Решение по дело №392/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 262
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 13 януари 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200392
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 06.12.2019 г.

 

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

            ИХТИМАНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД - ПЪРВИ СЪСТАВ,  в открито съдебно заседание на единадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                           Председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

            при секретаря Адриана Хаджипеткова, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 392 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

“ЕЛ ВИ 73“ЕООД ЕИК …………….., представлявано от В. И. Д. е обжалвало наказателно постановление (НП) № ………. г. на Директора на Регионална дирекция“Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите, с което за нарушение на чл. 114, т. 1 от Закона за туризма е наложена имуществена санкция в размер на 1000,00 лева

В жалбата твърди, че на представител на жалбоподателя не е връчван акт за установяване на административно нарушение. Твърди се, че не е извършено административното нарушение.

            Въззиваемата страна оспорва жалбата и моли издаденото наказателно постановление да бъде потвърдено.

            Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства съобразно с чл. 14 и 18 НПК, приема за установено следното:

            На 26.04.2018 г. служители на Комисията за защита на потребителите – Н.Г. и А.К., извършили проверка на заведение за хранене и развлечения,  находящо се в с. Костенец, Вили Костенец, стопанисвано от „ЕЛ-ВИ 73“ ЕООД. При проверката било констатирано, че заведението е с 48 места за сядане и се предлагат топли, безалкохолни и алкохолни напитки, салати, сухи мезета, супи, аламинути,  скара, ястия от яйца и риба, сосове, гарнитури, сандвичи, десерти, ядки и ястия по поръчка. Служителите, които се намирали в обекта не представили удостоверение за категоризация. Бил съставен констативен протокол № К-2652161, който е връчен на управителя и с който му е било указано да представи в Комисията за защита н потребителите удостоверение за категоризация или временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на обекта.

            На 21.05.2018 г. бил съставен акт за установяване на административно нарушение № 14834 на „ЕЛ-ВИ 73“ ЕООД, в който е посочено, че търговецът не е изпълнил задължението си да предоставя туристически услуги в категоризиран туристически обект или в обект, за който е издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране, което представлява нарушение на чл. 114, т. 1 от Закона за туризма.

Констатациите в акта са потвърдени от показанията на свидетелите, според които на търговеца е било издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризация след датата на проверката

            Впоследствие е издадено и атакуваното наказателно постановление № К-14843/21.06.2018 г., с което на основание чл. 206, ал. 1 от Закона за туризма на „ЕЛ-ВИ 73“ ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева.

            От представеното  временно удостоверение за открита процедура по категоризиране на туристически обект № 92-Е-106/18.05.2018 г., издадено от община Костенец, се установява, че за туристически обект „Бистро“, стопанисван от „ЕЛ-ВИ 73“ ЕООД има открита процедура по категоризиране съгласно Заповед № РД-04-215/18.05.2018 г.

 При така установеното от фактическа страна съдът достигна до следните правни изводи:

            Актът и наказателното постановление са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, като при издаването им не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, нарушаващи правото на защита на жалбоподателя.

Съобразно разпоредбата на чл. 114, т. 2 от Закона за туризма лицата, извършващи хотелиерство и/или ресторантьорство в туристически обекти са длъжни да. предоставят туристически услуги в категоризиран туристически обект или в обект, на който е издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране. От своя страна разпоредбата на чл. 206, ал. 1 от Закона за туризма предвижда имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лева за едноличните търговци и юридическите лица, които  предоставят туристически услуги в некатегоризиран туристически обект

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи, че към 26.04.2018 г. за туристическия обект, представляващ заведение за хранене и развлечения, стопанисван от жалбоподателя, е нямало издадено удостоверение за категоризация и не е била открита процедура по категоризиране на обекта. Това означава, че е било допуснато нарушение на чл. 206, ал. 1, вр. чл. 114, т. 2 от Закона за туризма.

В случая няма основания за приложение на чл. 28 ЗАНН, доколкото от обясненията на управителя на търговеца се установи че заведението е функционирало от края на 2017 г., т.е. е имало достатъчно време да бъде предприета съответната процедура по категоризиране на обекта.

Ето защо, според настоящия състав издаденото наказателно постановление се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

 

Водим от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № …… г. на Директора на Регионална дирекция “Контрол на пазара” при Комисия за защита на потребителите, с което на “ЕЛ ВИ 73“ЕООД ЕИК ……………, представлявано от В. И. Д. за нарушение на чл. 114, т. 1 от Закона за туризма е наложена имуществена санкция в размер на 1000,00 лева

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС– София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)