Решение по дело №423/2022 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 376
Дата: 9 ноември 2022 г. (в сила от 9 ноември 2022 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20227080700423
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 юни 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 376

 

гр. Враца   09.11.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 18.10.2022 г. /осемнадесети октомври две хиляди двадесет и втора  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 423 по описа на АдмС – Враца за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във връзка с чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на М.И.Ч. ***, против Решение № 171 от 15.05.2022 г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД № 858 по описа на съда за 2021 г., с което е потвърдено издаденото срещу касатора  НП № 21-0967-001242/19.08.2021 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“ Враца, като с последното е наложено административно наказание "глоба" в размер на 400 лева, за нарушение на  чл. 638, ал. 3 от Кодекс за застраховането КЗ/.

В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, поради нарушение на материалния закон, съществени нарушения на процесуалните правила и необоснованост при постановяването му – касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Поддържа се становище, че съдът не е отчел в тяхната цялост събраните по делото доказателства, в резултат на което решението е постановено при едностранен, необективен и избирателен анализ само на част от доказателствата по делото и то само на тези, които ползват наказващия орган. Иска се отмяна на решението и постановяване на друго, с което НП да бъде изцяло отменено.

В с.з. и допълнително представена по делото писмена защита, касаторът поддържа касационната жалба по изложените в нея съображения.

Ответникът, Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Враца, редовно призован не се представлява в с.з. и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца, прави заключение за неоснователност на касационната жалба. Намира, че описаното в НП нарушение е доказано от обективна и субективна страна, а оспореното решение не страда от визираните в касационната жалба пороци и моли да бъде оставено в сила.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка съгласно чл. 218,  ал. 2 от АПК, приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

Административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана за това, че на 07.08.2021 г. около 02:40 часа в гр. В., на ул. „В.ю.“ до № ***, с посока на движение към гр. Мездра, управлява л.а. БМВ 318 И, с рег. № ***, собственост на Т.Д.М., без сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“, към момента на проверката. За установеното нарушение на КЗ е съставен АУАН сепия GA, № 375802/07.08.2021 г., в който е отразена същата фактическа обстановка. Последвало е издаването на оспореното пред районния съд НП, в което деянието е квалифицирано, като виновно нарушение на чл. 638, ал. 3 от КЗ и на основание чл. 53 от ЗАНН във вр. с  чл. 638, ал. 3 от КЗ на М.Ч. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400 лв.

За да потвърди НП районният съд е приел, че АУАН е съставен и НП издадено от компетентни органи, в кръга на предоставените им в закона правомощия, при липса на допуснати съществени процесуални нарушения. И в двата документа са посочени всички правно релевантни обстоятелства във връзка с извършеното нарушение – време, място на извършване, субект на нарушението, съставомерни признаци от обективна страна – управление от касатора на автомобил, който не е негова собственост и за който автомобил липсва сключен и валиден към момента на проверката договор за задължителна застраховка „гражданска отговорност“ на автомобилистите, което задължение, като водач му се вменява с правилото на чл. 638, ал. 3 от КЗ. В хода на съдебното следствие, при преценката на доказателствената съвкупност, съдът е установил достатъчно данни за извършено от обективна и субективна страна на вмененото на касатора в санкционния акт нарушение на КЗ. Съдът е обсъдил и възможността за приложението на чл. 28 ЗАНН, като обосновано е приел, с оглед охраняваните обществени отношения, както и обстоятелството, че деянието не се отличава по какъвто и да е начин от другите деяния от този вид, че института за маловажен случай е неприложим.

Решението на районният съд е валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Наведените с касационната жалба и в съдебно заседание доводи са неоснователни.

Противно на изложеното в жалбата, съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал твърдените нарушения на съдопроизводствените правила. Събрани са необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото и въз основа на тях правилно е установена фактическата обстановка.

Фактически, правно и доказателствено обоснован е направеният от въззивния съд извод, че по несъмнен и безспорен начин са установени описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и извършването от санкционираното лице на съставомерно от обективна страна деяние по повдигнатото административнонаказателно обвинение, с правно основание нормата на  чл. 638, ал. 3 от КЗ /за управление от несобственик на МПС, за което няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“/, съдържаща и санкцията за извършеното нарушение – глоба в размер на 400 лв.

            Никъде в оспореното решение съдът не е визирал умисъл в извършеното нарушение, каквито твърдения са изложени в жалбата, а в съответствие с чл. 7, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН е посочил, че деянието, което е обявено от закона за административно нарушение /съответно подлежи на административно наказание/, е виновно, когато е извършено и при двете форми на вината – умисъл и непредпазливост, като непредпазливите  деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи, сред които не е настоящият.

            Съответно на закона и данните по делото е становището на районния съд, че няма основание за прилагане на чл. 28 от ЗАНН, като се има предвид характера на този вид административно  нарушение и охраняваните с правилото на чл. 638, ал. 3 от КЗ обществени отношения, гарантиращи правата на физическите, юридическите лица и причинените на трети такива имуществени и неимуществени вреди. Посочената норма е императивна и възвежда задължително поведение – управление на МПС след сключване на застраховка "Гражданска отговорност" за посочените в нормата лица.

Факти, обстоятелства и доказателства, оборващи констатациите отразени в АУАН и НП, а оттам и за различни правни изводи на въззивния съд не са посочени и представени от касатора. Това, че изразява недоволство от издаденото НП и счита същото за незаконосъобразно,  настоящият касационен състав счита за израз на правото му на защита, а не релевантен към случая факт.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Районният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

От страните по делото не са претендирани разноски, поради което съдът се освобождава от произнасяне по този въпрос.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, вр. чл. 63в ЗАНН Административен съд – Враца 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 171 от 15.05.2022 г. на Районен съд – Враца, постановено по АНД № 858/2021 г. по описа на съда за 2021 г., с което е потвърдено издаденото срещу М.И.Ч. НП № 21-0967-001242/19.08.2021 г. на Началник група към ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“ Враца.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

      ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

       2.