Присъда по дело №389/2018 на Районен съд - Раднево

Номер на акта: 5
Дата: 22 април 2019 г. (в сила от 26 февруари 2020 г.)
Съдия: Христина Вълчанова Димитрова
Дело: 20185520200389
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 27 декември 2018 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А  5

        

                                         гр. Раднево, 22.04.2019год.

 

В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Радневският районен съд, на двадесет и втори април две хиляди и деветнадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНА ВЪЛЧАНОВА

                                                   Съд. заседатели:  1. Т.З.

                                                                                   2 .Г.Т.

 

при секретаря  Росица Д. и в присъствието на прокурор Даниела Славкова разгледа докладваното от съдията ВЪЛЧАНОВА НОХ дело № 389 по описа за 2018 година, и въз основа данните по делото и закона

 

П  Р  И  С  Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия П.Д.П., роден на ***г***, български гражданин, средно образование, продавач-консултант в ЕТ „Ана Иванова 2017“, разведен, неосъждан, ЕГН **********, ЗА НЕВИНОВЕН в това, че на неустановена дата през м.декември 2017г. в гр.Раднево в качеството си на физическо лице придобил пиротехнически изделия от категория 3, а именно 16 кутии с по 12 бр. „Черната вдовица, за което се изисква надлежно разрешение – престъпление по чл. 339, ал. 1 от НК, за което и на основание чл. 304 от НПК го ОПРАВДАВА.

На основание чл. 53, ал.1, б „б” от НК ПОСТАНОВЯВА веществените доказателства: 16 кутии с по 12 броя „Черната вдовица“,  оставени на съхранение в РУ гр. Раднево,  след минаване нуждата от тях да се върнат на собствениците.

           Присъдата може да се обжалва или протестира пред Старозагорския окръжен съд в петнадесетдневен срок от днес.

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                              Съдебни заседатели: 1.

 

                                                                                  2.

 

Съдържание на мотивите

          

 

           МОТИВИ  към  присъда  № 5/22.04.2019г. по НОХ дело № 389/ 2018г. на РРС

 

Срещу подсъдимия П.Д.П. *** е повдигнато обвинение за това, че на неустановена дата през м.декември 2017г. в гр.Р. в качеството си на физическо лице придобил пиротехнически изделия от категория 4, а именно 16 кутии с по 12 броя „Ч. вдовица“, без да има за това надлежно разрешение - престъпление по чл.339 ал.1 от НК

           В съдебно заседание прокурорът не поддържа така повдигнатото обвинение, като е направил изменение на същото и обвинява подсъдимия П.Д.П. в това, че на неустановена дата през м.декември 2017г. в гр.Р. в качеството си на физическо лице придобил пиротехнически изделия от категория 3, а именно 16 кутии с по 12 бр. „Ч. вдовица”, което надвишава бройките позволени от цитирания закон да бъдат придобити без изрично разрешение и които са до 10 единични бройки, като за придобитите 16 кутии с по 12 бр. и още два броя пиротехнически изделия от вида „Ч. вдовица”, същия не е имал надлежно разрешение за това- престъпление по чл.339, ал.1 от НК, като счита, че това обвинение е доказано от фактическа и правна страна и пледира за осъдителна присъда, с налагане на наказание "лишаване от свобода"  в минималния предвиден размер с прилагане на чл.66 от НК.

          Защитата- адв.Ж. пледира изцяло за оправдаването на подсъдимия П.Д.П.  поради недоказаност на извършване на деянието.

          Подсъдимия П.Д.П. не се признава за виновен. Твърди, че не е извършил деянието, спазвал е законите и моли съда да го оправдае.

          Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, намира за установено следното: 

 

          От фактическа страна:

 

          Подсъдимия П.Д.П. е роден на ***г***, бълг. гражданин, разведен, неосъждан, със средно образование, продавач консултант в ЕТ”А. И. 2017г.”, ЕГН **********.

          Подсъдимия  П.Д.П. е син на А. И. С. Последната е собственик и управител на ЕТ „А. И. хххх  ЕИК хххххххх. Предмета на дейност на ЕТ „А. И. 2017“ е търговия с пиротехнически изделия.

          За осъществяване на търговската си дейност ЕТ „Ана Иванова 2017“ ползва помещение, представляващо магазин за продажба на пиротехнически изделия, находящ се в гр.Р. ул. „Е.“ № х.

           На 13.06.2018г., в магазина за продажба на пиротехнически изделия на ЕТ „А. И. 2017“ била извършена проверка от полицейските служители свидетелите Г.И.Т., Н.И.Н. и П.М.М., както и Т. А. – мл.ПИ КОС при ОД МВР гр.С. З. При проверката било установено, че А. И. С. в качеството й на ЕТ „А. И. 2017“, притежава надлежно разрешение за търговия с пиротехнически изделия от категории 1, 2, 3, 4, Р1, Р2, Т1, и Т2 с № 20170401238, издадено от ГДНП и валидно до 20.12.2022г., както и, че в обекта се води регистър съобразно изискванията на чл.45 ал.1 т.2 от ЗОБВВПИ. В складовото помещение на обекта били открити множество пиротехнически изделия, между които и  16 кутии по 12 броя пиротехнически изделия категория 4 - „Ч. вдовица“, произведени през 2017г. с вносител „Т. 2000“ ЕООД. За същите в момента А. И. не могла да представи документи за произход и транспортира, като обяснила, че с тяхното закупуване и транспортира се е занимавал синът й подсъдимия П., който е пълномощник на фирмата й. Съответно полицейските служители съставили констативен протокол  с УРИ *********/14.06.2018г. Впоследствие подсъдимия П. представил множество стокови разписки, от които е видно, че той е закупувал от името на ЕТ „А. И. 2017“ и от свое име пиротехнически изделия, но в позволените от закона количества, които транспортирал лично от гр.София до гр.Раднево, което също не е в нарушение на разпоредбите на ЗОБВВПИ. Относно откритите в склада на обекта 16 кутии по 12 броя пиротехнически изделия категория 4 - „Ч. вдовица“, произведени през 2017г. с вносител „Т. 2000“ ЕООД подсъдимия П. не представил документи, доказващи произхода им. Пред Т. А. той споделил, че ги е закупил през м.декември 2017г. от непознат за него дистрибутор, който му ги предложил на място в магазина на фирмата.

В хода на съдебното следствие се установи, че процесните пиротехнически изделия са не четвърта, а трета категория. Разрешение за придобиване има всяко физическо лице, без да е снабдено с каквото и да е разрешително – до десет броя. Съгласно обясненията на подсъдимия и показанията на неговата майка и собственик на фирмата – А. И., процесните изделия били доставени до магазина с бус, с неизвестен номер и от тях по осем броя закупили  майката и сина-подсъдим. Не стана ясно защо е било необходимо и синът да закупува част от изделията, при все, че на името на фирмата ЕТ „А. И. 2017“,  на майката има надлежно разрешително и тя е могла да закупи всички изделия, без да има каквито и да е последици за това. Но в хода на съдебното следствие се установи категорично, че пиротехническите изделия са били закупени от майката и сина, съответно всеки по осем единици.

           Съгласно чл.2 т.1 от Директива 2007/23/ЕО , пиротехническо изделие е всяко изделие, което съдържа взривни вещества или взривна смес от вещества, предназначено да произведе топлина, светлина, звук, газ или комбинация от такива ефекти чрез самоподдържащи се екзотермични химични реакции. Съдържанието  и процеса на действие на фойерверките са причина за ноторния  факт, че всяко едно самостоятелно  изделие  се продава в самостоятелна опаковка, която предпазва  съдържанието от въздействие, което  би могло да наруши характеристиките му.

           Съгласно разпоредбата на чл.53 от ЗОБВВПИ не се изисква разрешение за придобиване, съхранение и за употреба на фойерверки от категория 2 - до 5 кг брутно тегло, и от категория 3 - до 10 единични бройки.  По аргумент на противното, такова разрешение се изисква за придобиване на пиротехнически изделия от категория 4. В качеството си на физическо лице подсъдимия П. няма надлежно разрешение за придобиване на пиротехнически изделия. Обстоятелството, че е пълномощник на ЕТ „А. И. 2017“, не означава, че разрешителното на упълномощителя му е валидно и за него, доколкото законът е въвел специален ред за придобиване на такова разрешително.        

        Съгласно заключението на приетата по делото съдебно-техническа експертиза теглото на взривната смес на пиратка тип „Ч. вдовица”  , иззети с протокол от РУ гр.Р. е 4,9гр. Това тегло на взривната смес отговаря на българската нормативна база БДС ЕН 159 47 - 4 пиротехнически изделия и Европейската директива ТС 212 WG 4 N 306,  където изискването е не повече от 10 гр. нитрат /металобазирини елементи/ или не повече от 5 гр. перхлорид за пиратка  3-та категория. Допусната е грешка при опаковането на пиратките, т.е. пиратките тип „Ч. вдовица” 3-та категория  са пакетирани в опаковка с надпис 4-та категория.

          Изложената фактическа обстановка, съдът прие за установена въз основа на: обясненията на подсъдимия, показанията на: св.Г.Т., Н.Н., П.М., Д.М., Т.А., А. С., приетата по делото съдебно-техническа експертиза и приложените по опис писмени доказателства по делото.

          Съдът намери, че въз основа на така събрания по делото доказателствен материал, не може да се направи безспорен и категоричен извод, че има извършено престъпление от подсъдимия, респ. че той е неговият автор, напротив – събраните вкупом доказателства разколебават обвинението. Обвинението не ангажира доказателства, установяващи по категоричен начин, че подсъдимия сам без знанието на майка си, и за своя сметка е закупил процесните пиратки „Ч. вдовица” Напротив установи се точно обратното, че тези пиратки за купени от името и за сметка и на двамата, като за това съгласно нормативно установените изисквания не се изисква никакво разрешително.

Спорен бе момента от обективната страна на деянието кое се счита за една единица- дали  една пиратка или една кутия. При разпита на свидетелите и предявяването на веществените доказателства в съдебната зала, а и от разпита на вещото лице се установи, че единица представлява кутията с пиратки, а не една пиратка, както се твърди от прокуратурата. В този случай безспорно се установява, че придобиването без разрешително не е противоправно. В този смисъл бяха категоричните показания и на А. и на М.. Всички свидетели, присъствали на проверката – М., А., Н. и Т. установяват, че и собственичката на обекта е твърдяла по време на изземване на пиротехническите изделия, че са доставени от бус, на който не запомнил номера, и който им бил обещал, че ще се върне за да им предостави необходимите разрешителни за превоз. Т.е. тя е присъствала по време на закупуването им и не е отричала това в нито един момент от съдебното следствие.

 

          Елемент на обективната страна на състава на престъплението по чл.339 ал. 1 от НК е липсата на надлежно разрешение. Този признак от обективна страна следва да се има предвид ако става въпрос за изделия, за които е необходимо такова. Процесния случай не е такъв.

Елемент от обективната страна на състава на престъплението по чл.339, ал.1 от НК е липсата на надлежно разрешение. Този признак от обективна страна следва да има своето отражение в съзнанието  на дееца. Ако в съзнанието на  дееца липсва  представа за това фактическо обстоятелство, принадлежащо към състава на престъплението , или  е  създадена невярна  представа за него, то сме изправени пред  хипотезата на грешка по смисъла на чл.14 НК- в този смисъл решение  №498 от 03.01.2014г. на ВКС по н.д. №2034 от 2013г.,3-то нак.отделение.

        При така обективираните обстоятелства, съдът не намира за безспорно установено П.Д.П. да е извършил посоченото престъпление.

        Не се събраха доказателства за осъществяване от обективна страна на посоченото престъпление.

 От гореизложеното е видно, че с деянието си подсъдимия П.Д.П. не е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл.339 ал.1 от НК.

 

          От правна страна:

 

          При така приетата за установена фактическа обстановка, съдът счете, че подсъдимия П.Д.П. следва да бъде признат за невиновен и оправдан по повдигнатото обвинение на основание чл.304 от НПК. От доказателствата по делото не можа да се установи по категоричен начин, че от него е извършено общественоопасното деяние. Не се установи по несъмнен начин, че дори и да има деяние, то е извършено от подсъдимия, поради което съдът го оправда по повдигнатото обвинение по чл.339 ал.1 от НК.        

          Съдът постанови веществените доказателства 16 кутии с по 12 бр. пиратки „Ч. вдовица” след минаване нуждата от тях да бъдат върнати на собствениците.

         По разноските:

         Предвид изхода на делото и на основание чл.190, ал.1 от НПК, разноските по делото остават за сметка на държавата.

         Воден от изложеното, съдът постанови присъдата си.

 

      

                                       РАЙОНЕН  СЪДИЯ: