Решение по дело №126/2018 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 17
Дата: 18 март 2019 г. (в сила от 2 юли 2019 г.)
Съдия: Надя Стефанова Бакалова
Дело: 20181880200126
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 

                         Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

  гр.Своге, 18.03.2019г.

 

          В    И  М  Е  Т  О   Н  А   Н  А  Р  О  Д  А

 

СВОГЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в открито съдебно заседание на двадесети февруари, двехиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                            Председател: НАДЯ  БАКАЛОВА

при секретаря Ирена Никифорова, като разгледа докладваното от районния съдия АНХ.д.№126, по описа за 2018 година и за да се произнесе, взе предвид:

         Производството е по реда на чл.59 и сл.  ЗАНН.

С.Ц.Д., ЕГН ********** ***, махала”” № , обжалва наказателно постановление (НП) № 18-0353-000479 от  17.05.2018г., издадено от А. Л.П.- …, РУ С., с което са му наложени:1.глоба от   50/петдесет /лева; 2. глоба от   1  000/ хиляда/лева; 3.лишен е от право да управлява МПС за  12 месеца; 3. отнети са му шестнадесет контролни точки за извършени от него административни нарушения по чл.137А, ал.1 и чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят   твърди, че обжалваното НП е незаконосъобразно и моли съда да го отмени.

В съдебно заседание жалбоподателят чрез процесуалния си представител поддържа жалбата.

 В съдебно заседание въззиваемата страна – РУ гр.Своге не изпраща представител и не взема становище по  жалбата.

Съдът, като разгледа всички събрани по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, и взе под внимание твърденията на жалбоподателя, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в законоустановения, преклузивен срок по чл.59,ал.2  ЗАНН, поради което се явява допустима, а разгледана по същество е частично основателна.

Обжалваното НП е издадено от компетентен орган, въз основа на акт за административно нарушение.

С обжалваното НП, на жалбоподателя са били наложени горепосочените административни наказания, за това, че на 13.05.2018г.около 10:08 часа в село Церово, на ул.”Възраждане”, управлявал лек автомобил „Опел Корса”, с рег.№  с посока на движение от площада на селото към улица”Любен Каравелов”, без поставен обезопасителен колан и при извършената срещу №  полицейска проверка от свидетелите С.Я. и М.Д. се установило, че водачът шифира, след употреба на алкохол, възлизащ на 0,85% промила в издишания въздух.За проверката било използвано техническо средство –Дрегер № 7410 № ARSK0268.

  По делото са събрани и гласни доказателства – показанията на свидетелите   Я. и Д., от които се потвърждава, че след като автомобила, шофиран от жалбоподателя бил спрян, видяли, че не е поставил обезопасителен колан, а при изпробването за алкохол, техническото средство отразило такъв в издишания въздух(според свидетеля Я. 0,85 промила, а според свидетелката Д. 0,84 промила). Свидетелят Я. съставил акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който по-късно било издадено обжалваното наказателно постановление.

Относно нарушението по чл.137А, ал.1 ЗДвП

Жалбоподателят е санкциониран за нарушение на 137а, ал.1 от ЗДвП. Правната норма предписва, че  „Водачите и пътниците в моторни превозни средства от категории M1, M2, M3 и N1, N2 и N3, когато са в движение, използват обезопасителните колани, с които моторните превозни средства са оборудвани.“ Описанието на нарушението е ясно  и точно, както в акта за установяване на административно нарушение, така и в НП. Извършването на нарушението се потвърждава категорично от събраните по делото гласни доказателства.  Не са ангажирани доказателства, че автомобилът не е оборудван с обезопасителен колан или че водачът има медицински противопоказания за използването му или други доказателства, които да водят до различен извод. Санкционната норма също е определена правилно – чл. 183, ал.4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП – „Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:  т. 7. не изпълнява задължението за използване на предпазен колан ….“ Ето защо следва извод, че по отношение на това нарушение правилно е издирен и приложен материалния закон, не са допуснати съществени процесуални нарушения при констатирането му, нито при издаването на НП и същото следва да бъде потвърдено в тази част.

Относно нарушението по  чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП

В съставения АУАН /на л.10 от делото/ е записано, че  на жалбоподателя е издаден Талон за медишцинско изследване № 0011515 за ФСМП Своге, обстоятелство, което не е отразено в съставеното НП.

Употребата на алкохол или друго упойващо вещество от водачите на МПС  се установява по реда, регламентиран в в Наредба №1/19.07.2017г.за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози.

Съгласно чл.3а от цитираната наредба „установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор, показващ концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчитащ съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища (доказателствен анализатор), или с медицинско и химическо лабораторно изследване- тоест законодателят е предвидил два метода при условията на алтернативност, а не на кумулативност.

         В случая  не е налице хипотеза, при която жалбоподателят е отказал да бъде изпробван с техническо средство, което би наложило  в съответствие с цитирания нормативен акт, на същия да бъде издаден талон за медицинско изследване, но факта,че е издаден такъв и това е записано в АУАН внася неяснота относно обстоятелствата при които е извършено нарушението, както и  относно правната му квалификация. Нарушението е от категорията на съществените, тъй като е ограничило правото на защита на жалбоподателя поради невъзможността същият да разбере в какво точно се изразява вмененото му във вина нарушение, за което е бил санкциониран. Липсата на точно, пълно и непротиворечиво описание на действителната фактическа обстановка лишава и съда от възможност за преценка по същество на спора.Следва да се отбележи и констатирано от съда противоречие в свидетелските показания относно видяните, пряко  и непосредствено възприети показания при проверка с техническо средство – дрегер резултат относно количеството алкохол, съдържащо се в издишания въздух/свидетелят Я. сочи 0,85 %, а свидетелката Д. – 0,84%/.

Ето защо съдът намира, че при съставянето на АУАН и издаване на НП, в частта относно  нарушението  по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП  не са  съобразени разпоредбите на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН относно реквизитите на акта и постановлението, свързани с описание на нарушението и на обстоятелствата, при които същото е било извършено и НП следва да бъде отменено в тази част.

 

Водим от горното и на осн.чл.63,ал.1  ЗАНН,  СВОГЕНСКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД  

                         Р           Е            Ш            И        :

ОТМЕНЯ  наказателно постановление № 18-0353-000479 от  17.05.2018г., издадено от А. Л. П.-…., РУ С. в частта, с която на С.Ц.Д., ЕГН ********** ***, махала”..” №  е наложено наказание, на осн.чл.174, ал.1, т.2 от ЗДвП  глоба в размер на   1  000/ хиляда/лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца, ПОТВЪРЖДАВА  НП № 18-0353-000479 от  17.05.2018г., издадено от А. Л. П.-…., РУ С. в останалата част.

 Решението подлежи на касационно обжалване от страните пред Административен съд – София област, в 14 (четиринадесет) дневен срок, от получаване на съобщение за изготвянето му.

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ  :