Определение по дело №203/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 237
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 19 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200203
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юни 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 11.06.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и двадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ                           

 

при участието на секретаря Миглена Костадинова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 203 по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:  

    

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано по молба от Г.С.В., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право на УПО, тъй като е изтърпял изискуемата се по закон част от наложеното му наказание и с поведението си е доказал, че се е поправил. 

Към молбата са приложени писмени документи, предписани от чл. 155 и чл. 156 ЗИНЗС - становище от началника на Затвора, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, личното затворническо досие на Иванов.

В съдебно заседание осъдения поддържа молбата си с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М. – инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора Враца изразява становище, че молбата е основателна и следва да бъде уважена изцяло. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Врачански окръжен съд след като се запозна с молбата на осъдения, с приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира същата за основателна по следните съображения:

С Присъда № 59/26.09.2019 г., постановена по НОХД № 687/2019 г. на РС Враца и влязла в законна сила на 12.10.2019 год., подсъдимия В. е бил осъден да изтърпи наказание "лишаване от свобода" в размер на една година и шест месеца, при първоначален "общ" режим, за извършено престъпление по чл. 234, ал. 1 НК.

Осъденият е постъпил в Затвора Враца на 11.11.2019 г., като до момента фактически е изтърпял 7 месеца. От предварителен арест му се зачитат 3 месеца и 20 дни, а от работа - 2 месеца и 13 дни или общо изтърпяно до момента наказание е в размер на 1 година, 1 месец и 3 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 4 месеца и  27 дни.

При тези данни е видно, че осъдения фактически е изтърпял повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуален план за изпълнение на присъдата на осъдения сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

При първоначално изготвената оценка са отчетени ниски стойности на риска от рецидив - 38 т. В профила на криминогенни нужди с дефицитните стойности е била зоната „Умения за мислене“.

Рискът от вреди за обществото е бил определен като среден.

В първоначалния план на присъдата като цели са били заложени пълноценно оползотворяване на престоя в затвора; ограничаване на участието в субкултурни дейности; осмисляне на свободното време; изграждане на умения за разпознаване и разрешаване на проблемите, формиране на ясни и реалистични житейски цели; формиране на самокритичност и анализ на нанесените вреди; приучване към системно полагане на труд и формиране на трайни трудови навици; съхранение на позитивните социални контакти; подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.

Последвалият период на наблюдение на поведението на лишения от свобода и приложените мерки за корекция са показали обнадеждаващи резултати за ефикасна промяна на мисленето и действията му.

Актуално извършената оценка регистрира снижаване на числовата стойност на риска от рецидив до 34 т. Зона с дефицит остава „Умения за мислене“, но с постигнати позитивни промени и подобрени умения за разпознаване и разрешаване на проблемите.

Според ИСДВР В. изцяло осъзнава тежестта на деянието, разбира факторите довели до престъпното поведение и е изградил стабилна мотивация за просоциална промяна след освобождаване. Започнал е да разпознава наличните си проблеми и да ги разрешава по адекватен и законосъобразен начин. Поставя си реалистични и достижими социално-приемливи цели. Обмисля последиците от своите действия и постъпки и поема отговорност за поведението си.

Наред с това, В. има примерно поведение. Не влиза в конфликтни ситуации и спазва режимните изисквания. Оказва съдействие на служителите при необходимост.

От 17.12.2019г. до 12.03.2020г. е работил като общ работник в кухненския блок на ЗО „Керамична фабрика“, а тогава до настоящия момент работи по чл. 80 ЗИНЗС. Включен е в работна група извършваща демонтаж на съоръжения, пренасяне и извозване на имуществото от сградите на ЗО „Керамична фабрика“. Стриктен и отговорен при изпълнение на служебните задължения. Има съвестно отношение към труда.

От доклада на социалния работник е видно, че осъденият няма наложени дисциплинарни наказания, а за показано примерно поведение и стриктно изпълнение на служебните си задължения е награден със Заповед № Л-193/29.01.2020г.,  с „писмена похвала“.

По отношение на извършеното престъпление е осъзнал вината си. Изградил е устойчива мотивация за промяна. Осъзнава вредите и възможните негативни последици от поведението си.

Социалните му контакти са съхранени. Поддържа контакт с близките си, от които получава необходимата подкрепа. Жилищно устроен е.

ИСДВР е категоричен, че на настоящия етап, В. е дал достатъчно доказателства за постигнат поправителен ефект на наказанието - демонстрира примерно поведение и толерантност в общуването, изпълнил е в пълен обем заложените цели и задачи в Плана на присъдата. Продължава да демонстрира позитивно отношение към труда и съвестно да изпълнява възложените му трудови задачи. Осъзнава тежестта на извършените закононарушения и е критично настроен към миналото си поведение. Налице е трайна положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот след освобождаване.

С поведението си лишеният от свобода В. показва устойчивост и нагласи в подкрепа на предприетата позитивна просоциална промяна. С активното му включване в дейности за пълноценно оползотворяване на свободното време, спазването на режимните изисквания и ангажирането в трудов процес л. св. В. предоставя доказателства за промяна в модела на мислене, в нагласите за бъдещо законосъобразно поведение при живота на свобода, което индикира реален шанс за успешна реинтеграция в обществото.

Изложеното несъмнено сочи, че с цялостното си поведение, понижените стойности на фиксираните проблемни зони в първоначалната оценка на правонарушителя, промененият профил на нуждите и поведението у В. е постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 от наложеното му наказание и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието с остатък от 4 месеца и  27 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на В. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 4 месеца и  29 дни.  

С оглед на остатъка на неизтърпяното наказание „лишаване от свобода“ и с цел извършване на превантивна дейност за предотвратяване на нови правонарушения и водене на законосъобразен начин на живот по отношение на осъдения, на основание чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, следва да бъде постановено прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично, за целия остатък.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО Г.С.В., роден на *** г. в гр. София, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му наказание "лишаване от свобода" в размер на 1 година и 6 месеца, с остатък 4 месеца и  27 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на Г.В. изпитателен срок в размер на 4 месеца и  27 дни.

На основание чл. 70, ал. 6 НК, вр.чл. 42а, ал. 2, т. 1 НК, постановява по отношение на В. прилагане на пробационна мярка - „Задължителна регистрация по настоящ адрес“, с периодичност два пъти седмично за срок от 4 месеца и  27 дни, която да бъде изпълнявана на адрес гр. ***

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако са подадени частен протест или жалба, които не са в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС София за отметка в бюлетина на осъдения.

 

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: