Решение по дело №81/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 юни 2021 г.
Съдия: Росица Радкова Цветкова
Дело: 20217250700081
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 78

 

гр. Търговище, 04.06.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Търговище, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на първи юни две хиляди двадесета и първа година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА ЦВЕТКОВА

ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА СТЕФАНОВА

ИВАНКА ИВАНОВА

при секретаря С. И. и с участието на прокурор при ОП Васил Ангелов, като разгледа докладваното от председателя КНАХД № 81 по описа на Административен съд – Търговище за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на "ТАРКТУР" ЕООД срещу Решение № 117/31.03.2021 г. на Районен съд – Търговище, постановено по Административно наказателно дело № 86/2021г. Касационните основания, които се сочат са материална незаконосъобразност и съществено процесуално нарушение (необосноваността не е касационно основание по НПК). По подробно изложени в жалбата съображения се прави искане съдът да постанови решение, с което отмени наказателното постановление. В съдебно заседание касаторът редовно призован не изпраща представител. 

Ответната страна – ОД на МВР - Търговище не изпраща представител и не се ангажира със становище по делото.

Представителят на ТОП дава заключение за неоснователност на жалбата. Счита, че  решението на ТРС следва да бъде потвърдено.   

Административен съд – Търговище, първи касационен състав, при преценка на допустимостта на жалбата и след като извърши касационна проверка на обжалваното решение, с оглед наведеното с жалбата касационно основание и правомощията си по чл. 218, ал.2 от АПК, установи следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от надлежна страна и е процесуално  допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение ТРС е потвърдил електронен фиш серия Г № 0021057 за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, издаден от ОД на МВР - Търговище, с който за административно нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, извършено на 07.09.2020 г. в 17.56ч. в обл.Търговище, общ.Търговище, ПП 1-4 км.242+657 до разклон за с. Буховци, с МПС - лек автомобил „…“ с рег. № …, собственост на „ТАРКТУР“ ЕООД със седалище в град София, представлявано от законния му представител и управител И. И. Кр., е наложено административно наказание на основание чл. 638 ал.4 във връзка с чл. 638 ал. 1, т.2, вр. с чл. 461 т.1 КЗ имуществена санкция в размер на 2000 лева.

За да постанови този резултат районният съд е приел от фактическа страна, че на 07.09.2020 г. в 17.56ч. в обл.Търговище, общ.Търговище, ПП 1-4 км.242+657 до разклон за с. Буховци с автоматизирано техническо средство е установено управление на лек автомобил „…“ с рег. № .. ., собственост на „ТАРКТУР“ ЕООД, за който не е бил сключен договор за застраховка „ГО“. Въз основа на тези факти съдът е приел, че са били налице основания за ангажиране отговорността на дружеството, респ. че не са били налице отрицателни предпоставки за това.

Решението е правилно. Фактическата обстановка е установена въз основа на надлежно събрани в хода на съдебното следствие доказателства. Съдът не е допуснал нарушение на процесуалните правила и правилно е интерпретирал събраните по делото доказателства, като спрямо установените факти правилно е приложил материалния закон. По делото не е направено оспорване на нито един от събраните официалните свидетелстващи документи и съдът правилно е зачел тяхната обвързваща материална доказателствена сила. Съдът подробно е обсъдил всички възражения на жалбоподателя, които по същество се припокриват с тези по касационната жалба. Мотивите на съда се споделят изцяло от настоящата инстанция и не следва да се преповтарят подробно.  

Електронният фиш по определението на закона се издава в отсъствие на контролен орган, т.е няма издател административен орган, за разлика от АУАН. Всички възражения за липса на компетентност у издателя на фиша в тази връзка са несъстоятелни. В случая нарушението е установено от автоматизирана система за наблюдение и регистрация на пътни нарушения, за която е представено удостоверение за одобрен тип средство за измерване. Съгласно чл. 189, ал.4 от ЗДвП при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител, се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Видно от съдържанието на електронния фиш, тъй съдържа всички предвидени в закона реквизити, противно на изложеното в жалбата. Предвид събраните по делото доказателства възражението, че автомобилът не е бил собственост на дружеството е останало недоказано. От събраните по делото доказателства се установява, че към момента на издаване на електронния фиш – 10.09.2020г. не са изтекли давностните срокове по чл. 34 от ЗАНН, нито абсолютната давност по чл. 81, ал. 3 във връзка с чл. 80, ал. 1, т. 5 НК е изтекла към настоящия момент. На следващо място законът предвижда ангажиране на отговорността на собственика на автомобила при установено управление/допускане на управление на МПС, за което няма сключена задължителна застраховка. Кой е управлявал автомобила е без значение по отношение на отговорността на дружеството. Наложеното наказание е в предвидения в закона абсолютен размер. Неоснователно се явява направеното възражение от жалбоподателя, че извършеното нарушение съставлява "маловажен случай" по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. За да бъде деянието маловажен случай е необходимо да се установи, че то представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение на обикновените случаи на нарушения от същия вид. Нарушението, за което жалбоподателят е наказан е формално и законодателят не предвижда настъпване на някакъв допълнителен резултат.

Предвид изложеното, настоящият състав приема, че наведените в жалбата касационни основания нарушение на закона и допуснато съществено нарушение процесуалните правила - по чл. 348 от НПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН, не са налице. Решението на районния съд като правилно следва да бъде оставено в сила. 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2 от АПК във връзка с чл. 63 от ЗАНН,  Административен съд – Търговище, първи касационен състав,

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 117/31.03.2021 г. на Районен съд – Търговище, постановено по Административно наказателно дело № 86/2021г.

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                                                2.