Решение по дело №156/2020 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 декември 2020 г. (в сила от 26 януари 2021 г.)
Съдия: Валя Йорданова Младенова
Дело: 20201300100156
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 юни 2020 г.

Съдържание на акта

                                Р  Е   Ш   Е  Н   И   Е № 32

 

                               Гр.Видин  16.12.2020

 

                             В ИМЕТО НА НАРОДА

                                      

Видинският окръжен съд                     гражданска колегия

В открито заседание на  двадесет и шести ноември   

през две хиляди и двадесета година в състав :

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: В.М.                                                             

                                                                               

При участието на секретар   В.У.

И в присъствието на прокурор     В.Н.      като разгледа докладваното от Съдията В.М.

 Гр.д     156 по описа за 2020г и за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

               Производството е  за поставяне под  запрещение , по реда на чл. 336 и сл. от ГПК.

               В.А.П. ЕГН : ********** и С.  Л.П. ЕГН : **********,*** , са  предявили иск до ВОС за поставяне под пълно запрещение В.А.В., техен внук с ЕГН: ********** с постоянен адрес ***.

Поддържа в молбата че ответника страда от хронична умерена умствена изостаналост, установена в Епикриза на МБАЛ“** „АД-гр.В. и Експертно решение № ***на ТЕЛК при МБАЛ“** „гр.В.

Поддържа, че ответникът е с поведенчески отклонения, интелектуална недостатъчност, среща затруднения и бариери при изпълнение на ежедневни и други дейности. Ищците полагащи грижи за него подържат, че същия не се справя с елементарни домакински задължения, среща трудности в общуването, поради затруднения си говор, не може да преценява обикновени житейски и битови ситуации и да взема правилни решения.

Молят съда да постанови съдебно решение, с което постави под пълно запрещение В.А.В., с ЕГН: ********** с постоянен адрес ***, ведно със законните последици.

          ВОС  като взе в предвид постъпилата искова молба и съобразявайки представените по делото доказателства в тяхната съвкупност, прие за установено следното от фактическа страна:

          Ответникът В. ***  е с интелектуален дефицит, довел до социална дисфункция до степен да не му позволява да разбира свойството и значението на действията, които извършва, както и да се обслужва ефективно и да се грижи пълноценно за себе си и своите интереси.

На основание чл.336 ГПК съдът в съдебното заседание  придоби непосредствени впечатления от лицето, чието запрещение се желае. Съдът констатира, че не е ориентиран за време и място,  не установява местожителството си,   разпознава околните,своите близки и роднини ,  може да определи възрастта си, не може да анализира и оценява фактите от действителността.

Вещото лице психиатър, д-р Н.Н. в подробното си и мотивирано заключение установява, че лицето В.А.В., ЕГН: ********** *** ,  страда от умерена умствена изостаналост, значително нарушение на поведението, изискващо грижи и лечение. Поради  вида и степента на интелектуален дефицит,  не е в състояние да разбира свойството и значението на действията, които извършва, както и да се обслужва ефективно и да се грижи пълноценно за себе си и своите интереси.

Видински окръжен съд като взе в предвид данните по делото намира предявеният иск за основателен по следните съображения:

Поставянето на едно лице под запрещение (пълно или ограничено) предполага наличието на два вида предпоставки- процесуални предпоставки и материалноправни  предпоставки.

Процесуалната предпоставка  е само една и обуславя  правото на иск - възможността да се поиска  от съда  поставяне на едно лице под запрещение . В текста на чл.  336  ал. І от ГПК законодателя диспозитивно е посочил лицата  , които могат да поискат поставяне на едно  лице под пълно или ограничено запрещение. Изброяването е диспозитивно, тъй като  освен  изрично  посочените правни субекти  “ съпруг” ,  “близки роднини “ и “прокурора “ ,  правото на иск е предоставено и на всяко лице, което има “правен интерес”  да поиска поставянето на друго лице под  запрещение.  В конкретния казус исковата молба е подадена от  бабата и дядото  на ответника  , които попадат в родовото  понятие “ близък роднина”. Това прави исковата молба процесуално допустима по отношение на  тази положителна процесуална предпоставка (активна  процесуална   легитимация) .

Материалните предпоставки  са посочени в текста на чл. 5 от Закона за лицата и семейството /ЗЛС/ . 

Анализът на тази правна норма води до следното:

1/ под “пълно запрещение” могат да бъдат поставени само  непълнолетни и пълнолетни лица, но не и малолетни лица- чл. 5 ал. І от  Закона за лицата и семейството(ЗЛС). Малолетните лица по закон са напълно недееспособни,поради което не могат да бъдат поставяни под запрещение (  пълно  или  ограничено)   – чл. 3 от ЗЛС.

2/ под  “ограничено” запрещение може да се постави само пълнолетно лице-чл. 5 ал. ІІ от ЗЛС. Непълнолетните лица по закон са ограничено дееспособни,поради което не могат да бъдат поставяни под ограничено запрещение – чл. 4 от ЗЛС.

3/ освен с възрастта на лицето , поставянето под запрещение е свързано и с неговото здравословно състояние . Под запрещение може да бъде поставено лице, което страда от заболяване, определено от закона , като  “слабоумие или душевна болест”- чл. 5 ал. І от ЗЛС.

 Заболяването   обаче не е достатъчно , за да обуслове  поставяне под запрещение.

4/законът изисква наличието на причинна връзка между   заболяването  и неговите клинични проявления- в резултат на заболяването лицето “да не е в състояние да се грижи за своите работи” – чл. 5 ал. І от ЗЛС.

Законодателят не е дал легално ( дифинитивно )  определение на това понятие , нито пък го е определил диспозитивно . Ето защо съдържанието му  следва да се преценява от съда,  с оглед на  всеки конкретен случай.  Въпреки това , когато следва да се направи преценка  на основателността, на   искането за поставяне под запрещение и да се определи вида на запрещението, съдът следва да изходи от някои обективни критерии, като-възможността на  лицето да разбира свойството и значението на това , което извършва; да ръководи постъпките си; да контролира действията си; от възможността за трудова и социална адаптация в обществото; от начина , по който лицето  възприема околната действителност; от възможността за нормално  общуване с   хората и не на последно място от възможността  сам да полага грижи за себе си- да си закупува  или  приготвя храна, да се храни   и облича  самостоятелно,да полага грижи за личната и домашна хигиена и т. н. 

          Ответникът  е с интелектуален дефицит, довел до социална дисфункция до степен да не му позволява да разбира свойството и значението на действията, които извършва, както и да се обслужва ефективно и да се грижи пълноценно за себе си и своите интереси.

Медицинският критерий на заболяването е установен с конкретно изготвена психиатрична експертиза.

          Лицето страда от състояние , което ограничава възможностите му за пълноценни контакти, както и способността му да полага грижи за себе си и да ръководи действията си, поради което ще следва да бъде поставено под пълно   запрещение.

          В този смисъл е и становището на ищците , подържана в ход по същество на делото, както и становището на представителя на Окръжна прокуратура- гр. Видин.

 По делото  се установиха конкретните характеристики на заболяването и неговите проявления ,  от които , съдът да направи  извода ,че   с оглед  тежестта на заболяването , ответника следва да се постави под “пълно  запрещение “ и да бъде признат за”напълно  недееспособен” .   

 Ще следва да се съобщи на органа по  Настойничество-Кмета на община  В., за да се учреди  настойничество  и се определи  настойник на основание чл.338 ал.3 ГПК.

          Водим от горното, Съдът :

                  Р    Е     Ш      И     :

          Поставя под пълно запрещение В.А.В., с ЕГН: ********** с постоянен адрес ***  ,  поради  умерена умствена изостаналост, значително нарушение на поведението, изискващо грижи и лечение.

           Препис от решението да се изпрати на Кмета на община   В., обл.В. за учредяване на настойничество  и определяне на настойник.

          Решението подлежи на обжалване в  двуседмичен  срок  от съобщението до страните  пред САС.               

 

                                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :