Решение по дело №1928/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1289
Дата: 7 ноември 2019 г.
Съдия: Анна Иванова Иванова
Дело: 20195300501928
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е    1289

гр.Пловдив, 07.11.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Окръжен съд, четиринадесети граждански състав в открито заседание на 17.10.2019 г. в следния състав :

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : Анна Иванова

                                      ЧЛЕНОВЕ: Радослав Радев

                                                       Иван Анастасов                                                                                            

като разгледа докладваното от председателя гр.д. №1928/2019 г. по описа на ПОС, за се произнесе, съобрази:

Производството е въззивно по чл.258 и сл. от ГПК.

Образувано е по жалба на Х.О.Х., ЕГН ********** *** чрез представителя му адв. В.Р. срещу  Решение № 338 от 10.07.2019г. по гр.д. №1803/2018 г. на АРС, 2 бр.с., с което е дадено разрешение заместващо съгласието на бащата Х.О.Х., ЕГН ********** ***, да бъде издаден паспорт на детето Т. Х. Х., ЕГН **********, както и разрешение детето Т. Х. Х., ЕГН **********, заместващо съгласието на бащата Х.О.Х., ЕГН ********** *** да напуска пределите на Република България, за неограничен брой пътувания до страни-членки на Европейския съюз, Македония, Сърбия и Република Турция, за неограничен период, придружена от майка си Г.Е. Х., ЕГН ********** *** или упълномощено от нея лице и е осъден да заплати разноските на ищцата по делото в размер на  230лв. Излагат се съображения за неправилност и незаконосъобразност на решението и се иска неговата отмяна и постановяване на друго, с което да се отхвърлят предявените искове по отношение  разрешението за неограничените пътувания на детето за неограничен период, както и за пътуванията до РТурция. Претендира разноски.

 Ответницата по жалбата Г.Е. Х., ЕГН ********** ***  чрез адв.Х.В. - счита жалбата за неоснователна и моли да се потвърди решението на ПРС, претендира разноски.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, както и наведените от страните доводи, намира за установено следното:

Предявените искове са с правно основание чл.76, т.9 от ЗБДС във вр. с чл.127а, ал.2 от СК.

Решението на РС в частта, с което  се разрешава ОД на МВР да издаде паспорт на детето е обжалвано като недопустимо и се иска неговото обезсилване в тази част.

От представеното по делото удостоверение за раждане е видно, че страните са родители на детето Т. Х. Х., ЕГН **********, род. на *** г.- на 4 години.

Ищцата твърди, а и се установява от приложеното по делото съдебно решение по гр.д.540/2015 г. на АРС, че родителските права върху детето Т. са възложени на нея. С решение по гр.д.№2342/2018 г. на АРС и с решение по в.гр.д.№1267/2019 г. на ПОС е изменен режима на лични отношения на бащата Х. с Детето Т. както следва: бащата има право да взима детето всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 10 ч. в събота до 17 часа в неделя с приспиване при бащата,1 месец през лятото, който да не съвпада с платения годишен отпуск на майката, както и всяка четна година на рожденния ден на детето – 10.02. - за времето от 11 часа до 17 часа.

В ИМ са изложени аргументи, че след прекратяване на брака ответъкът продъжил да упражнява физически и психически тормоз над нея, поради което е завела дело за домашно насилие. Твърди, че в България нямало кой да й помага и подкрепя, тъй като родителите й  работят в Германия; искала да отиде да живее при тях с детето, но ответникът отказал да даде съгласие. Излага аргументи, че в Германия родители разполагли с голямо жилище, в което можели да живеят тя и детето; че Т. можела да ходи на училище в Германия и да изучава чужди езици. Представя: заповед за защита от 14.5.2015 г. и заповед за незабавна защита от 24.7.2018 г., договор за работа на А. С. в гр.Х.,Германия, договор за наем на жилище и обезщетение за издръжка от Центъра за работа в Хановер.

Бащата – оспорва исковете –налице е правен интерес - искът е допустим. В отговора на ИМ са изложени възраженията му, че е подписал заявление за издаване на паспорт на детето, който трябва да е готов; че е съгласен детето да пътува за точно определен период и точно определена дестинация, но не е съгласен майката с детето да заживеят постоянно в чужбина; че е недопустимо да се разрешава пътуване на детето за срок до навършване на пълнолетие и неконкретизирано в коя държава на ЕС и за кой период.

АРС е уважил предявените искове с пр.основание чл.127а от СК.

Във ВЖ са изложени оплаквания, че решението на РС в частта, в която се дава разрешение издаване на паспорт на детето Т. е недопустимо поради липса на правен интерес, т.к. такъв паспорт е издаден на детето  с валидност до 23.12.2021 г.; че неправилно АРС е разрешил да бъде издаден паспорт за неограничен брой пътувания и за неопределено време, с което се заобикалял закона за едностранна промяна на местоживеенето на детето, както и че така се ограничават родителските права на бащата по отношение на определения му режим на лични контакти с детето– позовава се на ТР №1/2016 г. на ВКС на РБ.

Въззиваемата счита, че решението на РС е правилно и законосъобразно; че паспорта с валидност до 2021 г. е издаден с цел детето да пътува до Турция, както и че има правен интерес от издаване на нов паспорт след изтичане на действуващия с оглед искането за неограничен брой пътувания и за неопределено време.  

Становището на социалния работник по приетият от РС социален доклад е, че в интерес на детето е да й бъде осигурена възможност да пътува за да поддържа връзка с роднините си по бащина линия и и по майчина линия;

От разпитаните по делото свидетели Г. Т. – баба на ищцата и Х. Х. – майка на ответника  се установява следното: Св.Т. установи, че родителите на Г. са в Германия, баща й бил болен – получил инсулт и тя искала да ги види, но нямала на кого да остави детето, тъй като ответникът не давал съгласие да пътува с детето в Германия; майката на Г. работила в ресторант и й плащала пари да се издържа. Св.Х. установи, че Х. се вижда с детето първата и третата седмица в месеца; детето много се затъжвало за баща си; Х. не давал съгласие детето да пътува в Германия, за да може да го вижда и счита, че Г. иска да замине с детето в Германия за постоянно, знае, че майката на Г. е изпратила документи за това.  

От констатациите в социалния доклад е видно, че  майката е споделила, че обмисля да работи 6 месеца в Германия и 6 месеца да е в България; бащата е споделил, че е съгласен Т. да впосещава роднините си в Германия в рамките на 1 месец.

След преценка на събраните доказателства, съдът намира следното:

Съгласно  ТР №1 от 3.07.2017 г. по т.д.1/2016 г. на ОСГК ВКС съдът може да разреши по реда на чл.127а СК пътуване на ненавършили пълнолетие дете в чужбина без съгласието на единия родител само за пътувания в определен период от време и до определени държави като интересът на детето за такова пътуване се преценява конкретно за всеки отделен случай съобразно установените по делото обстоятелства.  В ТР е казано, че за да бъде конкретно защитен интерес на детето, разрешението трябва да бъде дадено за определен период от време в определена държава  или за неограничен брой пътувания през определен период от време, но също до определени държави след предварителна преценка на мястото, условията и средата, при които детето ще пребивава в даден момент, за да се прецени има ли конкретен и реален риск за детето; съдът следва да се произнесе само по отделен, конкретно възникнал между родителите спор, но не веднъж завинаги да замени съгласието на родителя и да постанови неограниено по време и територия пътуване.

Преценявайки конкретно за процесния случай съобразно установените по делото обстоятелства ПОС намира, че в интерес на детето Т. и правилното му развитие е то да пътува до Северна Македония, Сърбия и Турция, до страните от ЕО и по-специално до Германия, където родителите на Г. живеят и работят, за да поддържа по-тесни контакти с баба си и дядо си по майчина линия за срок от 1 месец – през месец юли, както и през останалото време на годината по преценка на майката, така, че да не съвпада с определения на бащата със съдебно решение режим на лични контакти с детето.Като се има предвид, че Т. е родена 2015 г. и е на 4 години към момента, съдът следва да съобрази и практиката на ВКС, според която на малолетните деца се дава разрешение за пътуване извън страната до навършване на 10-годишна възраст, след което следва да се вземе мнението на детето, което да бъде изслушано от съда за да се преценят всички обстоятелства, които са от значение за неговите интереси.  В този смисъл разрешение за пътуване до посочените по-горе страни следва да се даде до навършване на 10-годишна възраст на Т.. Поради това е налице правен интерес от  издаване на задграничен паспорт на детето до 10.02.2025 г.

Не до същите изводи е стигнал и районният съд, поради което първоинстанционното решение следва да се отмени в обжалваната част и вместо него да се постанови друго, с което да се издаде разрешение за пътуване на детето с придружител до навършване на 10 години на детето в рамките на Европейския съюз и Републики: Северна Македония, Сърбия и Турция за пътуване 1 месец през месец юли годишно и в останалото време на година така, че да не се нарушава определения от съда режим на лични отношения на бащата с детето, както и да се издаде задграничен паспорта на детето Т. до 10.02.2025 г.

По отношение на разноските:

Страните са претендирали разноски, поради което следва да им се присъдят по съразмерност, тъй като ВЖ е частично уважена, както следва:

Въззивникът е направил съдебно – деловодни разноски пред РС и ПОС - 450 лв. пред АРС и 315 лв.- пред ПОС /платен адв.хонорар и ДТ/,  общо 765 лв. и с оглед изхода на спора такива следва да му се присъдят в размер на 382,50 лв.- по съразмерност.

Въззиваемата е направила деловодни разноски пред РС и ПОС общо в размер на 530 лв., поради което с оглед изхода на спора такива следва да й се присъдят в размер на 265 лв.- по съразмерност.

На осн.чл.280, ал.3,т.2 от ГПК- настоящето решение е окончателно.

Водим от горното съдът

 

 

                                                Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ  Решение № 338 от 10.07.2019г. по гр.д. №1803/2018 г. на АРС, 2 бр.с., с което е дадено разрешение заместващо съгласието на бащата Х.О.Х., ЕГН ********** ***, да бъде издаден паспорт на детето Т. Х. Х., ЕГН **********, както и разрешение детето Т. Х. Х., ЕГН **********, заместващо съгласието на бащата Х.О.Х., ЕГН ********** *** да напуска пределите на Република България, за неограничен брой пътувания до страни-членки на Европейския съюз, Македония, Сърбия и Република Турция, за неограничен период, придружена от майка си Г.Е. Х., ЕГН ********** *** или упълномощено от нея лице и в частта за разноските и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявеният от Г.Е. Х., ЕГН ********** *** против Х.О.Х., ЕГН ********** *** иск да се издаде разрешение на малолетното дете Т. Х. Х., заместващо съгласието на бащата  Х.О.Х., да напуска пределите на Република България за неограничен брой пътувания до страни-членки на Европейския съюз и до Република Турция за неограничен период, придружена от майка си или упълномощено от нея лице.

ДАВА разрешение заместващо съгласието на бащата Х.О.Х., ЕГН ********** *** детето Т. Х. Х., ЕГН **********, да напуска пределите на Република България през месец юли всяка година до навършване на 10 години, както и през останалото време на годината, което не съвпада с определения режим на лични отношения на бащата с детето до страни-членки на Европейския съюз, Македония, Сърбия и Република Турция, при които пътувания Т. да бъде придружена от майка си или упълномощено от нея лице.

ДАВА разрешение заместващо съгласието на бащата Х.О.Х., ЕГН ********** *** да бъде издаден задграничен паспорт на детето Т. Х. Х., ЕГН ********** за срок до 10.02.2025 г.

 ОСЪЖДА Г.Е. Х., ЕГН **********да заплати на Х.О.Х., ЕГН **********, разноски по производст-вото в размер на  382,50лв- по съразмерност.

ОСЪЖДА Х.О.Х., ЕГН ********** да заплати на Г.Е. Х., ЕГН **********, разноски по производст-вото в размер на  265лв- по съразмерност.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                            ЧЛЕНОВЕ: