Решение по дело №242/2020 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 октомври 2020 г. (в сила от 4 януари 2021 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20201730200242
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И  Е

 

N

гр.Радомир, 09.10.2020 година

 

 

Радомирският районен съд наказателна колегия в публично заседание на двадесет и  и девети септември през двехиляди и  двадесета година  в състав:

 

                                                Районен съдия: Ивета Павлова

 

при  секретаря Т. П.и в присъствието на прокурора ………………………………………………………………като разгледа докладваното от съдията анд №242/2020 година по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.59  и сл.  от ЗАНН.

 

                  С наказателно постановление №201/16.04.2020 г. на Директора на Регионална дирекция по горите- Кюстендил, на жалбоподателя А.А.Д., с адрес ***, с ЕГН: **********  са му  наложени следните административни наказания : глоба в размер на 200 лева, на основание  по чл.266, ал.1, пр.4,  за нарушение по  чл.213, ал.1, пр.4, т.1 от Закона за горите и адм.наказание  глоба в размер на 200 лева  за нарушение по чл.266, ал.1, пр.4  за нарушение по  чл.213, ал.1, пр.4, т.2 от Закона за горите, както и  е постановено отнемане в полза на държавата вещите  предмет на нарушението  а именно 10 пр. куб.м. широколистни дърва за  огрев, като сумите от продажбата им да се преведат в приход на Регионална дирекция по горите – Кюстендил  по сметка BG 64SOMB91303148548201, BIC ***,общинска Банка – Кюстендил или касата на РДГ.

                Недоволен от така наложените му административни наказания Д. чрез адвокат-пълномощника си е обжалвал в законоустановения срок издаденото НП. По  подробно изложени във въззивната жалбата  и  в пледоарията си правни доводи  адв.Б. от ПАК  моли съда  да отмени атакуваното наказателно постановление, като  сочи, че са допуснати от АНО съществени процесуални нарушения при изготвяне на АУАН и НП. Твърди си, че в АУАН и НП липсва пълно и точно описание на адм.нарушения, предвид императивната разпоредба на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. В тази връзка адв.Б. сочи, че административно-наказващият орган се е задоволил само с лаконичното пресъздаване на нарушената правна норма, като не са описани  обстоятелствата, при които са извършени  адм. нарушения и доказателствата, които ги подкрепят, като по този начин не е очертана рамката на административното обвинение и е нарушено правото на защита на жалбоподателя. По същество  на правния спор се твърди  от адвокат-защитника на  жалбоподателя, че  последният  не е извършил адм.нарушения, за които  е санкциониран с атакуваното НП. Адв.Б. пледира и за присъждане на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН на доверителя му направените по делото разноски.

Въззиваемата страна- Регионална дирекция по горите гр.Кюстендил  чрез процесуалния си представител оспорва жалбата. По подробно изложени в пледоарията правни съображения въззиваемата страна моли съда да потвърди наказателно постановление като правилно и законосъобразно. Навеждат се доводи за законосъобразност на атакуваното НП и доказаност на извършените от жалбоподателя адм.нарушения.Моли се на основание чл.63, ал.5 ЗАНН да бъдат присъдени на  РДГ-Кюстендил  направените по делото разноски.

 Териториално отделение –Радомир към Районна прокуратура- Перник , редовно и своевременно призовано не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Радомирският районен съд, след като взе предвид становищата на страните и прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и 18 от НПК, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

 

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от надлежна страна и е процесуално допустима, поради което следва да бъде разгледана по същество.

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА :

 

На 31.07.2019г.  в 15.45 ч. служители на ТП ДГС - Земен, а именно К.Ж.Б., на длъжност „ст. лесничей“ ,  М.В.Д. и Л.К.К. и двамата на длъжност горски стражар“   в ТП ДГС гр.Земен   при изпълнение на служебните си задължения са  извършили проверка  на превозвана от жалбоподателя Д. широколистна дървесина в землището на с.Ракиловци, общ.Ковачевци, като са констатирали,че Д. транспортира с товарен автомобил „Зил 131“ 10 пр.кум.м. широколистни дърва за огрев, без да е придружена с превозен билет и без да е маркирана с контролна горска марка или производствена марка.

Проверката е обективирана в Констативен протокол серия ЮЗДП №6028781 от 31.07.2019г. изготвен от К.Б. на длъжност „ ст.лесничей“ в ТП ДГС -Земен .

Въз основа на констатациите от проверяващите органи отразени в горепосочения констативен протокол е съставен АУАН на жалбоподателя Д. №201/05.11.2019г. от свидетелката К.Б. като свидетели по съставянето на АУАН са Л.К.К. и М.В.Д.. Видно от приложения в АНП, АУАН А. е отказал да подпише същия, като свидетел по отказа е св.М.Л. заемаща длъжността „лесничей“ в ТП ДГС-Земен.

Въз основа на събраните по преписката доказателства и  съставения АУАН административно-наказващия орган е издал атакуваното в настоящето производство  НП №201/16.04.2020г. като със същото са наложени на Д. следните адм.наказания: глоба в размер на 200 лева, на основание  чл.266, ал.1, пр.4 за нарушение по  чл.213, ал.1, пр.4, т.1 от Закона за горите за това, че транспортира дървесина, немаркирана с контролна горска марка, съответно с производствена марка  и глоба в размер на 200 лева на основание  чл.266, ал.1, пр.4  за нарушение по чл.213, ал.1, пр.4, т.2 от Закона за горите за това, че транспортира дървесина, непридружена с превозен билет.

 

 

 ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

С оглед на така установеното от фактическа страна и предвид наведените от адвокат-защитника  на жалбоподателя правни доводи  в жалбата и в хода на съдебните прения съдът намери следното:

Преди да разгледа правния спор по същество съдът е длъжен да обсъди наведените от защитата доводи за допуснати съществени процесуални нарушения при изготвяне на атакуваното НП и АУАН. Едва, след като констатира липсата на такива процесуални нарушения  съдът следва  да разгледа и разреши спора по същество като изследва и реши въпроса относно това дали е налице извършено деяние от жалбоподателя, дали същото представлява административно нарушение по смисъла на  чл.6 от ЗАНН, дали жалбоподателят е автор на същото, правилно ли са приложени от наказващия орган  материално правните норми и правилно ли  е определен размера и вида  на наложеното административно  наказание.

В настоящият случай защитата на жалбоподателя навежда доводи за допуснати съществени  процесуални нарушения при  издаването на процесното НП и АУАН довели до нарушаване на правото му на защита.

На първо място във въззивната  жалбата се навеждат доводи за нарушение на  императивната разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, а именно че  липсва  пълно и точно описание на нарушението  и обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които  го потвърждават.

 Настоящият състав на решаващия съд намира, че при провеждане на административно-наказателното производство са допуснати  съществени нарушения на процесуалните правила, атакувания АУАН и НП не са издадени в съответствие с императивните изисквания на чл. 57 и чл. 42 от ЗАНН и са  довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя . Това е така по следните съображения:

В АУАН, а и впоследствие в НП административно-наказващият орган лаконично е описал фактическата обстановка, като по своята същност тя представлява само и единствено пресъздаване на текста на нарушената правна норма.Основателни са възраженията на въззивника, че липсва пълно описание на административното нарушение, а именно не е посочено с какво превозно средство жалбоподателят е транспортирал дървесината, дали същия е управлявал превозното средство, къде точно е извършена проверката, с което е  и нарушено правото на защита на  Д.. Тези факти, а именно пълното описание на административното нарушение и  всички обстоятелствата, при които е извършено същото са изяснени за първи път и описани  едва в хода на съдебното дирене при разпита на актосъставителя  К.Б. и  свидетелите по акта Д. и К., които са спрели за проверка Д. и са констатирали административните нарушения. Едва при разпита на св.Б. се установява, с какво превозно средство е транспортирал дървесината Д., че той е управлявал превозното средство, че част от дървесината е имала контролна горска марка и, че превозното средство  е било без поставени на определените за това места регистрационни табели.

Предвид на горното съдът намира, че е опорочена процедуата по съставяне на АУАН и  НП  довело до   нарушаване правото на защита на жалбоподателя. Съгласно чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН задължителен реквизит на НП е описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават. Настоящият състав намира, че в случая АНО не е изпълнил изискванията на т.5 на чл.57 от ЗАНН. Пълно описание на адмарушения и обстоятелствата, при които са извършени са изяснени едва в хода на съдебното дирене  от горепосочените свидетели.

Неспазването на императивното изискване на закона е достатъчно основание оспореното наказателно постановление да бъде отменено. Допуснатият порок е съществен, тъй като не позволява да се конкретизират параметрите на нарушенията, а дори и самите нарушения. Отговорът на тези правно релевантни въпроси не може да бъде извличан по пътя на формалната или правна логика, или със свидетелски показания в хода на съдебното дирене. Това би имало за последица твърде сериозна неопределеност на регламентацията на обществените отношения от категорията на процесните и в твърде сериозна степен би засегнало правото на защита на наказаното лице. Административното наказание не може да почива на предположения, а на безспорно установени факти и обстоятелства и ясно изразена воля на наказващия орган.Пълното, точно и ясно описание на нарушението, обстоятелствата, при които същото е извършено и доказателствата, които го подкрепят освен, че са задължителни реквизити на АУАН и НП, същите индивидуализират пряко нарушението като такова, като непосочването им по ясен и категоричен начин лишават нарушителя от възможност да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен и по този начин адекватно да организира защитата си. Освен, че ограничават възможността нарушителят да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен, горните процесуални нарушения лишават и съда от възможността да прецени в съответствие с материалния закон има ли извършено нарушение, правилно ли е квалифицирано същото и правилно ли е приложена санкционната норма.

Предвид горното и доколкото административният процес съгласно нашето законодателство притежава силно изразен формализъм и следва да се спазват всички императивни изисквания, а наличието на описаните нарушения при издаване на АУАН и НП представляват съществени процесуални нарушения съдът намира, че подадената жалба следва да бъде уважена, а обжалваното наказателно постановление отменено .

За правна изчерпателност настоящият състав на решаващия съд  следва да отбележи, че е основателно възражението на адвокат-защитника на Д., че  АНО  в  АУАН  е посочил за нарушена разпоредбата на чл.213, ал.1, пр.4 от ЗГ вместо чл.213, ал.1, пр.3 от същия закон. Съдът намира, че  това обстоятелството, а именно, че  в АУАН на нарушението е дадена  неправилна правна квалификация по чл. чл.213, ал.1, пр.4  ЗГ,  вместо по чл. чл.213, ал.1, пр.3  от ЗГ  не е ограничило правото на защита на наказаното лице, тъй като същото се защитава срещу факти, а не срещу приложим закон. Ясно е посочено, че Д. е наказан за това, че транспортира  в нарушение на закона дървесина.

 По същество на правния спор  съдът приема  така  описаната в АУАН и НП  фактическа обстановка за безспорно доказана, тъй като тя се  потвърждава напълно от събраните в хода на съдебното следствие доказателства и тези приложени в административно-наказателната преписка, които напълно кореспондират помежду си и пресъздават една и съща фактическа обстановка.

В хода на съдебното следствие са разпитани от страна на административно-наказващият орган актосъставителя К.Б. и свидетелите М.Д. и Л.К.. Свидетелите Б. , Д. и К. са присъствали при проверката и са очевидци на констатираното нарушение от жалбоподателя като точно препредават фактическата обстановка подробно описана в процесния АУАН и НП, поради което и съдът им дава вяра. Освен това показанията на  тези  свидетели разпитани по време на съдебното дирене са изчерпателни, непротиворечиви и напълно си кореспондират, както помежду си  така и с описаната фактическа обстановка в процесния АУАН и НП като допълват същата и дават пълно описание на извършените от Д. административни нарушения. От страна на жалбоподателя в хода на съдебното дирене не бяха ангажирани гласни или писмени доказателства опровергаващи фактическата обстановка описана в АУАН и НП и подкрепящи твърдението му в жалбата, че не е извършил адм.нарушение, за което е  санкциониран с атакуваното НП.

С оглед изхода на  делото и на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН, във вр. с чл.143, ал.1 от АПК, както  и предвид представения по делото Договор за правна помощ и съдействие  на адв.Б.  въззиваемата страна следва да бъде осъдена да заплати на Д. сумата от 300 лева направени разноски по делото.

 Водим от горното и в същия смисъл, както и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

Р   Е   Ш   И:

 

                  ОТМЕНЯ наказателно постановление №201/16.04.2020 г. на Директора на Регионална дирекция по горите- Кюстендил, с което е наложил на А.А.Д., с адрес ***, с ЕГН: **********  административни наказания, както следва : глоба в размер на 200 лева, на основание  по чл.266, ал.1, пр.4 за нарушение по  чл.213, ал.1, пр.4, т.1 от Закона за горите и глоба в размер на 200 лева на основание чл.266, ал.1, пр.4, за нарушение по чл.213, ал.1, пр.4, т.2 от Закона за горите, както  и е постановено отнемане в полза на държавата  на вещите  предмет на нарушението  а именно 10 пр. куб.м. широколистни дърва за  огрев.

ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите- Кюстендил със седалище и адрес на управление *** да заплати на А.А.Д., с адрес ***, с ЕГН: **********  сумата в размер на 300.00 лева /триста лева/ направени разноски по делото

       РЕШЕНИЕТО на съда подлежи на обжалване  по реда на Административно–процесуалния кодекс  пред Пернишкия административен съд в  14-дневен срок от съобщението на страните.

 

 

                                                               Районен съдия: