по делото са разпитани двама свидетели.

В показанията си свидетелката К.заяви, че ищецът е баща на детето й, като не живеят заедно.Задържането му е било от началото на юли 2011 г. до май 2012 г. Бил е обвинен в банков обир.Към този момент детето е живеело при него. Свидетелката не знае да е водено наказателно дело срещу него. Задържането му е било показно, било е отразено в новините имало е снимки и ищецът се е притеснявал как  неговите родители ще реагират, все пак те са интелектуалци.Майка му е оперва певица, а баща му има две висши образования, с руска и българска филология.Според свидетелката всичките му приятелите и познати са разбрали за задържането от новините.Детето към този  момент е било на 5 години, преживяло е стрес от липсата на баща си до себе си, даже се е  наложило да го водят на психиатър. Свидетелката е посещавала ищеца в ареста поне веднъж в месеца, за да има сведения за детето.Той е бил много зле  - много блед, много се е притеснявал за детето, имаше кръгове под очите.

След отменяването на задържането около един месец е бил  под домашен арест.През това време е имал договори като каскадьор и е трябвало да участва в два филма, но, поради задържането му договорите са били развалени. После, след освобождаването му, ангажиментите му са намалели.

Според показанията на свидетелката той е имал подписан договор за филма „Умирай трудно 5“ – серия със заглавие „Добър ден да умреш трудно“, за пет седмици снимачно време от 30 август, а вторият филм, в който е трябвало да участва е бил  „Световната война зет“.

Наложило се е ищецът да отклони направените му оферти, поради задържането си и, впоследствие домашния арест.ц

К.заявява, че и в момента дъщеря им живее при него постоянно, като двамата имат много силна връзка, постоянно са ходели на спорт, на ски заедно. При липсата на баща си детето е изпаднало в депресия.

Според нея К. е бил психически неустойчив в ареста, искал да знае как е детето. Тогава то е било на пет години, сега през месец август ще стане на 12 години. Детето така и не е разбрало за задържането на баща си.

Преди задържането му свидетелката е виждала ищеца доста често и сега се виждаме, три - четири пъти седмично.Поддържат нормални отношения.

Свидетелят С.К.се е запознал с ищеца в Следствения арест на „ГМ ДИМИТРОВ“ през 2011 г.,  девет месеца са били в една килия. За девет месеца са си казали много неща, споделяли са си.Ищецът е имал малко дете и е бил много притеснен за него. Чувствал се е трагично.Там условията смазват  човека, както това, че не можеш да си видиш детето , нищо не можеш да направиш.  няма никакви условия да се види детето, дори и да искаш да си видиш детето, не можеш да го видиш.

Първите три дни дори не е пиел вода, не е ял, просто е лежал , като жив труп, но лека по лека се е съвзел. Не е можел да се реализира и да изпълни сключените договори, страдал е как майка му ще приеме това, което става с него,как и другите ще  го приемат след като излезе от ареста, все едно се срива светът му.

След като двамата са излезли от ареста, поддържат приятелски отношения.

Притеснявал се е много, че не може да си изпълни ангажиментите. Според показанията на този свидетел, по време на задържането на ищеца са се провалили негови снимки, тренировки и това също много го е тормозело. По време на ареста го е посещавал брат му и някои близки, но майка му не е идвала, той просто много се е притеснявал как майка му ще възприеме тази работа. Свидетелят знае, че майката на детето е идвала на свиждане на ищеца.

 

От ищцовата страна по делото са представени два договора – Седмичен каскадьорски договор с артист, който не е съюзен член за филма „Добър ден да умреш трудно“, с начална дата 30.08.3011 г. и Каскадьорски договор за филма „световна война 2“, с начална дата 17.10.2011 г. – за период от една седмица за всеки от договорите и възнаграждение, съответно сумите 1 800 евро за първия договор и 1 500 евро за втория договор.

 

Ответникът е заявил, че липсват доказателства, с оглед клаузите по договорите, че договорените суми са щели да обогатят патримониума на ищеца. Отделно от това, ответникът представи доказателство – Писмо от 02.04.2018 г. от МП, ГДИН, Областна служба „Изпълнение на наказанията“, София, досежно обстоятелството кои лица са посещавали ищеца в ареста по време на задържането му в подкрепа на твърдението си, че не е ясно на коя дата ищецът е подписал договорите.

 

Други релевантни доказателства по делото не са представени от страните.

 

Изложеното се доказва от приетите по делото и неоспорени от страните писмени и гласни доказателства.

 

При така установеното от фактическа страна, съдът намира от правна страна следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл.2, ал. 1, т. 1 и т.3 отЗОДОВ  за за сумата  120 536,21 лв., от която: 1/ 100 000 лв., - обезщетение за претърпени неимуществени вреди, вследствие привличането му като обвиняем и задържането му под стража, ведно със законната лихва върху таази сума, считано от 27.08.2012 г. до окончателното изплащане плащане и 2/20 536.21  лв. – обезщетение за претърпени имуществени вреди (пропуснати ползи) и невъзможност вследствие наложената мярка за неотклонение да реализира договорено трудово възнаграждение и сторените по делото разноски.

Съгласно чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ, държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, П.или съда от задържане под стража, включително като мярка за неотклонение, и домашен арест, когато са били отменени.

Съгласно чл. 2, ал.1, т.3 от ЗОДОВ, държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от органите на дознанието, следствието и П.и съда от незаконно: обвинение в извършване на престъпление, ако образуваното наказателно производство бъде прекратено, ако деянието не е извършено от лицето.

В хода на настоящото дело безспорно се доказа, че след повдигане на обвинение с Постановление от 02.07.2011 г. с определение от 18.10.2012 г. на СГС, 6-ти състав, НО, е потвърдено Постановление от 27.08.2012 г., на СГП, с което наказателното производство по Досъдебно производство № ЗМ -161/2011 г. по описа на СДВР, пр.пр. № 6488/2011 г. по описа на СГП срещу ищеца К.В. и други лица за извършените престъпления, цитирани по - горе, е било прекратено на основание чл. 243, ал. 1, т. 2 НПК.

Доказа се също и че за периода 02.07.2011 г. – 10.04.2012 г., ищецът е бил задържан с мярка за неотклонение „задържане под стража“, а след това – и до 27.08.2012 г. – с взета мярка за неотклонение „домашен арест“.

С оглед на това съдът приема, че за един период от време – продължил четиринадесет месеца, ищецът е бил обвиняем, като обвинен в сериозно престъпление, което не е извършил, а през посочения период е бил съответно задържан под стража и под домашен арест, което му е създавало неудобства както в емоционален, така и в практически, професионален план.

Съдът приема, че действията на органите на държавното обвинение, изразяващи се в образуване на наказателно производство, повдигане на обвинение и вземане на мярка за неотклонение задържане под стража и домашен арест, противоречат на основните принципи на Европейската конвенция за правата на човека, ратифицирана от българската държава. В резултат на несправедливото обвинение срещу него ищецът В. е бил принуден да търпи неимуществени вреди – болки и страдания,  уронване на престижа и доброто име пред обществото, роднини, семейство и приятели, преживявал е притеснения за малката си дъщеря, която е отглеждал пред момента на задържането си - психически травми, които не са отшумели и до настоящия момент и всичко това – в резултат на действията на органите на прокуратурата, които са образували наказателно производство, повдигнали обвинение и задържали ищеца, без наличие на убедителни доказателства за осъществяване от негова страна на фактическия състав на извършеното престъпление, което обстоятелство, в крайна сметка е довело прекратяване на образуваното срещу него наказателно производство, пред вид факта, че не е било доказано извършването на престъпление от лицето.

С оглед доказателствата по делото и пред вид изложеното съдът намира, че предявената по делото претенция от страна на К.В. за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в резултат на незаконното обвинение,  след прекратяване на наказателното производство, както и за незаконното му задържане под стража и домашен арест, се явява доказана по своето основание. Безспорно е наличието на хипотезите на чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 3 от ЗОДОВ.

 

Относно размера на предявения иск по чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 3 от ЗОДОВ съдът намира следното:

 

 По делото се претендира присъждане на обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди във връзка с образуваното и водено срещу него наказателно производство, след прекратяването му и във връзка с незаконното му задържане под стража и домашен арест общо за период от четиринадесет месеца.

 

Неимуществената вреда представлява сериозно засягане на личността и достойнството на едно лице и се изразява в негативни преживявания от негова страна. Обезщетението следва да бъде съобразено с личността на дееца, начина по който е преживял случилите се събития и отраженията, които са оказали върху него, както и отражението на случилото се с него в обществото – средата му, приятелите, колегите, семейството. То има за цел да репарира накърняването на личните права и интереси, а справедливото обезщетяване на всички неимуществени вреди означава да се определи точен паричен еквивалент на негативните преживявания и психичното им отражение върху увреденото лице.

В настоящия случай съдът установи от представените писмени и гласни доказателства, че е налице пряка причинна връзка между причинените неимуществени вреди на В. и действията на правозащитните органи, в частност ответника.

При определяне размера на обезщетението съдът следва да се съобрази с разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД и чл. 4 от ЗОДОВ. Пред вид всички обстоятелства по делото, както и времето, през което срещу ищеца се е водело наказателно производство и той е бил с посочените мерки за неотклонение, които сериозно са го ограничавали, съдът намира, че претърпените неимуществени вреди следва да бъдат възмездени по справедливост с обезщетение в размер на 30 000 лв., , ведно със законната лихва върху сумите, считано от датата на влизане в сила на оправдателната присъда – 27.08.2012 г., до окончателно изплащане на сумите, като до пълния предявен размер от 100 000 лв. претенцията за обезщетяване на неимуществените вреди се явява недоказана и неоснователна и следва да бъде отхвърлена.

 

По отношение претендираните от ищеца имуществени вреди, изразяващи се в пропуснати ползи във връзка с невъзможността за изпълнение на сключени професионални договори през време на задържането на ищеца и домашния му арест в размер 20 536, 21 лв., съдът намира същата за частично основателна.

Претенцията е доказана по основание, по съображенията, изложени по – горе, касаещи основателността на иска за обезщетение за пертърпени неимуществени вреди. Съдът не приема възражението на П.досежно липсата на доказателства за датата на сключване на двата договора, по които ищецът е бил страна като изпълнител и чието изпълнение е било препятствано със задържането му и невъзможността да се придвижва, пред вид факта, че датата на договорите е посочена в самите тях. Ирелевантно е обстоятелството дори кога са подписани договорите и дали са подписани в ареста или не, пред вид факта, че за тяхната действителност не се изисква особена форма, различна от писмената, а подписът на ищеца върху тях не бе оспорен и, пред вид това е без значение мястото, на което той физически е поставен.

Що се касае до размера на възнаграждението по тези договори, съдът приема, че ищецът е пропуснал да получи сумите, описани в самите тях – съответно – 1 800 евро по единия и 1 500 евро по другия или общо 3 300 евро – левова равностойност 6 454, 24 лв. и счита, че претенцията за репариране на претърпените от ищеца имуществени вреди следва да бъде уважена в този размер, а в останалата част – отхвърлена, като неоснователна и недоказана.

 

Исковете са основателни и доказани за посочените размери и за тях следва да бъдат уважени, като за останалата част – за разликата до пълния им предявен размер – отхвърлени, като неоснователни и недоказани.

На основание чл. 38 ЗА ответникът следва да заплати на адвоката – повереник на ищеца адв. А.И., САК, със съд.адрес:*** - разноски, съобразно  уважената част от иска в размер 1 594 лв.

 

Водим от горното съдът

                                        Р Е Ш И:

 

OСЪЖДА П.НА Р.Б., с адрес: гр. София, бул. „*****, да заплати на К.Ч.В., ЕГН **********, чрез адв. А.И., САК, със съд.адрес:***, сумата 36 424, 24 лв., ., от която: 1/ 30 000 лв., - обезщетение за претърпени неимуществени вреди, вследствие привличането му като обвиняем и задържането му под стража, ведно със законната лихва върху таази сума, считано от 27.08.2012 г. до окончателното изплащане плащане и 2/6 424, 24  лв. – обезщетение за претърпени имуществени вреди (пропуснати ползи) и невъзможност вследствие наложената мярка за неотклонение да извърши работа и да получи договорено възнаграждение, на основание чл.2, ал.1, т. 1 и 3 от ЗОДОВ, и чл. 86, ал.1 от ЗЗД.

ОТХВЪРЛЯ иска в частта за разликата до пълния предявен размер от 120 536,21 лв., от която: 1/ 100 000 лв., - обезщетение за претърпени неимуществени вреди и 2/20 536.21  лв. – обезщетение за претърпени имуществени вреди, като НЕОСНОВАТЕЛЕН и НЕДОКАЗАН.

ОСЪЖДА П.НА Р.Б. да заплати на адв. А.И., САК, със съд.адрес:*** адвокатско възнаграждение на основание чл. 38 ЗА в размер 1 592 лв.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в четиринадесетдневен срок пред САС.

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: