Решение по дело №1600/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1650
Дата: 5 декември 2018 г. (в сила от 5 декември 2018 г.)
Съдия: Димана Георгиева Кирязова
Дело: 20182100501600
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

IV-129                                   05.12.2018 г.                           град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, четвърти граждански въззивен състав,

На трети декември, две хиляди и осемнадесета година,

В открито заседание в следния състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: Недялка Пенева

             ЧЛЕНОВЕ: Таня Евтимова

                                                  Димана Кирязова-Вълкова

Секретар: Ваня Димитрова

 

като разгледа докладваното от съдия Кирязова-Вълкова възз.гр.д. № 1600 по описа за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по въззивна жалба на Г.М.Н. против Решение № 1789/13.09.2018 г., постановено по гр.д. № 5785/2018 г. по описа на PC-Бургас, в частта, с която малолетното дете Г.Г.Н. е настанено в ДМСГД „Вяра, Надежда, Любов“ – гр. Бургас за срок от 6 месеца, считано от 13.09.2018 г. Въззивникът – баща на детето, твърди, че ежедневно посещава детето и неговия брат - близнак в ДМСГД, а съпругата му В.С.Н. е осиновила двете деца при условията на пълно осиновяване. Твърди също така, че по данни на лекуващите им лекари децата са в отлично здраве и са готови за изписване. Заявява, че семейството му е финансово осигурено и има възможност да отглежда децата в семейна и любяща среда, както и да им осигури необходимите медицински наблюдения и рехабилитация. Моли решението на БРС да бъде отменено в обжалваната му част и вместо него да бъде постановено решение, с което да бъде прекратено настаняването на детето Г. *** и то да бъде върнато на родителите му Г. и В. Ненови. В съдебно заседание се явява процесуален представител на въззивника, който поддържа жалбата, ангажира доказателства.

Въззивната жалба е редовна и допустима, като подадена в срока по чл. 28, ал. 6  от ЗЗакрД, от лице, което има правен интерес от обжалване на първоинстанционното решение.

Въззиваемата страна ДСП-Бургас не е подала отговор на въззивната жалба в дадения й срок, не е ангажирала нови доказателства. В съдебно заседание се явява процесуален представител на ДСП-Бургас, който моли съдът да постанови решение с оглед интересите на детето и предвид събраните във въззивното производство нови доказателства.

Заинтересованите страни В.С.Н. и Ф.М.Ш. не са изразили становище по жалбата. В съдебно заседание се явява В.С.Н., която моли жалбата да бъде уважена, не ангажира доказателства.

След преценка на събраните по делото доказателства, доводите на страните и приложимите правни норми, Бургаският окръжен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството пред РС-Бургас е образувано по молба на ДСП-Бургас за настаняване на малолетното дете Г.Г.Н. в ДМСГД „Вяра, Надежда, Любов“ – гр. Бургас до навършване на 3-годишна възраст. В молбата се твърди, че детето е родено на *** г. в гр. Бургас, недоносено и в увредено общо състояние, поради което е било преведено в ДМСГД до извеждането му от това състояние. Твърди се също така, че към датата на депозиране на молбата – 02.08.2018 г. – детето е изведено от състоянието на недоносеност, но все още е в общо увредено състояние и се нуждае от постоянни грижи и лечение, поради което отглеждането му в семейна среда не е в негов интерес, а освен това майката на детето не го е посещавала в дома и не го е търсила, нито детето е било търсено от близки и роднини. Ангажирани са писмени доказателства в подкрепа на изложените твърдения.

Биологичната майка на детето - Ф. Шерифова, не се е явила в съдебно заседание и не е изразила становище по молбата.

В съдебно заседание се е явил Г.М.Н. – баща на детето, който е заявил желание да отглежда детето в дома си.

С обжалваното решение Бургаският районен съд е приел, че ниската възраст на детето, както и необходимостта от ранна интервенция и лечение на анемичния синдром на недоносеното дете изискват осигуряване на непосредствени грижи от компетентни лица, включително медицински специалисти, чрез настаняване на детето в специализираната институция за срок от 6 месеца. Освен това съдът е приел, че липсват данни за възможността на бащата да се грижи за детето в семейна среда, нито за наличие на подходящи битови и други условия за запазване живота и здравето на детето. Поради това БРС е уважил молбата частично, като е настанил детето в ДМСГД – Бургас за срок от 6 месеца, считано от 13.09.2018 г., а в останалата й част – за периода до навършване на 3-годишна възраст от детето, съдът е отхвърлил молбата за настаняване. В отхвърлителната част решението на БРС не е обжалвано и е влязло в сила.

При извършване на служебна проверка на осн. чл. 269 от ГПК Бургаският окръжен съд установи, че обжалваното решение е валидно и допустимо.

По отношение правилността на решението и с оглед събраните във въззивното производство нови доказателства съдът намира, че към настоящия момент решението на БРС е неправилно в обжалваната му част по следните съображения:

Видно от представените в хода на първоинстанционното производство писмени доказателства, детето Г.Г.Н. е родено от двуплодна бременност, недоносено и с ниско тегло, с диагноза: незрялост – 32 г.с., средна и умерена асфикция, неонатален респираторен дистрес, интраамниотична инфекция, интравентрикуларен кръвоизлив, което е наложило след раждането му то да бъде временно настанено в ДМСГД – Бургас до извеждане от състояние на недоносеност.

Видно е също така, че след настаняването му в институцията детето не е било посещавано от биологичната му майка Ф.М.Ш. и същата не се е интересувала от него, като първоначално в акта за раждане на детето не е бил вписан произхода му от бащата. Впоследствие в хода на делото е представено ново удостоверение за раждане, от което е видно, че като баща на детето е вписано лицето Г.М.Н..

В хода на настоящото въззивно производство е представено копие на Решение № 304/24.08.2018 г., постановено по гр.д. № 1263/2018 г. по описа на БОС, с което е допуснато пълно осиновяване на децата Г.Г.Н. и Добри Г.Н. от В.С.Н. - съпруга на баща им Г.М.Н., като решението е влязло в сила на 27.09.2018 г.

Видно от постъпилото по делото писмо на директора на ДМСГД „Вяра, Надежда, Любов“ – гр. Бургас и приложената към него извадка от журнал за свиждания, детето Г.Н. и неговият брат – близнак Добри Н. ежедневно са били посещавани в институцията от техния  баща, а впоследствие и от неговата съпруга – осиновителка на децата, като в журнала е вписано, че е налице добър и емоционален контакт между тях и децата са спокойни.

Изискана е и актуална информация относно здравословното състояние на детето Г., като в писмо от 27.11.2018 г. директорът на ДМСГД – Бургас е посочил, че детето е в добро общо състояние, храни се добре, наддава на тегло, а нервно-психическото му развитие отговаря на коригираната му възраст. Изразено е становище, че детето може да се отглежда в домашни условия.

Видно от изискания в настоящото производство и представен по делото социален доклад, в дома на Г. и В. Ненови (собствено жилище) е обособена самостоятелна стая за двете деца, която е обзаведена по подходящ за възрастта им начин, закупени са и необходимите вещи и пособия за отглеждане на децата, като в жилището е поддържана отлична хигиена. В доклада също така е посочено, че родителите на децата имат и подкрепяща ги роднинска среда в лицето на техните родители и разширения им семеен кръг, на които Ненови могат да разчитат за помощ и подкрепа в отглеждането на децата. В заключение е посочено, че В. и Г. Ненови притежават нужните материални условия и личностни качества и са в състояние да изпълняват адекватно родителските си задължения.

При така събраните в хода на настоящото производство доказателства, въззивният съд намира, че към момента са отпаднали основанията за настаняване на детето Г. ***, които основания са били налице към момента на постановяване на първоинстанционното решение, а именно влошено здравословно състояние на детето в резултат на недоносеност и нужда от постоянни специализирани медицински грижи, водещи до невъзможност за отглеждане на детето в семейна среда. Отпаднало е и основанието за настаняване на детето извън семейството, поради факта, че биологичната му майка не е била в състояние и не е желаела да се грижи за него, предвид новонастъпилото обстоятелство на осиновяване на детето от съпругата на неговия баща, както и предвид факта, че родителите на детето желаят и имат нужните качества и материални условия да отглеждат детето в семейна среда.

С оглед на горното въззивният съд намира, че към момента не са налице условията за настаняване на детето извън семейството му, както и че е в интерес на детето то да бъде отглеждано в семейна среда. Това налага решението на БРС да бъде отменено в обжалваната му част и вместо него да бъде постановено ново решение, с което молбата за настаняване на детето в специализираната институция да бъде отхвърлена изцяло.

На осн. чл. 28, ал. 6 от ЗЗакрД настоящото решение е окончателно.

Мотивиран от гореизложеното, Бургаският окръжен съд

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 1789/13.09.2018 г., постановено по гр.д. № 5785/2018 г. по описа на РС-Бургас, в частта, с която малолетното дете Г.Г.Н., ЕГН **********, родено на *** г. в гр. Бургас, е настанено в ДМСГД „Вяра, Надежда, Любов“ – гр. Бургас за срок от 6 месеца, считано от 13.09.2018 г., като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ молбата на ДСП-Бургас за настаняване на детето Г.Г.Н., ЕГН **********, родено на *** г. в гр. Бургас, с родители: майка – В.С.Н., ЕГН **********, и баща – Г.М.Н., ЕГН **********,***, в специализирана институция - ДМСГД „Вяра, Надежда, Любов“ – гр. Бургас.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                

            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

   

                        2.