Р Е Ш
Е Н И Е
№
22. 07. 2019г., гр. В.Търново
В ИМЕТО НА НАРОДА
Великотърновският
районен съд, трети състав, в публично заседание на 20.06.
2019г., в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ : МЛАДЕН ДИМИТРОВ,
при секретаря – Н.Йорданова, като разгледа докладваното от съдията НАХД №827/2019г. по описа на съда, за да се произнесе взема предвид :
Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН
Жалбоподателят И.Г.Г., обжалва НП № 19-1275-000526 от 26.03.2019г. на началник сектор ПП при ОДМВР-В.Търново, като незаконосъобразно и неправилно. Твърди, че техническата неизправност на автомобила свързана със светилните е възникнала по време на движение на автомобила, вероятно поради преминаване през неравност и той не е възприел до спирането му за проверка. В хода на проверката е отстранил проблема, като е развдижил клемата на крушката, която не била изгоряла. Твръди, също, че е бил без поставен обезопасителен колан, тъй като е извършвал дейност като таксиметров шофьор. Моли съда да отмени изцяло НП.
Въззиваемата страна не се представлява.
Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното : С наказателно постановление № 19-1275-000526 от 26.03.2019г. на началник сектор ПП при ОДМВР-В.Търново, на жалб. И.Г.Г., с ЕГН ********** с адрес ***, за това, че на 15.03.2019г., в 22:20 часа в гр.Велико Търново, на ул.България, като водач на лек автомобил - ДАЧИЯ САНДЕРО с per № ВТ0618КВ, собственост на АКАЦИЯ ПЛЮС ЕООД С ЕИК: ********* ОТ ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО в посока ул.“Козлуджа“, се движел със значителна техническа неизправност - неизправни къса и габаритна светлина на преден ляв фар, през нощта и като водач на МПС от кат. М1, по време на движение не използвал обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано в нарушение на чл.139 ал. 1 т.1 от ЗДвП и чл.137А ал. 1 от ЗДвП, на осн. чл.179, ал.6, т.2 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лева и
на осн.чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП, глоба в размер на 50 лв. Постановено е и отнемането на 6 контролни точки.
Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение от 15. 03. 2019г., съставен от полицай А.З., мл. автоконтрольор в сектор ПП при ОДМВР -В.Търново, в който е установено, че жалб. И.Г.Г., с ЕГН ********** с адрес ***, за това, че на 15.03.2019г., в 22:20 часа в гр.Велико Търново, на ул.България, като водач на лек автомобил - ДАЧИЯ САНДЕРО, с per № ВТ0618КВ, собственост на АКАЦИЯ ПЛЮС ЕООД С ЕИК: ********* ОТ ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО в посока ул.“Козлуджа“, се движел със значителна техническа неизправност - неизправни къса и габаритна светлина на преден ляв фар, през нощта и като водач на МПС от кат. М1, по време на движение не използвал обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано в нарушение на чл.139 ал. 1 т.1 от ЗДвП и чл.137А ал. 1 от ЗДвП.
От показанията на св.З. и св.Иванова, се установи, че двамата свисетели, като служители на сектор ПП при ОДМВР – В.Търново, изпълнявали служебните си задължения съгласно часов график на 15-ти срещу 16-ти март 2019 г. на нощна смяна. В 22,20 часа, извършвайки контрол на пътното движение на ул. „България”, е спрян в посока движещ се към „Козлужда” Дачия Сандеро, с регистрационен номер ВТ 0618, който се движел с техническа неизправност на осветителната система - несветещ преден ляв фар на къса и габаритна светлина. При проверката от било установено, че водачът не използва обезопасителен колан по време на управление на МПС, с каквито автомобилът е оборудван. Автомобилът бил таксиметров, управляван от жалб.Г., в качеството му таксиметров шофьор / според приложеното в делото удостоверение №023017 от 07.02.2017г./, но към момента на проверката не возел пътници. АУАН бил съставен на място на извършената проверка от актосъставителя Златниски, в присъствието на жалб.Г., който бил запознат с текста на акта и го подписал.
С оглед на установено се налагат следните правни изводи : От формална страна, АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни – съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл.42 и чл.57 от ЗАНН. АУАН е съставен веднага след извършване на нарушението и установяване самоличността на дееца, в неговото присъствие.
Относно деянието по чл.179, ал.6, т.2 от ЗДП, действително е била налице техническа неизправност, която може да се квалифицира като значителна съгласно легалното определение по т., пар.1 от ДР на ЗДвП - неизправност, която може да засегне безопасността на превозното средство и да породи риск за други участници в движението по пътищата.
В конретната хипотеза, обаче не е обсъден въпроса, относно субективната страна на деянието, а именно – могъл ли е водачът да предвиди и съзнавал ли е техническата повреда на автомобила, за която са налице данни, че е настъпила в процеса на управление. Този положителен извод не е обоснован от наказващия орган, като не е разрешен проблемът дали се касае от субективна страна за нарушение или случайно деяние по смисъла на чл.11 от ЗАНН, вр. с чл.15 от НК. Ето защо, съдът счита, че в конкретната хипотеза не е обоснован извода за виновното извършване на деянието, с което е нарушена императивната разпоредба на чл.139, ал.1, т.1 от ЗАНН.
Освен изложеното, предвид спецификите на
установеното, съдът счита, че дори и да се приеме, че са били налице признаците
на нарушението от обективна и субективна страна, е следвало контролния орган да
приложи реда по чл.28 от ЗАНН. В случая това разрешение се явява адекватна
мярка, тъй като се касае до изолиран случай и повреда възникнала в процеса на управление,
за която не е било ясно дали се съзнава или не от водача. Нарушението е формално
по характер, не са настъпили допълнителни обществено опасни последици, поради
което контролния орган, като не е приложил разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, е допуснал неправилно приложение на материалния закон.
Относно нарушението по чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП, съдът намира, че е осъществено от обективна и субективна страна.
Разпоредбата на чл.137а, ал.2, т.4 от ЗДв.П, предвижда изключение за водачите на таксиметрови автомобили, но само когато превозват пътници в рамките на населеното място. Т.е. за да са налце условията за освобождаване от задължението е необходимо да са налице кумулативно двата фактически елемента - да се извършва превоз на пътници и този превоз да е в рамките на населеното място. При липсата на всеки един от тези признаци, следва да се приеме, че не е налице фактическия състав предвиждащ изключение от общото правило и водачът –в случая жалб.Г. е осъществил нарушението по чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП.
За това нарушение правилно е наложено предвиденото в твърд размер наказание – глоба от 50 лева, както и правилно е постановено отнемането на общо 6 контролни точки на осн. чл.6, т.9 от Наредба № Із-2539 на МВР.
Като окончателен се налага изводът, че НП е частично незаконосъобразно.
Воден от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът
Р Е Ш И :
ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-1275-000526 от 26.03.2019г. на началник сектор ПП при ОДМВР-В.Търново, В ЧАСТТА с която на жалб. И.Г.Г., с ЕГН ********** с адрес ***, за това, че на 15.03.2019г., в 22:20 часа в гр.Велико Търново, на ул.България, като водач на лек автомобил - ДАЧИЯ САНДЕРО с per № ВТ0618КВ, собственост на АКАЦИЯ ПЛЮС ЕООД С ЕИК: ********* ОТ ГР. ВЕЛИКО ТЪРНОВО в посока ул.“Козлуджа“, се движел със значителна техническа неизправност - неизправни къса и габаритна светлина на преден ляв фар, през нощта в нарушение на чл.139 ал. 1 т.1 от ЗДвП на осн. чл.179, ал.6, т.2 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 200 лева и го ПОТВЪРЖДАВА в останалата част с която за това, че по същото време и място, като водач на МПС, от кат. М1, по време на движение не използвал обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано в нарушение чл.137А ал. 1 от ЗДвП, на осн.чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 50 лв. и е постановено отнемането на общо 6 контролни точки на осн. чл.6, т.9 от Наредба № Із-2539 на МВР.
Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страната, пред Вeликотърновския административен съд.
РАЙОНЕН СЪДИЯ :