Решение по дело №585/2023 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 482
Дата: 15 декември 2023 г. (в сила от 15 декември 2023 г.)
Съдия: Любомир Иванов Генов
Дело: 20237100700585
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 октомври 2023 г.

Съдържание на акта

                                  РЕШЕНИЕ № 482               

гр. Добрич, 15.12.2023 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи ноември две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ЛЮБОМИР ГЕНОВ

                                                        ЧЛЕНОВЕ:     НЕЛИ КАМЕНСКА

                                                                                ИВАНКА ИВАНОВА  

 

при участието на прокурора ЗЛАТКО ТОДОРОВ и секретаря Мария Михалева сложи за разглеждане КАНД №585 по описа за 2023 г. на ДАС, докладвано от съдия ЛЮБОМИР ГЕНОВ, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

          Производството е по реда на чл.63в) от Закона за административните нарушения и наказания във връзка с глава XII от Административнопроцесуалния кодекс.

         Образувано е по касационна жалба на Ю.К.Ю. с ЕГН ********** ***, чрез процесуалния представител адвокат А.А., срещу Решение №22/08.09.2023 г. по АНД №133/2023 г. по описа на Районен съд – Генерал Тошево, с което е потвърдено НП №23-0265-000217/03.07.2023 г. на началника на РУ - Генерал Тошево при ОД на МВР – Добрич, с което на касатора за нарушение по чл.103 от Закона за движението по пътищата (след подаден светлинен и звуков сигнал за спиране от контролен орган на 02.06.2023 г. около 23.30 часа в с. Василево, общ. Генерал Тошево по ул.“Трета“ в посока към с. Балканци като водач на лек автомобил не изпълнил задължението си да спре плавно в най-дясната част на платното за движение и продължил движението си по полските пътища на селото в посока към с. Калина) на основание на чл.175 ал.1 т.4 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 2 месеца, както и за нарушение по чл.5 ал.3 т.1 от Закона за движението по пътищата (при последвалата проверка за употреба на алкохол в 23.33 часа на 02.06.2023 г. в двора на бившата птицеферма в землището на с. Василево, общ. Генерал Тошево техническото средство „Алкотест дрегер 7510“ е отчело 0.84 промила концентрация на алкохол в издишания въздух, а резултатът от дадената впоследствие биологична проба е 0.55 промила алкохол в кръвта) на основание на чл.174 ал.1 т.1 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца. В касационната жалба са изложени твърдения за допуснати от Районен съд – Генерал Тошево нарушения на съдопроизводствените правила и на материалния закон, а също и за явна несправедливост на наложеното наказание. Настоява се за отмяна на обжалваното решение и за отмяна на издаденото наказателно постановление.     

         В законния срок не е постъпил отговор на жалбата от страна на административнонаказващия орган.

          Представителят на Окръжна прокуратура – Добрич смята жалбата за неоснователна; от събраните в хода на административнонаказателното производство доказателства се установява, че касаторът е извършил твърдяните нарушения по Закона за движението по пътищата; не са налице съществени процесуални нарушения, водещи до отмяна на издаденото наказателно постановление; настоява за оставянето в сила на решението на Районен съд – Генерал Тошево, с което е било потвърдено наказателното постановление.

          Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

          Жалбата е подадена в срока по чл.211 от Административнопроцесуалния кодекс и от легитимирана страна, поради което е процесуално допустима.

           Разгледана по същество, тя е неоснователна.       

            С процесното наказателно постановление касаторът е бил наказан за това, че след подаден светлинен и звуков сигнал за спиране от контролен орган на 02.06.2023 г. около 23.30 часа в с. Василево, общ. Генерал Тошево по ул.“Трета“ в посока към с. Балканци като водач на лек автомобил не изпълнил задължението си да спре плавно в най-дясната част на платното за движение и продължил движението си по полските пътища на селото в посока към с. Калина, а при последвалата проверка за употреба на алкохол в 23.33 часа в двора на бившата птицеферма в землището на с. Василево, общ. Генерал Тошево техническото средство „Алкотест дрегер 7510“ е отчело 0.84 промила концентрация на алкохол в издишания въздух, като резултатът от дадената впоследствие биологична проба е 0.55 промила алкохол в кръвта; допуснато е нарушение по чл.103 от Закона за движението по пътищата, защото същият не е спрял плавно на посоченото място или в най-дясната част на платното за движение при сигнал за спиране от контролен орган, както и по чл.5 ал.3 т.1 от Закона за движението по пътищата, тъй като е управлявал моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0.5 на хиляда до 0.8 на хиляда; на основание на чл.175 ал.1 т.4 и чл.174 ал.1 т.1 от Закона за движението по пътищата на Ю.К.Ю. са наложени глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 2 месеца за първото нарушение и глоба в размер на 500 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца.

В обжалваното решение районният съд е приел, че не са налице допуснати съществени процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита и водещи до незаконосъобразността на издаденото наказателно постановление, както и че нарушенията са доказани по безспорен и категоричен начин; в наказателното постановление са индивидуализирани елементите от обективна страна на съставите на административните нарушения времето и мястото на извършването на нарушенията, както и авторството са доказани; изпълнителното деяние представлява поведението на жалбоподателя по продължаване на движението на управлявания от него лек автомобил при подадения му сигнал за спиране от актосъставителя и свидетелите, вместо да спре плавно в най-дясната част на платното за движение, а по отношение на второто нарушение – управление на лек автомобил с концентрация на алкохол в кръвта над допустимата; представената от жалбоподателя медицинска документация не съдържа доказателства, че употребените медикаменти са повлияли на резултата от изследваната кръвна проба; от събраните по делото данни се установява по несъмнен начин, че жалбоподателят е управлявал своя автомобил на път за обществено ползване; процесното деяние не представлява маловажен случай, тъй като законодателят с новата разпоредба на чл.189з) от Закона за движението по пътищата е изключил приложението на чл.28 от ЗАНН; наложените наказания по размер са справедливи с оглед на наличието на предишни нарушения; за неоснователно е прието възражението на Ю.К.Ю. за определянето на общо наказание по правилата на НПК, тъй като съгласно чл.18 от ЗАНН наложените административни наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях.

           При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Фактическата обстановка е правилно установена при спазване на принципите за служебното начало и обективната истина. Районният съд е събрал и оценил всички допустими, относими и необходими доказателства; въз основа на тях е стигнал до правилни и обосновани изводи, които се споделят от настоящия касационен състав. Безспорно е, че касаторът след подаден светлинен и звуков сигнал за спиране от контролен орган на 02.06.2023 г. около 23.30 часа в с. Василево, общ. Генерал Тошево по ул.“Трета“ в посока към с. Балканци като водач на лек автомобил не изпълнил задължението си да спре плавно в най-дясната част на платното за движение и продължил движението си по полските пътища на селото в посока към с. Калина, а при последвалата проверка за употреба на алкохол в 23.33 часа в двора на бившата птицеферма в землището на с. Василево, общ. Генерал Тошево техническото средство „Алкотест дрегер 7510“ е отчело 0.84 промила концентрация на алкохол в издишания въздух, като резултатът от дадената впоследствие биологична проба е 0.55 промила алкохол в кръвта. Това се установява както от представените по делото писмени доказателства, така и от разпитите на допуснатите свидетели, а също и от изявлението на жалбоподателя в съдебното заседание на 05.09.2023 г., когато същият е посочил, че е употребил известно количество алкохол. Неоснователни са възраженията на жалбоподателя, че не е възприел никакъв полицейски сигнал за спиране – според показанията на свидетелите полицейският автомобил го е доближил, подавайки звуков и светлинен сигнал, при което същият рязко е ускорил; това показва, че сигналът е бил ясен и разбираем за нарушителя, който единствено е целял да се отклони от полицейска проверка. Няма доказателства употребата на лекарството за лечение на диабет да се е отразила на установената с кръвна проба концентрация на алкохол. Неоснователни са възраженията за недопустимостта на кумулирането на наложените наказания с оглед разпоредбата на чл.18 от Закона за административните нарушения и наказания, според която когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях. Определените наказания не са явно несправедливи по размер – за първото нарушение е малко над минималния размер заради конкретните обстоятелства при извършването му и констатираните многобройни предишни наказания, а за второто нарушение е в абсолютно определения от законодателя размер. Затова правилно районният съд е приел, че не са налице обстоятелства, които да обуславят несъставомерност на деянията от обективна и субективна страна. Несъмнено е налице виновно поведение от страна на Ю.К.Ю. и законосъобразно административнонаказващият орган го е санкционирал на основание на чл.175 ал.1 т.4 във връзка с чл.103 от Закона за движението по пътищата и чл.5 ал.3 т.1 във връзка с чл.174 ал.1 т.1 от Закона за движението по пътищата.                                      

         С оглед на изложеното решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

          Водим от горното и на основание на чл.221 ал.2 от АПК, Добричкият административен съд    

                                

Р   Е   Ш   И  :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение №22/08.09.2023 г. по АНД №133/2023 г. по описа на Районен съд – Генерал Тошево.            

          РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.   

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                         ЧЛЕНОВЕ: