Решение по дело №15/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 12
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 11 септември 2020 г.)
Съдия: Дафина Николаева Арабаджиева
Дело: 20205330700015
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 12

гр. Пловдив, 05.08.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД,  V граждански състав, в публичното заседание на петнадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДАФИНА АРАБАДЖИЕВА

при секретаря Петя Мутафчиева, като разгледа докладваното от съдията адм.д. № 15/2020 г. по описа на ПРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производство по реда на чл. 145 АПК във връзка с чл. 72, ал. 4 от Закона за Министерство на вътрешните работи (ЗМВР).

Образувано е по жалба на  Б.Д.К. срещу Заповед за задържане на лице  № *** г., издадена от *** Т.В.Л. на длъжност *** при РУ – гр. Р., с която на основание чл. 72, ал. 1 от ЗМВР за извършено престъпление по чл. 238, ал. 2, т. 3 НК е заповядано за срок от 24 часа задържане на Б.Д.К. *** в помещение за временно задържане на 02 РУ Пловдив.

Жалбоподателят, чрез процесуален представител, иска от съда да постанови решение, с което да отмени оспорваната заповед като незаконосъобразна.  На първо място посочва, че заповедта е лишена от посочване на фактическото и правното основание за задържането, като посочването на нормата на закона се сочи, че не представлява мотивиране на акт и в тази връзка заповедта не съдържа изискуемите реквизити. Освен това не става ясно от отразеното в заповедта – „чл.72, ал. 1 ЗМВР“ е налице, доколкото има седем хипотези, в които се допуска полицейските органи да могат да задържат лице.  Сочи се липса на реквизити на заповедта, уредени в нормата на чл. 74 ЗМВР. Освен това в заповедта е отразено, че същата може да се обжалва пред Административен съд – Пловдив, а не както е уредено в нормата на чл. 72, ал. 4 ЗМВР пред районния съд по седалище на органа. Моли се заповедта да се отмени, като незаконосъобразна. Претендират се разноски.

Ответникът – органът, издал оспорвания акт  не взема становище по така депозираната жалба.

Съдът, като разгледа направените възражения и приложената административна преписка, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в срок от адресат на оспорваната заповед, поради което е допустима.

Разгледана по същество, същата е основателна.

Съдът намира, че оспореният административен акт е постановен от оправомощен за това орган, в пределите на материалната му компетентност. Същият е незаконосъобразен, тъй като е немотивиран и издаден, без да са посочени и доказани основанията за задържане на жалбоподателя.

Според посоченото в заповедта правно основание за задържането - чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР, полицейските органи могат да задържат лице, за което има данни за извършено престъпление. Съгласно чл. 74, ал. 1 от ЗМВР, задържането на лицата по чл. 72, ал. 1 ЗМВР се извършва с писмена заповед. Към момента на задържането чл. 74, ал. 2, т. 2 ЗМВР изрично изисква като елемент от съдържанието на заповедта посочване на фактическите и на правните основания за задържането. Възприетото от ЗМВР положение изцяло кореспондира на общото правило на чл. 59, ал. 2, т. 4 АПК. Посочването им в заповедта, представлява излагане на мотиви и обосновава разпоредителната част на акта. При липса на мотиви, съдът не може да упражни контрол за законосъобразност върху обжалвания административен акт и същият подлежи на отмяна като незаконосъобразен по смисъла на чл. 146, т. 2 АПК, като издаден в нарушение на чл. 74, ал. 2, т. 2 от ЗМВР.

С атакуваната заповед, на основание чл. 72, ал. 1 ЗМВР, за срок от 24 часа,   е бил задържан в помещение за временно задържане на РУ на МВР.  В графата, в която е отразено, че следва да се впише основанието за задържане на лицето е отразено, че лицето е задържано за извършено престъпление по чл. 238, ал.2, т. 3 НК, която разпоредба обаче предвижда няколко хипотези. Съгласно чл. 238, ал. 2, т.3 НК „Който лови, улови риба и/или други водни организми  в забранени места или при маловодие се наказва с лишаване от свобода до шест месеца и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева или с пробация.“ От отразеното в заповедта не става ясно коя хипотеза на правната норма е налице т.е.  кое от предвидените в НК престъпления се твърди да е извършено. Защо и какво е наложило полицейският орган да упражни правомощията си по чл. 72, ал. 1, т. 1 ЗМВР е останало неизвестно за жалбоподателя поради липсата на факти в заповедта. Въпреки дадените указания до административния орган, да докаже фактическите основания, такива доказателства не бяха ангажирани. Разпоредбата е императивна и задължава органа да изложи освен правни и фактически основания за задържане. Целта на закона е да не се допусне злоупотреба с правомощия.  В този смисъл: Решение № 15420 от 14.12.2017г. на ВАС по адм. д. № 7300/2016 г., V о.; Решение № 8215 от 18.06.2018г. на ВАС по адм. д. № 5138/2017 г., V о., Решение № 14222 от 22.11.2017г. на ВАС по адм. д. № 6044/2016 г., V о.

Органът във всички случаи следва да посочи обстоятелствата, които са го мотивирали да издаде процесната заповед за задържане, като е допустимо мотивите, т. е. фактическите основания, да се съдържат и в друг документ, неразделна част от административната преписка, който предхожда издаването на акта /Тълкувателно решение № 16/31.03.1975 г. на ОСГК/. Или актът следва да препраща към този друг документ. Такова препращане липсва, като от нито един от документите, съдържащи се в административната преписка, не може да се направи извод, че за жалбоподателят са налице каквито и да било данни за съпричастността, му към соченото престъпление. При обиск на лицето е взет единствено телефонът му, като липсват данни да са намерени вещи, с които то да е осъществявало риболов, както и дали същият е бил  в забранено място за това или при маловодие.

По изложените мотиви, съдът намира оспорената заповед за задържане за незаконосъобразна, което налага нейната отмяна.

При този изход на спора, в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените по делото разноски в размер на 510 лв., от които сумата от 10 лв.- платена такса и сумата от 500 лв.- заплатено адвокатско възнаграждение, което се претендира в сочения размер, съгласно списък по чл. 80 ГПК. В приетия по делото като доказателство договор за правна защита и съдействие вписано с думи договорено възнаграждение в размер на хиляда лева, като в същия е отразено и заплащането му и служи като разписка за получената сума.

Водим от горното, Съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ по жалба на  Б.Д.К., ЕГН **********, Заповед за задържане на лице с рег. № *** г., издадена от *** Т.В.Л. на длъжност *** при РУ – гр. Р., с която на основание чл. 72, ал. 1 от ЗМВР за извършено престъпление по чл. 238, ал. 2, т. 3 НК е заповядано за срок от 24 часа задържане на Б.Д.К. *** в помещение за временно задържане на 02 РУ Пловдив.

            ОСЪЖДА Областна дирекция на МВР- Пловдив да заплати на Б.Д.К., ЕГН **********, сумата от 510.00 лева разноски.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Пловдив в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ /п/

                                                                                                /Дафина Арабаджиева/

 

Вярно с оригинала.

ПМ