Решение по дело №3307/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 388
Дата: 9 март 2022 г. (в сила от 9 март 2022 г.)
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20217180703307
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 388

гр. Пловдив,  09.03.2022 год.

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХIІ състав, в открито заседание на двадесет и втори февруари през две хиляди двадесет и втора година в състав:                      

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : АНЕЛИЯ ХАРИТЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ: ГЕОРГИ ПАСКОВ

                                                                                МАРИЯ НИКОЛОВА

 

при секретаря М.Г. и участието на прокурора Здравена Янева, като разгледа докладваното от съдия Николова КАНД № 3307 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, предявена от Областна дирекция на МВР-Пловдив Сектор „Пътна полиция“, против Решение № 2005/16.11.2021г., постановено по АНД № 6501/2021 г. по описа на Пловдивски районен съд, с което е отменено Наказателно постановление № 21-1030-006703 от 15.07.2021г. на И.М.Г. – полицейски инспектор към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция (упълномощен със Заповед № 8121з – 515/14.05.2018г. на МВР), с което на основание чл. 182, ал. 1, т.6 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на Н.А.Р. е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

Касационният жалбоподател счита оспорения съдебен акт за незаконосъобразен и постановен в противоречие с материалния закон. Изразено е несъгласие с изводите на районен съд, че тримесечния срок по чл.34 ал.1 от ЗАНН за съставяне на АУАН от откриване на нарушителя се отброява от датата на заснемане на нарушението, като в тази насока са изложени доводи, че нарушителят е установен на от датата на декларацията по чл.188 от ЗДвП, от който момент АНО е разполагал с информация относно извършителя. Твърди се, че началото на тримесечния срок по чл.34 от ЗАНН е моментът в който извършителят е установен, а не моментът в който има предположение дали дадено лице е извършило нарушението. Иска се отмяна на решението и потвърждаване на НП. Претендира се юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба- Н.А.Р., не изразява становище по жалбата.

 Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, моли съда да потвърди решението на РС - Пловдив.

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок от лице, имащо правен интерес, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното Решение № 2005 от 16.11.2021 г., постановено по АНД № 6501/2021г., Пловдивският районен съд е Наказателно постановление № 21-1030-006703 от 15.07.2021г. на И.М.Г. – полицейски инспектор към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция (упълномощен със Заповед № 8121з – 515/14.05.2018г. на МВР), с което на основание чл. 182, ал. 1, т.6 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на Н.А.Р. е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

За да постанови този резултат Районен съд - Пловдив е приел, че констатациите в АУАН изцяло се потвърждават от събраните по делото писмени доказателства и посочил, че жалбоподателя не оспорва установената фактическа обстановка. Развити са подробни съображения за приложението на л.34 от ЗАНН и е изложено, че разпечатката от свидетелство за регистрация на МПС (в която е посочен собственика на заснетото МПС) е изготвена на 01.12.2020г., а едва на 10.06.2021г. е разпоредено връчването на покана до Р. и е направен извод, че контролните органи са проявили недопустимо бездействие. Според районен съд АУАН е съставен след изтичане на срока по чл.34 от ЗАНН, като в тази насока е изложил, че посочването на действителния водач е само една правна възможност, която е предоставена единствено на осмотрението на собственика, предвид презумпционния характер на отговорността на чл.188 ал.1 от ЗДвП, като органите на реда не са длъжни да изследват кой е бил действителния водач. Възприето е, че самоличността на собственика като презумпционен нарушител е била известна на контролния орган още със заснемането на притежаваното от него МПС на 01.09.2020г., а АУАН е издаден 9 месеца по-късно.

Решението е неправилно.

Районен съд Пловдив, след като е провел пълно и всестранно разследване по делото, е възприел за установена описаната в обжалваното решение фактическа обстановка, която се възприема и от настоящия съд, като поради това е ненужно да се повтаря.

Настоящият касационен състав счита, че въз основа на правилно установена фактическа обстановка, въззивният съд е направил неправилни изводи досежно приложението на          чл.34 от ЗАНН.

Съгласно чл.34 ал.1 от ЗАНН, не се образува административно-наказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а за митнически, данъчни, екологични и валутни нарушения, както и по Изборния кодекс, Закона за политическите партии, Закона за публичното предлагане на ценни книжа, Закона за пазарите на финансови инструменти, Закона за дружествата със специална инвестиционна цел и дружествaта за секюритизация, Закона за прилагане на мерките срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти, Регламент (ЕС) № 596/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 г. относно пазарната злоупотреба (Регламент относно пазарната злоупотреба) и за отмяна на Директива 2003/6/ЕО на Европейския парламент и на Съвета и директиви 2003/124/ЕО, 2003/125/ЕО и 2004/72/ЕО на Комисията (OB, L 173/1 от 12 юни 2014 г.), Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране, част втора, част втора "а" и част трета от Кодекса за социално осигуряване, Кодекса за застраховането и на нормативните актове по прилагането им и по Закона за регистър БУЛСТАТ - две години.

В случая нарушението е извършено на 01.09.2020 г. и е установено, чрез заснет с АТСС вид TFR1-M видеоклип. Към момента на установяване на нарушението административнонаказващия орган е могъл да констатира единствено марката и регистрационния номер на превозното средство, движещо се със скорост, надхвърляща максимално разрешената, но не и нарушителя (лицето, което го е управлявало). Моментът, от който започва да тече срокът за съставяне на АУАН по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, е този на откриването на нарушителя.

Напълно основателно е възражението на касатора, че нарушителят е установен  от датата на декларацията по чл.188 от ЗДвП, от който момент АНО е разполагал с информация относно извършителя. Тримесечният срок по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН е приложим единствено при условие, че самоличността на извършителя на нарушението е установена, а в случая това не е така, тъй като по същността си при установяване на нарушения от видео-радарни системи за наблюдение, авторството на нарушението се предполага от закона и се придава на собственика на МПС до изпълнение на предвидената в закона процедура за посочване на действителния нарушител. Съгласно чл.189 ал.4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. В случая, доколкото санкционната разпоредба на чл.182 ал.1 т.6 от ЗДвП предвижда за превишаване над 50 km/h наказание на водача: глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство,  следователно не може да бъде съставен електронен фиш и автоматично да се ангажира отговорността на собственика на автомобила, поради което следва да бъде установен именно водачът извършил нарушението. Както е посочено и в мотивите на оспорения съдебен акт, по преписката е приложена справка разпечатка от свидетелство за регистрация на МПС от 01.12.2020г., в която е посочен и собственика на заснетото МПС, но според настоящия съдебен състав, от тази дата не тече тримесечния срок по чл.34 от ЗАНН, тъй като откриването на нарушителя означава установяване и индивидуализиране на физическото лице, извършило административното нарушение. В този смисъл следва да се приеме че нарушителят е открит в деня когато е попълнена декларацията по чл. 188, ал. 1 ЗДвП от собственика на автомобила – 25.06.2021 г., с която същият признава действието – управление на МПС на 01.09.2020 г. и от този момент контролните органи са били наясно със самоличността на водача. АУАН е съставен на 25.06.2021 г., следователно и двата срока по чл. 34, ал. 1 ЗАНН /три месеца от откриване на нарушителя и една година от извършване на нарушението/ за образуване на административнонаказателно производство са спазени и не е налице процесуално нарушение. Спазен е и срокът по чл.34 ал.3 от ЗАНН.

Не е налице нарушение на чл.40 ал.1 от ЗАНН, въвеждащ изискването АУАН да бъде съставен в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършването или установяването на нарушението, доколкото нарушението е установено с АТТС, а в АУАН е посочено, че заснетия материал е показан на водача, който АУАН е подписан от нарушителя без възражения.

Предвид горното, решението на въззивния съд следва да бъде отменено, като бъде постановено ново решение по съществото на спора, с което да се потвърди процесното наказателно постановление.

С оглед изхода на спора, в полза на касатора следва да се присъдят разноски за настоящата инстанция, които съдът определя в размер на 80лв. съгласно чл.27е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Водим от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 2005/16.11.2021г., постановено по АНД № 6501/2021 г. по описа на Пловдивски районен съд и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 21-1030-006703 от 15.07.2021г. на И.М.Г. – полицейски инспектор към ОДМВР Пловдив, сектор Пътна полиция (упълномощен със Заповед № 8121з – 515/14.05.2018г. на МВР), с което на основание чл. 182, ал. 1, т.6 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ на Н.А.Р. е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

ОСЪЖДА Н.А.Р. с ЕГН ********** да заплати на ОД на МВР – Пловдив сумата от 80 /осемдесет/ лева юрисконсултско възнаграждение за настоящата инстанция.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: