Определение по дело №940/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260360
Дата: 29 март 2021 г.
Съдия: Даниела Димова Томова
Дело: 20193100900940
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 юни 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№……………/….. 03.2021 г.

гр.  Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на 29.03.2021 г., в състав:

СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 940 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Съдът е сезиран с молба вх. №263615/29.03.2021г. (получена по електронна поща) на ищеца „ОСТ Трейдинг” ЕООД (в несъстоятелност), подадена чрез синдика В.И.Г., с която се прави отвод на съдията-докладчик по настоящото дело.

 

Като сочи основно допуснати нарушения при провеждането на съдебните заседания по делото и конституирането на състава на тричленната съдебно-графологична експертиза (неуважен направен от него отвод на вещо лице) ищецът твърди, че е налице нарушаване на баланса в правата и възможностите на страните, предоставяне на очевидното преимущество на ответника, разглеждане на спора бюрократично, формално и несъдържателно, а не на основата на принципите на добросъвестността и справедливостта, което отговаря на хипотезата на чл.22, ал.1, т.6 от ГПК.

 

Изложени обстоятелства, обосноваващи възникнали съмнения за предубеденост и необективност на съдията, не могат да бъдат споделени.

 

Не отговаря на истината твърдението, че за насроченото за 28.05.2020г. ответното дружество е било редовно призовано в хипотезата на чл.50, ал.2 ГПК. Както съдът е посочил в мотивите си за наличието на процесуални пречки за даване ход на делото в това съдебно заседание, за да се направи преценка за връчването на съдебни книжа (призовки, съобщения, др.) и конкретната законова хипотеза, в която е сторено това, е необходимо по делото да са налице данни за осъществените действия по връчването. В конкретния случай, изпратената до ответното дружество още на 30.04.2020г. призовка към датата на съдебното заседание - 28.05.2020г., все още не е била върната по делото. Видно от данните по делото, същата е върната в цялост на 01.06.2020г., т.е. след съдебното заседание. Това обосновава извод за нередовност в призоваването на страна за съдебно заседание по смисъла на чл.56, ал.3, във вр. с ал.1 от ГПК, а не връчване в хипотезата на чл.50, ал.2 ГПК както неоснователно се твърди от ищеца.

 

Не отговаря на истината и твърдението, че „към настоящия момент дори няма проведено редовно първо по делото заседание и въпреки това делото е „обявено за решаване” в заседанието на 18.03.2021 година. Видно от данните по делото, първо редовно съдебно заседание е проведено още на 09.07.2020г. като за това заседание страните са били редовно призовани – ищеца по реда на чл.56, ал.2 от ГПК; ответника – с призовка, връчена на 11.06.2020 година. Фактът, че ищецът не е взел участие в това заседание (чрез законен или упълномощен представител), не опорочава това заседание и извършените в хода му процесуални действия.

 

Причините, поради които е бил даден ход на делото в съдебното заседание на 03.09.2020г, са ясно оповестени в съдебния протокол. Причините за закъснялото представяне по делото на подадената от ищеца молба са от обективен характер и по никакъв начин не сочат на предубеденост и/или преднамереност в действията на съда спрямо ищеца. Отчитайки обоснованите в молбата причини за неявяване в съдебно заседание съдът е предоставил възможност на страната да обоснове становището си по изслушаното заключение на експертизата, съответно евентуалното искане за назначаване на повторна или тричленна съдебно-графологична експертиза, с което правата и законните интереси на ищеца са били злепоставени и/или нарушени.

 

Що се отнася до грешката, допусната от съдебния секретар при вписването на часа на насроченото за 18.03.2021 година съдебно заседание – 11,00 ч., вместо посочения в предходното заседание час 11,30 часа, довела до препятстване на представителя на ищеца да вземе участие в заседанието, то същата е отстранена като е отменен хода по същество и е насрочено ново заседание за 01.04.2021г., от 11,30 часа.

 

Правилната и непредубедена преценка на тези фактически положения не дават основание да се приеме, че подходът на съда към страните е различен. Спазването на установените в закона правила за връчването на съдебни книжа, чрез които се гарантира приложението на основните начала на процеса – състезателно начало (чл.8 ГПК), равенство на страните (чл.9 ГПК), публичност и непосредственост (чл.11 ГПК), не съставлява неоправдано толериране на една от страните и/или поставянето й в по-благоприятно процесуално положение. На всеки един от етапите на процеса съдът е представял на страните равна възможност за упражняване на предоставените им права, изясняване на релевантните факти и попълване на делото с необходимите за правилното му решаване доказателства. Дори превратното и/или тенденциозно интерпретиране на обективните факти по делото не дава основание да се приеме, че в случая е налице предубеденост или пристрастност на съдията, поради което искането за отвод се оставя без уважение.

По изложените съображения и на основание чл.22, ал.2 от ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. №263615/29.03.2021г. (получена по електронна поща) на ищеца „ОСТ Трейдинг” ЕООД (в несъстоятелност), подадена чрез синдика В.И.Г., за отвод на съдия Даниела Томова като съдия-докладчик по търговско дело №940 по описа за 2019 година на Варненски окръжен съд, т.о.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

                                СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: