Разпореждане по дело №153/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 август 2021 г.
Съдия: Маргарита Русева Славова
Дело: 20217210700153
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е  № 449

гр.Силистра, 24.08.2021г.

 

Административният съд гр.Силистра, в закрито заседание на двадесет и четвърти август през две хиляди двадесет и първа година,в състав:съдия Маргарита Славова,при секретаря Анета Тодорова, разгледа постъпилото адм.дело №153 по описа на съда за 2021г. и прие, че констатираната нередовност на сезирането е отстранена.Оспорването е подадено съгласно правилото от чл.152 ал.1 АПК, в срока от чл.149 ал.1 АПК, след постановен контролен административен акт, представляващ Решение №19-РД 0-0019/01.07.2021г. на Директора на Регионална дирекция за социално подпомагане (РДСП) гр.Силистра (л.29-л.31), потвърждаващо релевираното Задължително предписание №П/Д-СС-001 от 07.06. 2021г., издадено от Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ (ДСП) гр.Силистра. В хипотезата на изборност, съгласно чл.148 АПК и с оглед регламентацията от чл.18 ал.5 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето (ППЗЗДет), жалбоподателят е оспорил същото по административен ред,крайният акт от което му е връчен на 02.07. 2021г. (л.32),а настоящата жалба е постъпила в РДСП-Силистра на 15.07.2021г.,т.е. в рамките на преклузивния 14-дневен срок.Представен е препис от жалбата за ответника,като с оглед строго личния характер на защитаваните права,други заинтересовани лица не следва да бъдат конституирани.Депозирана е административната преписка, макар и непълна, като последното не може да препятства движението на делото,след като са налице достатъчно данни за неговото надлежно образуване и насрочване,воден от което съдът намира, че са налице условията на чл.154, чл.163 и следващите от АПК.

 

Производството е образувано по жалба на Р.М. ***, подадена чрез представител по пълномощие адв.Ст.Н. ***, срещу Задължително предписание №П/Д-СС-001 от 07.06.2021г.,издадено от Директора на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Силистра,с което на основание чл.21 ал.1 т.3 от Закона за закрила на детето (ЗЗДет) е разпоредено на жалбоподателя: 1.Да участва активно в консултирането с психолог от ЦОП (Център за обществена подкрепа) гр.Силистра; 2.Да осигурява присъствието на детето за планираните консултации; 3.Да се въздържа от коментари, уронващи авторитета на майката; 4.Да спазва режима на лични отношения на детето с майка му, определен в привременни мерки на СРС, като подготвя детето за срещите с майката.

Според фактическите обстоятелства,обосновали оспорените предписания, органът е приел, че оспорващият баща и детето отказват да сътрудничат в процеса на психологическото консултиране,затрудняващо индивидуалната работа с малолетния Д. Р. М. (ученик в пети клас в СУ“Н.Й.Вапцаров“). Констатирал е наличие на синдром на „родителско отчуждение“ спрямо майката Н. А. , на която, с невлязло в сила Решение №219/27.05.2021г.,постановено по гр.дело №1184/20г. на РС-Силистра,е предоставено упражняването на родителските права по отношение на детето.Изрично е посочил, че предписанието има задължителен характер и е със срок на действие от шест месеца, считано от датата на връчването му,респ. от влизането му в сила, а при неизпълнение ще бъде ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя, съгласно чл.45 ал.9 ЗЗДет.

С жалбата се поддържа материална незаконосъобразност на атакувания акт, както и противоречие с нормативната цел, защото фактическите обстоятелства, на които е базиран, били неверни.Съставомерният „отказ за сътрудничество“ от страна на жалбоподателя, съгласно приложения чл.18 ал.4 ППЗЗДет, не бил установен, което сочело, че оспореният акт бил издаден без нормативна основа. Твърди се, че оспорващият не бил препятствал осъществяването на консултативния процес с психолог от ЦОП, а напротив - лично е присъствал на срещата заедно с детето, но процесът не се бил осъществил поради категоричния отказ на същото да участва в него. Поддържа се становище, че малолетният Д. изразявал открита съпротива срещу предприетите мерки от социалните служби, както и нежелание да се среща и общува с майка си, която според него, стояла зад цялата офанзива от дейности, насочени към преодоляване на оформилия се (според социалния доклад) синдром на родителско отчуждение спрямо нея.

Жалбоподателят твърди, че няма нормативни или чисто човешки (родителски) лостове да принуди детето Д. да контактува с майка му или със социалните работници,вкл. с ключовия специалист - психолог.Позовавайки се на тройна съдебно-психологическа експертиза,приета в производството пред СРС по повод на упражняване на родителските права по отношение на Д.,поддържа, че служителите при ответния орган, работили в продължение на една година „по родителската отчужденост на детето спрямо майка му,която била насаждана от бащата“,всъщност се оказало,че такава отчужденост няма.Предвид на горните обстоятелства счита,че не са налице материалните предпоставки за издаване на оспореното задължително предписание,поради което настоява за неговата отмяна.

Преценявайки крехката възраст на детето Д. и описаните обстоятелства в Социален доклад (л.15-л.17) и Заключителен доклад от 12.04.21г. на ключов специалист психолог (л.8-л.13), съдът намира за наложително да даде указания на жалбоподателя, в следния порядък: Да уточни какво се оспорва - нормативно определените мерки за закрила в семейна среда, съгласно чл.23 ЗЗДет, каквито по вид, според т.3 и т.6, са предприетите от ответния орган, се преценяват като „масирани атаки спрямо нас“ или се твърди непрофесионално/непропорционалното им изпълнение от страна на длъжностите лица,на които е възложено осъществяването им.Освен това, твърдението в жалбата, че причината за непровеждане на личните срещи между майката и детето, е изричната и непоколебима позиция на Д. да се среща с нея, подлежи на пълно и пряко доказване, доколкото по преписката са налични опровергаващи я обстоятелства.Твърдението за оказвано съдействие на социалните служби при изпълнение на предприетите мерки по чл.23 ЗЗДет от страна на жалбоподателя, също подлежи на пълно доказване с допустимите доказателствени средства, вкл. гласни.

Спорът е съсредоточен върху обстоятелството - налице ли е отказ за сътрудничество от страна на бащата - настоящ жалбоподател за изпълнение на предприетите от ответния орган мерки от кръга на регламентираните с чл.23 ЗЗДет и насочени ли са същите към осигуряване на „най-добрия интерес на детето“, съгласно §1 т.5 ДР ЗЗДет.

Изясняването на спорните обстоятелства налага задължително попълване на административната преписка, със следните документи:

1.Посоченото в приложените по делото доклади Направление за ползване на социални услуги №НП/Д-СС-156/06.10.2020г., издадено от Отдел „Закрила на детето“ при ДСП гр.Силистра;

2.Изготвеният от социален работник - водещ случая,План за действие (Образец Приложение 2а) съгласно предписанието на чл.16а ал.1 ППЗЗДет.

Съгласно чл.170 ал.1 АПК,доказателствената тежест относно съществуването на фактическите основания за издаването на оспорения административен акт и изпълнението на законовите изисквания,вкл. съобразяване с действието на правните норми по време и относно лицата (чл.16, чл.16а и др. ППЗЗДет са допълнени с ДВ,бр.2/08.01.21г.), е възложена на ответния орган. Посредством допустимите доказателствени средства,вкл. разпит на пряко работилите по случая:В. Д. - психолог, ключов специалист в ЦОП и М. С. Д. - социален работник в ОЗД при ДСП-Силистра, следва да установи в съдебния процес съставомерния отказ за сътрудничество от страна на жалбоподателя, както и че са спазени административно-производствените правила по издаване на оспореното задължително предписание,съгласно регламентацията от Глава трета „Ред за осъществяван на мерките за закрила на детето“ от ППЗЗДет.

Защитаваното право, по хипотеза, е със строго личен характер и няма как в административното производство да са участвали други лица,каквито и не следва да бъдат конституирани в процеса,независимо,че административната преписка все още не е попълнена с всички документи. От приложения списък по чл.152 АПК се потвърждава горната констатация, поради което и на основание чл.154 ал.1 АПК съдът

конституира  страните по делото:

 

Жалбоподател: Р.М. ***, с посочен съдебен адрес:*** чрез адвокат С.Н. ***;

Ответник по жалбата: Директор на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Силистра, с административен адрес: гр.Силистра,бул.”Македония” №169.

 

На основание чл.157 ал.1 АПК, съдът насрочва съдебно заседание по административно дело №153/2021г. по описа на АС-Силистра на 20.10.2021г. от 15.00 часа, за която дата да се призоват конституираните страни по делото.

 

УКАЗВА на ответния административен орган,че следва в 7-дневен срок от получаване на настоящото разпореждане,ведно с жалбата, да представи по делото пълната административна преписка,включваща всички изготвени оценки на потребностите на детето; на родителския потенциал; на риска за детето, както и на наличните ресурси за справяне, ведно с изготвения на базата на същите - План за действие и препис от досието на детето, съгласно чл.17 ППЗЗДет.

 

Преписи от настоящото разпореждане да се връчат на страните по реда на чл. 138 АПК,а на ответника - и препис от жалбата, като същият има право на писмен отговор и посочване на доказателства в 14-дневен срок от съобщаването /чл.163 ал. 2 АПК/.

 

                                                                               СЪДИЯ: