Решение по дело №86/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 май 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700086
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 94

 

гр. Перник, 27.05.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

        Административен съд – Перник, в открито съдебно заседание на двадесет и шести май две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

       ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

 

При секретаря А.М. и прокурор Моника Любомирова, като разгледа, докладваното от съдия Михаил Малчев КАНД № 86/2021 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Е.Б.Г. с ЕГН **********,***, чрез адв. И.М. ***, против Решение № 260110/08.03.2021 г., постановено АНД № 1607/2020 г. по описа на Районен съд – Перник, с което е потвърдено Наказателно постановление № 20-1158-000836/19.03.2020 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Перник.

Касаторът излага съображения за неправилност на обжалваното решение, поради нарушение на материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Твърди, че административнонаказателното производство е опорочено още при образуването му, тъй като АУАН е съставен срещу лице, което не е могло да бъде субект на нарушението по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, тъй като не е имало качеството „водач на МПС, трамвай или самоходна машина“. Искането към касационния състав е да отмени обжалваното решение и да отмени наказателното постановление.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател, редовно призован, се представлява от адв. И.М. ***, която поддържа жалбата и доводите в нея. Представя писмени бележки. Моли да й бъдат присъдени разноските по делото.

Ответникът по касационната жалба – ОДМВР – Перник, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по жалбата.

Окръжна прокуратура – Перник, чрез прокурор Моника Любомирова, дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага на касационния състав да остави в сила обжалваното съдебно решение.

Административен съд – Перник, в настоящият състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което постановеното решение е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт. Същата е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна.

След извършена служебна проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, поради което е валидно и допустимо. Същото е неправилно, поради нарушение на материалния закон. Съображенията за това са следните:

С Наказателно постановление № 20-1158-000836/19.03.2020 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Перник, на Е.Б.Г., на основание чл. 174, ал. 3, пр. 1 от ЗДвП, е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв. /две хиляди лева/, както и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, за извършено нарушение по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП.

За да отмени наказателното постановление Районен съд – Перник е приел, че на 16.02.2020 г., в 18:30 ч., в гр. Перник, кв. Бела вода, на ПП I-6, Е.Б.Г., като водач на МПС – лек автомобил „***“ с рег. № РК *** ВМ, е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване алкохол в кръвта Алкотест Дрегер 7510, ARBB-0017, и не е изпълнил издаденото му предписание за изследване с доказателствен анализатор и за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му. За установеното нарушение, квалифицирано като такова по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП, свидетелят Н.П.Й– мл.автоконтрольор в сектор ПП при ОДМВР – Перник, съставил АУАН № 214902/16.02.2020 г., въз основа на който е издадено наказателното постановление, предмет на настоящия съдебен контрол.

При така установеното от фактическа страна, Районен съд – Перник е отхвърлил като неоснователни оплакванията на привлеченото към административнонаказателна отговорност лице, че не е извършил административното нарушение, тъй като не той е управлявал автомобила. След подробно обсъждане на събраните по делото писмени и гласни доказателства, районният съд е достигнал до извода, че на процесните дата и час именно Г. е управлявал спреният за проверка лек автомобил „***“ с рег. № РК *** ВМ и като водач на същия е отказал да бъде изпробван с Алкотест Дрегер и да бъде изследван за наличие на алкохол в кръвта. Приел е за недостоверни показанията на свидетелите В.Г.Р.и В.Е.Б., като е счел, че те обслужват защитната теза на жалбоподателя, но не кореспондират на останалия доказателствен материал. С оглед на тези съображения съдът е потвърдил наказателното постановление.

Административен съд – Перник не споделя решаващия извод на Районен съд – Перник.

В административнонаказателното производство, следва да се установи: има ли административно нарушение; извършено ли е то от лицето, сочено като нарушител; каква е формата на вината, при която е извършено и т.н. Трябва да бъдат спазени и всички изисквания относно процедурата по издаване на акта и наказателното постановление. Неспазването на съответните процесуални изисквания води до отмяна на НП като незаконосъобразно.

Първоинстанционният съд, като е изследвал въпросите по-горе е приел, че административнонаказателното производство срещу касационния жалбоподател е образувано законосъобразно и е протекло без нарушения на процесуалния и материалния закон. Приел е, че Г. е извършил виновно описаното нарушение, за което правилно и в съответствие с предписанията на закона му е наложено административно наказание глоба в установения размер.

Настоящата инстанция намира не споделя тези изводи.

Действително и АУАН и НП са издадени от оправомощени длъжностни лица, в кръга на предоставената им компетентност. Постановени са в писмена форма и формално съдържат реквизитите по чл.42, съответно - чл.57 от ЗАНН. Деянието е описано със съставомерните му признаци и същото изпълва съдържанието на сочената за нарушена разпоредба на чл. 174, ал.3 от ЗДвП.

По делото не се спори, че на посочените дата, място и час, контролни органи от сектор ПП при ОДМВР – Перник са спрели за проверка лек автомобил „***“ с рег. № РК *** ВМ, както и че са поискали да направят проверка за употреба на алкохол на касационния жалбоподател. Спори се дали последният е бил водач на въпросното МПС и дали е субект на нарушението по чл. 174, ал. 3 от ЗДвП. В тази връзка Г. е ангажирал гласни доказателства, събрани чрез разпитите на двама свидетели – В.Г.Р.и В.Е.Б.. Първият твърди, че именно той е управлявал лекия автомобил при подаването на сигнала за спиране. Притеснил се от това, тъй като в този момент нямал документи. Е.Г., който бил полегнал на задната седалка, защото не се чувствал добре, излязъл и отишъл при автоконтрольорите, а след това се качил в патрулния автомобил и се обадил на приятеля си Райчев след около половин час като му обяснил, че е възникнал проблем.

В подкрепа на горните твърдения, пред настоящата инстанция касаторът е представил писмени доказателства, събрани в хода на образувано срещу него дисциплинарно производство – обяснения от Зорница Сашова Георгиева, писмено обяснение от Виргиния Емилова Бориславова, Писмо рег. № 7859Р-6372/24.07.2020 г. на Дирекция „Вътрешна сигурност“ при МВР, Покана за даване на писмени обяснения рег. № 560200-108/15.05.2020 г. до Е.Б.Г., обяснения от Валентин Райчев. Всички те, съпоставени с останалия доказателствен материал, разколебават извода на АНО, че именно Г. е управлявал моторното превозно средство – л.а. с рег. № РК *** ВМ, на посочените в АУАН и НП дата и час.

Според разпоредбата на чл. 14, ал. 2 от НПК, приложима съгласно препращащата норма на чл. 84 от ЗАНН, доказателствата и средствата за тяхното установяване не могат да имат предварително определена сила. В този смисъл, в съдебното производство констатациите на АНО също нямат обвързваща доказателствена сила и следва да се преценяват в контекста на целия събран по делото доказателствен материал. Съдът е длъжен, разглеждайки делото по същество, сам да установи чрез всички допустими от закона доказателства и доказателствени средства извършено ли е вмененото административно нарушение, от кого и при какви обстоятелства е станало това, особено в случаите на оспорване, какъвто е и настоящия. Това не е направено от първата инстанция.

В процесния случай противоречията в свидетелските показания създават съмнение относно авторството на описаното нарушение, а същевременно поддържаната от жалбоподателя теза се подкрепя убедително от горепосочените доказателства. Презумптивната доказателствена сила на съставения АУАН по чл. 189, ал. 2 от ЗДвП досежно извършването на нарушението следва да се преценява в контекста на всички събрани по делото доказателства и след оценка на същите се налага извода, че обвинението срещу Г. не е доказано по категоричен начин.

След като констатациите на актосъставителя и изводите на АНО не са защитени по убедителен начин, поддържаното в производството възражение от страна на касатора, че не е извършил вмененото му нарушение, не може да бъде игнорирано. Законовата презумпция по чл. 189, ал. 2 от ЗДвП е оборена.

Предвид всичко изложено, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник намира наказателното постановление, предмет на съдебен контрол за незаконосъобразно. Като е стигнал до друг извод, Районен съд – Перник е приложил неправилно закона, поради което е налице касационно основание чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН за отмяна на постановеното от него решение.

На основание чл. 222, ал. 1 от АПК обжалваното съдебно решение следва да бъде отменено и да бъде постанови друго, с което да се отмени наказателното постановление.

С оглед на така формирания извод, съдът намира за основателна претенцията на касационния жалбоподател за присъждане на направените по делото разноски. Същите са в размер на 300,00 лв. /триста лева/ и представляват платено адвокатско възнаграждение по Договор за правна защита и съдействие от 22.03.2021 г., сключен между Е.Б.Г. и адв. И.М..

Мотивиран от изложеното, Административен съд – Перник

 

Р Е Ш И :

 

        ОТМЕНЯ Решение № 260110/08.03.2021 г., постановено АНД № 1607/2020 г. по описа на Районен съд – Перник и Наказателно постановление № 20-1158-000836/19.03.2020 г., издадено от началника на сектор ПП при ОДМВР – Перник.

        ОСЪЖДА ОДМВР – Перник, със седалище и адрес на управление: гр. Перник, ул. Самоков, № 1, ДА ЗАПЛАТИ на Е.Б.Г. с ЕГН ********** и съдебен адрес: ***, направените по делото разноски в размер на 300,00 лв. /триста лева/.

        РЕШЕНИЕТО Е ОКОНЧАТЕЛНО.

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:    /п/

 

 

                                                                ЧЛЕНОВЕ:  1./п/

 

 

                                                                                2./п/