Решение по дело №124/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2382
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 21 януари 2019 г.)
Съдия: Анета Александрова Трайкова
Дело: 20185330100124
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 3 януари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

           2382                         14.06.2018 г.                    Гр. Пловдив

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, I-ви гр. състав в открито съдебно заседание на двадесет и втори май хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ТРАЙКОВА

при участието на секретаря Павлина Попова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 124 по описа на ПРС за 2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

            Предявен е иск с правна квалификация чл. 200 от Кодекса на труда.

Ищецът Д.А.Л., ЕГН ********** ***,  чрез адв. Д.П., е предявил срещу „Метал Трейд“ ООД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: село Избегли, община Асеновград, област Пловдив осъдителен иск за сумата от 10 000 лева (десет хиляди лева), представляваща обезщетение за претърпените от ищеца неимуществени вреди – болки и страдания, причинени в резултат на настъпила трудова злополука, с настъпване на *****,  ведно със законната лихва върху сумата от 10 000 лева, считано от датата на увреждането – 08.09.2016г. до окончателното плащане на дължимата сума. Претендира разноски.

Твърди се, че ищецът е бил в трудовоправни отношения с ответника, възникнали на основание сключен трудов договор от 22.03.3016г., като ищецът заемал длъжност „*****”. На 08.09.2016г. при подготвяне на ламаринен лист за рязане,  при захранване на електромотора на металорежещата машина и  при задвижване на режещия елемент, последният придърпва ръкавицата и част от кожата на *** на ищеца. Ищецът бил откаран в болницата, като там му била извършена травматична ампутация на дисталната фаланга на трети пръст на лява длан, с дефект на кожата.

Твърди се вследствие на претърпяната злополука ищецът да е изпитал силни болки и страдания, усещане за страх, несигурност и притеснение, като изпитва неудобство от невъзможността да си служи пълноценно с лявата ръка, чувства силен срам и притеснение от загрозяването на ръката, като е принуден да я крие. Претърпяната от ищеца злополука била призната за трудова с протокол на ТП на НОИ Пловдив от 13.09.2016г. С оглед на горното ищецът оценява претърпените неимуществени вреди на 10 000 лева, като претендира и законна лихва от злополуката до окончателното изплащане, и разноските в производството.

В срок е постъпил писмен отговор от ответника, чрез пълномощника *. Т.Ч., с който се взема становище по иска, като неоснователен.

Иска се оспорва както по основание, така и по размер и се претендира тяхното отхвърляне. Оспорват се твърденията относно фактите, довели до настъпване на злополуката, оспорва се и размера на претърпените вреди като прекомерно завишен. Признава се, че между страните е налице ТПО, възникнало въз основа на трудов договор, както и че към датата на трудовата злополука между страните е съществувало трудово правоотношение. Не се спори и че случилото се с ищеца е трудова злополука, за което е издаден съответния административен акт на ТП на НОИ, който не е бил обжалван и е влезнал в сила. Твърди се, че ответникът следва да освободен от отговорност, тъй като ищецът е действал умишлено с цел да се увреди, а ако това възражение не се уважи, съдът да приеме, че ищецът е проявил груба небрежност – изразяваща се в забранено и непозволено избутване с ръка на последното парче от ламарината от гилотината, поради което обезщетението следва да бъде намалено. С отговора на исковата молба е направено искане за конституиране на трето лице - помагач по делото, като се излага твърдението, че ответникът е застраховал живота и здравето на служителите си със застраховка “Трудова злополука” в ЗАД „АРМЕЕЦ” АД, ЕИК: *********. С определение на съда от 23.02.2018г. ЗАД „Армеец“ АД с ЕИК: ********* е конституирано като трето лице – помагач на страната на ответника. На третото лице помагач са връчени преписи от молбата за конституирането му като помагач на работодателя и от определението на съда, и му е бил даден едноседмичен срок изрично да посочи ще участва ли в делото и желае ли да му бъде даден срок за становище, като в случай, че заяви желание да участва да изложи становище. На 10.04.2018 г. ЗАД „АРМЕЕЦ” АД е депозирало молба - становище, с което заявява, че не е съгласно да встъпи в процеса като трето лице помагач с довода, че ищецът не е сред застрахованите лица по договора за застраховка, като се прилагат застрахователния договор № *****, общите условия по застраховката и поименен списък на застрахованите /л. 80 по делото/.  Прави възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия ищец.

В съдебно заседание  пълномощника на ищеца адв. П.  поддържа иска и моли същият да се уважи. Претендират разноски. Представят писмена защита, с която вземат становище за доказаност на исковете по основание и размер и молят същите да се уважат.

В съдебно заседание ответникът, чрез пълномощника адв. К. моли за отхвърляне на иска, респ. за намаляване на обезщетението. Представя писмена защита. Претендира разноски.

              Съдът, като взе предвид становищата на страните и като обсъди събраните по делото доказателства, намери следното:

              За да бъде уважен предявения иск с правно основание чл. 200 от КТ ищецът следва при условията на пълно и главно доказване да установи, че е бил в трудовоправна връзка с ответника, като по време на работа е претърпял трудова злополука, вследствие на която е получил посоченото в исковата молба травматично увреждане, както и че в резултат на увреждането е изпитвал силни болки и страдания, страх и притеснения.    При доказване на тези обстоятелства от страна на ищеца, в доказателствена тежест на ответника е да установи твърденията си, че работникът е проявил евентуален умисъл да се увреди, която изключва отговорността на работодателя, респ. че ищецът е действал при груба небрежност, което  е довело до съпричиняване на вредите, в частност с какви свои действия или бездействия ищецът е допринесъл до настъпването им.

       От трудов договор № ***/22.03.2016г. се установява, че ищецът е постъпил на работа при ответника на длъжността ***** с код по НКПД: ***в отдел производство и месторабота ***задължения, утвърдени от работодателя в длъжностната характеристика, представляваща неразделна част от трудовия договор. Длъжностната характеристика не е била представена по делото от страните. От същата биха могли да се установят конкретните трудови задължения на работника, в това число компетентността му да работи на съответната металорежеща машина.  От приложеното разпореждане на ТП на НОИ от 13.09.2016г., което не е било оспорено от работодателя, се установява, че на осн. член 60, ал. 1 от КСО станалото с ищеца на 08.09.2016г. е прието за трудова злополука. При извършеното разследване на злополуката и снемането на показания от свидетели на инцидента и обясненията на пострадалия ищец е установено, че около 09.00 часа в процеса на подготовка на ламаринен лист за рязане, лявата ръка на ищеца е попаднала под предпазителя, в работната зона на режещия инструмент на машина и в този момент, поради проявено невнимания пострадалият ищец е натиснал с крак педала, задвижващ електромотора на гилотината като режещият инструмент е причинил нараняване на трети пръст на лявата ръка. От приложената епикриза /И.З. № ****/2016г./ , издадена от УМБАЛ „Св. Георги“ ЕАД гр. Пловдив, клиника по ортопедия и травматология се установява ищецът да получил върхова ********************.

По делото са събрани гласни доказателства – разпитани са свидетелите на ищеца А.З.Д.и Ю.А.Д.за установяване на търпените от ищеца болки и страдания и е изслушана съдебно-медицинска експертиза с вещото лице д-р И.Д..

От показанията на св. А. Д., се установява, че с ищеца са приятели, като разбрал за инцидента от самия Л.. Споделя, че при излизане навън ищецът изпитва неудобство и срам от факта, че е загубил част от пръстта си, като крие лявата си ръка в панталона. На това свидетелят ставал очевидец при всяко излизане с ищеца. Посочва също, че през зимата ищецът има болки, а лечението му продължило около 3-4 месеца.

От показанията на св. Ю. Д., чийто зет  е ищеца,  се установява, че е посетил ищеца в болницата, видял го е с превръзка, цялата в кръв. Посочва, че на ищеца била направена операция, като е пролежал в болницата 4-5 дни. След изписването му не ходил на работа 3-4 месеца, понеже се лекувал. Срамувал се от вида на ръката си и не я показвал, криел я в панталона.

По делото е изслушано и прието заключение на вещото лице * И.Д., което не е било оспорено от страните и от него се установява, че на ищеца е причинено частична върхова ампутация на дисталната фаланга на ІІІ-ти пръст на лявата ръка наличие на кожен дефект, което е наложило оперативно лечение – извършена е кожна пластика. Според вещото лице се касае за повърхностен дефект, което дава основание да се приеме, че е  било причинено разстройство на здравето извън случаите на чл. 128 и 129 от НК. В заключението е отразено, че преживените болки  и страдания са били с умерен интензитет, в рамките на  оздравителния процес от 3-4 седмици при обичаен ход на същия, като не се установяват медицински данни за настъпили усложнения, свързани с описаното травматично увреждане.

         Съдът кредитира заключението на вещото лице като обективно и компетентно изготвено от специалист в съответната област.

          При така събраните доказателства съдът намира, че по делото е безспорно по установено, че на 08.09.2016г.  около 09:00 часа ищецът е претърпял трудова злополука в цеха на неговия работодател, вследствие на която е получил травматично увреждане на третия пръст на лявата ръката.

По инвокираното възражение с основание чл. 201, ал. 1 КТ:

Инцидентът, станал на 08.09.2016 г., е признат за трудова злополука от компетентния орган, което принципно изключва наличието на умисъл. За да е осъществена хипотезата на  чл. 201, ал. 1 КТ към умисъла за нарушаване на установените за извършване на трудовата дейност правила, трябва да се прибави и умисълът за реализиране на самото увреждане. В тежест на ответника е да установи наличието на умишлено увреждане, но от събраните по делото писмени и гласни доказателства не се установява причиняване от ищеца на умишлено увреждане на тялото му, а сочи на съзнателно неспазване на правилата на безопасност на труда, при което работникът не желае или не се съгласява с настъпването на увреждане на здравето. В случаите по  чл. 201, ал. 1 от КТ умисълът е насочен не към нарушението на установените за извършване на трудовата дейност правила, а към самото увреждане. При това съгласно решения № */07.02.2012 г., постановено по гр. д. № 1083/2010 г. и № 348/11.10.2011 г., постановено по гр. д. № 387/2010 г. и двете на IV г. о. на ВКС умисълът по наказателното право и гражданското такова не се различават, като гражданското не прави разлика между пряк и евентуален умисъл. Затова, за да е осъществена хипотезата на  чл. 201, ал. 1 от КТ към умисъла за нарушаване на установените за извършване на трудовата дейност правила, трябва да се прибави и умисъла за реализиране на самото увреждане.

След като по делото не са събрани доказателства ищецът да е желаел настъпването на увреждането възражението на ответника за прилагане на чл.201, ал. 1 КТ се явява неоснователно. 

По инвокираното възражение с основание чл. 201, ал. 2 КТ:

Съгласно чл. 201, ал. 2 КТ отговорността на работодателя може да се намали, ако пострадалият е допринесъл за трудовата злополука, като е допуснал груба небрежност. Прието е, че не всяко съпричиняване на вредите от работника, а само това, извършено при груба небрежност може да доведе до намаляване на дължимото обезщетение от работодателя. Такова е поведението на работника, при което той не полага елементарно старание и внимание и пренебрегва основни технологични правила и правила за безопасност /виж решение № 125/04.05.2016 г., гр. д. № 4417/2015 г. на IV г. о. на ВКС/. 

От представения по делото протокол за трудова злополука от 08.09.2016г. приложение към чл. 2, ал. 2 от Наредбата за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки комисията е установила допуснато от ищеца нарушение на правилата и инструкцията за безопасна работа с гилотината, понеже ищецът  е пъхнал неправомерно лявата си ръка под предпазителя на гилотината и поради невнимание в този момент е натиснал с крак педала, който задвижва електромотора на гилотината и режещия елемент на гилотината, който  е придърпал ръкавицата и част от кожата на третия пръст на лявата ръка. По делото са представени инструкцията за безопасност при работа с гилотина, съгласно която т. 14 е записано, че работникът в никакъв случай не трябва да поставя ръцете си в зоната за рязане. Освен това по делото са представени и списъците на лицата с проведени първоначален и периодичен инструктаж, сред които е и ищеца.

Видно от показанията на свидетеля И.Д., който отговаря за работния процес по време на работа, се установява, че не е видял как се  е случил инцидента с работника, но споделя, как ищецът е споделил, че е пъхнал пръста под притискателя на гилотината, което  е неправилно и в противоречие с инструкцията. Свидетелят обяснява, че принципно последното отрязано парче от ламарината следва да бъде избутвано от заредената нов лист ламарина, поставен на гилотината, а не да се избутва с ръка. Свидетелят е категоричен, че  инструкцията за работа с гилотината е залепен върху самата машина, като обяснява и защо последното отрязано парче от ламарината не може да се остане /задръсти/ в машината, тъй като дебелината на обработваната ламарина е много по-малка от разстоянието между повърхността на плота и режещия нож. Тези свидетелски показания следва да бъдат кредитирани, тъй като са логични и безпротиворечиви, като освен това същите се подкрепят от събраните по делото писмени доказателства.

Предвид констатираните нарушения на основни правила за работа и безопасност на труда и действията на ищеца – поставянето на пръста под притискателя на гилотината в зоната на рязане при пусната в ход машина, говорят за допусната груба небрежност, т.к.  работникът не е положил елементарно внимание, доколкото от обстоятелствата е било несъмнено ясно, че с тези действия на работника могат да доведат до злополука, увреждаща здравето му. Член 33 ЗЗБУТ посочва, че всеки работещ е длъжен да се грижи за здравето си и безопасността си, както и за здравето и безопасността на другите лица, пряко засегнати от неговата дейност, в съответствие с квалификацията му и дадените от работодателя инструкции. При всички положения и с оглед нормата на чл. 33 ЗЗБУТ, работникът е знаел, че ръката не бива да навлиза в зоната за рязане. Действието на ищеца, представлява по съществото си действие, което не би положил и най-небрежният човек, зает със съответната дейност при подобни условия. При грубо нарушаване на основните правила за безопасни условия на труд и въпреки опита си пострадалият е поставил пръстта си в опасната зона на рязане при пусната гилотина. Когато при трудовата злополука има съпричиняване при допусната груба небрежност, отговорността на работодателя трябва да се намали в съответната степен. Тази степен се определя от обективното съотношение на допринасянето за трудовата злополука с оглед на всички конкретни факти и обстоятелства, които са всъщност и критериите за намаляване на обезщетението. Следователно, грубата небрежност на пострадалия е предпоставка за компенсация на вините, но критерий при определяне на процента на съпричиняване е конкретният принос на увредения /виж решение № 252/30.09.2016 г. гр. д. № 1364/2016 г. на IV г. о. на ВКС/. В случая при определяне на степента на проявата на груба небрежност от К.И.С., съдът съобрази от една страна, съдебната практика за степента на грубата небрежност при сходни случаи /виж решение № 125/04.05.2016 г., по гр. дело № 4417/2015 г. на IV г. о. - ако работник е измервал детайл при работеща режеща машина, решение № 510/30.11.2010 г. на ВКС по гр. д. № ***3/2009 г., IV г. о. - ако работникът е поправял работеща поточна линия, решение № 290/18.11.2015 година, по гр. д. № 15/2015 г. на IV г. о. на ВКС - ако работникът е сложил ръката си върху работеща преса/, както и, че ищецът сам се е поставил в ситуация на повишен риск. От друга страна се взе предвид и, че работодателят е провел инструктаж, а нарушението е обусловено от общата норма на чл. 33 ЗЗБУТ и полагането на елементарно внимание и проницателност при извършваната дейност. Ето защо съдът определя 30 % съпричиняване на вредоносния резултат от ищеца.

Относно размера на обезщетението за репарация на причинените болки и страдания на ищеца, като резултат от загубата на част от третия пръст на лявата ръка, който дефект според вещото лице * Д. е повърхностен, и се  отбележи факта, че ръката не е загубила функционалното си предназначение, както и това, че оздравителния процес е настъпил в рамките на 3-4 седмици и не се наблюдават усложнения на здравето и след като се отчете смущението и срама, които изпитва ищеца от осакатяването му, съдът го определя на 8000 лева.

При така определения процент на съпричиняване и приспадането на 30 % от първоначално определения размер обезщетението за претърпени неимуществени вреди на ищеца е в размер на 5600 лева. Съобразно критерия справедливост и предвид конкретните факти по делото съдът приема посочената по-горе сума като подходяща за обезщетяване на причинените на ищците неимуществени вреди.

На осн. чл. 84, ал. 4 ЗЗД, вр. с чл. 212 от КТ на ищеца се дължи законната лихва върху обезщетението от деня на увреждането – 08.09.2016 г. до окончателното плащане на обезщетението. Същата е претендирана, поради което следва да бъде присъдена.

С оглед изхода на спора ищеца има право на направените по делото разноски съразмерно на уважената част, които възлизат на 464,80 лева платено адв. възнаграждение. Същите с оглед изхода на спора следва да се възложат в тежест на ответника. На ответника не следва да се присъждат разноски за адвокатско възнаграждение понеже няма доказателства за плащането им. В договора за правна защита не е записано договореното възнаграждение и изплатения доход, като  е представен единствено списък на разноските.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на ПРС дължимата държавна такса върху уважения иск, като същата на основание чл. 1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК възлиза на 224 лева. В негова тежест следва да се възложат и направените от бюджета на съда разноски за съдебно-медицинска експертиза – 100 лева.

Така мотивиран, съдът

                                                Р  Е  Ш  И :

ОСЪЖДА „Метал Трейд“ ООД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: село Избегли, община Асеновград, област Пловдив да заплати на Д.А.Л., ЕГН ********** *** сумата от 5 600 лева (пет хиляди и шестстотин лева), представляваща обезщетение на осн. чл. 200, ал. 1 от Кодекса на труда за претърпени неимуществени вреди - болки и страдания, причинени в резултат на настъпила трудова злополука с ищеца на 08.09.2016г., вследствие на която е причинена *****, ведно със законната лихва върху главницата от датата на злополуката – 08.09.2016г. до окончателното плащане на дължимата сума, както и сумата от  464,80 лева разноски по съразмерност за адвокатско възнаграждение, КАТО ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 5600 лева до пълния размер от 10000 лева, като неоснователен и недоказан.

              ОСЪЖДА „Метал Трейд“ ООД с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: село Избегли, община Асеновград, област Пловдив да заплати в полза на Държавата, по бюджета на съдебната власт, по сметка на Пловдивския районен съд сумата от  224 лева държавна такса върху уважения иск, както и сумата от 100 лева разноски за извършена СМЕ.

              Решението е постановено при участието на третото лице помагач на ответника - Застрахователно акционерно дружество „АРМЕЕЦ” АД, ЕИК: *********.

              Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд – Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

               

                                                          Районен съдия:/п/ Анета Трайкова

 

Вярно с оригинала: Ц.Т.