Решение по дело №301/2019 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 329
Дата: 29 ноември 2019 г. (в сила от 29 ноември 2019 г.)
Съдия: Ася Тодорова Стоименова
Дело: 20197110700301
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

329 от 29.11.2019 г., гр. Кюстендил

 

   В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

 

Административен съд – Кюстендил, в открито съдебно заседание на тринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                             ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                                    АСЯ СТОИМЕНОВА

 

при секретар Светла Кърлова и с участието на прокурор Йордан Георгиев, като разгледа докладваното от съдия Ася Стоименова касационно административнонаказателно дело № 301 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Делото е образувано по касационна жалба от сектор „Пътна полиция” (ПП) при Областна дирекция на Министерството на вътрешните работи (ОД на МВР) – Кюстендил срещу Решение № 310/02.10.2019 г., постановено по административнонаказателно дело № 213/2019 г. по описа на Районен съд – Кюстендил, с което е отменено Наказателно постановление (НП) № 19-1139-000134/04.02.2019 г., издадено от началника на сектор ПП. Релевирано е касационното основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс. Претендира се отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление.

Сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил, редовно призован за съдебното заседание по делото, не изпраща процесуален представител.

Ответникът по касационната жалба – В.Е.А., с ЕГН ********** и адрес: ***, редовно призован, не се явява в съдебното заседание по делото. Процесуалният му представител по пълномощие – адвокат Л.В.,***, оспорва жалбата.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е допустима. Подадена е от страна с право на касационно оспорване по смисъла на чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол и в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, и отговаря на изискванията за форма и съдържание по чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

Предмет на въззивно обжалване е НП № 19-1139-000134/04.02.2019 г., издадено от началника на сектор ПП при ОД на МВР – Кюстендил, с което на В.Е.А. на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 и чл. 181, т. 7 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) са наложени административни наказания съответно глоба в размер на 200,00 лева за нарушение по чл. 150 от ЗДвП и глоба в размер на 50,00 лева за нарушение по чл. 133, ал. 1 от ЗДвП. Районният съд е установил от фактическата страна на спора, че на 01.02.2019 г. около 08:50 часа в община Кюстендил, по път трети клас № 6224, км 1+100, В.А. е управлявал лек автомобил марка и модел „БМВ 318И”, с рег. № КН0584ВС, собственост наС.И.А., като в автомобила имало още петима пътници. Същият бил спрян за проверка от К.П.Г.и С.В.А.– служители на ОД на МВР – Кюстендил. В.А. представил на проверяващите свидетелство за провоуправление, издадено от Обединено кралство Великобритания, което било със статут на временен документ – даващо право на приносителя му да управлява моторни превозни средства (МПС) на територията на Обединеното кралство единствено и само в присъствието на пълноправен водач на МПС с опит не по-малко от две години. На А. е съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) с бл. № 468585/01.02.2019 г. Въз основа на акта е издадено процесното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации по същия. В производството пред районния съд са разпитани като свидетели К.Г.(актосъставител) и С.А.(свидетел по акта), които потвърждават констатациите в акта относно обстоятелствата на релевираните нарушения. Като доказателства по делото са приети уведомително писмо от началника на отдел „Интерпол и ММО” в дирекция „Международно оперативно сътрудничество” при МВР и административнонаказателната преписка.

Районният съд е отменил наказателното постановление по съображения за незаконосъобразност. Приел е, че в административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, а именно – нарушена е императивната разпоредба на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, което е ограничило възможността на нарушителя да реализира правото си на защита.

В пределите на касационната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК и във връзка с релевираното в жалбата касационно основание съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо, а преценено за съответствие с материалния закон– правилно.

Правилен е изводът на районния съд за допуснато в административнонаказателното производство съществено процесуално нарушение, водещо до незаконосъобразност на издаденото наказателно постановление. Разпоредба на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН предоставя право на нарушителя освен възраженията при съставяне на акта в тридневен срок от подписването му да направи и писмени възражения по него. Нормата е императивна и представлява законова гаранция за реализиране правото на защита на нарушителя срещу направените в акта констатации. Така осигурената от законодателя предварителна защита на субекта на нарушението е доразвита в нормата на чл. 44, ал. 2 от ЗАНН, която създава задължение за административнонаказващия орган да събере служебно посочените от нарушителя във възраженията писмени или веществени доказателства. Процесният АУАН е съставен и връчен на В.А. на 01.02.2019 г., а наказателното постановление е издадено на 04.02.2019 г., т.е. преди изтичане на срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН. Това е довело до недопустимо ограничаване правото на защита на уличеното като нарушител лице, поради което съставлява съществено нарушение на процесуалните правила при издаване на наказателното постановление.

 

 

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, изр. 1, пр. 1 от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН съдът

 

                                                                   Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 310/02.10.2019 г., постановено по административнонаказателно дело № 213/2019 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

Решението е окончателно.

 

               

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

 

                                                                                                                    2.