Решение по дело №10296/2020 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 януари 2021 г.
Съдия: Евтим Станчев Банев
Дело: 20207060710296
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

287

гр. Велико Търново, 15.01.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Велико Търново, касационен състав в закрито заседание на осемнадесети декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИАНА КОСТОВА

                                                                                               ЧЛЕНОВЕ:  ЕВТИМ БАНЕВ                                                                                                                             ИВЕЛИНА ЯНЕВА           

 

при секретаря Д. С.и в присъствието на прокурора Светлана Иванова, разгледа докладваното от съдия Банев касационно НАХД № 10296/ 2020 г., и за да се произнесе взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

           

Делото е образувано по касационна жалба, подадена от В.Л.В. с ЕГН **********, адрес ***, п.к. 1407, ул. „К.“ № 9, вх. „А“, ет. 5, ап. 15, срещу Решение № 419 от 17.09.2020 г. по АНД № 1110 от 2020 г. по описа на Районен съд – Велико Търново. С решението на районния съд е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо устройство Серия К № 2701090, издаден от ОД на МВР – Велико Търново, с който на В.Л.В., за извършено нарушение по чл. 21, ал. 2, вр. с ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 189, ал. 4, вр. с чл. 182, ал. 2, т. 6 от същия закон, му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600,00 лева. С подробно развити доводи касаторът твърди незаконосъобразност на обжалваното решение, поради постановяването му в нарушение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуални правила - отменителни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК. Развива доводи, че от страна на районния съд не е изяснена фактическата обстановка, като в обжалваното решение не обсъдено дали техническото средство, с което е заснето нарушението е било надлежно сертифицирано от Българския институт по метеорология. Отделно от това посочва, че в ЕФ липсва посочване на вида на АТС, а освен това не е индивидуализирано мястото на извършване на нарушението, което е попречило адекватно да упражни правото си на защита. Изтъква и че в обжалваният електронен фиш не е описано как точно АНО е приел установената скорост на движение, не е посочено, дали е приспаднат толеранса от 3 км/ч. С тези доводи от настоящата инстанция се иска да отмени решението на ВТРС и разреши спора по същество, като отмени потвърдения с него електронен фиш. Алтернативно, ако се приеме, че е налице състав на административно нарушение – да  отмени решението на ВТРС и потвърдения с него електронен фиш и производството да бъде върнато на АНО за изясняване на местоизвършване на твърдяното нарушение и относимия за участъка пътен знак В26. В съдебно заседание, касаторът редовно призован, не се явява и не изпраща представител.

Ответникът по касационната жалба, Областна дирекция на МВР – гр. Велико Търново, редовно призован, не изпраща представител в съдебно заседание и не ангажира становище по спора.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново заема становище за неоснователност на касационната жалба. Изтъква, че част от възраженията в нея са били наведени ипред районния съд, обсъдени са и правилно са възприети за неоснователни. По отношение на останалите намира, че те не кореспондират с доказателствата по делото. Предлага обжалваното съдебно решение да бъде оставено в сила.

 

Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното съдебно решение, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

При извършената на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН проверка, съдът не установи наличието на пороци, засягащи валидността и допустимостта на обжалвания съдебен акт.

 

Фактическата обстановка по делото е правилно изяснена от районния съд. На дата 12.01.2019 г. в 15:01 часа, на ПП I-3, км 16+000, до бензиностанция „Петрол“, в посока гр. Бяла, при въведено с пътен знак В26 ограничение в скоростта от 60 км/ч за движение извън населено място, моторно превозно средство - товарен автомобил  „Фолксваген пасат“ с рег. № , собственост на В. .= В., се движел със скорост 111 км/ч (определена след приспадане на толеранс от 3 км/ч). Скоростта била фиксирана с автоматизирано техническо средство /АТС/ тип мобилна система TFR1-М №565, за което е изготвен снимков материал. За установеното с автоматизираното техническо средство нарушение, на собственика на автомобила В. .= В. е издаден Електронен фиш Серия К № 2701090, като няма данни и не се твърди да са предприети действия по чл. 189, ал. 5 – ал. 7 от ЗДвП. Електронният фиш е обжалван пред РС – Велико Търново в срока по чл. 189, ал. 8, предл. първо от ЗДвП.

Горната фактическа обстановка районният съд е установил въз основа на събраните по делото документи, вкл. представените с административната преписка доказателства за годността и техническата изправност на АТС, снимковия материал, справка за собствеността на автомобила и датата на връчване на фиша. С жалбата пред районния съд нарушителят е оспорил констатациите във фиша с доводи за нарушение на материалния закон и допуснати съществени процесуални нарушения. Те са били преценени като неоснователни от решаващия състав, който въз основа на приобщените към делото писмени доказателства, е приел, че ЕФ съдържа предвидените в чл.189, ал. 4 от ЗДвП реквизити, безспорно са установени противоправното деяние, времето и мястото на извършване, годността на техническото средство, с което е установено нарушението и надлежното му използване, удостоверено с протокол за използване на АТСС, както и самоличността на нарушителя. При така изяснените обстоятелства, решаващият състав е намерил подадената от В. .= В. жалба за неоснователна, като е преценил, че извършеното от същия деяние осъществява от обективна и субективна страна признаците на нарушение по чл. 182, ал. 2, т. 6 от ЗДвП. Той е формирал извод за законосъобразност на проведената процедура по издаването на електронен фиш, установяващ и санкциониращ посоченото деяние, правилност на дадената квалификация на извършеното нарушение и законосъобразност на дейността по индивидуализиране на наказанието. 

 

Постановеното от Районен съд – Велико Търново решение е правилно. Касационната жалба е неоснователна.

 

При постановяване на обжалваното решение не са допуснати нарушения на процесуални правила. Обратно на поддържаното в касационната жалба, въззивният съд е формирал изводите си, след като е обсъдил значимите за разрешаването на спора обстоятелства, както и всички наведени от жалбоподателя доводи и възражения. Същият е изпълнил задължението си за изясняване на обективната истина, чрез приобщаването на допустими и относими доказателства. Това, че при преценката им съдът е достигнал до изводи, различни от тези на касатора, без да е налице логическо противоречие с обстановката, не съставлява нарушение на процесуалните правила. Във въззивното производство В. не е оборил фактическите установявания в административнонаказателното производство, правилно кредитирани от районния съд при постановяването на обжалваното решение. Делото пред въззивната инстанция е било приключено и решението е било постановено от законен състав и в границите на вменената му компетентност, като за заседанието е съставен протокол. Не се установява при постановяването на обжалваното решение да е била нарушена тайната на съвещанието.

 

Решението на районния съд не е постановено в нарушение на закона. Касационният съд споделя фактическите и правни изводи на въззивната инстанция, като съответстващи на данните от събраните по делото доказателства и на материалния закон. Касационната жалба съдържа оплаквания, вече изложени пред въззивния съд. Последният ги е обсъдил обстойно и на всички тях е даден законосъобразен и обоснован отговор в мотивите на обжалваното решение, които изцяло се споделят от касационната инстанция и не следва да бъдат преповтаряни. За пълнота следва да се посочи следното:

Правилно районният съд е приел, че в разглеждания случай е приложима  процедурата по санкциониране на водач по реда на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП и електронният фиш съдържа предвидените в нормата реквизити. Действително, в същия липсва посочване на вида на АТС /мобилно или стационарно/, с което е заснето нарушението, но доколкото такъв реквизит не е предвиден в чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, то това не може да бъде прието за пропуск, тъй като в случая нормата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП се явява специална по отношение на общото изискване на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН за съдържанието на наказателното постановление.

Що се отнася до описанието на мястото на извършване на нарушението, в случая в процесния електронен фиш изрично е посочено на кой участък от кой именно път се е движил касаторът и каква е била посоката му на движение, както и обстоятелството, че въведеното ограничение на скоростта касае движение по пътя извън населено място. За място на извършване на нарушението е посочен главен път I – 3, км 16+000, до бензиностанция „Петрол“, в посока гр. Бяла, а в приложения снимков материал са отразени конкретните координати на мястото, където е извършено нарушението, поради което съдът намира, че изчерпателно е описано местоизвършването на деянието.

В разглеждания случай електронният фиш е съставен на основание снимков материал за заснето нарушение по ЗДвП, а именно движение с превишена скорост, като нарушението е установено с АТС – мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение, тип TFR1-М с №565. От АНО са представени удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 10.02.4835 на Български институт по метрология и Протокол № 3-6.18/ 06.07.2017 г. на Лаборатория за проверка на радарни скоростомери и анализатори за алкохол в дъха, от които се установява, че същата е одобрен тип средство за измерване, с установена изправност. При доказаната годност и изправност на техническата система, няма основание да се приеме, че някои от отразените в него параметри, са неверни, а електронният фиш се явява редовно съставен. Същият е връчен на нарушителя, който не е предприел процедурата по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП. Не се установяват нарушения, допуснати в производството по установяване на административното нарушение и ангажиране на съответната отговорност, нито ограничаване правото на защита на дееца.

Наличието на въведено с пътен знак ограничение на скоростта за движение в процесния пътен участък от 60 км/ч не е било спорно. След проверка на направените записи от системата, е установено, че е регистрирана скоростта на движение на автомобила, който е собственост на  касатора. Тъй като производителят на системата дава толеранс от +/- 3 % на засечени скорости над 100 км/ч, то е определено превишение от 51 км/час над въведеното за този участък ограничение от 60 км/час (т.е. при показания на техническото средство 114 км/час, е определена скорост на движение от 111 км/ч, в полза на водача). В този смисъл извършеното от касатора деяние е безспорно доказано и съдържа от обективна и субективна страна признаците на административно нарушение, изразяващо се в несъобразяване на избраната от водача на автомобила скорост с въведеното ограничение. То осъществява фактическия състав на посочената в електронния фиш законова норма на чл. 182, ал. 2, т. 6 от ЗДвП и е основание за реализирането на административнонаказателната отговорност, установена в същата разпоредба. Извършена е правилна квалификация на деянието и е наложено съответното за извършеното нарушение наказание, в предвидения от закона абсолютен размер. Като е достигнал до същите изводи, районният съд е постановил решението си при правилно приложение на закона.

 

При така изложеното, настоящият състав преценява, че обжалваното решение на РС – Велико Търново не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и законосъобразно постановено, поради което следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 предл. първо от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

 

Оставя в сила Решение № 419 от 17.09.2020 г. по АНД № 1110 от 2020 г. по описа на Районен съд – Велико Търново.

 

 

Решението не подлежи на обжалване.      

 

 

         

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

           

                                                                               ЧЛЕНОВЕ :  1.

 

                                                                                       2.