Решение по дело №165/2019 на Районен съд - Червен бряг

Номер на акта: 96
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Христо Витков Първанов
Дело: 20194440200165
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 РЕШЕНИЕ

гр.Червен бряг, 07,10.2019 година

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Червенобрежки районен съд, в публичното заседание на деветнадесети септември  през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ПЪРВАНОВ

при секретаря Павлина Плючарска,

като разгледа докладваното от съдията Първанов AНД № 165 по описа за 2019 година на Червенобрежки районен съд на основание данните по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.59 от ЗАНН.

 

В Червенобрежки районен съд е постъпила жалба от С.А.Н., с ЕГН **********, с адрес: *** подадена по реда на чл. 59 от ЗАНН, против Наказателно постановление № ххх. на Началника РУ Червен бряг, с което на жалбоподателя на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 175 ал. 1 т. 3 от ЗДвп му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв.и е лишен от право да управлява МПС за срок от шест месеца за това, че на 09.05.2019г., около 11.10 ч. в гр. Червен бряг на ул. „Търговска“ пред дом № 99, като водач на л.а. „Ф.Б.“ с рег. № ххх, собственост на Й.В.И.с ЕГН ********** отказва да изпълни разпореждане на контролен орган, а именно да предостави данни за самоличността си, с което осуетява извършването на проверката.

Жалбоподателят редовно призован, в съдебно заседание се явява лично и с адвокат Ц.Ц.  от ПлАК с пълномощно от 11.06.2019г. по делото. Поддържа жалбата.

Административно наказващият орган редовно призован не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Разпитани бяха свидетелите Е.М.Е., Ц.П.Х., Г.П.Х. и Д.И.Г..

Съдът като съобрази събраните по делото доказателства – поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в жалбата и становищата на страните, намира за установено следното:

ПО ДОПУСТИМОСТТА НА ЖАЛБАТА:

Жалбата е подадена в преклузивния срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, поради което е допустима и следва да бъде разгледана.

ПО ОСНОВАТЕЛНОСТТА НА ЖАЛБАТА:

Предмет на преценка в настоящото производство е както материалната законосъобразност на наказателното постановление, така и съответствието му с процесуалния закон.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, след чиято преценка в тяхната съвкупност и поотделно, а така също и във връзка със становищата на страните, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 09.05.2019 г. бил съставен Акт с бл. № 532596 за установяване на административно нарушение от актосъставителя Е.М.Е.  – полицейски служител, в присъствието на свидетелите Г.П.Х. и Ц.П.Х. за това, че на  09.05.2019 г., около 11.10 ч. в гр. Червен бряг на ул. „Търговска“ пред дом № 99 жалбоподателя, като водач на л.а. „Ф.Б.“ с рег. № ххх, собственост на Й.В.И.с ЕГН ********** отказва да изпълни разпореждане на контролен орган, а именно да предостави данни за самоличността си, с което осуетява извършването на проверката.

           Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като непротиворечиви и относими към предмета на делото, съдът направи следните  правни изводи:

Съдът намира, че наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Спазени са сроковете за издаване на НП. АУАН е съставен от служител, който е упълномощен с надлежна заповед за това, а НП е издадено от компетентно лице. И АУАН и НП са надлежно връчени на нарушителя.

На процесната дата жалбоподателя, като водач на МПС бил спрян от полицейските служители за проверка. В хода на проверката същият не представил документ за самоличност, за което бил помолен от полицейските служители да им даде устни данни за самоличността си, с оглед извършване на справка в наличната база данни на МВР. Жалбоподателя категорично отказал. Като основание за отказът му, видно от твърденията на свидетеля Д. Г. – работодател на жалбоподателя,било обстоятелството, че полицейските служители добре го познават, тъй като работи в автосервиз, в който полицаите са идвали да си ремонтират автомобилите, в частност и актосъставителя.

При така установената фактическа обстановка съдът не кредитира твърденията на жалбоподателя, че не е извършил нарушението, за което е санкциониран. Обстоятелството, че полицаите познават Н. като работник в автосервиз не изключва задължението им в хода на извършена проверка да установят с точност самоличността на нарушителя, с оглед предприемане на по-нататъшни действия по проверката. Именно поради тази причина същите са му поискали да им предостави данни за самоличността си.

Именно поради неяснотата, в хода на проверката за самоличността на нарушителя е възникнала необходимостта от отвеждане на нарушителя в поделение на МВР за установяване самоличността му, което се е случило в последствие.

Поради така приетото от фактическа страна съдът намира за безспорно установено, че Н. е автор на деянието, за което е санкциониран.

От субективна страна деянието е извършено при условията на пряк умисъл, тъй като с поведението си Н. съзнавал, че препятства извършването на проверката, но въпреки това извършил деянието, макар и със съзнанието, че полицаите го познавали.

За извършеното деяние законодателя е предвидил административно наказание лишаване от правоуправление на МПС за срок от един до шест месеца и глоба от 50 до 200 лева. При определяне вида и размера на наложените наказания административно наказващия орган неправилно и необосновано е наложил наказанията към предвидения от закона максимум. Липсват данни Н. да е системен извършител на нарушения по ЗДвП, да са настъпили сериозни вреди от деянието или да е извършено от жалбоподателя по начин обуславящ висока степен на обществена опасност на нарушителя. Напротив, проверката е протекла в нормални граници, полицаите дори са изчакали десетина минути при тях да дойде работодателя на жалбоподателя, който също им е познат, да го изслушат и чак след това са съставили акта в една спокойна обстановка.

В горния смисъл, налагането на наказание към предвидения от закона максимум за подобно деяние, създава чувство за несправедливост и съдебната практика го възприема като ненужна репресия, противоречаща на целите на наказанието, а именно да се превъзпита нарушителя и това да подейства възпиращо на останалите членове на обществото.

В настоящия случай  наказанието е възприето от нарушителя като опит за репресия спрямо него и работодателя му, тъй като до скоро в автосервиза са поддържали автомобилите на РУ МВР и след като са престанали да го правят, е потърсен опит за саморазправа – факт който в настоящия случай не следва да отговаря на действителността.

Предвид горното съдът намира, че наложените наказания на Н., като неправилно определени, следва да бъдат намалени до предвидения от закона минимум, а именно един месец лишаване от право да управлява МПС и 50 лева глоба.

            Водим от гореизложеното и на основание  чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

            ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № ххх. на Началника РУ Червен бряг, упълномощен със заповед 8121з-515/14.05.2018 г., с което на С.А.Н., с ЕГН **********, с адрес: *** е наложено на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 175 ал. 1 т. 3 от ЗДвП административно наказание, като намалява размера на наказанието глоба от 200лв. /двеста лева/ на 50 /петдесет/ лева и лишаването от право да управлява МПС от шест месеца на един месец.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Плевенски административен съд по реда на глава дванадесета от Административно процесуалния кодекс, в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

                                       

                                                                       

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: