Разпореждане по дело №943/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 5917
Дата: 19 юни 2018 г.
Съдия: Елина Пламенова Карагьозова
Дело: 20183100900943
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 юни 2018 г.

Съдържание на акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

№………./……..06.2018г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на деветнадесети юни през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

СЪДИЯ: ЕЛИНА КАРАГЬОЗОВА

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело №943 по описа за 2018г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от Д.С. срещу „Флориани 75“ЕООД-гр.Варна и И.П.П..

При служебна проверка относно редовността на подадената искова молба, съдът констатира, че същата е нередовна, поради което на ищеца следва да бъдат дадени указания с оглед отстраняване на нередовностите.

Мотивиран от горното и на основание чл.129, ал.1 от ГПК съдът

 

РАЗПОРЕДИ :

 

            ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по т.д. 943/2018 г., по описа на ВОС, ТО.

 

ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението за настоящото разпореждане с писмена молба с преписи според броя на ответниците, да отстрани следните нередовности на исковата молба:

1. Да посочи адрес за призоваване на ищеца различен от посочения съдебен адрес.

2. Да наведе фактически твърдения за правния интерес от предявените искове, като посочи по какъв начин евентуалното им уважаване ще рефлектира практически в правната му сфера, като съобрази липсата на процесуален способ за анулиране на вече издадения в полза на ответницата изпълнителен титул или за прекратяване на изпълнителното производството спрямо нея директно въз основа на съдебното решение.

3. Да отстрани противоречието между обстоятелствена част и петитум, като съобрази, че наведените твърдения за нищожност на сделките изключват допустимостта на отменителния иск по чл.135 от ГПК, който може да има за предмет единствено валидни сделки (при относителната недействителност сделките са действителни, но не могат да се противопоставят на определени трети лица, защото засягат по неблагоприятен начин техните интереси).

4. Да формулира искане до съда, което да съответства на фактическите твърдения, като съобрази, че се касае за различни правни институти, поради което в случай, че се твърди нищожност, петитумът следва да бъде за прогласяване на сделките за нищожни поради абсолютна симулация, а в случай, че се твърди, че сделките са действителни, но увреждащи спрямо ищеца, петитумът следва да е за прогласяването им за непротивопоставими спрямо него.

5. Да представи доказателства за заплатена по сметка на ВОС държавна такса в размер на 6000 лева, на основание чл.1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата, вр. чл.71, ал.2, вр. чл.69, ал.1, т. 4 от ГПК.

 

            ПРИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ на дадените указания исковата молба ще бъде върната и производството по делото ще бъде прекратено на основание чл.129, ал.3 от ГПК.

           

По обективираното в исковата молба искане за допускане на обезпечение съдът дължи произнасяне след отстраняване на констатираните нередовности, доколкото редовността на исковата молба е предпоставка за основателността на искането по чл.389 от ГПК.

 

Допълнителни указания във връзка с призоваването:

За търговците: чл.50 (1) Мястото на връчване на търговец и на юридическо лице, което е вписано в съответния регистър, е последният посочен в регистъра адрес. (2) Ако лицето е напуснало адреса си и в регистъра не е вписан новият му адрес, всички съобщения се прилагат по делото и се смятат за редовно връчени. (3) Връчването на търговци и на юридически лица става в канцелариите им и може да се извърши на всеки служител или работник, който е съгласен да ги приеме. При удостоверяване на връчването връчителят посочва имената и длъжността на получателя. (4) Когато връчителят не намери достъп до канцеларията или не намери някой, който е съгласен да получи съобщението, той залепва уведомление по чл.47, ал.1. Второ уведомление не се залепва.

За физическите лица: чл. 40 от ГПК (1) Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията – съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в РБ. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. чл. 41 от ГПК (1) Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. (2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

 

            РАЗПОРЕЖДАНЕТО не подлежи на обжалване.

 

Съобщението до ищеца да се изпрати ведно с препис от настоящото разпореждане.

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД:

В случай, че се поддържат едновременно установителни искове за нищожност на процесните менителнични ефекти поради абсолютна симулация и конститутивни отменителни искове, изрично да заяви това и да посочи вида на съединяването на исковете и последователността, в която  претендира да бъдат разгледани, като съобрази, че отменителният иск има обусловен характер, доколкото разглеждането му е в зависимост от