Решение по дело №880/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 900
Дата: 7 юли 2022 г.
Съдия: Тодор Андреев Икономов
Дело: 20227040700880
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 май 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№900                                            07.07.2022 година                                    гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на двадесет и трети юми, две хиляди двадесет и втора година в публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. АТАНАСКА АТАНАСОВА

                                                                                   2. ТОДОР ИКОНОМОВ

 

при секретаря Йовка Банкова, в присъствието на прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдията Икономов касационно административно наказателно дело № 880 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на „Кардамон“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ул. „Райна Княгиня“ № 17, подадена чрез пълномощника му адв. В., БАК, , против Решение № 319 от 29.03.2022 г., постановено по н.а.х.д. № 591/ 2022 г. по описа на Районен съд – Бургас. С обжалваното решение е потвърдено наказателно постановление  /НП/ № 02-2100089 от 27.01.2022 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Бургас, с което за нарушение на чл. 152 от КТ, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството жалбоподател е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1 500 лв.

С Определение № 818/27.04.2022 г. постановено по делото, в производство по реда на чл. 248 от ГПК, съдът е допълнил така постановеното Решение № 319 от 29.03.2022 г., като е осъдил „Кардамон“ ООД да заплати на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – София, сумата от 80 лв. представляваща юрисконсултско възнаграждение.

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение на закона – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК.  Твърди се, че констатираното нарушение е извършено само при оформяне на проверените документи, но не и реално. Излагат се съображения, че съдът необосновано не е кредитирал свидетелските показания на разпитания по делото свидетел С.Д., както и подписаната стокова разписка. По подробно изложени доводи се иска отмяна на оспореното решение и потвърденото с него НП, ведно с присъждане на адвокатско възнаграждение. При условията на евентуалност се претендира приложение на чл. 28, ал. 1 от ЗАНН.

Ответникът по касационната жалба – директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Бургас, чрез процесуалния си представител по делото, оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Районен съд - Бургас е направил извод, че извършването на вмененото на санкционираното лице административно нарушение е доказано по несъмнен начин.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл. 218, ал. 2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

Производството пред Районен съд - Бургас се е развило по жалба на „Кардамон“ ООД против НП № 02-2100089 от 27.01.2022 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Бургас, с което за нарушение на чл. 152 от КТ, на основание чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството жалбоподател е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1 500 лв.  Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена на 29.10.2021 г. проверка по спазване на трудовото законодателство на обект: бар „Кардамон“, находящ се в гр. Бургас, ул. „Алеко Богориди“ № 27, стопанисван от „Кардамон“ ООД и по представени писмени документи на 09.11.2021 г. в Дирекция "Инспекция по труда" – Бургас, е установено, че дружеството, в качеството си на работодател, не е осигурил на служителя Д.П.П.– на длъжност „барман“, непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. Установено е, че на 26.09.2021 г. П. е отработил „12-та смяна“ от 15:00 ч. до 23:00 ч., а на 27.09.2021 г. е започнал работа „3-та смяна“ от 09:00 ч. до 17:00 ч.

По делото са разпитани като свидетели Д.С., инспектор в ДИТ – гр. Бургас, част от екипа извършил проверката, и С.Д.– служител на провереното дружество на длъжност „барман“ в бар „Кардамон“.

Бургаският районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Приел е, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление, не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението. Приел е, че фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават от събраните в хода на съдебното производство доказателства, с оглед на което е направил извод, че по несъмнен начин е установено и доказано извършването на вмененото на „Кардамон“ ООД в качеството му на работодател нарушение на трудовото законодателство, като основание за налагане на административна санкция по чл. 414, ал.1 от КТ.

Така постановеното решение е неправилно като постановено в противоречие с материалния закон.

Настоящият съдебен състав не споделя извода на първоинстанционният съд, че по несъмнен и безспорен начин е установено и доказано извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение на трудовото законодателство. Наложената на „Кардамон“ ООД административна санкция се основава на нормата на чл. 414, ал. 1 от КТ, съгласно която работодател, който наруши разпоредбите на трудовото законодателство извън правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв. Ангажирането на отговорността на касационния жалбоподател от правна страна е обосновано с допуснато нарушение на чл. 152 от КТ, която разпоредба регламентира че работникът или служителят има право на непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа. От фактическа страна повдигнатото на „Кардамон“ ООД административно наказателно обвинение се основава на това, че в качеството си на работодател, не е осигурил на служителя Д.П.П.– на длъжност „барман“, непрекъсната междудневна почивка, която не може да бъде по-малко от 12 часа, доколкото на 26.09.2021 г. П. е работил до 23:00 часа, а на 27.09.2021 г. е започнал работа в 09:00 часа.

За да се счита че има извършено нарушение по чл. 414, ал.1 от КТ, изразяващо се в неспазване на изискването по чл. 152 от КТ, е необходимо да бъде установено и доказано наличието на положен от работника /служителя/ труд по време и по начин, неосигуряващи му непрекъсната междудневна почивка минимум 12 часа. Съотнесено към конкретния случай и с оглед фактическата обосновка на обвинението, релевантните обстоятелства за преценката дали „Кардамон“ ООД в качеството си на работодател е допуснало нарушение на чл. 152 от КТ, се свързват с установяването на времето, през което служителят Д. П. е полагала труд на 26 и на 27 септември 2021 г. като „барман“ в бар „Кардамон“, стопанисван от дружеството. Това е и спорният по делото въпрос – както във първоинстанционното, така и в касационното съдебно производство - дали по несъмнен начин от събраните писмени и гласни доказателства се установява, че на 26.09.2021 г. Д. П. е работил до 23:00 часа, а на 27.09.2021 г. е започнал работа в 09:00 часа, при неосигуряване от страна на работодателя на изискуемата се по чл. 152 от КТ минимална непрекъсната междудневна почивка в размер на 12 часа.

С обжалваното решение съдът е приел, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и полагането на труд от служителя  Д. П. на процесните дати, се потвърждава от събрани по делото доказателства, като е обосновал правния си извод за безспорна установеност на извършеното от работодателя нарушение на чл. 152 от КТ с представения на контролните органи на Дирекция "Инспекция по труда" в деня на проверката график за разпределение на смените/работното време през месец септември 2021 г. в бар „Кардамон“, както и ведомости за заплати. Решаващия състав е кредитирал изцяло показанията на св. С., приемайки същите за непротиворечиви и кореспондиращи с останалите писмени доказателства по делото.  Съдът не е кредитирал с доверие показанията на разпитаният свидетел С.С.Д.служител на дружеството назначен на длъжност „барман“, по съображения за тенденциозност на показанията и заинтересованост на свидетеля поради обстоятелството, че същият работи в стопанисвания от „Кардамон“ ООД обект. Съдът не е кредитирал и представеният  от жалбоподателя приемо-предавателен протокол, издаден на 27.09.2021 в 09:46 ч. и подписан от другият барман и служител на дружеството – Д. Д..  

Настоящият съдебен състав намира, че въззивната инстанция е нарушила правилата за оценка и проверка на събрания по делото доказателствения материал, което е довело до неверни фактически констатации и съотв. до правни изводи, направени при неправилно приложение на закона. Съображенията за това са следните:

В конкретния случай, съдът необосновано не е кредитирал показанията на св. Д., от които се установява, че на 27.09.2021 г. същият е бил втора смяна на работа и е сменил другият барман Д. Д., който е бил първа смяна на работа. Така дадените показания на свидетеля, въпреки че са в противоречие с представения график на работно време, си кореспондират с представеният от дружеството приемо-предавателен протокол, подписан от Д. Д. на 27.09.2021 г. в 09:46 ч. и потвърждават твърденията на жалбоподателя, че Д. П. не е бил на работа на 27.09.2021 г. от 09:00 до 17:00 часа. В тази връзка следва да се приеме, че не е допуснато твърдяното нарушение, като на Д.П.П.е била осигурена законоустановената в чл. 152 от КТ 12-часова междудневна почивка. Основателни са твърденията на „Кардамон“ ООД, че констатираното  нарушение е извършено само при оформяне на проверените документи (график на работа), но не и реално, като в случая е напълно възможно предвид епидемичната ситуация в държавата графикът на работа да е многократно изменян, при което може да се допуснат грешки.

Тежестта да докаже извършването на нарушението е на административнонаказващия орган. В случая санкциониращият орган не е установил и доказал по несъмнен и безспорен начин релевантните факти, обуславящи ангажирането отговорността на работодателя по чл. 414, ал.1 от КТ за нарушение на чл. 152 от КТ. Доказателства в посочения смисъл не са представени и във въззивното съдебно производство от страната, в чиято тежест е при условията на пълно главно доказване да докаже извършването на нарушението по повдигнатото административно наказателно обвинение.. Противно на приетото от въззивния съд, събраните по делото писмени и гласни доказателства , сочат, че „Кардамон“ ООД не е допуснало вмененото му нарушение на трудовото законодателство.

Ето защо изводът на Районен съд - Бургас, че „Кардамон“ ООД в качеството си на работодател, е допуснало нарушение по чл. 414, ал. 1 във вр. с чл. 152 от КТ, е необоснован от гл. т. на доказателствата по делото и неправилен от гл.т. на закона. Недоказаността на вмененото на санкционираното лице нарушение обуславя извод за материална незаконосъобразност на издаденото НП № 02-2100089 от 27.01.2022 г.

С оглед на изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение се явява постановено в нарушение на закона - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 във вр. с ал. 2 от НПК и като такова следва да бъде отменено. Вместо него следва да бъде постановено друго, с което да се отмени НП № 02-2100089 от 27.01.2022 г.  на директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Бургас.

 В случая, следва да бъде отменено и постановеното по делото Определение № 818/27.04.2022 г., с което в производство по чл. 248 от ГПК, оспореното Решение № 319/28.03.2022 г. е допълнено в частта за разноските, като „Кардамон“ ООД е осъдено да заплати на ДИТ – Бургас, разноски в размер на 80 лв., тъй като същото е неразделна част от решението.

При този изход на спора, разноски не следва да бъдат присъждани, тъй като не са своевременно поискани от касатора.

Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал. 2, предл. второ и чл. 222, ал. 1 от АПК, Бургаският административен съд

 

 

                                          Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 319 от 28.03.2022 г., постановено по н.а.х.д. № 591/ 2022 г. по описа на Районен съд - Бургас и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 02-2100089 от 27.01.2022 г., издадено от директора на Дирекция "Инспекция по труда" - Бургас, с което на „Кардамон“ ООД, ЕИК *********, в качеството му на работодател, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лева на основание чл. 414, ал.1 от Кодекса на труда, за нарушение на чл. 152 от Кодекса на труда, като незаконосъобразно.

ОТМЕНЯ Определение № 818/27.04.2022 г. постановено по н.а.х.д № 591/ 2022 г. по описа на Районен съд – Бургас.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

2.