Решение по дело №169/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 644
Дата: 14 април 2022 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20227180700169
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2022 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

Р Е Ш Е Н И Е

№ 644/14.4.2022г.

гр. Пловдив, 14.04. 2022 год.

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД  – ПЛОВДИВ, ХХVI касационен състав, в открито заседание на седемнадесети март през две хиляди двадесет и втора година, в състав:                  

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА 

          ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                  ХРИСТИНА ЮРУКОВА

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и с участието на прокурора ДАНИЕЛА СТОЯНОВА  като разгледа докладваното от съдия Дичева КАНД № 169  по описа на съда за 2022 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба, подадена от И.А.М., ЕГН: **********,***, чрез адв. К., против Решение № 106/08.12.2021 г. по АНД № 20215310200595 по описа на Районен съд – Асеновград, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) № 21-0239-001103/22.07.2021 г., издадено от началника на РУ Асеновград.

Иска се да бъде отменено обжалваното решение като незаконосъобразно, неправилно и необосновано.

Според касатора, АРС е извел противоречиви и нелогични правни изводи без да е направил анализ на събраните по делото писмени и гласни доказателства. Подробните доводи по касационната жалба са в насока на това, че не е установено от съда по безспорен начин качеството „водач“ у жалбоподателя.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.

         Ответната страна не се представлява по делото. В нарочен отговор на касационната жалба е изразено становище за нейната неоснователност. Заявена е претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение и алтернативно е направено възражение за прекомерност на адвокатския хонорар, в случай, че надвишава минималния размер съгласно Наредба № 1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

         Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив е на становище за неоснователност на жалбата.

Касационната жалба е подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол,  от надлежна страна с правен интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на оспорване по настоящата касационна жалба е Решение № 106 от 08.12.2021 г., постановено по АНД № 20215310200595 по описа за 2021 г. на АРС, с което е потвърдено НП № 21-0239-001103/22.07.2021 г. на РУ - Асеновград, с което на И.А.М., на основание  чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП е наложена административно наказание глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

За да потвърди обжалваното НП, АРС е приел за несъмнено установено, че на 11.03.2021 г., около 17,10 в община Асеновград, на път втори клас № ІІ-58, в зоната на километър 59-ти в посока Кърджали М. е управлявал лек автомобил марка Рено Клио без регистрационни табели, което не е било регистрирано по надлежния ред. За така установеното нарушение е съставен АУАН, който е връчен на нарушителя и срещу констатациите в него не е подадено възражение. АУАН е съставен от компетентния за това орган и съдържа изискуемите реквизити съгласно чл. 42 от ЗАНН.

Въз основа на констатациите в АУАН е издадено и обжалваното НП от компетентен орган, с което са наложени съответните административни наказания глоба и временно лишаване от право на управление на МПС. Фактическите констатации в АУАН и НП се подкрепят от събраните гласни доказателства – показанията на актосъставителя, полицейските служители, извършили проверката, и от останалите събрани по делото доказателства.

         Решението е правилно.

Мотивите на ПРС по обжалваното решение се споделят напълно от касационната инстанция и не следва да бъдат преповтаряни – чл. 221, ал. 2 от АПК.

Възраженията по касационната жалба са аналогични с оплакванията при разглеждане на делото от АРС, на които съдът е дал отговор. В противовес с твърдяното в касационната жалба, изводите на въззивния съд са правилни.

         Противно на твърдяното по касационната жалба, АРС е извършил вярна преценка на събраните пред него доказателства като е извел и законосъобразни изводи в насока на обстоятелството, че М. е притежавал качеството „водач“, съответно правилно е ангажирана и административнонаказателната му отговорност. В подкрепа на това обстоятелство са депозирани обяснения от същото лице на 11.03.2021 г. и на 01.04.2021 г., съгласно които той и лицето Р.Т.са управлявали автомобила по пътя Асеновград – Кърджали на 11.03.2021 г., около 17,10ч. и са били спрени от автопатрул. В тази връзка следва да бъде посочено, че съгласно отговор от 18.11.2021 г. от Началника на РУ – Асеновград е образувано ДП за престъпление по чл. 343в, ал. 2 и чл. 345, ал. 2 от НК, по което лицето Р.Т.предстои да бъде привлечено като обвиняем.

Правилно е прието от въззивната инстанция, че както Т., така и М. са управлявали МПС без регистрационни табели. В този смисъл са показанията на свидетелите А.и М., които са извършили проверката. Съгласно тези показания, автомобилът без регистрационни табели се е движел срещу тях по пътя Асеновград – Кърджали, същият е спрял след подаване на звуков и светлинен сигнал и двамата пътници в него, макар и излезли, заявили, че са го управлявали последователно. За жалбоподателя М. е съществувала възможност да направи възражение при съставянето на АУАН, в което да заяви, че не е управлявал автомобила, но не го е направил. Точно обратното, лично и без данни за принуда е заявил, че той е управлявал МПС в рамките на около минута и се е придвижил на разстояние около 200м. Именно това му заявление е дало основание на актосъставителя да подходи към него като към водач и да пристъпи към съставяне на АУАН. В тази връзка, настоящата инстанция напълно споделя изложените мотиви на АРС, че посочената в АУАН и в НП фактическа обстановка отговаря на действителното фактическо положение като правилно АРС е счел възраженията на жалбоподателя за неоснователни, направени с цел да се избегне вменената му административно наказателна отговорност.

По тези съображения, настоящият касационен състав намира за неоснователни изложените в касационната жалба доводи, че АРС неправилно е приел за установено по  несъмнен начин качеството „водач“ у М.. Напротив, изложените изводи на АРС за установеност по безспорен начин на качеството „водач“ на жалбоподателя почиват на вярна и логична преценка на събраните писмените и гласни доказателства по делото в тяхната съвкупност, съответно правилно е ангажирана и административнонаказателната отговорност на касатора.

Настоящият съдебен състав споделя и доводите на АРС за това, че извършеното нарушение не е маловажно по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Правилно е прието, че деянието, със същите обективни и субективни характеристики реализира и състав на престъпление по чл. 345, ал. 2 от НК и именно поради неговата по-ниска степен на обществена опасност е квалифицирано като административно нарушение. За това административно нарушение са наложени административни наказания в минимален размер, съгласно разпоредбата на чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП глоба в размер на 200 лева и лишаване от право на управление на МПС за срок от 6 месеца.

 

При  извършената служебна проверка на решението съдът не констатира пороци, които да доведат до касиране, поради което следва да бъде постановено решение, с което атакуваното решение да бъде оставено в сила.

 

По разноските:

 

При този изход на делото следва да се присъдят на ОДМВР  Пловдив разноски в размер на 80 лв., представляващи възнаграждение за осъществената юрисконсултска защита.

 

Ето защо, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 106 от 08.12.2021 г., постановено по АНД № 20215310200595 по описа за 2021 г. на АРС, с което е потвърдено НП № 21-0239-001103/22.07.2021 г. на РУ - Асеновград, с което на И.А.М., на основание  чл. 175, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП е наложена административно наказание глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца за нарушение на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА от И.А.М., ЕГН: **********,***, да заплати на ОДМВР Пловдив  разноски в размер на 80 лв.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                   ЧЛЕНОВЕ: