Решение по дело №684/2021 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260708
Дата: 2 юли 2021 г. (в сила от 24 юли 2021 г.)
Съдия: Албена Славова
Дело: 20213110200684
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 260708/2.7.2021г.

гр.в., 02.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Варненският районен съдтридесет и втори наказателен състав - в публично заседание на десети май   през две хиляди  двадесет и първа година в състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА  СЛАВОВА

 

при секретаря НЕЗАЕТ ИСАЕВА, като разгледа докладваното от председателя АНД № 684  по описа за 2021 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

         Производството е образувано на основание  чл. 59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба предявена от А.К.Ч. срещу НП № 21-0436-000016/01.02.2021 г. , издадено от Началника на Второ РУ при ОД на МВР-в., с което на основание чл. 175 ал. 3 пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 300 /триста/ лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от шест месеца за нарушение на чл. 140 ал.1 от ЗДвП.

В депозираната пред съда жалба се оспорва посочената в НП фактическа обстановка. Излага се становище, че НП е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, съотв. издадено при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Иска се НП да бъде отменено

В съдебно заседание, въззивникът редовно призован, се представлява от адв. Б., който поддържа жалбата с наведените в нея основания. В заседание по същество пледира НП да бъде отменено като незаконосъобразно и неправилно. Сочи се, че от събраните по делото доказателства не се установява субективна съставомерност на извършеното нарушение. Твърди се, че липсват обективни факти, от които да се заключи, че въззивникът е съзнавал, че автомобилът е с прекратена регистрация, дколкото се установява, че той не е собственик, а ползвател на процесното МПС, като последното е било снабдено със съответните документи и регистрационни табели. Иска се НП да бъде отменено.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. Постъпило е писмено становище от процесуалния представител на АНО с изложени аргументи по същество на делото, с което се прави искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 63 ал.5 от ЗАНН.

 След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

            На 28.06.2017 г. св. Н.К.Б. закупил от Б. С.С.мотопед „Я.“ с ДК№**. След като С.представил договора в сектор „ПП“ при ОД на МВР-в., въз основа на същия св. Б. бил въведен в информационната система като предстоящ собственик. Тъй като св. Б. не извършил регистрация на мотопеда в съответния срок, на основание чл. 143 ал.15 от ЗДвП, на 04.09.2020 г. регистрацията на мотопеда била прекратена служебно.

            През август 2020 г. св. Б. предоставил мотопеда за временно ползване /в заем за послужване/ на свой познат – възз. А.Ч.. 

На 06.08.2020 г., около 17.00 ч.  г. , въззивникът управлявал мотопеда в гр. в., по ул. Н. ***, когато бил спрян за проверка от дежурни полицейски служители при Второ РУ при ОД на МВР-в. . След извършена справка, полицейските служители установили, че мотопедът е със служебно прекратена регистрация на основание чл. 143 ал.15 от ЗДвП.

На 10.08.2020 г. Бойко Дамянов – полицейски инспектор към Второ РУ при ОД на МВР-в. съставил на въззивника АУАН за нарушение на чл. 140 ал.1 от ЗДвП.  

Въз основа  на изпратени материали по случая в РП-в. е образувана пр.пр. 12806/2020 г., приключила с постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 05.01.2021 г., с оглед  преценката на прокурорът, че деянието не осъществява от субективна страна състава на престъпление по чл. 345 ал.2 от НК.

Впоследствие въз основа на акта е издадено обжалваното НП № 21-0436-000016/01.02.2021 г. на Началника на Второ РУ при ОД на МВР-в. , с което на основание чл. 175 ал.3 от ЗДвП на въззивника са наложени административни наказания „Глоба“ в размер на 300 /триста/ лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от шест месеца за извършено нарушение на чл. 140 ал.1 от ЗДвП.

В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел Н.Б., като в разпита си същият заявява, че е предоставил на своя познат А.Ч. мотопеда за ползване в т.ч. към мес.август 2020 г. превозното средство е ползвано от същия. В показанията си лицето твърди, че е бил информиран за прекратената регистрация на мотопеда към момента, в който са му връчени от полицейските служители документите за спиране от движение на мотопеда. Заявява, че е информирал А. Чакъров за узнатите от него факти в тази връзка след извършване на процесното деяние от последния.

Приобщени са като писмени доказателства по делото материалите по АНП, както и копие на постановление на ВРП за отказ да се образува досъдебно производство по пр.пр. № 12806/20 г. и материалите по същата.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразност, обоснованост и справедливост на наложеното административно наказание прави следните изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежна страна в законоустановения срок за обжалване  и е приета от съда за разглеждане.

Наказателното постановление НП  № 21-0436-000016/01.02.2021 г. на  Началника на Второ РУ при ОД на МВР-в. е издадено от компетентен орган видно от приложеното и приобщено към делото заверено копие на Заповед  № 8121з-515/14.05.2018 г.

            В хода на административонаказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок, като същото е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава. Посочени са нарушените материално правни норми, като наказанията за нарушенията са индивидуализирани.

Като разгледа жалбата по същество, съдът установи от правна страна следното:

От събраните по делото доказателства се установява, че са налице всички елементи от обективната страна на състава на нарушението по чл.140 ал.1 от ЗДвП. За да се установи обаче, че деянието е субективно съставомерно , а именно че виновно е осъществил неизпълнение на задължението да се управляват по пътищата, отворени за обществено ползване само МПС, които са регистрирани, е необходимо да са налице и доказателства, от които може да се направи несъмнен извод, че нарушителят е съзнавал обстоятелството, че управляваното от него МПС е с прекратена регистрация. Такива доказателства в настоящото производство не се събраха. За факта на прекратяване на регистрацията на определено ППС, респективно за да предприеме действия по възстановяване на служебно прекратената регистрация, а и за да се въздържа от действия нарушаващи разпоредбата на чл.140 ал.1 от ЗДвП, собственикът може да разбере едва от уведомяването му от съответният сектор „Пътна полиция“. В конкретния случай при служебното прекратяване на регистрацията, собственикът, респективно водачът, на съответното превозно средство няма как да узнае за служебното прекратяване на регистрацията ако не е уведомен за това. В конкретния случай от събраните по делото доказателства се установява, че въззивникът в качеството на заемополучател на процесния мотопед не е бил информиран от собственика – св. Б., че мотопедът не е регистриран от същия в КАТ, съотв. че е със служебно прекратена регистрация. Липсата на уведомяване и наличието на поставени регистрационни табели на автомобила са възпрепятствали  нарушителя да съзнава противоправността на реализираното управление на превозното средство и да предвиди общественоопасния характер на извършеното от него деяние.  Същевременно липсата на обективни факти, въз основа на които е възможно да се формира извод, че липсва надлежна регистрация, обосновава и изводът, че въззивникът не е могъл да предвиди противоправността на поведението си, поради което съдът намира, че не се доказа наличие , както на умисъл , така и на непредпазливост при осъществяването му.

Липсата на субективна страна от състава на нарушението по чл.175 ал.3 от ЗДвП прави деянието, извършено от жалбоподателя несъставомерно, тъй като той не е знаел, че регистрацията на автомобила е прекратена служебно и кога точно е станало това, поради това не е знаел, че не следва да го управлява по пътищата, отворени за обществено ползване.

Поради изложеното съдът намира, че НП следва да бъде отменено, като издадено в противоречие с материалния и процесуалния закон.

С оглед изхода на делото, съдът намира за неоснователно искането на процесуалния представител на АНО за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е Ш  И:

           

            ОТМЕНЯ НП № 21-0436-000016/01.02.2021 г. на Началника на Второ РУ при ОД на МВР-в., с което на  А.К.Ч. на основание чл. 175 ал. 3 пр.1 от ЗДвП му е наложено административно наказаниеГлоба“ в размер на 300 /триста/ лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от шест месеца за нарушение на чл. 140 ал.1 от ЗДвП.Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд- в..

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на процесуалния представител на въззиваемата страна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

            След влизане в сила на съдебното решение, АНП да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

                       
                                                                       СЪДИЯ при РС- в.: