Решение по дело №3626/2018 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1752
Дата: 2 септември 2019 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Светлана Бойкова Методиева
Дело: 20187180703626
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 1752

гр. Пловдив, 02.09.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХХІХ състав, в закрито заседание на втори септември, през две хиляди и деветнадесетата година,  в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Светлана Методиева,

 

като разгледа административно дело № 3626 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Със свое решение от 19.07.2019 г. с № 1593, постановено по настоящото дело съдът е отменил по жалба на Г.Б.Б., като ЕТ „Г.Б. – Т.“ с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в гр. Асеновград, Ревизионен акт № Р-16001618001191-091-001/03.09.2018 г. на ТД на НАП-Пловдив, както и Ревизионен акт за поправката му с № П – 16001618161226-003-001 от 13.09.2018 г., потвърдени с Решение №655/19.11.2018 г. на Директора на Дирекция Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ – Пловдив. Със същото решение съдът е осъдил Национална агенция за приходите, Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ - Пловдив при ЦУ на НАП, да заплати на ЕТ „Г.Б. – Т.“ с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в *** сумата от 2850 лв. /две хиляди осемстотин и петдесет лева/, представляващи сторените в производството разноски.

По делото, в срока за обжалване на съдебното решение, е постъпила молба от пълномощника на едноличния търговец адв.В.П. с искане за допълване на решението в частта му относно разноските, направено на основание чл.144 от АПК, във вр. с чл.248 от ГПК. В молбата се сочи, че преди произнасяне на решението жалбоподателят по делото е направил искане за присъждане на Г.Б.Б., ЕГН **********, като ЕТ с фирма „Г.Б.-Т.“ с ЕИК по БУЛСТА: ********* разноските по делото. Отразено е още в молбата, че в диспозитива на съдебното решение, постановено по делото, в частта за разноските, липсва името на физическото лице –жалбоподател Г.Б.Б., като в тази връзка се прави искане за допълване диспозитива на решението в частта му относно разноските, като след израза „заплати на“ да се добави „Г.Б.Б. с ЕГН **********, като…“, или друг равностоен израз, който да индивидуализира физическото лице - жалбоподател като правен субект, имащ право да получи присъдените разноски.

По молбата не е постъпил отговор от ответната страна.

Съдът, на първо място, счита, че така направеното искане е неправилно квалифицирано от страна на молителя като такова по чл.248 от ГПК, доколкото в процедурата по чл.248 от ГПК съдът следва да се произнесе с определение тогава, когато е налице установен пропуск да се произнесе с решението си по отношение на направено искане за присъждане на разноски, респективно, когато се иска промяна в присъдения размер на разноските. В случая, подобна хипотеза изобщо не се твърди от страната, депозирала молбата, нито е налице.

Така направеното с молбата искане според съда е такова с правно основание по чл.175 от АПК, във връзка с §2 от ДР на ДОПК, доколкото се сочи на допусната непрецизност при посочване на индивидуализиращите белези на страната, в чиято полза иначе е налице присъждане на разноски по делото. Това искане е депозирано от страна по делото, като същото не е ограничено със срок, поради което е допустимо.

 Разгледано по същество, искането следва да бъде уважено, като се впишат допълнително в диспозитива на съдебното решение името и ЕГН на физическото лице – едноличен търговец, доколкото така ще се постигне по-голяма прецизност при индивидуализация на субекта, в чиято полза са присъдени разноските, макар принципно посочването и на имената и ЕГН на физическото лице да не е абсолютно необходимо, предвид факта, че се касае до един и същи правен субект. Безспорно е в тази насока, че едноличният търговец е физическо лице, което по силата на извършената от него регистрация придобива качеството търговец. Едноличният търговец и физическото лице, регистрирано като такъв следователно са и остават един и същи субект на правото. 

Предвид съзряната от страна по делото необходимост от отстраняване на очевидна неточност, състояща се в неизписване към фирмата на ЕТ имената и ЕГН на физическото лице, регистрирано като едноличен търговец с посочената фирма, то ще следва на основание чл.175, ал.2 от АПК да се посочат изрично и конкретно в диспозитива на решението, в частта му относно присъдените разноски имената и ЕГН на физическото лице.

По изложените съображения и Съдът  

 

РЕШИ:

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка поради очевидна неточност в Решение № 1593/19.07.2019 г. по адм.дело № 3626/2018 г., като в диспозитива на решението  ВМЕСТО „ОСЪЖДА „Национална агенция за приходите, Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ - Пловдив при ЦУ на НАП, да заплати на ЕТ „Г.Б. – Т.“ с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в *** сумата от 2850 лв. /две хиляди осемстотин и петдесет лева/, представляващи сторените в производството разноски“,  ДА СЕ ЧЕТЕ: „ОСЪЖДА „Национална агенция за приходите, Дирекция „Обжалване и данъчно-осигурителна практика“ - Пловдив при ЦУ на НАП, да заплати на Г.Б.Б. с ЕГН **********, като  ЕТ „Г.Б. – Т.“ с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в ***, сумата от 2850 лв. /две хиляди осемстотин и петдесет лева/, представляващи сторените в производството разноски“.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването на страните за изготвянето му пред ВАС.

 

При влизане в сила на решението, същото да се отбележи върху поправеното решение от 19.07.2019 г.

 

 

                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: