Решение по дело №9093/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 261210
Дата: 15 април 2021 г. (в сила от 29 май 2021 г.)
Съдия: Михаела Светлозар Боева
Дело: 20205330109093
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                                                       

                                           

                                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 261210                           15.04.2021 година                          град Пловдив

 

                                      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Гражданско отделение, XXI граждански състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                                      

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МИХАЕЛА БОЕВА

                                                                

при участието на секретаря Малина Петрова,

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 9093 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с искова молба от ЗД „Бул инс“ АД, ЕИК ********* против В.И.Д., ЕГН **********, с която е предявен осъдителен иск по чл. 500, ал.1, т.1 КЗ.

 

Ищецът твърди, че на 04.02.2017 г. в района на *** настъпило ПТП по вина на ответника, като водач на МПС „Рено Клио“ с ДК № ***, който, след употреба на алкохол и поради движение с несъобразена скорост, ударил паркирано извън пътното платно МПС „БМВ 525 Д“ с ДК № ***, като му причинил материални щети.

Бил съставен протокол за ПТП № ***.

Към датата на произшествието била налице валидна застраховка ГО за МПС „Рено Клио“ при ответника, съгл. ЗП № ***.

След уведомяване от собственика на увреденото МПС, била образувана преписка по щета. Извършени били проверки и оценки, след което установено, че стойността, необходима за възстановяване на МПС, е 1793,69 лева,  която била изплатена като обезщетение.

Твърди, че поради управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата по закон норма, на осн. чл. 500, ал.1, т.1 КЗ, възникнало регресно вземане в размер на платеното обезщетение.

Моли се за осъждане на ответника да плати общо 1808,69 лева – сбор от главница от 1793,69 лева, представляваща стойност на застрахователното обезщетение по щетата, както и 15 лева – ликвидационни разноски, ведно със законната лихва от постъпване на исковата молба в съда –15.01.2020 г. до окончателното погасяване. Претендират се разноски.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил писмен отговор, с който оспорва иска. Не оспорва – ПТП и механизма, вида, размера и стойността на щетите, както и изплащане на сумата на увредения. Оспорва наличието на предпоставки за регресна отговорност – нямало нарушени правила за движение, като отделно – след извършено химическо изследване на взетата кръвна проба в 03:00 на 0.02.2017 г. в УМБАЛ „Св. Георги“ гр. Пловдив, била установена с протокол концентрация на алкохол в кръвта от 0,32 %. В хода на адм. нак. производство било установено, че на посочената дата не е управлявала МПС с концентрация на алкохол над 0,5 % и НП – отпаднало в тази част. Предвид изложеното нямало основание за възникване на регресна отговорност. В условията на евентуалност въвежда възражение за съпричиняване на резултата от страна на водача на другото МПС, който паркирал на място, на което не било позволено спирането и престоят. Моли за отхвърляне на иска. Претендира разноски.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

         

За основателност на иска, в тежест на ищеца е да докаже пълно и главно, че в причинна връзка с противоправното поведение на ответника е настъпило събитие - ПТП, което съставлява покрит риск по договор за застраховка „Гражданска отговорност”, за което в качеството си на застраховател носи риска; че поради причиняване на описаните имуществени щети, е заплатил обезщетение на увреденото лице в размер не по-голям от стойността на действителните вреди; твърдения механизъм на ПТП, в причинна връзка с който са нанесени повреди на автомобила и размера на обезщетението, както и, че ответникът е причинил събитието, управлявайки МПС с концентрация на алкохол над допустимата по закон норма.

В тежест на ответника е да проведе насрещно доказване, както и да установи обстоятелства, които изключват, унищожават или погасяват вземането, както и възраженията си в отговора, вкл. за съпричиняване на резултата, а при установяване на горните факти от ищеца –да докаже, че е платил търсената сума.

 

При така разпределената доказателствена тежест, съдът счита иска за основателен по следните съображения:

 

На основание чл. 153, вр. с чл. 146, ал.1, т.3 и т.4 ГПК, като безспорни и ненуждаещи се от доказване са отделени обстоятелствата, че: на 04.02.2017 г. в района на *** настъпило ПТП, при което ответникът, като водач на МПС „Рено Клио“ с ДК № ***, ударил паркирано извън пътното платно МПС „БМВ 525 Д“ с ДК № ***, като му причинил материални щети; вида, размера и стойността на причинените вреди от общо 1793,69 лева, която сума е платена от застрахователя на собственика на увредения автомобил; съставен протокол за ПТП № 1589915/04.02.2017г.; към датата на произшествието била налице валидна застраховка ГО за МПС „Рено Клио“ при ответника, съгл. ЗП № *** вж. Определение по чл. 140 ГПК № 261129/11.02.2021 г. – л.15-16/.

Съдът приема тези факти за доказани, включително като ги съпостави със събраните по делото писмени доказателства.

 

Настъпването на ПТП не е спорно. В протокола е отразено, че ответникът като водач на МПС „Рено Клио“ с ДК № ***, не се е съобразил с пътната настилка и релефа, загубил е управление и е ударил паркирано МПС – участник 2, като допуснал произшествие с материални щети. Отбелязана е извършена проверка за употреба на алкохол, като според документа – такъв е установен за отв. в граници от 0,5-1,2 пр.

Протоколът е съставен след посещение от длъжностното лице на мястото на произшествието. По отношение на възприетите от съставителя факти, а именно разположението на автомобилите в пространството и щетите по МПС, документът има характер на официален удостоверителен по смисъла на чл. 179 ГПК. Длъжностното лице е удостоверило факти, които лично е възприел при посещението си на мястото на ПТП, поради което в свидетелстващата си част документът обвързва съда с материална доказателствена сила.

По делото са приети като писмени доказателства АУАН и НП /влезли в сила/. Според НП – на ответника е наложена санкция – глоба за нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП – т.к. не е избрал скоростта на движение съобразно пътната настилка – с лед, атм. условия, релефа, условията за видимост, интензивност на движение и др. обстоятелства, за да спре пред предвидимо препятствие. Отбелязано е, че нарушението по т.2 отпада, поради представен протокол за химическа експертиза, според който - алкохолът в кръвта бил 0,32 промила. Последният е представен, като действително се установява, че след предоставен талон за медицинско изследване и направено такова – е констатирана сочената концентрация на алкохол в кръвта от 0,32 промила.

Предвид изложеното и след анализ на док-вата поотделно, в съвкупност и при взаимовръзка, съдът намира за категорично установени твърденията, че ПТП е настъпило именно и само по вина на ответника, който не е спазил правилата за движение по пътищата /нарушил е  чл.20, ал. 2 ЗДвП/, ударил е паркирано МПС и е причинил произшествие с материални щети.

Възражението за съпричиняване е неоснователно. Въпреки изричните указания по чл. 146, ал. 2 ГПК в доклада, доказателства относно същото не бяха ангажирани, като страната се отказа от док. си искания. От представените писмени такива не се извежда и подкрепя твърдението, че увреденото МПС било паркирано на място, на което не били позволени спирането и престоят. Отделно и принципно следва да се има предвид, че нарушението на установените в ЗДвП и ППЗДвП правила за движение по пътищата, само по себе си не е основание да се приеме съпричиняване на вредоносния резултат от увредения, водещо до намаляване на съответното обезщетение. Необходимо е нарушението да е в пряка причинна връзка с настъпилия резултат, т.е. последният да е негово следствие, тъй като приложението на правилото на чл.51, ал.2 ЗЗД е обусловено от наличието на причинна връзка, при която увреденият обективно да е създал предпоставки и/или възможност за настъпване на увреждането. Ето защо, приносът трябва да е конкретен - да се изразява в извършването на определени действия или въздържане от такива от страна на увреденото лице, както и да е доказан, а не хипотетично предполагаем. В този смисъл са както принципните постановки, застъпени в т.7 на ППВС 17/1963 г., така и трайната съдебна практика, постановена по реда на чл. 290 ГПК - Решение № 45/15.04.2009г. по т.д. № 525/ 2008г. ВКС, II т.о.; Решение № 206/12.03.2010г. по т.д. № 35/ 2009г., ВКС, II  т.о и др. Такъв принос не се установява, поради което и възражението за съпричиняване не се споделя. То е защитно по характер и следва да бъде установено пълно и главно от заявилата го страна, т.е да е доказано по един категоричен и безспорен начин /Решение № 67/15.05.2014 г. по т.д. № 1873/2013 г. на ВКС, I т.о./, каквото доказване не бе проведено.

Ответникът е причинил ПТП и е управлявал МПС след употреба на алкохол. Единственият спорен въпрос е налице ли са основанията за възникване на регресна отговорност.

Действащата към 04.02.2017 г. разпоредба на чл. 5, ал.3, т.1 ЗДвП /в редакцията с ДВ  бр.101/2016 г. в сила от 21.01.2017 г., понастоящем изменена/, забранява на водачите на МПС да управляват автомобил с каквато и да е концентрация на алкохол – изразът „над 0,5 на хиляда” е отпаднал, сл. което е въведен впоследствие с ДВ – в сила от 26.09.2017 г. Чл. 174 ЗДвП предвижда наказание при концентрация на алкохол над 0,5 промила /тъй като процесната е по – малко, НП е отпаднало и санкция за подобно нарушение не е наложена, което обаче няма общо с основанията за отговорността спрямо ищеца – касае се за различен вид отговорност/.

Регресната такава спрямо застрахователя срещу риск „ГО” е в зависимост именно и само от посочената в чл. 5 ЗдвП законова дефиниция, ограничаваща правото на управление на МПС след употреба на алкохол /в този смисъл е и трайната съдебна практика  - Определение № 646 от 11.10.2011 г. на ВКС по т. д. № 313/2011 г., II т. о., ТК, Решение № 84/18.07.2011 г. по т. д. № 815/2010 г. на ВКС, ТК, I т. о и др./.

Следователно към момента на процесното ПТП управлението на автомобила след употреба на алкохол е било забранено от закона /независимо от стойността на установената концентрация/ и е налице основание за възникване на регресното вземане /в т. см. – Решение от 18.11.2016 г. по в.гр.д. № 1972/2016 г. на ПОС, VIII гр.с./.

По делото са безспорни въпросите относно вида, размера и стойността на причинените вреди от общо 1793,69 лева, както и плащането от застрахователя на собственика на увредения автомобил.

Като безспорно е отделено и обстоятелството, че към датата на събитието ищецът е имал качеството на з. на гражданската отговорност за автомобила на ответника.

Съдът приема, че е настъпил застрахователен риск, носен от ищеца, като в изпълнение на договорното си задължение по ГО, същият е заплатил застрахователно обезщетение в размер на посочената сума.

Обемът на регреса се определя от закона – съгласно чл. 500 КЗ, застрахователят има право да получи от застрахования платеното застрахователно обезщетение, ведно с лихви и разноски, т.е. правото на застрахователя се ограничава до размера на това, което той е платил в изпълнение на задължението си да носи застрахователния риск. Претендираната и платена сума се дължи.

Искът е доказан по основание и размер. Следва да бъде уважен, ведно със законната лихва от постъпване на исковата молба в съда до погасяването, като последица. Следва да се присъдят и претендираните 15 лева - обичайни ликвидационни разноски. Съдът намира, че те съставляват обичаен разход за приключване на застрахователната щета, предвид свързаната с дейността работа на застрахователя, при което подлежат на присъждане.

 

По отговорността за разноски:

С оглед изхода на спора при настоящото му разглеждане, на основание чл. 78, ал.1 ГПК, разноски се дължат на ищеца. Направено е искане, представени са доказателства за плащане на ДТ от 72,34 лева /няма списък, нито док. за платено адв. възн., макар да се претендира/.

Така мотивиран, съдът

                                                 Р  Е  Ш  И:

 

ОСЪЖДА В.И.Д., ЕГН **********, с адрес: *** да плати на ЗД „Бул инс“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. София, бул. „Джеймс Баучер“ № 87, следните суми: общо 1808,69 лева /хиляда осемстотин и осем лева и шестдесет и девет стотинки/ – сбор от главница от 1793,69 лева, представляваща регресно вземане за платено застрахователно обезщетение за вреди от ПТП, реализирано на 04.02.2017 г. в района на ***, по вина на Д., управлявала МПС „Рено Клио“ с ДК № ***, след употреба на алкохол, по договор за застраховка „Гражданска отговорност“, съгласно полица ЗП № ***, ведно със законната лихва върху тази главница, считано от постъпване на исковата молба в съда – 15.01.2020 г. до окончателното погасяване, ведно с 15 лева – ликвидационни разноски, както 72,34 лева /седемдесет и два лева и тридесет и четири стотинки/ - разноски в настоящото производство.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд – Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.                                                                                                                       

 

Банкова сметка, ***, съгл. чл. 236, ал.1, т.7 ГПК /л.4/:

IBAN: ***, „Банка ДСК” ЕАД

 

                                  

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

Вярно с оригинала!ВГ