Решение по дело №1441/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1160
Дата: 23 юли 2021 г.
Съдия: Яна Димитрова Колева
Дело: 20217040701441
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юни 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

     1160                                     23.07.2021 година                 гр.Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд,  XIX-ти административен състав,

на петнадесети юли                  две хиляди и двадесет и първа година,

в публично заседание в следния състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧАВДАР ДИМИТРОВ

     ЧЛЕНОВЕ :   1. ХРИСТО ХРИСТОВ

         2. ЯНА КОЛЕВА

 

при секретаря И. Л.

с участието на прокурора Дарин Христов

като разгледа докладваното от съдията Колева касационно наказателно административен характер дело № 1441 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на С.Р.С., ЕГН **********,  против решение № 5/14.05.2021г. по НАХД № 67/2021г. по описа на Районен съд – Карнобат. С оспореното решение е потвърдено наказателно постановление  № 02-31  от 25.02.2021г. на началник отдел „Рибарство и контрол – Черно море“ – Бургас  към Главна дирекция „Рибарство и контрол“  при ИАРА – Бургас, с което на жалбоподателя, на основание чл.70, ал.1 от Закон за рибарство и аквакултури (ЗРА), за извършено  административно нарушение по чл.30,  ал.3, т.1 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500 лв.

В касационната жалба се иска отмяна на оспорвания съдебен акт и отмяна на наказателното постановление. Излагат се доводи за маловажност на случая.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател се явява лично. Представя писмено становище. Не сочи доказателства.

За ответникът по касация –ИАРА -Бургас, редовно призована, представител не се явява. Представя писмено становище, в което счита че решението на районния съд е правилно и моли да бъде потвърдено.

Представителят на прокуратурата поддържа становище за основателност на оспорването, счита че решението е неправилно и незаконосъобразно. Не сочи доказателства.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Бургаският административен съд намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд – Карнобат е отменил наказателно постановление  № 02-31  от 25.02.2021г. на началник отдел „Рибарство и контрол – Черно море“ – Бургас  към Главна дирекция „Рибарство и контрол“  при ИАРА – Бургас, с което на жалбоподателя, на основание чл.70, ал.1 от Закон за рибарство и аквакултури (ЗРА), за извършено  административно нарушение по чл.30,  ал.3, т.1 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1 500 лв.

За да постанови решението, въз основа на доказателствата по делото, съдът е приел за установена описаната в НП фактическа обстановка. След анализ на доказателствата съдът е приел, че към процесната дата жалбоподателят е извършвал любителски риболов на язовир Камчия. Прието е, че язовир Камчия е с основно предназначение питейно –битово водоснабдяване и е забранен за риболов. Направен е извод за осъществен състав на нарушение на чл.30, ал.3 , т.1 от ЗРА, поради което правилно е санкциониран на основание чл.70, ал.1 от ЗРА. Отделно от това съдът е констатирал липса на предпоставки за приложение на чл.28 от ЗАНН.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

По делото е установено, че на 04.10.2020 г. в 12,20 ч. О.К.Р.и Н.Д.К.служители на ИАРА, извършили проверка, при която установили, че жалбоподателят извършва  любителски риболов  на водоем яз. Камчия, с един брой въдица, в работно положение, направлявана от него чрез съзнателни движения. Установено е, че няма улов, както и че жалбоподателят притежава валиден билет за любителски риболов № 1982409.

С оглед констатирано нарушение е съставен АУАН № В 0014564/04.10.2020г. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл.30, ал.3, т.1 от ЗРА, във връзка със заповед № РД 09-69/01.02.2019г. на МЗХГ.

Въз основа на акта за нарушение АУАН било издадено процесното НП.

Възраженията на касатора са неоснователни.

Разпоредбата на чл.30, ал.3, т.1 от ЗРА указва, че министърът на земеделието, храните и горите съгласувано с министъра на околната среда и водите определя временни забрани за стопански и любителски риболов във водни обекти по чл.3, ал.1, т.1 и 2 или отделни зони от тях за опазване на популациите от риба и други водни организми.

Според чл.70, ал.1 от ЗРА, който лови риба и други водни организми в период на забраната по чл. 30, ал. 3, т. 1, ал. 4 и 5 и чл. 32, ал. 1, се наказва с глоба от 1500 до 3000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание.

По делото не се спори, че язовир Камчия е воден обект по смисъла на чл.3, ал.1, т.2 от ЗРА. Със заповед № РД 09-69/01.02.2019г. на МЗХГ е забранено извършването  на риболов през 2019, 2020 и 2021г. в рибностопанските обекти по чл.3, ал.1, т.1 и т.2 от ЗРА. В същата заповед е указано, че в язовир Камчия е забранен риболовът съгласно приложение №1 от Наредба №37 от 10.11.2008 г. за ползването на язовирите – държавна собственост, в рибностопанско отношение и правилата за извършване на стопански, любителски риболов и аквакултури в обектите държавна собственост по чл.3, ал.1, т.1 от Закона за рибарството и аквакултурите. В приложение №1 от Наредбата е посочено, че за язовир Камчия с основно предназначение за питейно- битово водоснабдяване любителският риболов е забранен.

Анализът на посочените правни норми и административни актове водят до извод, че любителският риболов на язовир Камчия е забранен.  За разлика от другите язовири за питейно-битово водоснабдяване, в които любителския риболов е разрешен извън санитарно-охранителната зона, той е забранен за риболов във всички свои зони целогодишно.

В случая деянието, обявено от чл. 70, ал. 1 от ЗРА за наказуемо, е риболов по време на действие за забрана за осъществяване на такъв. В случая е ирелевантен фактът дали у проверявания е имало улов или не. Жалбоподателят е санкциониран за извършване на любителски риболов през забранения период на място, където е била в сила забранителната Заповед № РД 09-69/01.02.2019г. на МЗХГ и където риболовът е забранен с нормативен акт. В акта за нарушение и наказателното постановление са описани всички съставомерни признаци на деянието и правната квалификация е правилно посочена. Нарушената законова разпоредба е попълнена с относимия административен акт, в който е регламентирана забраната. Последният по своята същност представлява общ административен акт – Заповед на министъра, която е съобщена по предвидения нормативен ред и лицата следва да съобразяват поведението си нея. Следва да се посочи, че заповед № 09-98/26.02.2016 г. е оповестена на Интернет страницата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, съобразно изискванията на чл. 72, ал. 1 от АПК. Заповедта не е обнародвана, тъй като няма законови изисквания за това. Неоснователно се явява възражението по посочените по-горе съображения за липса на табели, тъй като целият язовир е забранен за риболов, а не определени негови части и тази забрана е регламентирана с посочената Наредба и заповед, които са оповестени съгласно съответните изисквания.

Настоящиият касационен състав споделя изводът на първоинстанционният съд, че жалбоподателят на посочената дата е извършвал любителски риболов в нарушение на установената забрана, с което нарушил чл.30, ал.3, т.1 от ЗРА, във връзка със заповед № РД 09-69/01.02.2019г. на МЗХГ, поради което законосъобразно е  санкциониран на основание чл.70, ал.1 от ЗРА. Санкцията е определена в регламентирания от закона минимум.

Основното възражение в жалбата, че извършеното представлява маловажен случай на нарушение е неоснователно. Настоящият касационен състав споделя изводът на първоинстанционният съд, че не са налице предпоставките за приложение на чл. 28 от ЗАНН.

Наличието на маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН е правен извод и се основава на всички обстоятелства относно извършеното нарушение и се преценява в зависимост на конкретиката на всеки отделен случай. В конкретния случай язовир Камчия е вододайна зона с основно предназначение за питейно- битово водоснабдяване, където е забранен любителския риболов, предвид опасността от заразяване на водата, която се потребява от много голям кръг от хора, а това обстоятелство предпоставя обществени отношения от този вид с по-висока степен на защита. Следва да се посочи, че забраната в настоящата хипотеза не зависи от сезона, броят на въдиците или други фактори, които оказват влияние при разрешаване на улова на риба. В този смисъл не би могло да се приеме, че нарушението е такова с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на нарушения от този вид.

По отношение на твърдението на жалбоподателя, че координатите, посочени като място на извършване на нарушението са неверни, съдът намира за необходимо да отбележи, че в акта за нарушение и наказателното постановление е посочен язовир Камчия и координатите. Жалбоподателят не отрича, че по време на проверката се е намирал на язовир Камчия, така както е посочено в обстоятелствената част на двата акта, а конкретното място е ирелевантно предвид обстоятелството, че риболовът е забранен за целия язовир, а не в определени негови части. В този смисъл и възраженията за посочване на уреда за измерване на координатите като марка и модел са неоснователни, тъй като не биха довели до извод различен от направения по-горе.

С оглед изложеното, касационният състав приема, че правилно районният съд е намерил обжалваното наказателно постановление за  законосъобразно и е потвърдил същото. По тези съображения решението е валидно, допустимо и правилно, поради което същото следва да се остави в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка  с чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, Административен съд – гр. Бургас, ХIX състав

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 5/14.05.2021г. по НАХД № 67/2021г. по описа на Районен съд – Карнобат, с което е потвърдено наказателно постановление  № 02-31  от 25.02.2021г. на началник отдел „Рибарство и контрол – Черно море“ – Бургас към Главна дирекция „Рибарство и контрол“  при ИАРА – Бургас.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                              

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

              

                                                                                                      2.