Решение по дело №348/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 юли 2021 г. (в сила от 21 юли 2021 г.)
Съдия: Росен Петков Буюклиев
Дело: 20217060700348
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№257

 

гр. Велико Търново, 21.07.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд гр.Велико Търново – шести състав, в съдебно заседание на дванадесети юли през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСЕН БУЮКЛИЕВ                              

при участието на секретаря С.М., изслуша докладваното от председателя адм. дело № 348 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 172, ал.5 от ЗДвП.

 

Жалбоподателят Н.К. *** е обжалвал като незаконосъобразна заповед за прилагане на принудителна административна мярка №21 – 0352 - 000065 от 20.5.2021 на началника на Районно управление – Свищов при ОДМВР – Велико Търново, с която му е наложена ПАМ по чл.171, т.2а, буква "а"„от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на мотопед „Симсон С 51“ с регистрационен номер ****за срок от една година.

В жалбата са наведени общи оплаквания, че тази заповед е незаконосъобразна, а и не са утановени правилно фактите, проявлението на които води до прилагането на принудителната мярка.

Ответникът по делото, началника на РУ – Свищов не взема становище по жалбата.

 

Съдът, като взе предвид становищата на страните и представените по делото доказателства, приема за установено следното:

Жалбата, като подадена в срок, от легитимирано лице, против подлежащ на оспорване акт, е  допустима за разглеждане по същество.

 

Видно е от съдържанието на самата заповед, че същата е връчена на 28.05.2021 г. на жалбоподателя, като от щемпела, положен върху пощенският плик, с който жалбата е подадена чрез ответника до съда /лист 7 от делото/ се установява, че датата на подаване е 3.06.2021 година, при което е спазен 14 дневния решителен и преклузивен срок за подаването и. Жалбоподателят е адресат на заповедта и последната е неблагоприятна за него, поради което е налице процесуална легитимация за обжалването и.

По същество жалбата е неоснователна.

Според доказателствата, представени по преписката, съответно събрани от съда, се установява следната обстановка:

Според представения по делото АУАН серия GA,  №389351 /лист 5 от делото/, на 18.05.2021 година в присъствието на двама свидетели е съставен този акт, против непълнолетния Д.Н.К. /на 16 години/, който като неправоспособен водач в 16 часа на същата дата в село Драгомирово е управлявал посочения мотопед Симсон С 51В с регистрационен номер ***. Този акт е подписан без възражения от сочения в него нарушител.

На същата дата е издадена и процесната пред съда ЗППАМ, като в мотивите са описани идентични фактически обстоятелства. Прието е, че адресата на заповедта, като собственик на посоченото моторно превозно средство е допуснал управлението му на посочената дата от непълнолентен вода, който е негов син.  

Какви са изводите на съда при така установената обстановка съобразно събраните доказателства?

Според разпоредбата на чл.172 от ЗДвП „Принудителните административни мерки по чл. 171, т. 1, 2, , 4, т. 5, буква "а", т. 6 и 7 се прилагат с мотивирана заповед от ръководителите на службите за контрол по този закон съобразно тяхната компетентност или от оправомощени от тях длъжностни лица“. Според представената заповед № 366з-659/26.02.2021 г. на директора на ОДМВР – Велико Търново /лист 11 от делото/, началниците на РУ при ОДМВР – Велико Търново могат да издават заповеди за ПАМ по чл.171, т.1, буква 2а, буква „а“ от ЗДвП за територията, обслужвана от съответното управление. Посоченото правомощие за това възниква от заповед №8121з-1524 от 9.12.2016 г. на министъра на вътрешните работи, съдържанието на която е служебно известно на съда. При това положение заповедта за прилагане на принудителната мярка е валиден административен акт, като той е издаден от компетентен по степен, материя и територия административен /полицейски/ орган. От друга страна, от представеното удостоверение №366000-9697/11.04.2018 година на ОДМВР – Велико Търново се установява, че подписалият заповедта орган изпълнява длъжността началник на РУ – Свищов.

Що се касае до формалната законосъобразност, то съдът приема, че досежно нарушаването на разпоредбата на чл.150 от ЗДвП, което съставлява  причината да се приложи мярката, формата на административния акт е спазена. Както се отбеляза, фактическо основание е посочено следното обстоятелство, а именно: като собственик на мотопед „Симсон С51“ с рег.№*** жалбоподателя е допуснал управлението му от неправоспособен вода – синът му Д.Н.К., който е на 16 години. Основното изискване на разпоредбата на чл.172, ал.1 от ЗДвП е тази заповед /за прилагането на ПАМ/ да е мотивирана. В процесният случай, макар и лаконично, са изложени фактическите обстоятелства, квалифицирани като нарушение, даващо правомощие за прилагане на мярка като оспорената. В конкретният случай е разпореден правен резултат, който е следствие на посочените в ПАМ факти и обстоятелства и който според ответника се вписва в нормата на чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, като това изпълнява изискването на закона за мотивиране на административния акт.

Съдът счита, че няма съществено нарушени административно-производствени правила, които да са повлияли на проявлението на принципа на истинност, прогласен в чл.7 от АПК досежно тази процесна част.

Както съдът отбеляза, в обстоятелствената част на акта за установяване на нарушение е посочено, че непълнолетният нарушител е управлявал процесното МПС – мотопед Симсон, като е неправоспособен. По своята правна същност актът за установяване на административно нарушение е официален документ, издаден от надлежен орган в предписаната от закона форма, чрез който се констатира едно фактическо положение, което разкрива признаците на административно нарушение. Като такъв, той доказва с обвързваща съда доказателствена сила, че фактите, предмет на удостоверителното изявление, са се осъществили така, както се твърди в документа. Материалната доказателствена сила на акта за установяване на административно нарушение представлява фактически оборима презумпция за истинност. Именно поради това тежестта да обори презумпцията е на адресата на акта. Ако адресатът на акта не стори това съдът е длъжен, с оглед на обвързващата го материална доказателствена сила на акта за установяване на административно нарушение, да приеме, че същото е извършено по сочения в акта начин. Това правно действие на акта за установяване на административно нарушение е и изрично посочено в чл. 189, ал. 2 ЗДвП, които сочи, че редовно съставените актове имат доказателствена сила до доказване на противното. По този начин законодателят изрично е разпределил доказателствената тежест и е възложил на адресата на акта доказването на факти, които оборват установеното в акта.

Затова обструкцията на жалбоподателя за неустановеност на фактическите положения и за невярност на констатираното от прилагащия мярката орган е неприемлива.

В този смисъл е например решение № 10583 от 16.08.2018 г. на ВАС, постановено по АД № 7811/2017 г.

Заповедта съответства и на материалния закон.

Според нормата на чл.171, т.2а1 буква „а“ от ЗДвП „За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година“.

С оглед установеното по преписката и съда, притежаваното от жалбоподателя МПС е било управлявано от лице, което е неправоспособно да управлява мотопед, тъй като не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваният от него мотопед, като тези обстоятелства се вписват в последното предложение на разпоредбата на чл.171, т.2а, буква „а“ от ЗДвП.

Следва жалбата да се отхвърли.

Водим от изложеното, Административният съд – В. Търново, шести състав,

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Н.К. ***, ЕГН **********, против заповед за прилагане на принудителна административна мярка №21 – 0352 - 000065 от 20.5.2021 на началника на Районно управление – Свищов при ОДМВР – Велико Търново.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :