Определение по дело №41/2021 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: 260047
Дата: 25 февруари 2021 г. (в сила от 25 февруари 2021 г.)
Съдия: Петранка Стоянова Жекова
Дело: 20212300600041
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 19 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №260047/25.2.2021 г.

                                                        25.02.2021г.                                 гр.Ямбол

 

Ямболският окръжен съд                                  І-ви въззивен   наказателен състав

На 25 февруари                                                                                        2021година

В закрито  заседание  в следния състав:

                                                Председател: Пепа Чиликова

                                                                              Членове:Петранка Жекова

                                                                                               Красимира Тагарева

 

Секретар

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдия Жекова

ВЧНД №  41 по описа за 2021г. за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на глава ХХІІ НПК и е образувано по частен протест на Районна прокуратура- Ямбол против определение постановено в открито съдебно заседание на 3.02.2021г.по по нохд № 31/21г.по описа на РС- Ямбол.

 С процесното определение на осн.чл.249 ал.1,  вр.с чл.248 ал.5 т.1 от  НПК е прекратено съдебното производство по нохд № 31/2021г.по описа на РС- Ямбол и делото е върнато на РП- Ямбол за отстраняване на съществени нарушения на процесуалните правила.

В частния въззивен протест се излагат доводи за неправилност на определението като се сочи, че при изготвянето на обвинителния акт не са допуснати сочените от съда процесуални нарушения. Твърди се, че от материалите по делото става ясно, че изгорелите движими вещи са собственост на подсъдимата и затова не са оценени, както и че причинените имуществени вреди не са съставомерни по инкриминирания състав на престъплението по чл.331, ал.1 НК. Сочи се, че не е налице законова пречка за решаване на делото по реда на глава 28 НПК и без установяване на причинените имуществени вреди, тъй като същите не са съставомерни. На това основание се иска въззивната инстанция да отмени определението и даде указание на районния съд да разгледа делото по същество.

Въззивният съд след като обсъди доводите в протеста, проверявания съдебен акт и доказателствата по делото намира следното:

Частният протест е процесуално допустим, тъй като е подаден в установения от закона срок, а разгледан по същество същия е неоснователен по следните съображения:

Проверяващата съдебна инстанция напълно споделя изложените съображения за допуснати съществени процесуални нарушения при изготвянето на обвинителния акт. Против подсъдимата е предявено обвинение по чл.331, ал.1, вр.с чл.330, ал.1 от НК, за това че е запалила по непредпазливост чужд недвижим имот-  процесния апартамент, но в обстоятелствената част на обвинителния акт това престъпление не е описано. Посочено нарушение е достатъчно за връщането на делото на прокурора за неговото отстраняване.

Напълно се споделят доводите на районния съд, че за правилната правна оценка на деянието в обвинителния акт следва да се съдържат факти и за причинените имуществени вреди, в случай че унищожените вещи са собственост на трето лице.   

В частния протест са изложени доводи, че причинените имуществени вреди не са съставомерни и поради това не следва да се установява техния размер, но не се сочи защо при този анализ на състава на престъплението  делото е внесено с обвинителен акт, а не с постановление по чл.375 от НПК.

Споделят се изводите на решаващия съд, че допуснатите процесуални нарушения са отстраними, но не могат да бъдат санирани в съдебната фаза, защото процесуалните действия в наказателното производство се извършват в последователност, императивно определена с процесуалните норми и гарантирането на правото на защита е задължителна предпоставка за валидност и условие за извършване на следващото процесуално действие. При това положение правилно районния съд е преценил, че съдебното производство следва да се прекрати и делото да се върне на прокурора за отстраняване на допуснатите отстраними съществени процесуални нарушения.

  По тези съображения въззивният съд в настоящия съдебен състав счита, че обжалваното определение следва да бъде изцяло потвърдено.

Водим от горното и на осн. 249 ал.3 от НПК, Окръжен съд- Ямбол

 

                                О  П  Р   Е   Д  Е   Л  И   :

 

  ПОТВЪРЖДАВА  определение постановено в открито съдебно заседание на 3.02.2021г.по по нохд № 31/21г.по описа на РС- Ямбол.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

         

                   Председател:                    Членове:1.                       2.