Определение по дело №492/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1040
Дата: 27 март 2019 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20193100500492
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 март 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. Варна, 27.03.2019г.

Варненски окръжен съд в закрито съдебно заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИЯ БАЖЛЕКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА МАКАРИЕВА

Мл.с.ТАНЯ КУНЕВА

като разгледа докладваното от съдията Бажлекова в.гр. дело №492/19г., намира следното:

Производството е образувано по въззивна жалба на Д.Г.В., чрез адв. Р.И. - ВАК срещу решение №17/29.01.2019г., постановено по гражданско дело № 162 по описа за 2018г. на Районен съд – Провадия, с което е отхвърлен предявения от нея срещу Н.Н.П. иск с правно основание чл.45 ЗЗД, за осъждане на ответника да заплати на ищцата сумата в размер на 1000 лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди от непозволено увреждане, изразяващо се в нанесен удар от страна на ответника на 05.04.2016г. в с.Боряна, община Дългопол, ведно със законната лихва, считано от предявяване на иска, като въззивницата е осъдена да заплати разноски в размер на 500лв., на основание чл.78, ал.3 ГПК.

В жалбата се излага, че решението е недопустимо, незаконосъобразно и неправилно, като постановено в нарушение на съдопроизводствените правила и в противоречие с материалния закон. Счита, че съдът не е взел предвид, че ищцата се е явила в две поредни съдебни заседания без процесуален представител, като за нея е било невъзможно да организира защитата си. Ищцата е направила противоречиви изказвания в съдебната зала, които сочат на адекватно за ситуацията поведение. Ищцата не е разбрала дадените от съда указания и до какъв резултат ще доведат противоречивите й действия и твърдения. Изложени са и твърдения, че след възстановяването от побоя, здравословното състояние на ищцата се е влошило и същата е диагностицирана със синдром на вертебробазиларната система, който се характеризира със силно главоболие и световъртеж, на което обстоятелство се е дължало и поведението й по време на инцидента. Навеждат се и твърдения, че в периода на разглеждане на делото пред първата инстанция и съдебните заседания по него, ищцата не е била в добро психично здраве. Първоинстанционният съд не е изследвал задълбочено поведението и словесното изложение на ищцата в съдебно заседание, поради което е постановил недопустимо решение. Моли настоящият въззивен съд да обезсили постановеното от ПРС решение и прекрати производството по делото, поради липса на правоспособност на ищцата, в условие на алтернтивност решението да се отмени като неправилно и незаконосъобразно.

С въззивната жалба са отправени искания да се допусне съдебно-психиатрична експертиза със задача вещото лице да даде заключение за интелектуалното развитие на Д.Г.В., като посочи дали същото е в границите на нормата, страда ли същата от същинско психическо заболяване, което може да бъде приравнено към продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието и характеровите й особености достигат ли степен на личностно разстройство; разполага ли Д.В. с психическа годност да разбира свойството и значението на своите постъпки и да ги ръководи и е в състояние да участва пълноценно и адекватно в гражданското производство; ако е налице такова състояние, какъв е началният му момент; да се допусне до разпит един свидетел, за установяване на твърденията в жалбата.

Въззиваемата страна е депозирала отговор, с който оспорва въззивната жалба. Изразява становище за недопустимост и неотносимост на доказателствените искания, отправени с въззивната жалба.

Въззивната жалба е подадена в срок, от страна с правен интерес от обжалването на решението, при изпълнение на изискването за надлежна представителна власт, поради което и същата се явява допустима.

Въззивният съд намира отправените доказателствени искания  за недопустими и неоснователни. Същите са преклудирани на осн. чл. 266, ал. 1 от ГПК, тъй като се иска установяване на факти и обстоятелства, които не са нововъзникнали или такива, за които вззивникът не е могъл да узнае и да представи своевременно. Не са налице и предпоставките на чл.266, ал.3 ГПК. Първоинстанционното производство е образувано по редовна и допустима искова молба, подадена от лице, по отношение на което не са налице данни да е с ограничена правоспособност или недееспособно. С доклада по делото съдът се е произнесъл по направените от страните доказателствени искания, като в проведеното на 14.10.18г. открито с.з., ищцата се е явила лично, не е отправила искане за предоставяне на правна помощ, не е възразила по отношение на доклада и не е направила доказателствени искания във връзка с приетите по делото доказателства, представени от ответника. Съдът е дал възможност на ищцата да ангажира поисканите и допуснати с определението по доклада на делото писмени и гласни доказателства, като е отложил производството по делото. В следващото съдебно заседание са приети исканите от ищцата писмени доказателства, като същата е потвърдила изрично заявеното си становище от предходно заседание, че се отказва от допуснатите гласни доказателства. Не са навеждани твърдения за наличие на причини и пречки, които да възпрепятстват представянето на доказателствата пред първоинстонционния съд, включително и за влошено здравословно състояние на ищцата и не са представени и медицински документи в тази насока.

Освен това, настоящият състав на съда намира, че поставените задачи на исканата СПЕ относно изследване на интелектуалното  развитие на Д.Г.В., като посочи дали същото е в границите на нормата, страда ли същата от същинско психическо заболяване, което може да бъде приравнено към продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието и характеровите й особености достигат ли степен на личностно разстройство; разполага ли Д.В. с психическа годност да разбира свойството и значението на своите постъпки и да ги ръководи и е в състояние да участва пълноценно и адекватно в гражданското производство и гласни доказателства за установяване на тези обстоятелства са неотносими към предмета на спора в настоящото производство.

  Воден от изложеното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на Д.Г.В. за допускане на съдебно-психиатрична експертиза със задача вещото лице да даде заключение за интелектуалното развитие на Д.Г.В., като посочи дали същото е в границите на нормата, страда ли същата от същинско психическо заболяване, което може да бъде приравнено към продължително или краткотрайно разстройство на съзнанието и характеровите й особености достигат ли степен на личностно разстройство; разполага ли Д.В. с психическа годност да разбира свойството и значението на своите постъпки и да ги ръководи и е в състояние да участва пълноценно и адекватно в гражданското производство; ако е налице такова състояние, какъв е началният му момент и допускане до разпит един свидетел, за установяване на твърденията в жалбата.

Насрочва производството по делото в с.з. на  16.04.19г. от  9,30ч., за която дата и час да се призоват страните, чрез процесуалните им представители.

Определението не подлежи на обжалване.

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:              ЧЛЕНОВЕ: