Решение по дело №2412/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260518
Дата: 8 декември 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Валерия Иванова Братоева Дамгова
Дело: 20201100902412
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 08.12.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-16 състав в закрито съдебно заседание на осми декември две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: ВАЛЕРИЯ БРАТОЕВА

 

като разгледа ч. търг. дело № 2412 по описа за 2020 година, взе предвид следното.

 

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) вр. глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба № 20201203150345/03.12.2020 г. на СДРУЖЕНИЕ НА Т.ИТ.А."О.Б.ЗА Т.", ЕИК ********, срещу отказ № 20201127150121/30.11.2020 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ, с който е отказано обявяване на приет на проведено общо събрание на сдружението устав.

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на отказа – в поканата за свикване на общото събрание от 19.10.2020 г. било посочено място на провеждането му – гр. София, хотел Рамада, зала Диамант, но била издадена заповед на Министъра на здравеопазването, с която провеждането на обществени мероприятия при участие на повече от 30 лица, било забранено. Членовете на сдружението били 132, поради което провеждането на събрание на посоченото място би се явило в пряко нарушение на заповедта. По тази причина мястото на провеждане на общото събрание било променено и изрично уточнено – чрез платформа за видеоконферентна връзка ZOOM. Решенията, приети от общото събрание били взети присъствено – с гласуване и преброяване на гласовете, а не неприсъствено, както приело длъжностното лице.

Съдът като разгледа събраните доказателства, намира следното:

Със заявление образец Г1, с рег. № 20201127150121 от 27.11.2020 г., подадено от адвокат с изрично пълномощно, представляващ СДРУЖЕНИЕ НА Т.ИТ.А."О.Б.ЗА Т.", ЕИК ********, е заявен за обявяване в ТРЮЛНЦ актуализиран устав, приет от проведено чрез видеоконферентна връзка общо събрание. Длъжностното лице при АВ приело, че събранието било проведено при неспазване разпоредбите на ЗЮЛНЦ относно начина за свикването и провеждането му. Вземането на решения от компетентността на общото събрание на сдружението изисквало свикване, с посочено място на провеждане, съответно присъствие на членовете му на посоченото в поканата място (един от изрично предвидените задължителни реквизити от поканата), както и мнозинство от присъстващите (чл. 26, чл. 27, чл. 29 ЗЮЛНЦ). Т.е. изключение относно начина на провеждане е единствено предвидено в закона за заседанията на управителния съвет - от една страна чрез средства за комуникация (чл. 32, ал. 3 ЗЮЛНЦ), а от друга - вземане на решения и без да се провежда заседание, т. нар. неприсъствени решения (чл. 32, ал. 5 ЗЮЛНЦ). При промяна на обстоятелства към заявлението, резултат от взети от общото събрание решения, се прилагал списъкът на присъствалите на общото събрание членове на сдружението (пълномощници) с подпис на всяко лице.

В тази връзка ЗЮЛНЦ не предвиждал приемане на решения при дистанционно провеждане на събрание или представяне на неприсъствено взети решения, т.е. без провеждане на общо събрание на членовете на сдружението и без членовете да подписват лично присъствен списък.

Съгласно чл. 26, ал. 2 ЗЮЛНЦ поканата трябвало да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото на провеждане на ОС и по чия инициатива се свиква. В поканата за свикване не било посочено място на провеждане на общото събрание, предвид изискванията по чл. 26, ал.2 ЗЮЛНЦ и разпоредбата на чл. 19, ал. 2 от устава на сдружението. По тези принципни съображения длъжностното лице постановило обжалвания в настоящото производство отказ.

Жалбата е основателна.

Проверката на заявлението, дължима от длъжностното лице по регистрация следва да се ограничи в рамките на предвиденото в чл. 21 ЗТРРЮЛНЦ и по-конкретно в т. 5 на разпоредбата, която регламентира съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона да се установява от представените документи по т. 4, което означава, че длъжностното лице по регистрация е административен орган, в чиито правомощия се включва единствено и само преценката относно това дали във всеки един конкретен случай са представени онези доказателства, които от външна (формална) страна установяват основателността на заявеното искане. Длъжностното лице не разполага с правомощието да извършва проверка по същество.

В случая, всички необходими документи, обуславящи валидното възникване на заявеното за вписване обстоятелство са били представени. Свикването и провеждането на общо събрание при въведени с административни актове забрани за едновременно физическо присъствие на повече от определен брой лица на конкретно място, препятства провеждането на заседания на върховните органи на юридически лица с членствена структура. Затова няма пречка и в съответствие с изискванията за спазване на необходимите противоепидемиологични мерки е провеждането на общи събрания чрез съвременните средства за комуникация, а именно чрез видеоконферентна връзка. При такъв формат събранието не взема решения неприсъствено, а напротив – лицата, членове на сдружението или техни представители присъстват и участват в събранието в реално време, просто физически не се намират на едно и също място в пространството, но присъстват в електронна среда, при което е възможно да волеизявяват (правят изказвания) и съответно да гласуват, като това се отразява в изготвения протокол от проведеното заседание. Участието в събранието чрез платформата ZOOM предполага контролиран достъп чрез съответно име на потребител и парола, поради което посочването на дата и час за провеждане на видеоконференцията удовлетворява изискването за конкретизиране на мястото на провеждане на общото събрание. Участниците са подписали присъствения списък, поради което от формална страна представеният устав на сдружението е приет на редовно свикано и проведено общо събрание и е следвало да бъде обявен по партидата на сдружението. Още повече, че е абсолютно недопустимо длъжностното лице в рамките на регистърното производство да преценява евентуално нарушаване на правата на членовете на сдружението, което би било релевирано само при предявен нарочен иск в защита на тези права.

По изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ, по жалба № 20201203150345/03.12.2020 г. на СДРУЖЕНИЕ НА Т.ИТ.А."О.Б.ЗА Т.", ЕИК ********, ОТКАЗ № 20201127150121/30.11.2020 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ, с който е отказано обявяването на приет от общо събрание на сдружението устав.

УКАЗВА на длъжностното лице при АВ-РЮЛНЦ да обяви по партидата на СДРУЖЕНИЕ НА Т.ИТ.А."О.Б.ЗА Т.", ЕИК ********, представения със заявление Г1, вх. № 20201127150121 актуализиран устав.

Решението не подлежи на обжалване. Препис да се изпрати на АВ-ТРРЮЛНЦ.

 

СЪДИЯ: