Решение по дело №19086/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3293
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 25 август 2020 г.)
Съдия: Елена Иванова Николова
Дело: 20183110119086
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  ………

17.07.2019 г., гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХХХ състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Е.Н.

 

при участието на секретаря А.П., като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 19086 по описа за 2018 година на ВРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба от А.Н.Т., ЛНЧ ********** и Д.К.Г., ЕГН **********, чрез своята майка и законна представителка А.Н.Т. срещу З. „Л.И.” АД, със седалище и адрес на управление ***30788, представлявано от М.С.М.-Г., П.В.Д. и Г.Н.Г., с която са предявени в условията на обективно и субективно кумулативно съединяване искове с правно основание чл. 493, ал. 1, т. 1, предл. първо от КЗ за осъждане на  ответника ЗАД „ ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, да заплати:

1. На ищцата  А.Н.Т. сумата от 7 100 лв., представляваща, както следва:

- сумата от 4 200 лева, за причинените на А.Т. болки и страдания, като неимуществени вреди - телесни повреди, изразяващи се в травматични отоци и кръвонасядания в областта на лицето, контузия на лявата долночелюстна става, разкъсно-контузни рани и кръвонасядания в областта на езика, мозъчно сътресение, контузия на шията, контузия на гръкляна, кръвонасядания в областта на лявото рамо, лявата мишница и лявата длан, ведно със законната лихва върху тази сума считано от 05.07.2018 г. -  датата на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

- сумата от 2 900 лв. лева за причинените на А.Т. неимуществени вреди психични проблеми, изразяващи се в получените негативни психически преживявания и състояние на емоционален стрес, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. - датата на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

2. На Д.К.Г., чрез неговата майка и законен представител А.Н.Т. сумата от 6 300 лв., представляваща, както следва:

1. сумата от 3 800 лева, за причинените на Д.Г. болки и страдания, като неимуществени вреди - телесни повреди- изразяващи се в контузия на главата, травматични отоци в лявата челнотеменна област, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. - датата на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

2. сумата от 2 500 лв. лева за причинените на Д.Г. неимуществени вреди - психични проблеми, изразяващи се в получените негативни психически преживявания и състояние на емоционален стрес, ведно със законната лихва върху тази сума считано от 05.07.2018 г. - датата на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

В исковата молба ищците излагат следното:

На 05.07.2018 г. около 16.25 часа в ** до хотел „ж.” посока „Т.З.” настъпва ПТП между лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, управляван от С.К.Я., ЕГН ********** и лек автомобил „Р.Л..” с рег. № *, управляван от Г.М.Г., като  по време на движение С.К.Я. предприема маневра ляв завой без да се убеди, че лек автомобил „Р.Л..” с рег. № * вече го заобикаля /изпреварва/ като създава опасност за участниците в движението.

При настъпилото ПТП са пострадали А.Т. и Д.Г. - пътници в лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, които  са откарани с линейка до спешния център в МБАЛ „Св. Анна” - гр. В., където им бил извършен обстоен медицински преглед. Извършени са рентгенологични и кръвни изследвания. В болницата, след извършените прегледи се установява, че ищцата получила травма на главата и ларингса, оток на гласните струни, контузия на лявата долночелюстна става, мозъчно сътресение, контузия на гръкляна, кръвонасядания, а Д.К.Г. получил котузия на главата, травматични отоци в лявата челнотеменна област.

На местопроизшествието е извършен  оглед на ПТП от дежурен полицай при Пето РУ -при ОД - МВР – Варна. За настъпилото ПТП е съставен констативен протокол с пострадали лица с изх. № 1497/05.07.2018 г. по описа на Пето РУ при ОД на МВР – В., в който С.К.Я., ЕГН **********, управляващ МПС - лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, е посочен като виновния водач за същото.

С влязло в законна сила на 14.08.2018 г. Наказателно постановление № 18-0460-000379/01.08.2018 г. на Началника на Пето РУ при ОД на МВР – В. се установява, че С.К.Я. виновно е нарушил чл.25, ал.1 от ЗДП „Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.” и с това по непредпазливост причинил телесна повреда на А.Т., изразяваща се в травматични отоци и кръвонасядания в областта на лицето, контузия на лявата долночелюстна става, разкъсно-контузни рани и кръвонасядания в областта на езика, мозъчно сътресение, контузия на шията, контузия на гръкляна, кръвонасядания в областта на лявото рамо, лявата мишница и лявата длан и Д.К.Г. получава контузия на главата, травматични отоци в лявата челнотеменна област. За извършеното нарушение на основание чл.179, ал.2 вр. чл. 179, ал.1, т.5 от ЗДП му е наложено административно наказание „глоба” в размер на двеста лева.

Твърди, че деянието е извършено от С.К.Я. виновно при форма на вината непредпазливост. Сочи, че лекият автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, управляван от С.К.Я., ЕГН **********, е застрахован по застраховка „Гражданска отговорност” със застрахователна полица № BG/22/117003404112 от З. „Л.и.” АД ЕИК *********, със срок на действие от 29.12.2017 г. до 28.12.2018 г., която полица била действаща към датата на ПТП.

Навеждат се твърдения, че поради силните болки в главата и ларингса, първите вечери А.Т. се налагало да приема допълнително болкоуспокояващи, които да  облекчат болките ѝ за да може да заспи поне за кратко. Гласът ѝ изчезанал, като не можела да говори, като това ѝ състояние продължило повече от месец, след което постепенно започнала да се възстановява. Въпреки че описаните травми не изискват особено сериозно лечение, при всяка по-рязка смяна на времето (климата) ищцата усеща болки в главата и ларингса.

По време на лечението до нея е трябвало да има постоянно някой от близките ѝ, за да могат да я обгрижват и обслужват, тъй като не е можела да се справя сама с ежедневните си нужди. Това ѝ състояние продължило около месец, след което постепенно започнала да координира движенията си и да се движи по малко.

Вследствие на претърпения от нея удар от лекия автомобил изпадала в стрес и паника всеки път, когато покрай нея преминавала кола и когато чуела мотор на превозно средство. След ПТП ищцата твърди, че се чувства психически нестабилна, силно напрегната, с тревожен лицеизраз. Поради изпитваните от нея болки в лявата долночелюстна става и в областта на шията ищцата има  известни ограничения в движенията и не може да се справя с тежки неща. Тъй като ужасният спомен за случилото се я преследва непрекъснато от известно време изпитва чувство, че е в тежест на семейството си, не може да работи пълноценно, разсейва се и не може да извършва обичайните си работи и чисто човешките си задължения. Винаги трябва да има някой до нея да я успокоява или да приема някакво медикаментозно лечение. Притеснена е от факта, дали някога отново ще може да бъде пълноценен човек.

В исковата молба се излага още, че поради силните болки в главата първите вечери се е налагало Детето Д.Г. да приема допълнително болкоуспокояващи, които да облекчат болките му и да му помогнат да заспи поне за кратко. По време на лечението до него била неотлъчно неговата майка А.Т. и неговият баща К.Г., за да може да го обгрижват и успокояват, тъй като за него  бил голям стрес настъпилото ПТП и изживените болки. Твърди се, че двегодишното дете  непрекъснато преживява изживения ужас. Вследствие на инцидента детето започнало да заеква, поради което посещавало  логопед;  изпада в стрес и паника всеки път, когато покрай него преминават МПС и когато чуе мотор на превозно средство. Всеки път, когато се наложи да се качи в автомобил или автобус от огромния страх детето изпада в силен шок. Започнало да изпитва  панически страх от тълпи с хора и спрени автомобили. Непрекъснато сънува кошмари, които пресъздават изживения шок, уплаха и болка. Не иска да остава сам, постоянно говори за настъпилото ПТП, което налага винаги да има някой до детето, за да го успокоява или да приема някакво медикаментозно лечение. Родителите му са притеснени от факта, дали някога отново ще може да бъде пълноценно дете. Твърди се, че детето преди било жизнерадостно, играело с други деца, а сега е затворено, не общува с никого освен с родителите си.

Ищцата сочи, че на 19.09.2018 г. подала молба до ЗД „ЛЕВ ИНС” АД съгласно изискванията на чл. 380 от КЗ, с което изпълнила задълженията си съгласно разпоредбите на КЗ, като до този момент застрахователят не е извършил плащане.

Сочи, че съгласно разпоредбата на чл. 432 от КЗ застрахователят по задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица, в това число пешеходци, велосипедисти и други участници в движението по пътищата, вреди, вследствие на притежаването или използването на моторно превозно средство, вкл. пропуснатите ползи, които представляват пряк и непосредствен резултат от увреждането.

В срока за отговор е постъпил такъв от ответника. В него оспорва изцяло предявените искове по основание и размер. Оспорва механизма на настъпилото ПТП, фактическата обстановка, причините и обстоятелствата, при които е настъпило процесното пътно-транспортно произшествие. Оспорва наличието на виновно и противоправно поведение на водача на лек автомобил л.а.”Ш.Ф.” с рег. №* С.К.Я.. Оспорва виновно и противоправно поведение на водача Я. по аргумент на разпоредбата на чл.300 от ГПК. Сочи, че липсват данни за претърпени от ищците вреди. Твърди съпричиняване от страна на пострадалите като счита, че същите са допринесли за настъпването на вредоносния резултат, а именно твърди, че са нарушили разпоредбите на Закона за движение по пътищата и Правилника за прилагането му като са пътували в л.а.Р.Л.. с рег. № * без поставен обезопасителен колан като с това си поведение са нарушили разпоредбата на чл. 137а от ЗДвП и са допринесли в значителна степен за повечето от получените травми. Оспорва наличието на пряка и причинно - следствена връзка между настъпилото пътно - транспортно произшествие и получените увреждания на ищцата. Оспорва всички наведени от ищците твърдения за характера, интензитета и продължителността на описаните в исковата молба неимуществени вреди. Счита, че е искът е предявен в завишен размер и не отговаря на действително претърпените вреди. Оспорва изцяло претенцията за присъждане на лихва от деня на събитието като неоснователна. Претендира заплащане на съдебно-деловодни разноски.

Съдът, като прецени съобразно чл.12 и чл.235 ГПК поотделно и в съвкупност събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните и по вътрешно убеждение, приема за установено от фактическа страна следното:

По делото е прието за безспорно и ненуждаещо се от доказване, че на 05.07.2018 г. около 16.25 часа в * до хотел „Ж.” посока „Т.З.” настъпва ПТП между лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, управляван от С.К.Я., ЕГН ********** и лек автомобил „Р.Л..” с рег. № *, управляван от Г.М.Г., като  по време на движение С.К.Я. предприема маневра ляв завой без да се убеди, че лек автомобил „Р.Л..” с рег. № * вече го заобикаля /изпреварва/ като създава опасност за участниците в движението; че лек автомобил „Р.Л..” с рег. № * е имал валидно сключена и действаща към датата на настъпване на застрахователното събитие застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите”, сключена със З. „Л.И.” АД.

По делото е представен Констативен протокол за ПТП с пострадали лица №1497/05.07.2018 г., в който също е констатирано, че около 16.25 часа в ** до хотел „Ж.” посока „Т.З.” настъпва ПТП между лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, управляван от С.К.Я., ЕГН ********** и лек автомобил „Р.Л..” с рег. № *, управляван от Г.М.Г., като  по време на движение С.К.Я. предприема маневра ляв завой без да се убеди, че лек автомобил „Р.Л..” с рег. № * вече го заобикаля /изпреварва/ като създава опасност за участниците в движението.

Представено е и Наказателно постановление №18-0460-000379 от 01.03.2018 г., съгласно което на С.К.Я., ЕГН ********** е наложена глоба в размер на 200,00 лв. за това че предприемайки маневра, създава опасност за участниците в движението, като не се съобразява с тях, и причинява ПТП, с което виновно нарушава чл. 25, ал.1 от ЗДвП.

По делото са представени и следните медицински документи: Медицинско Удостоверение № 651 /10.07.2018 г. на МБАЛ „Св. Анна-В.” АД; Медицинско Удостоверение № 654 /12.07.2018 г. на МБАЛ „ Св. Анна-В.” АД; Лист за преглед на пациент А.Т. в спешно отделение МБАЛ „ Св. Анна В.” № 4517/05.07.2018 г.; Лист за преглед на пациент А.Т. в спешно отделение МБАЛ „ Св. Анна – В.” № 4517/05.07.2018 г.; Лист за преглед на пациент Д.Г. в спешно отделение МБАЛ „Св. Анна –В.” № 4518/05.07.2018 г.; Фиш за спешна медицинска помощ от 05.07.2018 г.; Искане за рентгенологично изследване от 05.07.2018 г.; Искане за клинико-лабораторно изследване от 05.07.2018 г.; Амбулаторен лист № 001182 от дата 09.07.2018 г.; Медицинско направление от 10.07.2018 г.; Кардиограма от 10.07.2018 г.; Искане за рентгенологично изследване от 10.07.2018 г.

По делото е изслушана и приета съдебно-медицинска експертиза на вещото лице д-р Д.И.Г., в която подробно е анализирал цялата налична по делото медицинска документация и е заключил, че в резултат на ПТП на 05.07.2018 год. А.Н.Т. е получила следните травматични увреждания: обширен травматичен оток, ангажиращ централната част на челото, лявата половина на челото, лява слепоочна област, областта на лявата скула и буза, кръвонасядания в същата област, травматичен оток в областта на лявата долночелюстна става, контузия на лявата долночелюстна става, мозъчно сътресение, контузия на шията, кръвонасядания в областта на брадата, контузия на гръкляна, разкъсно контузии рани по левия ръб на езика с травматичен оток и кръвонасядания в тази област, кръвонасядания в областта на лявото рамо, лявата мишница, лявата длан, като описаните травматични увреждания са резултат на удари с или върху твърди, тъпи предмети, реализирани в областта на лицето, шията, левия горен крайник и реално биха могли да бъдат получени при удари от детайли на МПС при внезапно преустановяване на движението му. В своята съвкупност описаните травматични увреждания са обусловили временно разстройство на здравето неопасно за живота, изразяващо се в болки, страдания, затруднения в говора в острия период, затруднения в движението на шията, затруднения в дъвченето, известно затруднение в движенията на десния горен крайник, за период от около 20-25 дни. При проведените контролни прегледи се установяват белег в средна 1/3-та на лявата истинска гласна връзка с минус тъкан и лек оток на дясната истинска гласна връзка. Гласните връзки са подвижни, като е налице известно затруднение във функцията на говора - наличие на дрезгав глас. Функцията на говора в основния си обем е съхранена, като описаните белег в областта на лявата истинска гласна връзка и известна промяна в гласа, могат да останат завинаги.

Съгласно заключението на вещото лице по делото от медицинската документация по делото е установило и че по време на същото ПТП Д. К. Г. е получил ожулване в лява челнотеменна област с диаметър около 2см., травматичен оток в същата област, като описаните травматични увреждания са резултат на удар с или върху твърд, тъп предмет или детайл на МПС и в своята съвкупност са обусловили чувство на болка и страдание, отзвучават без дефицит за период от около 10-15 дни.

Не са установени травматични увреждания характерни за действието на поставен правилно предпазен колан.

                От изслушаната и приобщената към доказателствения материал по делото съдебно-автотехническа експертиза се установява, че водачът на лек автомобил „Ш.Ф.” с рег.№ * е имал възможност да предотврати произшествието, в случай, че е подал правилен светлинен сигнал и се е уверил, че платното за движение е свободно и не са налице други превозни средства, идващи срещу него или зад него. И двете превозни средства при излизането си от завода производител са оборудвани с предпазни колани. Позицията на пътниците в  автомобила с оглед получените травматични увреждания е на задна седалка ляво зад водача. Вследствие на ляв страничен удар, автомобилът се измества на дясно, като пътниците в автомобила се опитват да останат на мястото си. При неизползването на обезопасителен предпазен колан лявата част на тялото на пътничката ще влезе в съприкосновение със задна лява част на вътрешността купето на автомобила. При използването на обезопасителен предпазен колан, поради малкото пространство в купето и деформациите вследствие на удара, който е в задна лява врата на автомобила е възможно лявата част от тялото пътничката да влезе в съприкосновение със задна лява част на вътрешността купето.

Д.К.Г. е пътувал заедно с майка си, като е седял в нея. Вследствие на удара, независимо дали майка му е била с или без обезопасителен предпазен колан е възможно да падне от нея на пода на автомобила, като влезе в съприкосновение както с пода на автомобила, така и със задната част на предните седалки. А.Н.Т. е възможно да получи същите увреждания при поставен обезопасителен предпазен колан, поради малкото пространство в купето и деформациите вследствие на удара, който е в задна лява врата на автомобила. Д.К.Г. поради възрастта си и височината си не е възможно да използва обезопасителен предпазен колан.

Поради факта, че лек автомобил „Ш.Ф.” с peг. №* е таксиметров има голяма вероятност задните обезопасителни предпазни колани да са с прибрана долна закопчаваща част. Същите се прибират с цел да не пречат на комфорта на пътниците на задната седалка. Таксиметровите автомобили не са оборудвани със специализирани столчета при пътуване на деца. При такъв случай пътниците нямат възможност да поставят обезопасителни предпазни колани на задната седалка на таксиметров автомобил.

По делото е изслушана и приета и съдебно-психиатрична експертиза от вещото лице доктор К.К., съгласно която обследваната А.Т. свръхценно разработва преживяното ПТП, което е психотравма за нея. Психотравмата винаги е израз на конкретно взаимодействие между личност и среда. Към момента на освидетелстването на А.Н.Т. се диагностицират клинични симптоми на Разстройство в адаптация-Генерализирана тревожност-Ф41.1. Тревожността е генерализирана и постоянна „свободно плуваща тревожност”. Разнообразни симптоми-чувство на нервност през целия ден, „треперене” на тялото и мускулно напрежение, изпотяване, замайване, сърцебиене, световъртеж и епигастрален дисконфорт. Чести са страхове за здравето. Това разстройство обикновено се свързва с остър или хроничен стрес, породен от околната среда. (В конкретния случай ежедневно).

Генерализираната тревожност е с променливо протичане, като се наблюдават тенденции към флуктуиране и хронифициране. Емоциналното състояние на лицата също има значение за овладяване на симптомите на тревожността. Разстройство в адаптация-Генерализирана тревожност-Ф41.1 не е психоза. Но това психично разстройство към настоящия момент създава психологичен дисконфорт при ежедневното функциониране на А.Н.Т.. Към момента на освидетелстването е тревожна и при разговор на темата свързана с ПТП-то се засилва тревожността ѝ. Не е търсила специализирана психиатрична и психологична помощ и не е провеждала лечение във връзка с психични и психологични проблеми като последица от ПТП-то.

Извършеното психиатрично изследване констатира преживян значим стрес от претърпяното ПТП, като стресът се е трансформирал към настоящото освидетелстване в психотравма. Г-жа Т. е фиксирана върху своето здраве и в по-голяма степен за своя 2 годишен син, станала е свръхчувствителна и сензитивна по отношение на афектогенния дразнител -пътуване в кола; страх от ползване на кола-като пътник и като шофьор. Тези оплаквания  декларира и свързва само и единствено с претърпяното ПТП, което е причина за изразената тревожно депресивна симптоматика и са причина за неувереноста ѝ и с чувство на малостойност и малоценност. Разстройство в адаптацията - Генерализирана тревожност, може без медикаментозно лечение да отзвучи, но има реална възможност за хронифициране и задълбочаване на психиатричната симптоматика, както и нейното актуализиране при нерационално преработване и нова стресова ситуация. Фрустрационния праг при нея към настоящия момент е понижен.

По делото са изслушани и показанията на свидетеля И.З.Я., служител в Пето РУ при ОД на МВР- Варна, от които се установява, че въпросния ден и час получил сигнал от оперативния дежурен, че има настъпило ПТП до хотел „Ж.”, в посока Т.З., между два леки автомобила, единият от които е таксиметров автомобил. ПТП-то било с пострадал участник от таксиметровия автомобил. На място пристигнала линейка, пътникът бил откаран в МБАЛ, Спешен център. Имало и малко детенце. След като изчакали резултата от болницата и се установило, че дамата, от руски произход, има охлузвания и наранявания, отговарящи на  лека телесна повреда, съставил акт на водача на таксиметровия автомобил. Издадал констативен протокол за ПТП. След разговор с двамата участници се установило, че водачът на таксиметровия автомобил тръгнал да намалява скоростта, да отбива в дясно. Водачът с лек автомобил Рено, тръгнал да го заобикаля, при което водачът на такси предприел маневра наляво без да се убеди, че вече го заобикаля автомобилът и последвало ПТП с ранен. Водачът на другия лек автомобил нямал вина, тъй като таксиметровият автомобил дал десен мигач, тръгнал да намалява и той помислил, че спира да слязат пътници. После, докато го изпреварвал, водачът на таксиметровият автомобил направил ляв завой и минал пред него, и не могъл да избегне удара и го блъснал странично.

По делото е разпитан и свидетелят КОСТАДИН ДИЯНОВ Г., съпруг на ищцата А.Т. и баща на детето Д.Г., предупреден за наказателната отговорност по чл. 290 от НК и за възможността да откаже да дава показания като свидетел по делото, от показанията на който се установява, че успял да отиде 30 минути след ПТП. Преди да пристигне съпругата му била загубила съзнание, не знаела какво точно се е случило, ревяла, цялата била в сълзи, много слабо говорила. лекарите казали, че имала  скъсана гласна струна. Детето било с отворени очи и просто стояло без никакви емоции, изглежда от силната уплаха. По спомен на жена му, когато я блъска колата,  тя си удря главата в странично стъкло, при което го счупва с главата си. Липсвал ѝ кичур коса, който към момента е започнал да се възстановява. Лекувала си гърлото. Сега вече била по-добре, макар, че след дълго говорене или повишаване на тон пак си губи гласа. Детето към момента също е по-добре. В началото било уплашено, не говорило много. И двамата спели лошо. Ищцата  продължава да има кошмари, изпитва  страх да се движи в коли, таксита, много рядко излиза от къщи, като повечето случаи гледа да е със свидетеля. Когато се разминават с коли по пътя, почва да крещи и изпада в паника. Проблемът след катастрофата бил най-вече в гърлото. Имала силна болка, все едно я удрят с тръба и не можела да говори, чувало се само съскане. Към Нова година започнала да се подобрява. Била силно травмирана от случая.

От така изложената фактическа обстановка, в съответствие с приложимите към спора правни норми, съдът стигна до следните правни изводи:

Съобразно чл.477, ал.1 от КЗ, с договора за застраховка „Гражданска отговорност” застрахователят се задължава да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди.

Съгласно чл. 477, ал. 2 от ГПК по задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите застраховани са собственикът, ползвателят и държателят на моторното превозно средство, за което е налице валидно сключен застрахователен договор, както и всяко лице, което извършва фактически действия по управлението или ползването на моторното превозно средство на законно основание. За възникване на правото на обезщетение и успешното провеждане на исковете с правна квалификация чл.477, ал.1 КЗ ищецът следва да установи в условията на пълно и главно доказване наличието на валидно застрахователно правоотношение по договор за застраховка “Гражданска отговорност” между прекия причинител на вредата и застрахователя - ответник към момента на увреждането, както и осъществяването на елементите от фактическия състав на чл.45 ЗЗД, а именно реализирането на противоправно деяние, виновно причинено от водача на застрахования автомобил, от което като пряка и непосредствена последица са настъпили твърдените вреди в правната сфера на ищеца в претендирания размер.

Ответникът, за отхвърляне на предявения иск, следва да докаже изпълнение на задължението за възстановяне на претърпените вреди, както и направеното възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищеца.

            По делото безспорно се установи, че на 05.07.2018 г. около 16.25 часа в * до хотел „Ж.” посока „Т.З.” настъпва ПТП между лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, управляван от С.К.Я., ЕГН ********** и лек автомобил „Р.Л..” с рег. № *, управляван от Г.М.Г., като по време на движение С.К.Я. предприема маневра ляв завой без да се убеди, че лек автомобил „Р.Л..” с рег. № * вече го заобикаля /изпреварва/ като създава опасност за участниците в движението и удря изпреварващия го автомобил. При удара пътуващата на задната седалка на лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № В 4759 РК  А.Т. удря с глава задно ляво стъкло, като при удара го счупва, а детето Д.Г. пада на пода на автомобила. За пътнотранспортното произшествие е виновен водачът на лек автомобил „Ш.Ф.” с рег. № *, управляван от С.К.Я., ЕГН **********.

Вследствие на така настъпилото ПТП ищцата е получила следните травматични увреждания: обширен травматичен оток ангажиращ централната част на челото, лявата половина на челото, лява слепоочна област, областта на лявата скула и буза, кръвонасядания в същата област, травматичен оток в областта на лявата долночелюстна става, контузия на лявата долночелюстна става, мозъчно сътресение, контузия на шията, кръвонасядания в областта на брадата, контузия на гръкляна, разкъсно контузии рани по левия ръб на езика с травматичен оток и кръвонасядания в тази област, кръвонасядания в областта на лявото рамо, лявата мишница, лявата длан, като описаните травматични увреждания са резултат на удари с или върху твърди, тъпи предмети реализирани в областта на лицето, шията, левия горен крайник. В своята съвкупност описаните травматични увреждания са обусловили временно разстройство на здравето неопасно за живота, изразяващо се в болки, страдания, затруднения в говора в острия период, затруднения в движението на шията, затруднения в дъвченето, известно затруднение в движенията на десния горен крайник, за период от около 20-25 дни. Същото е довело и до Разстройство в адаптацията  - Генерализирана тревожност. Причина е и до ден днешен ищцата да сънува кошмари, свързани с катастрофата и да изпитва страх от коли и пътуване с автомобил.

Д. Константинов Г. е получил ожулване в лява челнотеменна област с диаметър около 2см., травматичен оток в същата област, като описаните травматични увреждания са резултат на удар с или върху твърд, тъп предмет или детайл на МПС и в своята съвкупност са обусловили чувство на болка и страдание, отзвучават без дефицит за период от около 10-15 дни.

            Размерът на дължимото обезщетение за неимуществени вреди следва да бъде определен по справедливост съобразно чл.52 ЗЗД, при съобразяване на конкретните, обективно съществуващи обстоятелства като характер на увреждането, начинът на извършването му, степента на влошаване на здравословното състояние, причинените морални страдания и др. съгласно дадените задължителни указания с ППВС №4/1968г. То трябва да удовлетворява изискването за справедливост и при съпоставянето му с други случаи по аналогични казуси, но с различни по степен на тежестта им вреди, така че доколкото е възможно за по-тежките случаи да се присъди по-високо обезщетение, а за по-леките – по-ниско.

Направените от ответника възраженията за съпричиняване останаха недоказани в настоящото производство, доколкото събраните по делото доказателства категорично и безпротиворечиво сочат, че водачът на лек автомобил „Р.Л..” с рег. № * не е нарушил правилата на движение по пътищата, както и че ищците не са имали възможност да поставят предпазни колани по време на настъпване на ПТП.

В светлината на изложеното, за да достигне до извод за справедлив размер на обезщетение, което да репарира причинените неимуществени вреди, настоящият съдебен състав съобразява:

 

За ищцата А.Т.:

Описаните травматични увреждания на ищцата са средни, обуславящи разстройство на здравето, неопасно за живота, което е имало последици, доколкото възстановителният период е бил близо 6 месеца, като от показанията на свидетеля Г. и от заключението на вещите лица по допуснатите съдебно-медицинска и съдебно-психиатрична експертизи се установя, че има остатъчна болезненост, че след дълго говорене или повишаване на тон ищцата си губи гласа, че функцията на говора в основния си обем е съхранена, като описаните белег в областта на лявата истинска гласна връзка и известна промяна в гласа, могат да останат завинаги, че ищцата е с диагноза „Разстройство в адаптацията – Генерализирана тревожност”. Тревожността е нервност през целия ден, „треперене” на тялото и мускулно напрежение, изпотяване, замайване, сърцебиене, световъртеж и епигастрален дискомфорт с чести страхове за здравето. Това разстройство се свързва с хроничен стрес, породен от околната среда, като в конкретния случай ищецът всеки ден е на пътя и е поставен в ситуация отново да преживява станалото ПТП. Последвалият страх от шофиране е също логична последица от случилото се. Поради тези съображения, настоящият съдебен състав намира, че общоприетият критерий за справедливост би бил удовлетворен с определяне на сума за обезщетение за причинените на А.Т. неимуществени вреди - болки и страданиия: телесни повреди, изразяващи се в травматични отоци и кръвонасядания в областта на лицето, контузия на лявата долночелюстна става, разкъсно-контузни рани и кръвонасядания в областта на езика, мозъчно сътресение, контузия на шията, контузия на гръкляна, кръвонасядания в областта на лявото рамо, лявата мишница и лявата длан, както и психични проблеми, изразяващи се в получените негативни психически преживявания и състояние на емоционален стрес, суматав размер от 5 000,00 (пет хиляди) лева, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, за който и размер искът следва да бъде уважен, като бъде отхвърлен за горницата над 5 000,00 (пет хиляди) лева до предявените 7 100,00 (седем хиляди и сто) лева, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на сумата.

            По отношение на ищеца Д.Г.:

  Описаните травматични увреждания на ищеца са леки, обуславящи краткотрайно разстройство на здравето, неопасно за живота. Същите към момента са напълно отшумели. Настоящият съдебен състав намира, че общоприетият критерий за справедливост би бил удовлетворен с определяне на сума за обезщетение на неимуществените вреди – болки и страдания, изарзяващи се в контузия на главата, травматични отоци в лявата челнотеменна област, както и психични проблеми, изразяващи се в получените негативни психически преживявания и състояние на емоционален стрес в размер от 2 800,00 (две хиляди и осемстотин) лева, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на сумата, за който и размер искът следва да бъде уважен, като бъде отхвърлен за горницата над 2 800,00 (две хиляди и осемстотин) лева до предявените 6 300,00 (шест хиляди и триста) лева.

            Предвид изхода на спора право на разноски се поражда за ищците, съобразно уважената част от иска и за ответника, съобразно отхвърлената.

Съгласно представените доказателства за извършени разноски ищцата А.Т. е сторила такива в размер на сумата 284,00 лв. – държавна такса, 80,00 лв. – депозит за вещо лице по САЕ, 350,00 лв. – депозит за вещо лице по СПЕ, 150,00 лв. – депозит за вещо лице по СМЕ, 20,00 лв. за свидетел и 700,00 лв. – платено в брой адвокатско възнаграждение, или общо сумата от 1584,00 лв., от която съгласно разпоредбата на чл. 78, ал. 1 от ГПК следва да ѝ бъдат присъдени 1115,50  лв., като за горницата над тази сума до заявените със списъка по чл. 80 ГПК следва да се отхвърли.

Съгласно представените доказателства за извършени разноски ищецът  Д.Г.  е сторил такива в размер на сумата 252,00 лв. – държавна такса, 80,00 лв. – депозит за вещо лице по САЕ, 150,00 лв. – депозит за вещо лице по СМЕ, 20,00 лв. за свидетел и 680,00 лв. – платено в брой адвокатско възнаграждение, или общо сумата от 1182,00 лв., от която съгласно разпоредбата на чл. 78, ал. 1 от ГПК следва да му бъдат присъдени 525,33 лв., като за горницата над тази сума до заявените със списъка по чл. 80 ГПК следва да се отхвърли.

Съгласно представените доказателства за извършени разноски ответникът е сторил такива в размер на 160,00 лв. възнаграждение за вещо лице., от които съгласно разпоредбата на чл. 78, ал. 3 от ГПК следва да му бъдат присъдени 67,20 лв., от които 25,60 лв. от ищеца Д.Г. и 41,60 лв. от ищцата А.Т..

           

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА, на осн. чл. 493, ал. 1, т. 1, предл. първо от КЗ, „ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от М. С. М.-Г. и П. В. Д. ДА ЗАПЛАТИ на А.Н.Т., ЛНЧ **********, сумата от 5000,00 (пет хиляди) лв., представляваща неимуществени вреди, болки и страдания във връзка с получените травми, в резултат на претърпяно от нея ПТП на 05.07.2018 г. в град В., ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на сумата като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 5000,00 (пет хиляди) лева  до претендираните 7 100,00 (седем хиляди и сто) лева, на осн. чл. 493, ал. 1, т. 1, предл. първо от КЗ, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на дължимата сума.

ОСЪЖДА, на осн. чл. 493, ал. 1, т. 1, предл. първо от КЗ, „ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от М. С. М.-Г. и П. В. Д. ДА ЗАПЛАТИ на Д.К.Г., ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка А.Н.Т., ЛНЧ ********** сумата от 2 800,00 (две хиляди и осемстотин) лв., представляваща неимуществени вреди, болки и страдания във връзка с получените травми, в резултат на претърпяно от него ПТП на 05.07.2018 г. в град Варна, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на сумата като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 2 800,00 (две хиляди и осемстотин) лв.  до претендираните 6 300,00 (шест хиляди и триста) лева, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 05.07.2018 г. до окончателното изплащане на дължимата сума.

ОСЪЖДА „ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от М. С. М.-Г. и П. В. Д., ДА ЗАПЛАТИ на А.Н.Т., ЛНЧ **********, сумата 1 115,50 лв. (хиляда сто и петнадесет лева и петдесет стотинки), представляваща сторени разноски в производството, на осн. чл. 78, ал. 1 ГПК.

ОСЪЖДА „ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от М. С. М.-Г. и П. В. Д., ДА ЗАПЛАТИ на Д.К.Г., ЕГН **********, чрез неговата майка и законна представителка А.Н.Т., ЛНЧ **********, сумата 525,33 лв. (петстотин двадесет и пет лева и тридесет и три стотинки), представляваща сторени разноски в производството, на осн. чл. 78, ал. 1 ГПК.

ОСЪЖДА А.Н.Т., ЛНЧ ********** ДА ЗАПЛАТИ на „ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от М. С. М.-Г. и П. В. Д.  сумата 41,60 лв. (четиридесет и един лева и шестдесет стотинки), представляваща сторени разноски в производството, на осн. чл. 78, ал. 3 ГПК.

            ОСЪЖДА Д.К.Г., ЕГН **********, чрез своята майка и законна представителка А.Н.Т., ЛНЧ ********** ДА ЗАПЛАТИ на „ЛЕВ ИНС” АД ЕИК *********, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от М. С. М.-Г. и П. В. Д., сумата 25,60 лв. (двадесет и пет лева и шестдесет стотинки), представляваща сторени разноски в производството, на осн. чл. 78, ал. 3 ГПК.

Дължимите суми от ответника могат да бъдат преведени по следната банкова сметка: ***. А.Х.Д., IBAN ***, BIC ***.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд В. в двуседмичен срок от връчването му на страните.

Препис от решението да се връчи на страните.

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: