Решение по дело №16021/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4239
Дата: 15 юли 2020 г. (в сила от 20 април 2022 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20141100116021
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 октомври 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

15.07.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 18.06.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 16021/14г. и констатира следното:

Предявени са искове от Л. Д. против С. Ц. с правно основание чл. 42, б. „б“ от ЗН във връзка с чл. 25, ал. 1 от ЗН и чл. 26, ал. 2, предл. 1-во от ЗЗД /за прогласяване недействителността на саморъчно завещание от 20.09.13г., изготвено от Л. Д. в полза на С. Ц./; чл. 43, ал. 1, б. „а“ от ЗН във връзка с чл. 13, предл. – последно от ЗН, чл. 43, ал. 1, б. „б“, предл. 2-ро и 3-то от ЗН във връзка с чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД /за унищожаване на саморъчно завещание от 20.09.13г., изготвено от Л. Д. в полза на С. Ц./ и чл. 108 от ЗС – за ревандикация на: ½ ид. ч. от ателие, находящо с в град София, ул. ********с площ от 70, 6 кв. м., заедно с мазе с площ от 46, 1 кв. м.

Правната квалификация на исковете е направена от председателя на състава в контекста на всички фактически твърдения – преценени в съвкупност /направени от Л. Д. в исковата молба и допълненията към нея/, съответно - в съответствие и със заявеният петитум.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ищецът е наследник по закон /син/ на Л. Д.. На 20.09.13г. последната е завещала в полза С. Ц. собствената си ½ ид. ч. от процесния недвижим имот. Не се спори /а това обстоятелство е и удостоверено по делото – с писмени доказателства/, че: към момента на смъртта на Л. Д. – същата е била собственик на спорния имот.

Исковете по чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД са неоснователни:

Принципно – пороците на всяка сделка /особено на такава, която има за обект недвижим имот – какъвто е процесния случай/ по цитираните текстове от закона /предвид самото естество, природа – нормативна дефиниция на тези пороци/ следва да бъдат доказани в процеса – категорично. По делото не се събраха доказателства, които да удостоверят пряко /еднозначно – непротиворечиво/ релевантното обстоятелство, а именно: завещателката да е била подведена умишлено /от ответницата или от трето лице/ да оформи атакуваната сделка /съответно - да е била въведена в заблуждение относно естеството и правните последици на учреденото правоотношение/. В процеса не се събраха доказателства и относно това: Л. Д. да е била заплашвана - принуждавана /физически или психически/ да изготви атакуваното завещание. Съвкупната преценка на всички доказателства по делото /писмени, гласни и експертни/ не може да наложи  такъв /обосноват/ извод. На практика заявените в тази връзка /в контекста на правилата по чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД/ твърдения на ищеца в исковата молба бяха фактически „изоставени“ /неподдържани/ в хода на делото /в развитието на процеса/ - като основаният спор се съсредоточи по отношение на пороците по другите основания на исковете /за нищожност и унищожаемост/ на атакуваната сделка. Независимо от горното /в допълнение/:

Събраният по делото доказателствен материал – преценен в съвкупност /писмен, гласен и преди всичко в тази връзка – експертен/ удостоверява еднозначно /категорично/ обстоятелството, че: преди и към момента на завещателното разпореждане здравословното състояние /физическо и психическо/ на С. Д. е било сериозно /съществено/ засегнато. Конкретно доказателство в тази насока е приетата по делото тройна /разширена/ медицинска експертиза /изготвена от вещи лица с различни специалности/. Косвени изводи в същата насока се съдържат и в заключенията на приетите в процеса – психиатрични експертизи, както и в част от събрания по делото – гласен доказателствен материал. В такъв случай може да се приеме - принципно /следва да се презумира/, че съзнанието и волевата дейност на завещателката са могли по-лесно да бъдат подложени на външно влияние /в хипотезите на чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД/. Такива конкретни изводи /преки или косвени/ правят и вещите лица от всички приети в процеса експертизи /в това число и – обясненията на вещите лица от съдебните заседания/. Дори и в такава хипотеза обаче – пороците по цитираните текстове от закона следва да бъдат конкретно и изрично удостоверени в процеса /същите не могат да се презумират/. Доказателства /дори и косвени/ в такава насока /съобразно изложеното по-горе/ в случая – липсват.

Искът по чл. 26, ал. 2, предл. 1-во от ЗЗД е неоснователен:

Действително – процесният имот не е индивидуализиран надлежно /конкретно и изрично/ в атакуваното завещание. Приетите по делото технически експертизи – изготвени след оглед на обекта /в това число преди всичко обясненията на вещото лице К. от съдебното заседание/ обаче констатират, че визираният в завещанието недвижим имот съществува /като конкретно обособена вещ/ фактически /т.е. същият може да бъде локализиран пространствено - на място /независимо, че съществуват известни разминавания между документалното описание на имота и фактическата му – реална находка/. Косвени аргументи в същата насока – в подкрепа на горната теза /относно реалното – фактическо съществуване на ателието/ са и обстоятелствата, че: в данъчната оценка /издадена на името на самия ищец/ имота е описан със същите параметри – като по завещанието, съответно, че: Л. Д. осъществява фактическа /реална/ власт по отношение на ателието към момента. С оглед изложеното: искът за нищожност /с посочената правна квалификация/ следва да бъде – отхвърлен.

Искът по чл. 42, б. „б“ от ЗН във връзка с чл. 25, ал. 1 от ЗН е неоснователен:

Събраният по делото доказателствен материал /преценен в съвкупност/ – писмен и гласен /основно в тази връзка – експертен/ удостоверява обстоятелството, че: процесното завещание е било написано /в това число и датата на документа/ и подписано – собственоръчно от завещателката. В такава хипотеза следва да се приеме, че - порокът по цитирания текст от закона не е налице. Посоченият категоричен /обоснован/ краен извод на всички приети по делото графологични експертизи следва да бъде съобразен /въпреки, че този извод остро противоречи на констатациите на приетата по делото медицинска експертиза и на част от събрания в същата връзка - гласен доказателствен материал/. В тази връзка - изследваният въпрос /относно характеристиките на почерка на завещателката, относно автентичността на документа, неговата истинност/ предполага използване преди всичко на графологически експертни знания, а не на медицински такива. Именно заради това - досежно преценката, касаеща истинността на документа следва да бъдат съобразени приоритетно – графическите изследвания, а не медицинските такива.  Действително – съвкупната преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства /като такава възможност не се отрича и от експертите - графолози/ може да обоснове извод, че: текстът на завещанието, подписът и датата на документа са били изписани в различно време. Това обстоятелство обаче /дори и да се приеме за категорично удостоверено/ не засяга формата /по смисъла на чл. 25, ал. 1 от ЗН/ на документа – с оглед обстоятелството, че всички реквизити на завещанието /текст, подпис и дата/ са изписани лично от завещателката. Евентуалното неточно датиране /антидатиране/ на завещанието има отношение към преценката за дееспособността на наследодателката /доколкото това обстоятелство винаги се преценява към съответен момент/, но същият факт не засяга действителността на документа /по смисъла на цитирания законов текст/.

Искът по чл. 43, ал. 1, б. „а“ от ЗН във връзка с чл. 13, предл. – последно от ЗН е основателен:

Принципно:

Завещателното разпореждане /особено, ако има за обект недвижим имот – каквато е процесната хипотеза/ е правна сделка, която поражда /създава/ съществени правни последици /разместване на имуществени права – блага/ както в партимониума на страните по правоотношението /пряко/, така и в патримониума на наследниците по закон /косвено/.  С оглед това естество на едностранната сделка – винаги /във всяка хипотеза – подобна на настоящата/ завещателната дееспособност /по смисъла на чл. 13, предл. – последно от ЗН/ следва да бъде категорично удостоверена в процеса. Това не е сторено по делото:

Целият събран доказателствен материал /преценен в съвкупност/: писмен, гласен и експертен /в такава насока са налице преки или косвени констатации във всички приети по делото експертизи/ удостоверява обстоятелството /както е посочено и по - горе/, че: здравословното състояние на завещателката за периода до /съответно и към/ датата на сделката е било – съществено /сериозно/ засегнато /и във физически и във психически аспект/. В такава хипотеза – завещателната дееспособност на Л. Д. /възможността на последната да разбере – прецени правните последици на оформената сделка/ не може да се приеме за еднозначно /категорично/ удостоверена. Обосновани /категорични/ изводи в тази насока правят вещите лица от тройната /разширена/ медицинска експертиза. Тези изводи /които не бяха отчетени при преценката, касаеща автентичността на документа – съобразно изложеното по-горе/ в случая следва да бъдат съобразени приоритетно /при преценката, касаеща дееспособността на завещателката/ доколкото: този релевантен въпрос /тази преценка/ предполага използване преди всичко на медицински експертни изследвания. Част от събраните в процеса гласни доказателства – също подкрепят изводите на вещите лица от посочената експертиза. Същите изводи на практика се потвърждават косвено и от констатациите на графологичните експертизи, а дори и от констатациите на психиатричните такива /последните установяват, че: завещателката е страдала от психично заболяване към 07г., като и към 09.12г. е била консултирана от психиатър/. С оглед това – финалния извод на приетите по делото психиатрични експертизи /за наличие на завещателна дееспособност/ не се съобразява еднозначно от председателя на състава /в контекста на правилото по чл. 202 от ГПК/ поради: наличието на други доказателства /писмени, гласни и експертни/, които го опровергават /пряко или косвено/ и преди всичко поради – застъпеното по-горе принципно становище, че: в хипотези като процесната /винаги/ завещателната дееспособност следва да бъде установена – категорично.

Искът по чл. 108 от ЗС е основателен:

С оглед изхода на спора по иска с правно основание чл. 43, ал. 1, б. „а“ от ЗН във връзка с чл. 13, предл. – последно от ЗН /след унищожаване на процесното завещание – след заличаване на правните последици на същото/ ищецът се явява /легитимира се като/ собственик на спорния имот /в качеството си на наследник по закон – син на Л. Д./. Действително – събраният по делото доказателствен материал сочи /а това обстоятелство не е и спорно между страните/, че: към момента Л. Д. владее реално /фактически/ ателието. Въпреки това обаче – в случая следва да се постанови осъдителен дизпозитив по ревандикационния иск с оглед обстоятелството, че: ответницата разполага с изпълнителен титул, който може във всеки момент да бъде приведен в изпълнение при условията на чл. 522 от ГПК /съдебно решение от 25.11.15г. по г.д. № 58912 от 14г. на СРС 82 състав, постановено в хипотезата на чл. 76 от ЗС/. С други думи: без да бъде постановен осъдителен дизпозитив – ищецът не би могъл да защити реално правата си на собственик и владелец на имота /при евентуално привеждане в изпълнение на посоченото съдебно решение/.

Независимо от изхода на спора /частично уважаване на исковете/ в полза на ищеца следва да бъдат присъдени /при условията на чл. 78, ал. 1 от ГПК/ съдебни разноски в пълен размер – доколкото: на практика целеният от Л. Д. правен ефект /заличаване на правните последици на атакуваната сделка/ се явява реализиран – изцяло.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

 

УНИЩОЖАВА по иска с правно основание чл. 43, ал. 1, б. „а“ от ЗН във връзка с чл. 13, предл. – последно от ЗН на Л.Д.Д. ЕГН ********** против С.Н.Ц. ЕГН ********** саморъчно завещание от 20.09.13г. /изготвено от Л.Д.Д. в полза на С.Н.Ц./.

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по иска с правно основание чл. 108 от ЗС на Л.Д.Д. ЕГН ********** против С.Н.Ц. ЕГН **********, че ищецът е собственик на: ½ ид. ч. от ателие, находящо с в град София, ул. ********с площ от 70, 6 кв. м., заедно с мазе с площ от 46, 1 кв. м. и ОСЪЖДА С.Н.Ц. да предаде на Л.Д.Д. владението върху описания недвижим имот.

ОТХВЪРЛЯ исковете по чл. 42, б. „б“ от ЗН във връзка с чл. 25, ал. 1 от ЗН, чл. 26, ал. 2, предл. 1-во от ЗЗД, чл. 43, ал. 1, б. „б“, предл. 2-ро и 3-то от ЗН във връзка с чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД.

ОСЪЖДА С.Н.Ц. да плати на Л.Д.Д. 6 440 лева – съдебни разноски.

 Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: