Решение по дело №1261/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 265764
Дата: 16 септември 2021 г. (в сила от 16 септември 2021 г.)
Съдия: Рени Христова Коджабашева
Дело: 20201100501261
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                          гр. София, 16.09.2021 г. 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІV- Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:                   

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: Рени  Коджабашева

                                                  ЧЛЕНОВЕ: Станимира  Иванова

                                                   мл. съдия  Лора  Димова

при участието на секретаря Вероника Димитрова, като разгледа докладваното от съдия Коджабашева гр. дело № 1261 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

С Решение от 22.11.2019 г., постановено по гр.д.№ 10346/ 2019 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав, по предявени от „С.в.” АД- *** установителни искове по чл.422 ГПК вр. чл.79, ал.1 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД е признато за установено, че А.В.П. /ЕГН **********/ дължи на „С.В.” АД /ЕИК *******/ сумата 1 600.75 лв., представляваща цена на доставени от дружеството ВиК- услуги за периода от 01.08.2015 г. до 31.08.2018 г., ведно със законната лихва от 12.09.2018 г. до изплащане на вземането, и мораторна лихва в размер на 165.23 лв., дължима за периода от 08.07.2015 г. до 11.09.2018 г., като исковете са отхвърлени за горницата над признатите размери- за главница и лихви, до пълните предявени размери. На основание чл.78, ал.1 ГПК ответникът А.П. е осъден да заплати на ищеца „С.в.” АД сумата 200 лв.- разноски по делото.

Постъпила е въззивна жалба от А.В.П. /ответник по делото/- чрез назначен особен представител по чл.47 ГПК, в която са изложени оплаквания за неправилност и необоснованост на постановеното от СРС решение в частта му, в която са уважени предявените срещу него установителни искове, и в частта относно разноските, с искане да бъде постановена отмяната му и да бъде постановено решение за отхвърляне на исковете като неоснователни и недоказани.

Въззиваемата страна „С.в.” АД- *** /ищец по делото/ оспорва жалбата и моли да бъде постановено решение за отхвърлянето й като неоснователна.

Предявени са установителни искове по чл.422 ГПК вр. чл.79, ал.1 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД.

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество е частично основателна.

Съгласно чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо- в обжалваната част.

По същество постановеното от СРС решение е частично неправилно и следва да бъде отменено в частта, в която е призната дължимостта на сумите 533.58 лв.- главница, и 55.08 лв.- мораторна лихва, като исковете за тези суми бъдат отхвърлени като неоснователни. В останалата част, в която е призната дължимостта на сумите 1 067.17 лв.- главница, и 110.15 лв.- мораторна лихва, решението като правилно следва да бъде потвърдено.

Основателността на предявените по делото установителни искове е предпоставена от установяване пасивната материално- правна легитимация на ответника да отговаря по същите.

Съгласно чл.193 от Закона за водите /ЗВ/, обществените отношения, свързани с услугите за водоснабдяване и канализация, се уреждат със Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги /ЗРВКУ/, при спазване изискванията на този закон. Според нормата на чл.1, ал.2 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги /ЗРВКУ/, водоснабдителните и канализационните /ВиК/ услуги са тези по пречистване и доставка на вода за питейно- битови, промишлени и други нужди, отвеждане и пречистване на отпадъчните и дъждовните води от имотите на потребителите в урбанизираните територии /населените места и селищните образувания/, както и дейностите по изграждането, поддържането и експлоатацията на водо-снабдителните и канализационните системи, включително на пречиствателните станции и другите съоръжения. Според дадената в § 1, т.2, б.“а“ от ДР на ЗРВКУ легална дефиниция на понятието "потребители на ВиК- услуги“, това са юридически или физически лица- собственици или ползватели на съответните имоти, за които се предоставят ВиК услуги. В разпоредбата на чл.3, ал.1 от приложимата Наредба № 4 от 14.09.2004 г. за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи /в редакция- попр., бр.93 от 19.10.2004 г.; изм. с Решение № 3887 от 28.04.2005 г. на ВАС на РБ- бр.41 от 13.05.2005 г., в сила от 13.05.2005 г./ е указано, че потребители на ВиК услуги са собствениците и лицата, на които е учредено вещно право на строеж и право на ползване, включително чрез концесия, на водоснабдени имоти /в този смисъл е и чл.2, ал.1 от Общите условия на ищеца/. Получаването на тези услуги се осъществява при публично известни общи условия, предложени от оператора и одобрени от собственика /собствениците/ на ВиК системи и от съответния регулаторен орган, които общи условия влизат в сила в едномесечен срок от публикуването им в централен ежедневник- чл.8, ал.1 и ал.3 от Наредбата.

При съобразяване на цитираните нормативни разпоредби и на събраните в процеса доказателства се налага извод, че ответникът А.

                                               Л.2 на Реш. по гр.д.№ 1261/ 2020 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

П. е имал качеството потребител на ВиК услуги по смисъла на § 1, ал.1, т.2, б.“а“ от ДР на ЗРВКУ и чл.3, ал.1, т.1 вр. ал.2, т.2 от Наредба № 4/ 14.09.2004 г. през исковия период, тъй като е притежавал вещно право върху процесния имот /право на собственост/ през този период. За установяване притежанието на вещно право върху имота от страна на ищеца е представена поименна справка от имотния регистър, според която на 3.08.2010 г. ответникът А.В.П. е придобил по замяна 4/6 идеални части от процесния имот: апартамент № 22 в бл*******в жк „Надежда- 2“- гр. София, като няма данни това вещно право да е отчуждено от него преди или през процесния период.

Ответникът оспорва да е потребител на ВиК- услуги в процесния  имот: апартамент № 22 в бл*******в жк „Надежда- 2“- гр. София, позовавайки се на липсата на доказателства за притежавано от него вещно право, вкл. право на собственост върху имота, както и на негодност на приложената към исковата молба справка от имотния регистър да установи това релевантно за спора обстоятелство /писмен отговор на исковата молба по чл.131 ГПК/.

Имотният регистър е система от данни за недвижимите имоти на територията на Република България и се състои от партидите на отделните имоти. Съгласно чл. 44, ал.1 от Правилника за вписванията /ПВп, в приложимата към м.02.2019 г. редакция/ писмените справки се състоят в издаване удостоверения за вписванията, отбелязванията или заличаванията, както и в издаване преписи или извлечения от съществуващите вписвания, отбелязвания или заличавания по книгите, или от партидата на лицата, а според чл.45 ПВп удостоверенията се отнасят: а) за определени лица; б) за определени недвижими имоти; в) за определено време. Според чл.80 ЗКИР актът се вписва, ако праводателят е вписан в имотния регистър като носител на правото, освен при придобиване на право по давност, а съгласно чл.82, ал.1 ЗКИР съдията по вписванията разпорежда да се извърши вписването, след като провери дали са спазени изискванията на закона, както и предвидената от закон форма на акта, с който се признава, учредява, прехвърля, изменя или прекратява вещното право. Предвид указания в Правилника за вписванията и ЗКИР характер на вписванията в публичния имотен регистър, представената справка с дата 15.02.2019 г., която не е оспорена от ответника, е годна да установи притежанието на вещно право от него и основаната на това договорна обвързаност с ищцовото дружество. Отразените в справката факти не са оспорени от ответника /твърдението, че е негодно доказателство не е равнозначно на оспорване на вписаните в нея данни/, нито е проведено насрещно доказване, че през процесния период притежаваното от него вещно право е било отчуждено. Притежанието на вещно право върху част от имота обосновава извод за наличието на облигационно правоотношение с предмет доставка на ВиК- услуги, обвързващо страните, по което ответникът- като потребител на доставените от ищеца услуги, дължи заплащане на тяхната стойност. Неправилен е изводът на СРС, обаче, че ответникът е изключителен собственик на имота, тъй като според посочената справка правата му върху него са в обем от 4/6 /или 2/3/ идеални части и в тези предели съответно следва да бъдат признати и задълженията му към ищеца.

Събрани са в първоинстанционното производство и доказателства относно доставката на ВиК- услуги в процесния имот, като видно от приетото като неоспорено от страните заключение на съдебно- счетоводната експертиза, стойността им е определена на база двама живущи и разпределение от общ водомер. Оспорване на тези констатации от страна на ответника не е заявено, като при така определения обем на доставените ВиК- услуги съставянето на карнети от водоснабдителното дружество не е било необходимо.

При тези съображения, поради частично несъвпадане изводите на двете съдебни инстанции по съществото на спора решението на СРС следва да бъде отменено в частта относно сумите 533.58 лв.- главница, и 55.08 лв.- мораторна лихва, представляващи 1/3 /или 2/6/ от съдебно признатия дълг, и вместо това да бъде постановено решение, с което установителните искове на „С.в.“ АД по чл.422 ГПК вр. чл.79, ал.1 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД за тези суми да бъдат отхвърлени като неоснователни. На отмяна подлежи решението и в частта относно несъразмерно присъдените на ищеца разноски над сумата 133.33 лв. В останалата обжалвана част, в която е призната дължимостта на сумите 1067.17 лв.- главница, и 110.15 лв.- мораторна лихва, и на ищеца са присъдени разноски в размер на 133.33 лв., решението като правилно следва да бъде потвърдено.

При този изход на въззивното производство право на разноски имат и двете страни. Въззивникът, представляван от особен представител по чл.47 ГПК, не е направил самостоятелни разноски за въззивното производство, а въззиваемата страна не е поискала присъждането на разноски за настоящото производство, поради което и такива не следва да им бъдат присъдени.

На основание чл.78, ал.6 ГПК дължимата за въззивното производство държавна такса от 57.02 лв. следва да бъде заплатена, както следва: 38.01 лв.- от въззивника А.П., и 19.01 лв.- от въззиваемата страна „С.в.“ АД.

Водим от горното,  СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ  СЪД

 

 

                                      Р     Е     Ш     И   :     

 

 

ОТМЕНЯ Решение от 22.11.2019 г., постановено по гр.д.№ 10346/ 2019 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав, в обжалваната част, в която по предявени от „С.в.” АД- *** установителни искове по чл.422 ГПК вр. чл.79, ал.1 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД е признато за установено, че А.В.П. /ЕГН **********/ дължи на „С.В.” АД /ЕИК *******/ сумата 533.58 лв. /горница над сумата 1 067.17 лв. до признатия от СРС размер на главницата от 1 600.75 лв./, представляваща  1/3  част  от  цената  на  доставени  от  дружеството  ВиК-

                                              Л.3 на Реш. по гр.д.№ 1261/ 2020 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

услуги за периода от 01.08.2015 г. до 31.08.2018 г., ведно със законната лихва от 12.09.2018 г. до изплащане на вземането, и сумата 55.08 лв. /горница над сумата 110.15 лв. до признатия от СРС размер на лихвата от 165.23 лв./, представляваща 1/3 част от дължимата за периода от 08.07.2015 г. до 11.09.2018 г. мораторна лихва върху главницата, а също и в частта относно присъдените на „С.в.“ АД разноски над сумата 133.33 лв., и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от „С.В.” АД- *** /ЕИК *******/ срещу А.В.П. /ЕГН **********/ установителни искове по чл.422 ГПК вр. чл.79, ал.1 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД за признаване за установено, че А.В.П. /ЕГН **********/  дължи на „С.в.” АД /ЕИК *******/ сумата 533.58 лв. /горница над сумата 1 067.17 лв. до признатия от СРС размер на главницата от 1 600.75 лв./, представляваща 1/3 част от цената на доставени от дружеството в имот: апартамент № 22 в бл*******в жк „Надежда- 2“- гр. София, ВиК- услуги за периода от 01.08.2015 г. до 31.08.2018 г., ведно със законната лихва от 12.09.2018 г. до изплащане на вземането, и сумата 55.08 лв. /горница над сумата 110.15 лв. до признатия от СРС размер на лихвата от 165.23 лв./, представляваща 1/3 част от дължимата за периода от 08.07.2015 г. до 11.09.2018 г. мораторна лихва върху главницата, за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по ч.гр.д.№ 59792/ 2018 г. на СРС, 53 състав, като неоснователни.

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение от 22.11.2019 г., постановено по гр.д.№ 10346/ 2019 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав, в останалата обжалвана част, в която по предявени от „С.в.” АД- *** установителни искове по чл.422 ГПК вр. чл.79, ал.1 ЗЗД и чл.86, ал.1 ЗЗД е признато за установено, че А.В.П. /ЕГН **********/ дължи на „С.В.” АД /ЕИК *******/ сумата 1067.17 лв.- главница, представляваща 2/3 части от цената на доставени от дружеството в имот: ап.№ 22 в бл*******в жк „Надежда- 2“- гр. София, ВиК- услуги за периода от 01.08.2015 г. до 31.08.2018 г., ведно със законната лихва от 12.09.2018 г. до изплащане на вземането, и сумата 110.15 лв., представляваща 2/3 части от дължимата за периода от 08.07.2015 г. до 11.09.2018 г. мораторна лихва върху главницата, за които суми е издадена заповед за изпълнение по чл.410 ГПК по ч.гр.д.№ 59792/ 2018 г. на СРС, 53 състав, а също и в частта относно присъдените на „С.в.“ АД разноски в размер на 133.33 лв.

 

ОСЪЖДА „С.в.” АД- *** /ЕИК *******/ да заплати по сметка на Софийски градски съд сумата 38.01 лв. /тридесет и осем лева и 01 ст./- държавна такса по въззивната жалба, на основание чл.78, ал.6 ГПК.

 

ОСЪЖДА А.В.П. /ЕГН **********/ да заплати по сметка на Софийски градски съд сумата 19.01 лв. /деветнадесет лева и 01 ст./- държавна такса по въззивната жалба, на основание чл.78, ал.6 ГПК.

 

Решението по гр.д.№ 10346/ 2019 г. на СРС, ІІ ГО, 53 състав, е влязло в сила като необжалвано в останалата му част.

 

Решението не подлежи на касационно обжалване- съгласно чл.280, ал.3 ГПК.

 

 

                                                

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.                           

 

 

 

                                                          

                                                                    2.